Nuotaika ir gyvensena lemia žarnyno veiklą

Skirtingas žmonių gyvenimo būdas lemia sergamumą skirtingomis ligomis. Vienus kamuoja stresas, kitus depresija, dar kitus – sutrikęs valgymo ritmas ir pan. Ir organizmas reaguoja į žmogaus būseną, veikdamas tam tikrus hormonus ir kartu reguliuodamas žarnyno veiklą. Viduriavimas – virškinamosios sistemos sutrikimas, kurį gali sukelti daugelis priežasčių. Nedrąsūs, jautrūs ir stresui linkę žmonės serga nervinio pobūdžio žarnyno negalavimais, nes žarnynas taip pat jautriai reaguoja į įvairius psichikos dirgiklius, nuotaiką bei gyvenimo būdą.
 

Viduriavimas, arba diarėja (lot. diarrhea), – pasikeitęs tuštinimosi pobūdis, kai išmatos tampa nenormaliai skystos ir (ar) gausios, dažniausiai didėjant ir tuštinimosi dažnumui. Staiga prasidėjęs viduriavimas – organizmo gynybinė reakcija, norint iš jo pašalinti kenksmingas medžiagas. Viduriuoti žmogus gali susirgęs infekcinėmis žarnyno ligomis, patirdamas stresą, baimę, intensyviai rūkantis, vartojantis alkoholį, sergantis alergija.
 

Stresas


Stresas – tai fiziologinių, psichologinių ir elgesio apsauginių reakcijų, kurias sukelia išoriniai arba vidiniai veiksniai, vadinami stresoriais, visuma. Susidūrus su iššūkiu ar pavojumi, organizmas išskiria hormonus – kortizolį ir adrenaliną, kurie daro įtaką širdies plakimo dažniui, kraujospūdžiui, medžiagų apykaitos greičiui, taip paruošdami organizmą stresinei situacijai įveikti. Įtampa, baimė, nerimas ir kitos neigiamos emocijos skatina išsiskirti į kraują streso hormoną – adrenaliną, kuris tiesiogiai veikia žarnyną. Stresas padidina virškinamosios sistemos nervų jautrumą, todėl gali atsirasti skausmų. Dėl per greito maisto judėjimo virškinamuoju traktu gali pasireikšti viduriavimas.
 

Valgymo sutrikimai


Su įvairiais virškinimo sutrikimo simptomais siejami valgymo sutrikimai – persivalgymas, nereguliari mityba, netinkamas jos dažnis ir pan., kai dėl netaisyklingos mitybos sutrikdoma žarnyno veikla.


 

Depresija


Depresijos poveikis žarnynui panašus į streso – išsivysto pilvo spazmai, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.
 

Rūkymas


Rūkymas yra vienas iš rizikos veiksnių, kuris skatina aterosklerozės išsivystymą. Aterosklerozė – tai lėtinė uždegiminė liga, kai dėl arterijų sienelėse besikaupiančių riebalų ir kalcio susidaro opėjančios ir randėjančios plokštelės. Jos siaurina kraujagyslių spindį ir sukelia kraujotakos sutrikimą. Esant žarnyno arterijų aterosklerozei būdingi 20–30 minučių po valgio atsirandantys pilvo skausmai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas.
 

Alkoholis ir kofeinas


Lengvai apsinuodijus alkoholiu, ne tik kamuoja pagirios, bet ir viduriuojama. Mūsų krašte mėgstama vartoti daug riebių produktų kartu su alkoholiu. Pykinimas, vėmimas, viduriavimas gali būti sukeltas tiek alkoholio, tiek persivalgymo ir prastos kokybės maisto. Viduriavimas gali prasidėti išgėrus daug kavos, ypač jei žmogus nėra pripratęs jos daug gerti.
 

Smecta – pirmoji ir greičiausiai pasiekiama pagalba


Užklupus viduriavimui, patartina išgerti Smecta miltelių suspensijos. Tai būtų pirmoji ir greičiausiai pasiekiama pagalba iki apsilankant pas gydytoją ir išsiaiškinant tikrąją viduriavimo priežastį.
 

Smecta vartoti tinka ir suaugusiems, ir vaikams, ir besilaukiančioms moterims, nes:


* pirma – vaistas yra gamtinės kilmės, klinikinėje praktikoje vartojamas beveik 30 metų;
* antra – jis pasižymi labai stipriomis absorbuojamosiomis savybėmis (sugeria dujas);
* trečia –veikliosios medžiagos nesirezorbuoja iš virškinamojo trakto (nepatenka į kraują);
* ketvirta – esant virškinamojo trakto gleivinės pažeidimui, kurį gali sukelti tiek ilgalaikis viduriavimas, tiek kitos ligos,
 

Smecta padeda:


▪ atsinaujinti suardytoms žarnyno taurinėms ląstelėms;
▪ išvengti vandens ir elektrolitų netekimo;
▪ išsaugoti fermentų aktyvumą;
▪ bei išsaugoti žarnyno gleivinės rezorbcines savybes.
 

Kaip tinkamai vartoti vaistą?


Kam vaistas skirtas? -> Vaisto dozavimas
Suaugusiems žmonėms -> Reikia 6 paketėlių per dieną. Jame esantys milteliai suberiami į pusę stiklinės vandens ir gerai išmaišomi.
Kūdikiams ir vaikams jaunesniems kaip 1 metai -> Skiriami 2 paketėliai per parą 3 dienas, po to – 1 paketėlis per parą. Ištirpintą vaistą galima išgerti per kelis kartus. Jį galima sumaišyti su pusiau skystu maistu: koše, tyrele, vaikams skirtais mišinukais, kompotu ir pan.
Vaikams virš 1 metų -> Skiriama 4 paketėliai per parą 3 dienas, po to – 2 paketėliai per parą.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai