Atlikus mokslinius tyrimus nustatyta, kad vadinamosios peršalimo ligos dažniausiai pasireiškia ne dėl peršalimo, o dėl kontakto su sloguojančiais bei kosinčiais aplinkiniais. Taigi peršalimo ligos yra užkrečiamos. O peršalimas – tai veiksnys, padedantis virusams ir kitiems mikroorganizmams įsitvirtinti žmogaus organizme ir pradėti žalingą veiklą.
Beje, peršalimo simptomus gali paskatinti ir kiti veiksniai: stiprus perkaitimas, per didelis nuovargis, netinkamas maistas, fizinės ir psichikos traumos, labai užterštas oras, net vadinamasis pasyvus rūkymas.
Apskritai peršalimą gali sukelti daugiau nei 200 įvairių virusų. Paprastai, jei žmogaus imuninė sistema yra stipri, šie virusai sėkmingai įveikiami. Tačiau jai nusilpus ir pasireiškia minėtieji peršalimo simptomai. Dauguma žmonių peršalimo ligomis serga 1–2 kartus per metus, dažniau šaltuoju metų laiku – vėlyvą rudenį, žiemą, ankstyvaisiais pavasario mėnesiais. Maži vaikai serga dažniau nei suaugusieji, nes dar nėra iki galo susiformavusi jų apsauginė sistema, sugebanti kovoti su peršalimo virusais.
Žmogaus imuninė sistema – gana sudėtingas įvairių organų ir jų išskiriamų medžiagų mechanizmas. Jeigu atsakas per silpnas, mikroorganizmai nugalės, žmogus susirgs.
Jeigu organizmo reakcija net į menką ligos sukėlėją per daug stipri, susergama alergija arba autoimunine liga. Kad imuninė sistema tinkamai kovotų su ligos sukėlėjais, reikia jai padėti. Vienas iš būdų – visavertė mityba, sustiprinanti žmogaus imuninės sistemos atsparumą.
Peršalimo ligos nebus baisios, jei organizmas gaus pakankamai A, C, E vitaminų. Imuniteto susilpnėjimo priežastis – vitamino C trūkumas. Todėl rekomenduojama daugiau valgyti citrinų, erškėtuogių, juodųjų serbentų, šaltalankio uogų, svarainių, spanguolių ir t.t., ypač ankstyvą pavasarį (kai imuninė sistema būna silpniausia).
Vaistinėse galima įsigyti imunitetą stiprinančio preparato Rutinoskorbin (vitaminas C ir rutinas). Rutinoscorbin veikia kur kas veiksmingiau nei paprastas vitaminas C. Rutinas vitaminui C neleidžia taip greitai oksiduotis, padeda lengviau patekti į ląsteles ir taip sustiprina vitamino C poveikį net 50 kartų. Suvartojus vieną Rutinoscorbin tabletę, gaunamas toks vitamino C ir rutino kiekis, kaip suvalgius dvi citrinas.
Vitaminas E taip pat stiprina imunitetą. Vitamino E yra migdoluose, riešutuose, saulėgrąžų sėklose ir aliejuje, avokadose, kviečių gemaluose, grikių kruopose, grūduose, kiaušinio trynyje.
Imuninės sistemos veiklą skatina (bei padeda įveikti peršalimą) ir beta karotinas. Šio vitamino gausu morkose, mango vaisiuose, bulvėse, paprikoje, abrikosuose, pomidoruose, tamsiai žalios spalvos daržovėse, oranžiniuose, geltonuose, raudonuose vaisiuose.
Sezono pokyčiai ir šalčiai turės mažiau įtakos sveikatai, jei organizme pakaks cinko, seleno, kalcio ir kitų mikroelementų. Cinko yra mėsoje, sūryje, kruopose, riešutuose, grūdiniuose produktuose, kiaušiniuose, vištienoje. Palankiai imuninę sistemą veikia fermentuoti pieno produktai – kefyras, jogurtas, papildytas gerosiomis bakterijomis – probiotikais. Kava, alkoholis, rūkymas silpnina organizmą, nes jo apsauginės jėgos panaudojamos kenksmingoms medžiagoms suardyti.
Organizmo gebėjimui atsispirti infekcijoms labai kenkia neigiami pojūčiai, nuolatinė įtampa, stresai, kai organizme gaminasi streso hormonas – adrenalinas. Taip pat nepatartina badauti, laikytis įvairių dietų, nes peršalimo ligoms mažiausiai atsparūs badaujantys, nepakankamai valgantys ar nutukę žmonės. Valgydami per riebiai ne tik tunkame, bet ir kaupiame cholesterolį bei silpniname imuninę sistemą.
Jei ryklės gleivinė yra paraudusi, paburkusi, jaučiamas dirginantis, perštintis „kutenimas“, diagnozuojama virusinė infekcija. Po kurio laiko skausmas paprastai sustiprėja, atrodo, kad gerklė tarsi išplikyta – tai jau aiškūs virusinės kilmės peršalimo simptomai.
Yra žinoma, kad antibiotikai virusų neveikia, todėl jų ir nereikėtų vartoti. Sergančiam virusine peršalimo infekcija pacientui rekomenduojamas lovos režimas, gausus skysčių vartojimas. Jei ligonis karščiuoja, reikėtų skirti aspirino ar paracetamolio. Taip pat būtina vartoti imunitetą stiprinančių preparatų. Gerklę naudinga skalauti silpnu kalio permanganato, druskos ar jodo tirpalu.
Pagrindinis bakterinės infekcijos simptomas – stiprus gerklės skausmas valgant ar ryjant seiles. Migdolai, esantys abiejose ryklės pusėse, gerokai padidėja, parausta, prasideda ūminis karščiavimas, o tai jau tonzilito simptomai. Beje, sergant tonzilitu, migdolai ne tik parausta, bet ir gali pasidengti gelsvomis ar balkšvomis pūslelėmis. Jei pacientui pasireiškia šie ligos simptomai, bendrosios praktikos gydytojas turėtų skirti reikiamų antibiotikų.
Šalia vaistų ligoniui rekomenduojama gerti karščiavimą mažinančių bei prakaitavimą skatinančių arbatų (liepžiedžių, aviečių) bei vartoti imunitetą stimuliuojančių preparatų, pavyzdžiui, ežiuolės. Gerklę galima skalauti antiseptiniais tirpalais, naudingos ir arbatmedžio eterinio aliejaus inhaliacijos. Netinkamai gydoma angina gali sukelti nemažai rimtų komplikacijų. Gali išsivystyti sunkios širdies, inkstų ar virškinamosios sistemos ligos.
Dažniausiai peršalimo simptomų atsiranda dėl virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Kitų ligų nekamuojamas organizmas paprastai per keletą dienų pats įveikia peršalimą, tačiau prireikus jo simptomams pašalinti galima vartoti vaistų.
Sudėtiniai vaistai nuo peršalimo gaminami tam, kad būtų patogiau gydytis, ir parenkami atsižvelgiant į vyraujančius simptomus. Šių vaistų sudedamosios dalys mažina nosies gleivinės paburkimą, skystina gleives ir skatina atsikosėjimą, mažina karščiavimą, gleivių sekreciją, papildo vitamino C kiekį, šalina mieguistumą.
Vaistai nuo peršalimo gerina savijautą, bet ligos negydo. Jei jie vartojami neracionaliai, liga gali net užsitęsti. Karščiavimas sudaro nepalankias sąlygas sukėlėjams, todėl temperatūros, jei ji ne didesnė nei 38° C, mažinti nereikėtų. Jei ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, sloga) per kelias dienas nepalengvėja, reikėtų palaikyti nuolatinį kontaktą su pacientu (pavyzdžiui, telefonu) atidžiai stebint ligos eigą bei ligonio sveikatos būklę, kad laiku galima būtų išvengti komplikacijų.
Pirmuosius peršalimo simptomus reikia gydyti vienu ar keliais toliau nurodytais vaistais:
• kas 2 valandas vartoti po 20 lašų ežiuolės antpilo (iki 2 savaičių);
• kas 2 valandas gerti vaistingųjų augalų arbatų;
• kas 2 valandas vartoti po 250 mg vitamino C (bet ne daugiau negu 1 g per parą);
• 4 kartus per dieną suvartoti po 25 mg cinko;
• kas 2 valandas suvalgyti po 0,5 česnako skiltelės arba po 2 jo tabletes.
Ligonis turi valgyti vitaminingą maistą, ypač daržoves ir vištienos sultinį.
Ligonio kambarys turi būti šiltas ir gerai vėdinamas. Kad oras nebūtų per daug sausas, reikia prie šilumos šaltinio pastatyti dubenį su vandeniu arba naudoti specialų oro drėkintuvą.
Juodojo šeivamedžio žiedų (saugo nuo peršalimo, o susirgus skatina prakaitavimą ir padeda greičiau pasveikti).
Šviežio ir džiovinto imbiero (saldinti medumi).
Raudonėlio ir kmynų (kuo daugiau).
Nosies užgultumą mažina specialūs purškiamieji preparatai, eukalipto, čiobrelio, citrinos arba gvazdikmedžio eterinių aliejų inhaliacijos (į indą su karštu vandeniu reikia įlašinti 10 lašų vieno iš minėtųjų aliejų ir pakvėpuoti garais. Procedūros negalima daryti tik nėštumo metu).
Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauistorija klizmos - ypač senas gydymo metodas. manoma, kad pirmieji šią...
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauApsisprendimas turėti kūdikį – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Jei paklaustume būsimų tėvų, kokio vaikelio jie norėtų susilaukti, iš karto išgirstume: sveiko. Iš tikrųjų – sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl ir rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai tik gimsta mintis susilaukti kūdikio. ...
Skaityti daugiauSvarstant apie mažėjantį gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų vaisingumas. Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 16 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad nevaisingumo problemų daugės. Tam įtakos turi gyvenimo būdo pasikeitimai ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas. ...
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauOrganizmui senstant ryškėja hipoksemija ir hipoksija, t.y. blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Pagyvenę ir seni žmonės daug greičiau reaguoja į deguonies stoką, nes senstant mažėja atsparumas hipoksijai ir hiperkapnijai. Ypač tai aktualu pagyvenusio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga....
Skaityti daugiau
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
Norite suzinoti daugiau,- rasykite liepa1@yahoo.com