Valgom ir storėjam

Perfrazuojant vienos lietuvės populiarią frazę „Valgau ir lieknėju“, apie šių dienų žmonijos tendencijas galima pasakyti „Valgau ir storėju“. Medikai jau atsisako mandagių frazių ir tiesiai šviesiai rėžia: „Esate storas, nes per daug valgote!“. Vertėtų liautis manyti, kad nutukę žmonės badauja. Anaiptol. Ir medžiagų apykaita visų nutukusių yra greitesnė nei lieknesnių žmonių. Nutukę valgo daug ir patys užsuka savo organizme ydingų įpročių ratą, o jis užsuka dar vieną – nesibaigiančių sveikatos sutrikimų.
 

Pasaulis nepaliauja tukti


Yra paskaičiuota, kad kas 30 metų nutukusių žmonių padvigubėja. „Visame pasaulyje nutukimo problema yra aktuali, net ir Azijos šalyse. Statistika tikslingiausiai vedama tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, tad jų pateikiami skaičiai leidžia manyti, jog nutukimas kasdien tampa vis didesniu rūpesčiu medikams ir kiekvienam žmogui,“ – sako Medicinos diagnostikos centro gydytoja dietologė Aušra JAUNIŠKYTĖ.
Ir nors Europa, palyginti su JAV dar, galima sakyti, laikosi, tačiau kai kurios senojo žemyno šalys jau garsėja nutukusiųjų gausa. Anglijoje, Vokietijoje nutukusių yra daug daugiau negu, pavyzdžiui, Ispanijoje.
Paklausus dietologės, kas vaidina lemiamą vaidmenį nutukimo plitime – mitybos įpročiai ar genetika, ji atsako, kad abu šie veiksniai daro įtaką, tačiau nėra aišku, kuris svarbesnis. „Genai „persislenka“ į nutukimo pusę. Jeigu prieš šimtą ar du šimtus metų nutukimas rečiau buvo nulemtas genetiškai, daugiau mitybos įpročių, tai šiais laikais nutukimo genas yra labiau paplitęs,“ – sako dietologė.

 

Ar aplinka yra kalta?


Kasdien konsultuojanti įvairius mitybos sutrikimus turinčius žmones gydytoja Aušra Jauniškytė pastebi, jog šiais laikais nėra lengva atsispirti valgymui. „Maistas mus supa visur: reklamos per televiziją, radiją, spaudoje, prekybos centruose, gatvėse. Visur jį matome, mums apie jį kalba, mus gundo valgyti. Be to, mažiau judame, nes turime automobilius, nedirbame sunkaus fizinio darbo, net namuose nereikia kelias valandas skalbti rūbų. Visa ta sutaupyta energija virsta papildomais kilogramais,“ – kalbėjo gydytoja.
Daugeliui vis dar sunku suvokti, kad antsvoris yra per didelio maisto kiekio pasekmė. Stambesni žmonės turi jau, galima sakyti, auksine klasika virtusį sakinį „aš nieko nevalgau ir vis tiek storėju“. „Maistas yra laisvai prieinamas, jis riebesnis. O dažnas valgo netinkamai, mėgsta užkandžiauti labai kaloringais sausainiukais, saldainiukais, traškučiais... Neeikvojamos kalorijos niekur nedingsta. „Ėjimas į nutukimą“ prasideda palengva, tačiau ilgainiui užsisuka tokie mechanizmai, kurių neįmanoma taip lengvai suvaldyti. Didėjant svoriui, kad ir nedaug, sutrinka sotumo ir alkio pojūtis. Žmogus jaučia mažesnį alkio jausmą, gali išbūti visą dieną nevalgęs, tačiau, kai tik pradeda valgyti, nejaučia sotumo. Tai nėra valios sutrikimas, tiesiog kitaip veikia hormonai, kurie keliauja į smegenis ir sukelia sotumo jausmą,“ – aiškino gydytoja dietologė. Užtenka sumažinti svorį, ir šis sutrikimas dingsta, normalizuojasi alkio ir sotumo jausmas. Reikia kantrybės ir daug pastangų. O tai gana sudėtinga.


 

Kodėl aplinka nepadeda būti sveiko svorio?


Kai gatvėje matome labai stambius žmones, nejučia užduodame sau klausimą „kaip jie iki to priėjo? Nejaugi jų budrumas ir savikritika kažkur dingo, kai buvo vos dešimties kilogramų antsvoris?“. Dėl to, pasirodo, iš tiesų galima kaltinti save. Mūsų psichika yra itin jautri bet kokiems nemaloniems išgyvenimams, ji stengiasi mus nuo to apsaugoti. Taip, po truputį didėjant svoriui, raminame save, kad yra storesnių, kad esame vis dar tokie pat gražūs, neigiame tą problemą, susirandame šimtus argumentų, kodėl esame tunkantys („tėvai nebuvo ploni“, „nuo mažens esu apvalesnis“ ir t.t.), galiausiai susitaikome su tuo, ką matome veidrodyje.
Nors nutukęs žmogus ryžtingai nuspręs mažinti svorį, tai nereiškia, kad jo motyvacija padės jam sulieknėti. Vos kas penktas iš tokių „motyvuotų“ kažką realaus daro, likę laukia „stebuklingo pirmadienio“. Dar liūdniau, kad vos 5 proc. pavyksta išlaikyti numestą svorį.
„Viena vertus, nutukusieji linkę dėl savo svorio kaltinti aplinką, tačiau kartais galima pastebėti iš tiesų netinkamą aplinkinių elgesį. Kai metama rūkyti, visi suvokia, kad žmogų reikia palaikyti, padėti jam ir apriboti jo kontaktą su cigaretėmis. Tuo tarpu, kalbant apie nutukimą, žmonės nevertina maisto kaip rizikos veiksnio, visada svečiuose pasiūloma tortuko ar sausainiukų. Bendrai, nėra suvokimo, kad nutukimas yra liga, kad tai sunkiai gydoma liga, kuri sukelia aibę kitų ligų. Nesuvokiama, kad persivalgymas yra, kaip ir kitos priklausomybės, save žalojantis elgesys. Papildomi du cepelinai gali būti tokie pat pavojingi, kaip papildomi du buteliai alkoholio,“ – aiškino gydytoja.
 

Storėju ir sergu


Nutukimas skirstomas į 3 laipsnius, tačiau, pasiekus jau pirmąjį, ima vystytis sveikatos sutrikimai. Kai yra antsvoris (kūno masės indeksas tarp 25 ir 30), rekomenduojama tiesiog išlaikyti svorį, kad jis nedidėtų. Rizika susirgti įvairiomis ligomis ima didėti, kai peržengiamos antsvorio ribos. „Dažniausiai vystosi širdies ir kraujagyslių ligos, aterosklerozė, didėjant nutukimo laipsniui, dažnėja infarktai ir insultai. Nutukus dažnai užpuola 2 tipo diabetas, nes, esant dideliam svoriui, kasa gamina per daug insulino, bet jis neveikia taip, kaip turėtų veikti. Diabetas turi daug komplikacijų, kenčia ir inkstai, ir akys, sutrinka visų periferinių kraujagyslių veikla (užtenka susižeisti koją ir ji labai ilgai negyja). Tulžies pūslės akmenligė yra dažna nutukimo komplikacija. Nutukę žmonės dažniau serga kai kuriomis onkologinėmis ligomis: krūties, gimdos, prostatos vėžiu,“ – vardijo gydytoja.
Kai yra nedidelis antsvoris, medikai siūlo apsišarvuoti kantrybe, nepaleisti iš rankų motyvacijos lieknėti ir maitintis sveikai bei sportuoti. Tačiau, kai antsvoris virsta nutukimu, sveikos gyvensenos rekomendacijos retai kada padeda. „Tiesiog žmonėms neužtenka kantrybės laikytis griežtesnių dietų. Jie nori greitai sulieknėti, kad jaustųsi geriau. Todėl, šiek tiek numetus svorio, vėl grįžtama prie buvusių valgymo įpročių, po to vėl susiimama. Taip įsisuka nuolatinis dietų laikymosi ratas, kuris yra ne mažiau kenksmingas nei nieko nedarymas. Staigūs svorio pokyčiai taip pat yra žalingi mūsų organizmui. Todėl, esant nutukimui, siūloma šalia mitybos korekcijų pasitelkti medikamentus, kurie padeda suvaldyti apetitą ar sumažina riebalų pasisavinimą. Žmogui parenkami jam tinkamiausi vaistai. Rezultatai būna tikrai geri,“ – pasakojo gydytoja Aušra Jauniškytė.
Šiuo metu medicinoje yra vienas žymuo, pagal kurį, įprasta vertinti žmogaus svorį. Tai kūno masės indeksas (KMI). Jis paskaičiuojamas pagal formulę:
KMI=svoris kg/ūgis m (pakeltas kvadratu)
 

Gauti skaičiai:


Iki 25 – norma
25–30 – antsvoris
daugiau nei 30 – nutukimas
40 – pavojinga gyvybei
Nutukimas turi 3 laipsnius. Jie taip pat nustatomi pasitelkus KMI skaičiavimus.
I laipsnis – 30–34,9
II – laipsnis 35–39,9
III – laipsnis daugiau nei 40
 

Pataria vaistininkė Jūratė Židonienė


Ką daryti, jei, nepaisant visų priemonių, svorio atsikratyti nepavyksta?Reiktų kreiptis į gydytoją, kad jis paskirtų gydymą. Gali būti, kad jis kartu su mažai kaloringa dieta ir fiziniu aktyvumu paskirs preparato, skirto apetitui slopinti ir padedančio veiksmingiau mesti antsvorį.
Koks tai preparatas?
Tai gali būti sibutramino preparatas (vaistinėse jis parduodamas, pavyzdžiui, Lindaxa pavadinimu). Jis paprastai skiriamas, kai reikalingas papildomas gydymas pagal kūno svorio mažinimo programą dėl netinkamos mitybos nutukusiems pacientams, kurių kūno masės indeksas (KMI) 30 kg/m2 ar didesnis, arba antsvorio turintiems pacientams (KMI 27 kg/m2 ar didesnis) kai yra rizikos veiksnių, pavyzdžiui, serga II tipo cukriniu diabetu arba yra dislipidemija.
Kaip jis veikia?
Preparato veiklioji medžiaga sibutraminas sustiprina sotumo pojūtį ir kartu padidina energijos atidavimą, todėl kartu si dieta ir fiziniu krūviu padeda sumažinti svorį.
Kaip vaistas vartojamas ir kiek laiko?
Vaistas vartojamas taip, kaip paskiria gydytojas. Jis jus supažindins su dozėmis ir vartojimo ypatumais. Gydytojas seks jūsų būklę vartojant vaistus – pirmuosius 3 mėnesius pas jį rieks lankysi bent kartą per dvi savaites, vėliau –rečiau. Jei vartojant vaistą maksimalia doze per 4 savaites kūno svoris sumažėja mažiau nei 2 kg, gydymą reikia nutraukti. Vaisto galima vartoti iki vienerių metų.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

as
2011-07-06 15:59
o kuo cia netiketi!kad aiste galejo priaugti tiek kilogramu!turiu tokia pacia beda ir pilnai suprantu ka tai reiskia!as taip pat esu priaugusi labai daug svorio,tik jis man augo palaipsniui,ne taip kaip aistei.budama paugle pradejau tustintis karta per savaite,nekreipiau i tai demesio ir po truputi pradejo augti svoris!po poros metu priaugau nemazai ir tustinausi tik karta per dvi savaites.galu gale po keleiu metu nusprendziau pasitikrinti nes tai tikrai nenormalu(lyvenu uk)tai laukiau atostogu gristi i lietuva issitirti!pazistami,draugai visi snekejo skirtingai:vieni kad skydliauke,kiti kad gali buti storojoj zarnoj akmenu kurie apsunkina tustinimasi ir t.t.(gal ir sunku patiketi tam kas su tuo nesusidure,valgau labai mazai,kartais per visa savaite suvalgau tik 4bananus ir geriu tik vandeni ir sultis bet kaip esu stora taip niekas ir nesikeicia!!!)kol laukiau atostogu tikrintis tuo tarpu pastojau taip viskas ir paliko.....dukrytei dabar 7men.po dukrytes gimimo pradejau tustintis kiekviena diena,apsidziaugiau:)! galvojau viskas susitvarke,bet deja..... jei ka uzvalgau tai kita diena visada issitustinu ir nesuprantu kur problema pradejau tustintis ir niekas nepasikeite!kame problema taip ir nesuprantu!????pries dukryte per gimdima ir dabar valgau taip pat (beveik nieko)nes jei tik pavalgau kilogramai auga akyse dietos sveikas maistas ir darzoves vaisiai t.t. nesvarbu!!!viskas eina i kuna!su dukryte priaugau 5kg.dukryte svere 3kg daug vandenu buvo tai po gimdymo buvau tokio svorio kaip pries pastojima!uz 3sav.vaziuojame i lietuva jau uzsiregistravau pas gyditojus tikiuosi sulaukti kokiu atsakymu nes esu puolusi i nevilti!!!tikiuosi kasnors pades!
laura
2008-09-08 17:31
sveiki, man 29m.Pernai rugpjuti mano svoris buvo 87kg. Jauciausi labai blogai, 3 ar 4 metus ruosiausi atsikratyti antsvorio,bet nesisekdavo.Taciau siandien sveriu 54kg.Per metus numeciau 33kg. Kaip jauciuosi? Palyginimui truksta zodziu! Puse metu manes nemaciusiems pazistamiems buvo lengvas shokas:)Rasau, nes noriu padrasinti visus, kenciancius nuo antsvorio ir norincius jo atsikratyt. tai imanoma. reikia tik tiketi, kad tu gali tai padaryti, labai to noreti ir sutelkti visas savo samoningo apsisprendimo ir valios jegas i tiksla.
Shiandien neshiodama S dydzio rubus (pernai -XXL...), LENGVAI vaziuodama dviraciu, uzkopdama i kalna Slovakijoje, as puikiai prisimenu, ka reiskia, kai negali sedeti uzsidejes koja ant kojos, kai sunku susilenkti apsiaunant batus, kai baidariu zygelyje irkluoji paskutinis... As niekada nepamirsiu, ka reiskia, kai negali atsitupes atsistot abiem rankom i ka nors neisitverus...As negalejau susitaikyti su savo antsvoriu, jis man trukde gyventi pilnaverti gyvenima. Stojau i kova su juo. Stebuklu nebuvo- reikejo tik didziulio noro ir ...sumazinti porcijas.Bet stengiausi palaikyti pastovu gliukozes kieki kraujuje valgydama 4-5 kart per diena ir po truputi. Taip pavykdavo ishvengti alkio priepuoliu. Tokia metodika man padejo. Pradejau daug vaikscioti. Zinoma, tam reikejo skirti laiko. Bet patikekite - tai IMANOMA! Svarbiausia tiketi, kad TU GALI TAI PADARYTI. Ir jeigu numesta svori ishlaiko tik 5% numetusiuju, tai tikekime, kad kaip tik as ir tu busime ju tarpe. Sekmes!
P.S.Dekoju Algimantui Cekuoliui uz laida apie antsvorio problema. Ji buvo geras stimulas pasiryzti kovai su antsvoriu.
aistei
2008-09-05 17:39
Jusu atvejis yra isskirtinis. Jei priaugote tiek daug normaliai maitinantis, tai reiskia kazkas yra netaip. Bet tokiu atveju vistiek yra zymaiai maziau. 95% nutukusiu zmoniu, tai netinkama mityba, o veliau matyt gyvenime prasideda ivairus organizmo sutrikimai ir pagaliau zmogus suserga. As ir suprantu, kad sis straipsnis yra skirtas ”sveikiems” bet kurie nesupranta kas yra sveika mityba. Musu laikais gyvenimo stilius pasikeite. Maziau judame, bet kaloringiau valgome. Valgome perdaug nereikalingo maisto, perdaug vartojame cukraus, angliavandeniu, perdirbto maisto ir mazai gauname naturalaus maisto.
Aiste, neskiriu tai jums. Bet kodel jus galvojate, kad jusu harmonu gamyba yra sutrikusi? Gal vartojate medikamentus kuriu sudetyje yra harmoniu ir kitu netinkamu medziagu? Neskubekite pulti i panika. Zmogaus Organizmas yra stebuklingas, tik mokekite jo klausyti.
vida
2008-08-29 16:43
Man galima rasyt i el. pasta mazelis@yandex.ru
vida
2008-08-29 16:41
Tai tikrai Aiste, kaip per 1,5 metu galima tiek svorio priaugt? As neseniai numeciau 15 kg. ir dar tikiuos numest tiek pat. Bet nemanykit, kad maitindamasi tik 1 karta per diena, prie skydlaikes sutrikimu jums neprisides ir skrandzio sutrikimai. As galeciau apie tai ir daug daugiau parasyt, tiesiog cia nesiseka - vis kompiuteris baikas krecia. Linkiu visiems sveikatos.
aiste
2008-08-24 12:55
sveiki. paskaiciau si straipsni ir ’susiparinau’. kodel jus ivardinat tik viena nutukimo priezasti, t.y. mityba? kodel nepaminejot, jog to priezastis gali buti ir sutrikusi hormonu gamyba? as per 1.5 metu priaugau 35kg. neitiketina, nuo 55kg iki... ar ne? saldumynu nekenciu, bulviu traskuciu taip pat, torto gabalelis tik esant reikalui, reguliari mityba, kaloringumas normalus. daktarai visi kaip susitare kaltino vis kitus vaistus, kuriuos esu priversta vartoti, kol galiausiai man istyre skydliauke. gydytojas buvo pakraupes. dabar geriu vaistus. valgau viena karta dienoje. ir tikiuosi, kad kita vasara jau galesiu itilpti i senus, giliai spintoje tunancius drabuzius.

Tad, mielos moterys, patarimas Jums - jei svoris staiga pradejo kilti lyg is ’oro’ - kuo skubiau bekit pas endokrinologa. sekmes.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai