Veiksminga magnio forma – magnio orotatas

Ilgą laiką magnis buvo užmirštas, kadangi jo reikšmė žmogaus sveikatai mokslininkų ir gydytojų praktikų nedomino. Tačiau pakitusi žmonių mityba (mėsainiai, traškučiai, greitai paruošiamas maistas), kuri yra viena iš hipomagnezemijos (ji diagnozuojama, kai magnio koncentracija kraujo serume yra mažesnė negu 0,75 mmol/l) priežasčių, privertė specialistus iš naujo domėtis magnio jonais.
 

„Magnerot®“ – magnio junginys su oroto rūgštimi


„Magnerot®“ preparato veiklioji medžiaga yra magnio ir oroto rūgšties druska – magnio orotatas. Vienoje „Magnerot®“ tabletėje yra 500 mg magnio orotato (32,8 mg magnio). Magnio veiksmingumas vertinamas pagal jo pasisavinimą žarnyne (bioprieinamumą), kuris priklauso nuo magnio junginio preparate ir vaisto formos. Jo rezorbcija (įsiurbimas) aktyviausiai vyksta plonojoje žarnoje, šiek tiek – storojoje.
 

Kas yra oroto rūgštis


Oroto rūgštis pirmą kartą buvo išskirta 1905 m. kaip nežinoma medžiaga iš karvės pieno išrūgų (graik. oros – išrūgos). Jos nedideli kiekiai aptinkami piene, išrūgose, jogurte, o ožkų ir avių krekenose jos ypač daug. Šiek tiek šios rūgšties yra motinos piene, tačiau priešpienyje jos būna 4–5 kartus daugiau.
 

Kaip magnio orotatas patenka į ląstelę


Orotatai pasisavinami organizme daug didesniais kiekiais ir lengviau negu fosfatai, oksidai ir karbonatai. Tai įrodė moksliniai tyrimai.
Oroto druskos yra neutralios (neturi elektros krūvio) ir santykinai atsparios disociacijai (tai procesas, kai druskos tirpsta vandenyje ir skyla į atskirus jonus). Esant normaliam kraujo pH, orotatai lengvai neskyla į oroto rūgšties ir mineralo jonus. Tai labai svarbi orotatų savybė, užtikrinanti jų prasiskverbimą pro membraną ir ląstelių aprūpinimą mineralais.


Laisva oroto rūgštis paprastos difuzijos būdu patenka į ląstelės vidų, tačiau šis procesas yra ribotas ir nėra veiksmingas. Tačiau junginyje su mineralu ji jungiasi prie baltymų, šis kompleksas tampa lipofiliškesnis (tirpus riebaluose, lipiduose) ir lengviau patenka į ląstelę. Taip ląstelė sukaupia didesnį magnio kiekį.
 

Magnio orotato veikimas


Keletą dešimtmečių oroto rūgštis buvo priskiriama vitaminų grupei ir vadinta vitaminu B13. Ji susijusi su vitaminu B12 – jos vartojimas gali sumažinti vitamino B12 stoką. Pagrindinė orotatų funkcija – dalyvavimas RNR ir DNR sintezės procese. Oroto rūgščiai virstant uridinu, dalyvauja fermentas, kurio aktyvumui reikalingi magnio jonai – susidaro fermento ir magnio orotato kompleksas. Svarbu, kad šis kompleksas būtų stabilus. Magnis pasiekia minėto fermento aktyviąsias vietas ir, užtikrindamas komplekso stabilumą, lemia reakcijos visavertiškumą.
Eritrocituose oroto rūgštis verčiama uridinfosfatu (UDF), kuris atsako už gliukozės bei uridino kaupimą ir paskirstymą audiniuose – smegenyse, širdyje, skeleto raumenyse. UDF kompleksas su gliukoze virsta glikogenu. Tai ypač svarbu streso, kuriam įveikti reikalingi dideli anglavandenių ir nukleotidų kiekiai, metu. Pavyzdžiui, vario ir nikelio orotatai šį virsmą slopina, o kalcio orotatas neturi jokio poveikio. Taigi organizmas uridinų sintezei pirmiausia vartoja magnio orotatą, todėl sergantiesiems bei patiriantiems stresą žmonėms atsiranda magnio stoka.
 

Dar viena orotatų savybė


Kita magnio orotato savybė yra aterosklerozės proceso slopinimas. Ypač jis veikia aterosklerozės padarinius, kilusius dėl padidėjusio cholesterolio kiekio, gaunamo su maistu. Orotatų pranašumas gydant širdies ir kraujagyslių ligas paaiškinamas tuo, kad orotatas yra biologinis elektrolitų nešiklis ir pirmumo teise dalyvauja uridino sintezėje, kartu turi poveikį cholesteroliui ir aterosklerozei. Priešingai, kalio orotatas tokiomis savybėmis nepasižymi, tačiau turi kitų vertingų savybių gydant kraujagyslių ligas.
 

Magnio svarba kardiologijoje


Magnis yra labai svarbus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Kai trūksta magnio, organizme mažėja gliukozės toleravimas, didėja cholesterolio nusėdimas kraujagyslių sienelėse ir dislipidemija, nepalankiai keičiasi lipoproteinų santykis, taigi pagreitėja aterosklerozės vystymasis. Yra duomenų, kad, esant magnio trūkumui, dažniau sergama arterine hipertenzija, ji sunkiau gydoma. Įvairių autorių duomenimis, magnis labai svarbus reguliuojant kraujospūdį. Įrodyta, kad sergantiesiems hipertenzija nustatoma beveik stabili magnio stoka, nes šie ligoniai dažnai gydomi diuretikais, o jie didina magnio išsiskyrimą.
 

“Magnerot®” dozavimo ypatybės


Gydant magnio stoką organizme iš pradžių rekomenduojama vartoti “Magnerot®” po 2 tabletes 3 kartus per dieną, o vėliau – 2–3 tabletes kasdien.
Kodėl neverta vartoti didesnio magnio kiekio? Atsakymas gana paprastas. Didėjant suvartojamo magnio dozei, jo absorbcija greitai mažėja, todėl geriausio terapinio poveikio galima tikėtis kasdien gaunant minėtąjį magnio kiekį.
Vartojant “Magnerot®” po 1 tabletę 3 kartus per dieną, šio mineralo absorbuojama tik nedaug mažiau nei vartojant jo dvigubai daugiau du kartus per dieną. Be to, pakartotinis preparato vartojimas kelis kartus per dieną užtikrina nekintamą jo kiekį žarnyne dienos metu, taip užtikrindamas santykinai didesnę ir nuolatinę absorbciją, tuo tarpu iš didesnio bet rečiau vartojamo magnio kiekio absorbuojama santykinai mažiau, labiau dirginamas žarnynas.
“Magnerot®” yra puikus būdas magnio stokai organizme kompensuoti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai