Yra paskaičiuota, kad kas 30 metų nutukusių žmonių padvigubėja. „Visame pasaulyje nutukimo problema yra aktuali, net ir Azijos šalyse. Statistika tikslingiausiai vedama tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, tad jų pateikiami skaičiai leidžia manyti, jog nutukimas kasdien tampa vis didesniu rūpesčiu medikams ir kiekvienam žmogui,“ – sako Medicinos diagnostikos centro gydytoja dietologė Aušra JAUNIŠKYTĖ.
Ir nors Europa, palyginti su JAV dar, galima sakyti, laikosi, tačiau kai kurios senojo žemyno šalys jau garsėja nutukusiųjų gausa. Anglijoje, Vokietijoje nutukusių yra daug daugiau negu, pavyzdžiui, Ispanijoje.
Paklausus dietologės, kas vaidina lemiamą vaidmenį nutukimo plitime – mitybos įpročiai ar genetika, ji atsako, kad abu šie veiksniai daro įtaką, tačiau nėra aišku, kuris svarbesnis. „Genai „persislenka“ į nutukimo pusę. Jeigu prieš šimtą ar du šimtus metų nutukimas rečiau buvo nulemtas genetiškai, daugiau mitybos įpročių, tai šiais laikais nutukimo genas yra labiau paplitęs,“ – sako dietologė.
Kasdien konsultuojanti įvairius mitybos sutrikimus turinčius žmones gydytoja Aušra Jauniškytė pastebi, jog šiais laikais nėra lengva atsispirti valgymui. „Maistas mus supa visur: reklamos per televiziją, radiją, spaudoje, prekybos centruose, gatvėse. Visur jį matome, mums apie jį kalba, mus gundo valgyti. Be to, mažiau judame, nes turime automobilius, nedirbame sunkaus fizinio darbo, net namuose nereikia kelias valandas skalbti rūbų. Visa ta sutaupyta energija virsta papildomais kilogramais,“ – kalbėjo gydytoja.
Daugeliui vis dar sunku suvokti, kad antsvoris yra per didelio maisto kiekio pasekmė. Stambesni žmonės turi jau, galima sakyti, auksine klasika virtusį sakinį „aš nieko nevalgau ir vis tiek storėju“. „Maistas yra laisvai prieinamas, jis riebesnis. O dažnas valgo netinkamai, mėgsta užkandžiauti labai kaloringais sausainiukais, saldainiukais, traškučiais... Neeikvojamos kalorijos niekur nedingsta. „Ėjimas į nutukimą“ prasideda palengva, tačiau ilgainiui užsisuka tokie mechanizmai, kurių neįmanoma taip lengvai suvaldyti. Didėjant svoriui, kad ir nedaug, sutrinka sotumo ir alkio pojūtis. Žmogus jaučia mažesnį alkio jausmą, gali išbūti visą dieną nevalgęs, tačiau, kai tik pradeda valgyti, nejaučia sotumo. Tai nėra valios sutrikimas, tiesiog kitaip veikia hormonai, kurie keliauja į smegenis ir sukelia sotumo jausmą,“ – aiškino gydytoja dietologė. Užtenka sumažinti svorį, ir šis sutrikimas dingsta, normalizuojasi alkio ir sotumo jausmas. Reikia kantrybės ir daug pastangų. O tai gana sudėtinga.
Kai gatvėje matome labai stambius žmones, nejučia užduodame sau klausimą „kaip jie iki to priėjo? Nejaugi jų budrumas ir savikritika kažkur dingo, kai buvo vos dešimties kilogramų antsvoris?“. Dėl to, pasirodo, iš tiesų galima kaltinti save. Mūsų psichika yra itin jautri bet kokiems nemaloniems išgyvenimams, ji stengiasi mus nuo to apsaugoti. Taip, po truputį didėjant svoriui, raminame save, kad yra storesnių, kad esame vis dar tokie pat gražūs, neigiame tą problemą, susirandame šimtus argumentų, kodėl esame tunkantys („tėvai nebuvo ploni“, „nuo mažens esu apvalesnis“ ir t.t.), galiausiai susitaikome su tuo, ką matome veidrodyje.
Nors nutukęs žmogus ryžtingai nuspręs mažinti svorį, tai nereiškia, kad jo motyvacija padės jam sulieknėti. Vos kas penktas iš tokių „motyvuotų“ kažką realaus daro, likę laukia „stebuklingo pirmadienio“. Dar liūdniau, kad vos 5 proc. pavyksta išlaikyti numestą svorį.
„Viena vertus, nutukusieji linkę dėl savo svorio kaltinti aplinką, tačiau kartais galima pastebėti iš tiesų netinkamą aplinkinių elgesį. Kai metama rūkyti, visi suvokia, kad žmogų reikia palaikyti, padėti jam ir apriboti jo kontaktą su cigaretėmis. Tuo tarpu, kalbant apie nutukimą, žmonės nevertina maisto kaip rizikos veiksnio, visada svečiuose pasiūloma tortuko ar sausainiukų. Bendrai, nėra suvokimo, kad nutukimas yra liga, kad tai sunkiai gydoma liga, kuri sukelia aibę kitų ligų. Nesuvokiama, kad persivalgymas yra, kaip ir kitos priklausomybės, save žalojantis elgesys. Papildomi du cepelinai gali būti tokie pat pavojingi, kaip papildomi du buteliai alkoholio,“ – aiškino gydytoja.
Nutukimas skirstomas į 3 laipsnius, tačiau, pasiekus jau pirmąjį, ima vystytis sveikatos sutrikimai. Kai yra antsvoris (kūno masės indeksas tarp 25 ir 30), rekomenduojama tiesiog išlaikyti svorį, kad jis nedidėtų. Rizika susirgti įvairiomis ligomis ima didėti, kai peržengiamos antsvorio ribos. „Dažniausiai vystosi širdies ir kraujagyslių ligos, aterosklerozė, didėjant nutukimo laipsniui, dažnėja infarktai ir insultai. Nutukus dažnai užpuola 2 tipo diabetas, nes, esant dideliam svoriui, kasa gamina per daug insulino, bet jis neveikia taip, kaip turėtų veikti. Diabetas turi daug komplikacijų, kenčia ir inkstai, ir akys, sutrinka visų periferinių kraujagyslių veikla (užtenka susižeisti koją ir ji labai ilgai negyja). Tulžies pūslės akmenligė yra dažna nutukimo komplikacija. Nutukę žmonės dažniau serga kai kuriomis onkologinėmis ligomis: krūties, gimdos, prostatos vėžiu,“ – vardijo gydytoja.
Kai yra nedidelis antsvoris, medikai siūlo apsišarvuoti kantrybe, nepaleisti iš rankų motyvacijos lieknėti ir maitintis sveikai bei sportuoti. Tačiau, kai antsvoris virsta nutukimu, sveikos gyvensenos rekomendacijos retai kada padeda. „Tiesiog žmonėms neužtenka kantrybės laikytis griežtesnių dietų. Jie nori greitai sulieknėti, kad jaustųsi geriau. Todėl, šiek tiek numetus svorio, vėl grįžtama prie buvusių valgymo įpročių, po to vėl susiimama. Taip įsisuka nuolatinis dietų laikymosi ratas, kuris yra ne mažiau kenksmingas nei nieko nedarymas. Staigūs svorio pokyčiai taip pat yra žalingi mūsų organizmui. Todėl, esant nutukimui, siūloma šalia mitybos korekcijų pasitelkti medikamentus, kurie padeda suvaldyti apetitą ar sumažina riebalų pasisavinimą. Žmogui parenkami jam tinkamiausi vaistai. Rezultatai būna tikrai geri,“ – pasakojo gydytoja Aušra Jauniškytė.
Šiuo metu medicinoje yra vienas žymuo, pagal kurį, įprasta vertinti žmogaus svorį. Tai kūno masės indeksas (KMI). Jis paskaičiuojamas pagal formulę:
KMI=svoris kg/ūgis m (pakeltas kvadratu)
Iki 25 – norma
25–30 – antsvoris
daugiau nei 30 – nutukimas
40 – pavojinga gyvybei
Nutukimas turi 3 laipsnius. Jie taip pat nustatomi pasitelkus KMI skaičiavimus.
I laipsnis – 30–34,9
II – laipsnis 35–39,9
III – laipsnis daugiau nei 40
Ką daryti, jei, nepaisant visų priemonių, svorio atsikratyti nepavyksta?Reiktų kreiptis į gydytoją, kad jis paskirtų gydymą. Gali būti, kad jis kartu su mažai kaloringa dieta ir fiziniu aktyvumu paskirs preparato, skirto apetitui slopinti ir padedančio veiksmingiau mesti antsvorį.
Koks tai preparatas?
Tai gali būti sibutramino preparatas (vaistinėse jis parduodamas, pavyzdžiui, Lindaxa pavadinimu). Jis paprastai skiriamas, kai reikalingas papildomas gydymas pagal kūno svorio mažinimo programą dėl netinkamos mitybos nutukusiems pacientams, kurių kūno masės indeksas (KMI) 30 kg/m2 ar didesnis, arba antsvorio turintiems pacientams (KMI 27 kg/m2 ar didesnis) kai yra rizikos veiksnių, pavyzdžiui, serga II tipo cukriniu diabetu arba yra dislipidemija.
Kaip jis veikia?
Preparato veiklioji medžiaga sibutraminas sustiprina sotumo pojūtį ir kartu padidina energijos atidavimą, todėl kartu si dieta ir fiziniu krūviu padeda sumažinti svorį.
Kaip vaistas vartojamas ir kiek laiko?
Vaistas vartojamas taip, kaip paskiria gydytojas. Jis jus supažindins su dozėmis ir vartojimo ypatumais. Gydytojas seks jūsų būklę vartojant vaistus – pirmuosius 3 mėnesius pas jį rieks lankysi bent kartą per dvi savaites, vėliau –rečiau. Jei vartojant vaistą maksimalia doze per 4 savaites kūno svoris sumažėja mažiau nei 2 kg, gydymą reikia nutraukti. Vaisto galima vartoti iki vienerių metų.
Maisto papildai - tarsi tarpinė grandis tarp maisto produktų ir vaistų. Jie gali padėti pagerinti savijatą, sveikatą ar išvaizdą. Tabletėmis, kapsulėmis, miltelių ar skysčių pavidalu pagaminti maisto papildai - tai vitaminų, mineralinių medžiagų, bioflavonoidų, polinesočiųjų riebiųjų rūgščių ar kitų organizmui reikalingų biologiškai veiklių medžiagų preparatai. Jie teikia mums reikalingų mikroelementų ir mineralų, padeda išvalyti iš organizmo nereikalingas, kenksmingas medžiagas, reguliuoja vidaus organų veiklą. Specialūs maisto papildai padeda veiksmingai kovoti su antsvoriu, kuris, prasidėjus pavasariui, daugeliui iš mūsų tampa priešas Nr.1. Šį kartą pristatome keletą tokių specifinių maisto papildų. Duomenys apie maisto papildų sudėtį ir vartojimo rekomendacijas pateikti pagal nepriklausomos informacijos medicinos specialistams parengtą VU Farmakologijos ir mikrobiologijos katedros bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, informaciją....
Skaityti daugiauLietuvoje milžiniškais mastais daugėja nutukusių žmonių. Nutukimas – tai liga, kai organizme susikaupia per didelis riebalinio audinio kiekis. Anot Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos klinikos gydytojos dietologės Editos GAVELIENĖS, nutukimas – lėtinė liga, kelianti didelį pavojų sveikatai. Tiek visuomenė, tiek medikai jai vis dar neskiria pakankamai dėmesio. Nutukimo komplikacijų sukeltų mirčių skaičius užima antrą vietą po mirčių nuo rūkymo sukeltų ligų. ...
Skaityti daugiauEgzistuoja daugybė priežasčių, kodėl norima sulieknėti, tačiau svarbiausios yra sveikata ir noras gražiai atrodyti, pasitikėti savimi. Antsvoris yra vienas daugelio grėsmingų ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, širdies ir kitų ligų rizikos faktorius, o su antsvoriu susijęs savigarbos ir pasitikėjimo savimi trūkumas neretai sukelia depresiją, pablogina sveikatą. Ypač vasarą paprasčiausiai norisi atsikratyti vieno kito kilogramo ir daliai atrodyti... Beje, šis noras sulieknėti būdingas visoms moterims ir merginoms, visiškai nesvarbu, ar antsvorio turima, ar jis tik tariamas......
Skaityti daugiauKiekvienas save gerbiantis ir savo kūną mylintis žmogus rūpinasi gera išvaizda. Vienas dažniausių rūpesčių – kaip išnaikinti plaukus pažastyse, bikinio, veido srityse. Dažniausiai juos skutate, pešiojate, atliekate [url="http://jaunatvesnamai.lt/paslaugos/kitos-paslaugos/plaukeliu-salinimas"url]depiliaciją vašku/cukrumi[/a], depiliuojate specialiais kremais? Nevarkite – užeikite į specialisto kabinetą ir nepageidaujamus plaukelius pašalinsite fotoepiliacijos būdu ir ilgam neturėsite problemų....
Skaityti daugiauMetabolinis sindromas. Šiandien šią diagnozę dažniausiai išgirsta sergantieji endokrininėmis ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis visame pasaulyje. Šis sindromas gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą net 10–20 metų. Metabolinis sindromas pirmą kartą buvo aprašytas 1923 m. Kuo pasaulis technologijomis ir pramone sparčiai žengia pirmyn, tuo daugiau žmonių kenčia ir kentės nuo šio sindromo, nes didėja nutukusių žmonių skaičius, taip pat daugėja sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu....
Skaityti daugiauKodėl ilgėjant tamsiems vakarams vis daugiau norisi valgyti? Kaip turėtų keistis valgymo įpročiai artėjant žiemai? Kaip atsikratyti kramsnojimo prie televizoriaus? Apie tai prie apskrito stalo diskutuoja mitybos specialistai - prof. habil. dr. gydytojas Leonardas Lukoševičius ir Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, Kauno apskrities vyriausioji specialistė, mitybos higienos gydytoja Asta Liubinaitė....
Skaityti daugiauNors ne tik moterims, bet ir vyrams norisi atrodyti sportiškiems ir liekniems, bet dažniausiai savo linijomis garsiai rūpinasi moterys. Gal taip jau gamtos surėdyta, kad vyrams reikia mažiau pastangų, o gal jie irgi kenčia, bet... tyliai? Taigi apie antsvorį, ne tik moterų, ir apie tai, kaip išlikti liekniems sulaukus vyresnio amžiaus, kalbame su gydytoja Rita Kauliuviene....
Skaityti daugiaupienas ir vaisiai padeda lieknėti pavasaris priverčia kritiškai pažvelgti į...
Skaityti daugiauGera savijauta, trykštanti energija, ištvermė kasdieniniams darbams – ar yra žmonių, apie tai nesvajojančių? Bet svajoti neužtenka, reikia imtis priemonių troškimui išsipildyti. O ištvermę galima padidinti specialiomis reguliariomis treniruotėmis ir gerai subalansuota mityba. Apie visa tai kalbame su sertifikuota Lietuvos ir užsienio aerobikos, kūno rengybos, sveikatingumo seminarų ir konvencijų trenere, patyrusia mankštų specialiste Džilda Valaitiene....
Skaityti daugiauNėštumas – emocijų ir naujų potyrių kupinas metas. Bet vien tik laukimu ir emocijomis nėštumas tikrai nesibaigia. Didėjant pilveliui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie ganėtinai staigių pokyčių, o ypač – prie didėjančio kūno svorio. Gerai, jei nėštumo metu priaugama 10–12 kg, juk kai kurios moterys nėštumo metu su savimi nešioja tegul ir labai brangių, bet 20 papildomų kilogramų ar net daugiau. Niekas nepadės nešti šito svorio, bet jūs, mielos būsimosios mamytės, turite galimybę padėti savo organizmui, naudodamos specialius ortopedinius gaminius....
Skaityti daugiauKą turėtų žinoti svorį metantys žmonės? Kokia lieknėjimo programa efektyviausia? Kodėl? Ar prieš pasirenkant maisto papildus, padedančius mažinti svorį, būtina gydytojo specialisto konsultacija? Šiais ir kitais aktualiais lieknėjimo klausimais savo mintimis dalijasi Vilniaus Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja dietologė Edita GAVELIENĖ....
Skaityti daugiauKiekvieną pavasarį skaitome straipsnius, kaip sulieknėti ir vasarą pasitikti gražioms bei gerai nusiteikusioms. Šį balandį „Sveikas žmogus“ savo skaitytojoms norėtų dar kartą priminti svarbiausius lieknėjimo aspektus bei padėti pasirinkti maisto papildus, kurie svorio metimą padarys dar veiksmingesnį....
Skaityti daugiauApie cholesterolio pavojų ir ką valgyti, norint sureguliuoti cholesterolio lygį...
Skaityti daugiauPasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo žmonių turi antsvorio arba yra nutukę. JAV nutukusiųjų per metus padaugėja vienu procentu. Jeigu išliks tokia tendencija, gali būti, kad 2230 m. visi amerikiečiai bus nutukę. Panaši situacija ir Europoje: 34 proc. 16–64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. vyrų turi antsvorio. Lietuvoje antsvorio turi 46 proc. vyrų ir 33 proc. moterų....
Skaityti daugiauNereikia manyti, kad tvirtas lieknas kūnas yra tik graži išorė, reikalinga aktoriams, šou laidų vedėjams ar sporto klubų instruktoriams. Tikrai ne. Kai turime antsvorio, o dar blogiau – esame nutukę, iš paskos įkyriai seka eilė sveikatos susirgimų. Mokslininkai yra suskaičiavę, kad Lietuvoje net apie 60 proc. gyventojų turi antsvorį, o nutukusiųjų yra apie 27 proc. Apie tai, kaip gydyti nutukimą ir dėl jo kylančias ligas, pasakoja KMUK gydytoja endokrinologė Lina BARSIENĖ....
Skaityti daugiauMetabolinis sindromas gali sutrumpinti gyvenimą 10–20 metų. Apie 20 – 30 procentų visų žmonių turi šį sutrikimą, ir sergamumas šia liga didėja. Jei žmogui nustatyti pirmieji metabolinio sindromo požymiai, tai dar nereiškia, kad jau viskas, žmogus pasmerktas visiems jo nulemtiems sutrikimams. Situaciją pataisyti įmanoma keičiant gyvenimo būdą ir vartojant tinkamus vaistus. Kas yra metabolinis sindromas ir kaip jis gydomas, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninių Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovu profesoriumi Vaidotu URBANAVIČIUMI....
Skaityti daugiau
Shiandien neshiodama S dydzio rubus (pernai -XXL...), LENGVAI vaziuodama dviraciu, uzkopdama i kalna Slovakijoje, as puikiai prisimenu, ka reiskia, kai negali sedeti uzsidejes koja ant kojos, kai sunku susilenkti apsiaunant batus, kai baidariu zygelyje irkluoji paskutinis... As niekada nepamirsiu, ka reiskia, kai negali atsitupes atsistot abiem rankom i ka nors neisitverus...As negalejau susitaikyti su savo antsvoriu, jis man trukde gyventi pilnaverti gyvenima. Stojau i kova su juo. Stebuklu nebuvo- reikejo tik didziulio noro ir ...sumazinti porcijas.Bet stengiausi palaikyti pastovu gliukozes kieki kraujuje valgydama 4-5 kart per diena ir po truputi. Taip pavykdavo ishvengti alkio priepuoliu. Tokia metodika man padejo. Pradejau daug vaikscioti. Zinoma, tam reikejo skirti laiko. Bet patikekite - tai IMANOMA! Svarbiausia tiketi, kad TU GALI TAI PADARYTI. Ir jeigu numesta svori ishlaiko tik 5% numetusiuju, tai tikekime, kad kaip tik as ir tu busime ju tarpe. Sekmes!
P.S.Dekoju Algimantui Cekuoliui uz laida apie antsvorio problema. Ji buvo geras stimulas pasiryzti kovai su antsvoriu.
Aiste, neskiriu tai jums. Bet kodel jus galvojate, kad jusu harmonu gamyba yra sutrikusi? Gal vartojate medikamentus kuriu sudetyje yra harmoniu ir kitu netinkamu medziagu? Neskubekite pulti i panika. Zmogaus Organizmas yra stebuklingas, tik mokekite jo klausyti.
Tad, mielos moterys, patarimas Jums - jei svoris staiga pradejo kilti lyg is ’oro’ - kuo skubiau bekit pas endokrinologa. sekmes.