Artinasi naujojo gripo epidemija: kaip elgtis?

Lapkričio 4 d. duomenimis, Lietuvoje laboratoriškai patvirtinti 68 pandeminio A(H1N1)v gripo atvejai. Ligi šiol sergančiųjų daugėjo pamažu, ir visi susirgusieji sėkmingai pasveiko. Tačiau naujojo gripo epidemijos neišvengsime, o jos piko laukiama kitų metų sausio–vasario mėnesiais. Kaip elgtis, kad nesusirgtume ir kokių priemonių imtis pajutus pirmuosius ligos požymius? Apie tai informuoja Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis.
 

Kol kas liga „švelni“


Iš pradžių buvo manoma, kad naujas gripo virusas kilo nuo kiaulių, todėl jis ir buvo pradėtas vadinti kiaulių gripu. Tačiau, kai mokslininkai surado antrą virusą ir kai pamatė, kad jame dar yra ir trečias bei ketvirtas segmentai, šis gripas tapo naujuoju. Manoma, kad 2/4 šio naujojo gripo viruso genomo sudaro kiaulės, ¼ paukščių ir ¼ žmonių gripo virusų genomo dalys.
Pažymima, kad kol kas naujojo gripo pandemija išsiskiria palyginti „švelniais“ simptomais. Dauguma šia liga susirgusių žmonių pasveiksta, net be medicinos pagalbos, per vieną savaitę nuo gripo simptomų atsiradimo. Tačiau mokslininkai nuogąstauja, kad plisdamas virusas gali mutuoti, įgyti naujų savybių ir tapti agresyvesnis.
Priešingai nei įprastu gripu, naujuoju virusu daugiausia užsikrečia ir suserga jauni žmonės, vaikai, nėščiosios. Ne tik dėl to, kad jie daugiau keliauja. Kuo žmogus jaunesnis, tuo mažesnė tikimybė, kad jis jau buvo susidūręs su kuriuo nors vienu iš keturių viruso genomo segmentų, sudarančių naujojo gripo virusą. Taigi jo organizmas jų neatpažįsta, ir tikimybė nesusirgti arba sirgti lengviau sumažėja. Taip pat pastebėta, kad daugiau komplikacijų, hospitalizacijų ir mirties atvejų ištinka žmones, kurie serga lėtinėmis ligomis (astma ir kt.) ir yra nutukę.

 

Nepavojingesnis už kitus


Kiekvienas gripas pavojingas, nes vienu metu serga daug žmonių. Kuo daugiau sergančiųjų, tuo sunkesnės pasekmės. Reikėtų įvertinti, koks pavojus susirgus gripu kyla įvairioms žmonių grupėms (vaikams, nėščiosioms, vyresnio amžiaus žmonėms sergantiems lėtinėmis ligomis), ir juos apie tai informuoti. Gripas – tai liga, kuria gali susirgti kiekvienas, tačiau tai nėra liga, nuo kurios visi miršta, o panika kyla dėl nežinojimo. Ligą įveiksime greičiau, jeigu žinosime, kaip tinkamai elgtis. Juolab kad, palyginti su ankstesnėmis pandemijomis, yra antivirusinių vaistų, padedančių kovoti su gripu.
Užsikrečiama A(H1N1)v gripu taip pat kaip ir sezoniniu. Jis plinta nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu keliu, taip pat per aplinkos daiktus ar nešvarias rankas. Todėl labai svarbu laikytis higienos priemonių, laiku kreiptis į gydytoją. Juk Ukrainoje asmenys, susirgę sunkia ligos forma, kuri ir baigėsi mirtimi, kreipėsi į medikus tik penktą septintą dieną nuo pirmųjų simptomų atsiradimo.


 

Verta skiepytis nuo sezoninio gripo


Geriausias įrankis kovojant su naujojo tipo gripo virusu – skiepai. Tiesa, mūsų šalis šių skiepų turės tik kitų metų gegužės mėnesį, kai naujojo gripo pandemija veikiausiai bus nuslūgusi. Be to, pirmiausia šie skiepai bus skirti medicinos darbuotojams, o ne visuomenei. Todėl specialistai rekomenduoja pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina, nes susirgus ir sezoniniu gripu, ir pandeminiu, dviejų virusų derinys gali labai pasunkinti ligos eigą. Be to, šiemet, kaip ir praėjusiais metais, nemokamai sezoninio gripo vakcina yra skiepijami vyresni kaip 65 m. ir lėtinėmis ligomis sergantys žmonės.

 

Sezoninis gripas nėra tas pats, kas A(H1N1)v. Pagyvenusiems žmonėms didesnė tikimybė susirgti sezoniniu gripu, bet A(H1N1)v labiau veikia jaunus žmones.


Apsaugos priemonės:
Dažnai plauti rankas su muilu.
Kosint ir čiaudint prisidengti burną.
Vengti lankytis žmonių susibūrimo vietose.
Lankant ligonius, sergančius kvėpavimo takų infekcija, būti su medicininėmis kaukėmis.
 

Grįžusiems iš naujojo gripo paveiktų teritorijų


Asmenys, grįžtantys iš teritorijų, kur siaučia naujasis gripas, 7 dienas turėtų stebėti savo sveikatos būklę, ar nepasireiškia nei vienas iš šių simptomų:
karščiavimas;
kosulys, sloga;
gerklės skausmas;
šaltkrėtis;
nuovargis;
vėmimas ar viduriavimas.
 

Susirgus rekomenduojama:


nesigydyti patiems, o kreiptis į medikus;
nesistengti „nugalėti gripą vaikščiojant“;
slaugant ligonį, vienkartine kauke nosį ir burną dengti ir ligoniui, ir slaugančiajam;
gerti daug skysčių, geriau su vitaminu C;
kuo dažniau plauti rankas;
sergančių vaikų neleisti į vaikų kolektyvus.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai