Žiemą išlydėkime be ligų
Dažnos žiemos pabaigos sveikatos problemos
Svorio augimas
Žiemą valgome riebesnį, sunkesnį maistą, taigi dažnam padidėja svoris. Pora kilogramų yra normalus kūno, siekiančio apsisaugoti nuo šalčio, pokytis, tačiau dažnai svoris paauga ir daugiau nei 2 ar 3 kilogramus. Svoris didėja valgant daug kaloringo maisto, gerokai mažiau judant.
Vieni kaloringiausių produktų yra saldumynai. Puikus jų pakaitalas galėtų būti saldymedžio šaknys.
Saldymedžio nuoviras
½ valgomojo šaukšto saldymedžio šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 10 min. ir nukoškite. Gerkite po ½ stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Odos nušalimai
Lauke spaudžiant šaltukui gali atsirasti odos nušalimų. Saugokite tiek savo veidą, tiek rankas, o, atsiradus nušalimams, juos gydykite ištraukomis ir užpilais.
Kalninės arnikos ištrauka
3 valgomuosius šaukštus džiovintos kalninės arnikos graižų užpilkite 500 ml degtinės, 2 savaites laikykite tamsioje ir vėsioje vietoje. Ištrauką atskiesti vandeniu 1:1 ir ant nušalimų dėkite kompresus.
Ąžuolo žievės užpilas
2 valgomuosius šaukštus susmulkintos ir džiovintos paprastojo ąžuolo žievės užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir 15–20 min. pavirkite. Užpilą perkoškite ir atvėsinkite, juo suvilgykite medžiagos gabalą ir kasdien dėkite ant nušalusių vietų, 4–5 dienas iš eilės.
Nušalimus galima gydyti tarkuotų žalių obuolių košele.
Širdies ligos
Žiemą dėl nuolatinių temperatūros pokyčių padaugėja susirgimų širdies ligomis. Būtent širdies kraujagyslių ligos šiuo metų laiku sudaro 50−70 proc. padidėjusio mirtingumo. Rūpinkitės savo širdimi natūraliais preparatais.
Nuoviras širdžiai stiprinti
Lygiomis dalimis sumaišykite gudobelių žiedus, lapus ir melisos lapus. Arbatinį šaukštelį šio mišinio užplikykite stikline karšto vandens, palaikykite 10 min. ir gerkite po stiklinę iš ryto ir vakare.
Nuoviras širdžiai stiprinti II
Lygiomis dalimis sumaišykite amalų žolę, gudobelių lapus ir žiedus, melisų lapus.
2 šaukštelius mišinio užpilkite stikline karšto vandens, palaikykite 5–10 min. ir gerkite iš ryto ar vakare šiltą, mažais gurkšneliais. Galite pasaldinti medumi. Amalo žolė mažina kraujospūdį, gudobelės skatina širdies raumens kraujotaką, melisos ramina nervų sistemą.
Vasario mėnesį į pirkinių krepšelį nepamirškite įsidėti:
Jogurto
Puikus baltymų ir kalcio šaltinis
Turi B grupės vitaminų
Mažina cholesterolio kiekį kraujyje
Stiprina imuninę sistemą, organizmo atsparumą virusams
Padeda sugrąžinti naudingų bakterijų pusiausvyrą žarnyne
Česnakų
Turi baktericidinių medžiagų, naikinančių pavojingų ligų sukėlėjus
Saugo nuo širdies ligų
Mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje
Gerina smegenų kraujotaką
Turi vitaminų, cinko ir geležies, stiprinančių imuninę sistemą
Turi seleno ir germanio, trukdančio susidaryti augliams
Granatų
Mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje
Mažina kraujo spaudimą
Turi antioksidantų, vitaminų, kalcio, kalio, mangano
Gerina virškinimą
Padeda kovojant su vėžiu
Saldžiųjų bulvių
Turi daug beta karotino, vitaminų C ir B6, ląstelienos, kalio.
Mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje
Lėtina senėjimo procesą
Valo virškinamąjį traktą
Imbiero
Turi daug eterinių aliejų, vitaminų A, C, B1, B2, magnio, fosforo, geležies, kalcio, natrio, cinko ir kalio
Turi aminorūgščių, teigiamai veikiančių virškinamąją sistemą
Stimuliuoja kraujotaką
Malšina skrandžio skausmus
Dezinfekuoja, tonizuoja
Vasario naujovė: tofu
Azijos lobis
Tofu – tai iš sojos pupelių pieno gaminamas maisto produktas, dėl savo gamybos būdo, panašaus į sūrio gamybą, vadinamas sojos sūriu ar varške. Tofu yra kilęs iš tolimosios Kinijos, ten jis gaminti pradėtas dar prieš 2 tūkstančius metų, tačiau varginguosiuose šalies sluoksniuose ir tarp budistų vienuolių išpopuliarėjo tik po kelių šimtų metų. Tofu pagaminamas pigiai ir lengvai, todėl buvo puikus visavertis mėsos pakaitalas jos negalintiems įsigyti neturtingiesiems ir dėl tikėjimo jos nevalgantiems vienuoliams. Pastarieji šį produktą išpopuliarino tarp šalies valdovų, taip jis paplito aukštuomenėje. Vėliau produktą imta vartoti kitose Azijos šalyse.
Vakarų pasaulį tofu pasiekė kartu su atvykėliais iš Azijos, kurie jį čia gaminosi, saugodami tradicijas. Praėjusio amžiaus antroje pusėje, sparčiai populiarėjant vegetarinės mitybos idėjoms, tofu pamėgtas ir pačių vakariečių – tiek gaminant tradicinius Azijos patiekalus, tiek vartojant jį savo šalių virtuvėje.
Sveika ir skanu
Tofu valgomas įvairiai: keptas, virtas, skrudintas, termiškai neapdorotas. Jo galima dėti į salotas, užtepėles, padažus, sriubas, kepti orkaitėje, keptuvėje, naudoti gaminant desertus. Tofu yra gausu baltymų, todėl jis yra puikus mėsos, kiaušinių, pieno gaminių (sūrio, varškės, grietinės) pakaitalas, jis tinka ir dietinei mitybai, kadangi turi mažai kalorijų, riebalų, angliavandenių. Produktas yra unikalus pakaitalas laktozės netoleruojantiems žmonėms.
Tofu taip pat padeda mažinti cholesterolio kiekį, stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl yra tinkamas diabetikams, padeda kontroliuoti kraujo spaudimą, turi daug kalcio, magnio, B grupės vitaminų, reikalingų nervų sistemai. Tofu turi daug izoflavonų, veikiančių panašiai, kaip hormonas estrogenas, tad gali padėti moterims menopauzės metu mažinti simptomus. Tofu gali slopinti skydliaukės hormonų gamybą, todėl rekomenduojama jį valgyti kartu su daug vitamino C turinčiomis daržovėmis ir vaisiais, nes vitamino C molekulės apsaugo skydliaukės hormoną nuo suirimo.
Tofu kepsneliai su grybų padažu
420 g tofu, nusunkto, nusausinto ir supjaustyto į 8 riekeles
2 nedideli svogūnai, susmulkinti
300 g pievagrybių, supjaustytų
375 ml daržovių sultinio
25 g kukurūzų krakmolo (turėkite dar 2 šaukštus papildomai)
25 g miltų
1 arbatinis šaukštelis džiovinto čiobrelio
1 valgomasis šaukštas pomidorų pastos (kečupas ar padažas netiks)
Druskos, maltų juodųjų pipirų
Alyvuogių aliejaus
Sumaišykite kukurūzų miltus (25 g), miltus, druską ir pipirus.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų, tofu riekeles apvoliokite miltų mišinyje ir pakepinkite iš abiejų pusių (po 3 min. kiekvienai pusei). Apkeptą tofu dėkite į kepimo popieriumi ištiestą skardą ir padėkite į šiltą orkaitę.
Į keptuvę įpilkite dar šiek tiek aliejaus, suberkite svogūnus, čiobrelius, sumažinkite ugnį ir nuolat maišydami kepinkite porą minučių. Berkite grybus ir maišydami kepinkite dar 3–5 min.
Dubenėlyje sumaišykite sultinį, pomidorų pastą ir 2 šaukštus krakmolo. Supilkite į grybų mišinį ir nuolat maišydami virkite apie 4 min., kol padažas sutirštės.
Išimkite tofu iš orkaitės, išdėliokite į lėkštes ir apliekite padažu.
1 porcijoje:
334 kcal, 18 g riebalų, 25 g angliavandenių, 11 g baltymų, 2 g skaidulų, 562 mg kalio, 256 mg natrio, 0 mg cholesterolio
22 proc.* rekomenduojamos paros normos (RPN) kalio
6 proc. dienos normos angliavandenių
20 proc. dienos normos baltymų
6 proc. RPN skaidulų
17 proc. RPN natrio
23 proc. dienos normos riebalų
* Nurodyta apytikslė reikšmė
Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauistorija klizmos - ypač senas gydymo metodas. manoma, kad pirmieji šią...
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauApsisprendimas turėti kūdikį – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Jei paklaustume būsimų tėvų, kokio vaikelio jie norėtų susilaukti, iš karto išgirstume: sveiko. Iš tikrųjų – sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl ir rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai tik gimsta mintis susilaukti kūdikio. ...
Skaityti daugiauSvarstant apie mažėjantį gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų vaisingumas. Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 16 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad nevaisingumo problemų daugės. Tam įtakos turi gyvenimo būdo pasikeitimai ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas. ...
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauOrganizmui senstant ryškėja hipoksemija ir hipoksija, t.y. blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Pagyvenę ir seni žmonės daug greičiau reaguoja į deguonies stoką, nes senstant mažėja atsparumas hipoksijai ir hiperkapnijai. Ypač tai aktualu pagyvenusio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę