Kodėl verta rinktis pailginto atpalaidavimo preparatus?

Dažnai bent šiek tiek sunegalavę griebiamės vaistų. Vaistininkai ir gydytojai mums siūlo įvairiausių pavidalų tablečių, sirupų ir pan. Šiais laikais vaistų įvairovėje galima lengvai ir greitai pasiklysti. Tačiau turbūt teko girdėti, kad vienos tabletės veikia trumpiau, ir jas reikia dažniau vartoti, o kitos, atvirkščiai, veikia ilgai ir vartojamos 1–2 kartus per parą.
 

Kaip veikia pailginto atpalaidavimo vaistai?


Pailginto atpalaidavimo tabletės ir kapsulės (angl. Prolonged-release) padengiamos tam tikru apsauginiu sluoksniu, lėtinančiu medikamento išsiskyrimą. Šis sluoksnis neleidžia vaistams išsiskirti iš karto, jie įsisavinami palaipsniui, per visą dieną. Todėl pakanka vaistų išgerti kartą arba du per dieną vietoje keturių ar penkių. Tokie vaistai geriami nekramčius, kitaip būtų pažeistas apsauginis sluoksnis, ir organizmas išsyk gautų per didelę preparato dozę.
Tabletės gali būti dengtos ir nedengtos. Dengtos turi ypatingą lygų paviršių – apvalkalą, kuris gali būti sudarytas iš keleto sluoksnių ir įvairiausių medžiagų, pvz., dervų, želatinos, cukrų, vaškų, dažiklių ir kt. Šis apvalkalas gali atlikti įvairias funkcijas: padėti lengviau nuryti tabletę, pailginti jos poveikį. Tabletės dengtos skrandžio sultims atsparia danga suyra žarnyne, taip išvengiama skrandžio sulčių ardomojo poveikio veikliajai medžiagai. Kai danga yra labai plona polimerinė, tabletė vadinama plėvele dengta tablete. Nedengtos nuryjamos užgeriant (arba ne) jas nedideliu kiekiu skysčio (dažniausiai vandens) ir ištirpsta skrandyje. Ten išsiskiria laisva veiklioji medžiaga, kuri patenka į kraujotaką. Jei nurodyta gerti ne po visą tabletę, pvz., po ketvirtį, tabletes, kuriose yra nurodantys laužimo vietą brūkšniai arba žymės, galima gana tiksliai padalinti.
Tačiau, be šių minėtų savybių, dengtos ir nedengtos tabletės gali būti ir pailginto atpalaidavimo (pvz., Vit C-long tabletės). Jos, kaip ir paprastos tabletės, nurytos ištirpsta, tačiau tirpimas daug lėtesnis nei paprastų tablečių. Dėl specialaus paruošimo šios tabletės tirpsta labai lėtai ir po truputį išsiskiria veiklioji medžiaga. Taip veikimo laikas pailgėja, ir vaisto nebereikia vartoti dažnais intervalais. Dažniausiai pailginto atpalaidavimo tabletės vartojamos vieną kartą per parą.


 

Standartinio ir pailginto atpalaidavimo vitamino C palyginimas


Kaip paprasčiausią pavyzdį galime paimti pailginto atpalaidavimo vitaminą C (toks yra, pvz., minėtasis „Vitaforce“ Vit C-long) ir palyginti jį su paprastu vitaminu C. Vit.C-long sudėtyje esantis vitaminas C skiriasi nuo įprastų vitamino C preparatų. Speciali technologija, panaudota gaminant šį preparatą, vitaminui C leidžia išsiskirti iš tabletės po truputėlį (t.y. lėčiau, o ne iš karto). Todėl užtikrinamas ilgas preparato veikimas ir pakanka vartoti mažesnę vitamino C dozę.
Vitaminas C veikia kaip antioksidantas ir taip stabdo ląstelių (tuo pačiu viso organizmo) senėjimo procesus, saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina aterosklerozės procesą. Taip pat vitaminas C padeda stiprinti imunitetą ( mažina tikimybę susirgti peršalimo ir infekcinėmis ligomis) arba padeda greičiau pasveikti. Jį naudinga vartoti norint sumažinti sergamumą ir mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio, kvėpavimo ligų, kai šio vitamino kiekis labai sumažėja.

Atlikus dvigubai aklus placebu kontroliuojamus (kai nei gydytojas nežino ką duoda, nei pacientas nežino, ką gauna: vitaminą C ar paprastą gliukozės tabletę) tyrimus, nustatyta, kad pailginto atpalaidavimo vitaminas C sukelia daug mažiau virškinamojo trakto pažeidimų ir geriau toleruojamas nei paprastas vitaminas C. Vartojant pailginto atpalaidavimo vitaminą C, mažesnis pavojus, kad susidarys oksalatiniai akmenys ir pavojingai padidės estrogeninių ir gliukokortikoidinių hormonų sekrecija.
Taigi galime daryti išvadą, kad pailginto atpalaidavimo tabletes yra patogiau vartoti pačiam ligoniui, mažesnė tikimybė, kad žmogus pamirš išgerti vaistus, dėl to tikėtina, kad, tinkamai vartodamas vaistą, greičiau išgis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai