Nedidelė injekcija gali apsaugoti nuo didelių rūpesčių

Jau seniai atostogauti vykstame ne tik į tėvų ar senelių pamėgtą Lietuvos pajūrį, kaimo paežerę ar prie upės, bet ir į tolimas, egzotiškas, nematytas šalis. Jos stebina savo spalvingumu, tradicijomis bei neatrastais džiaugsmais. Deja, šiuos malonumus labai stipriai apkartinti gali netikėtos ligos bei negalavimai, užklupę nepasiruošusį organizmą. Todėl dabar pats laikas ne tik planuoti kelionės maršrutus, bet ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Per šį laiką spėsite pasiskiepyti nuo infekcinių ligų, kuriomis yra tikimybė užsikrėsti šalyje, į kurią žadate vykti, taip pat gausite naudingų patarimų, kurie padės svečiuojantis svetimuose kraštuose.
 

Skiepų įvairovė


Prieš skiepijantis pravers žinoti, kad skiepai skirstomi į tris kategorijas.
Planiniai, t.y. atliekami pagal standartinį skiepų kalendorių; pasidomėkite, ar jūs ir jūsų vaikai skiepyti nuo visų ligų, įtrauktų į jį.
Rekomenduojamų skiepų paskirtis – apsaugoti nuo infekcinių ligų, gresiančių šalyje, į kurią planuojate vykti.
Nuo kokių ligų rekomenduojama pasiskiepyti? Tai priklauso nuo to, į kokią šalį vykstate.
Vienos labiausiai paplitusių keliautojų užkrečiamų ligų, kurių galima išvengti paprasčiausiai pasiskiepijus, yra hepatitas A ir hepatitas B.
Virusinio hepatito A vakcina rekomenduojama vykstant į daugumą šalių: Egiptą, Tunisą, Graikiją, Alžyrą, Turkiją, Maroką beveik visas Afrikos, Pietų Amerikos šalis, Meksiką, dauguma Azijos šalių, Rusiją, Ukrainą, Bulgariją.
Virusinio hepatito B vakcina pravers daugumoje Viduriniųių Rytų šalių (Turkijoje, Izraelyje, Jordanijoje, JAE ir kt.), , Afrikoje (Egiptes, Tunise, Maroke, Kenijoje, PAR ir t.t.), Pietų ir Centrinėje Amerikoje (Brazilijoje, Čilėje, Meksikoje), daugumoje Azijos šalių (Indijoje, Kinijoje, Šri Lankoje, Honkonge, Tailande), Pietų ir Vakarų Ramiojo vandenyno salų teritorijose.
Kadangi daugumoje šalių būna padidėjusi rizika užsikrėsti tiek hepatitu A, tiek hepatitu B, nuo abiejų ligų patogu pasiskiepyti viena kombinuota vakcina. Skirtingai nei skiepijantis nuo kitų ligų, skiepai nuo hepatitų (visa trijų dozių schema) suteikia imunitetą mažiausiai keliasdešimčiai metų.
Pasiskiepyti nuo japoniškojo encefalito ne tik patartina, bet ir būtina prieš vykstant į Indiją, Kiniją, Japoniją ir kitas Pietryčių Azijos šalis.


Jei ruošiatės keliauti ruošiantis į Centrinę ir Pietų Ameriką, Indiją, Afriką būtinai save ir visą šeimą paskiepykite nuo vidurių šiltinės.
Tokiose šalyse, kaip Kinija, Indija, Lotynų Amerika, Filipinai, Indonezija, daugumoje Afrikos šalių tyko labai pavojinga liga – pasiutligė, todėl prieš vykdami į jas būtinai nuo jos pasiskiepykite. Jeigu kelionės metų jus sukandžiojo gyvūnai, nedelsdami kreipkitės pagalbos vietoje ir būtinai grįžę po kelionės.
Paskutinė skiepų kategorija – privalomieji skiepai. Pagal Tarptautinį sveikatos reglamentą vykstant į Afrikos tropikus, Centrinę ir Pietų Ameriką būtini skiepai nuo geltonojo drugio, o keliaujant į Meką (Saudo Arabija) – nuo meningokokinės infekcijos. Nepamirškite pasiimti ir tai patvirtinantį sertifikatą – jis yra būtinas.
 

Skiepijimasis – atsakingas žingsnis


Nors medicina pažengusi labai toli, vis dar atsiranda žmonių, įtariai žiūrinčių į skiepijimąsi. Skeptikus galime nuraminti – šiuolaikinės vakcinos yra gana saugios ir veiksmingos.
Daug dėmesio pacientui skiriama ir prieš skiepijimą: įvertinama jo bendroji sveikatos būklė, amžius, lėtinės ligos, vartojami vaistai, ankstesni skiepijimai ir t.t.
Atidžiau skiepais pasidomėti reikėtų žmonėms su nusilpusiu imunitetu (sergantiems diabetu, inkstų, kepenų, blužnies funkcijos nepakankamumu, po organų transplantacijos, vartojantiems imunitetą slopinančių vaistų). Neretai šiems asmenims patartina papildomai pasiskiepyti pneumokokine, hepatito B, gripo vakcinomis.
Gal nuskambės kiek neįprastai, tačiau gripo vakcina siūloma skiepytis ir sveikiems asmenims, jei gripo sezono laikas sutampa su kelione, t.y. lapkritis–kovas Šiaurės pusrutulyje, balandis–rugsėjis Pietų pusrutulyje.
Taip pat būtina atkreipti dėmesį nėščiosioms – kai kuriais skiepais jų skiepyti negalima.
Atsižvelgiant į amžių, yra ir atskirų rekomendacijų vaikams. Visais atvejais tarkitės su savo gydytoju.
 

Planuokite iš anksto


Daugeliui gali kilti klausimas – kodėl skiepytis dabar, jei atostogos tik po mėnesio ar dar vėliau? Taip yra todėl, kad po kiekvieno skiepo reikalingas tam tikras laikas, per kurį organizme susidaro pakankamas kiekis antikūnų, kovojančių su infekcija. Tik tokiu būdu yra pasiekiama tinkama ir užtikrinta apsauga.
Tačiau vis dėlto geriau pasiskiepyti net ir tada, jei jūsų lėktuvas pakyla jau už kelių dienų, nei nesiskiepyti visai. Tokiais atvejais be aktyvios imunizacijos, t.y. skiepijimo, atliekama pasyvioji – jos metu suleidžiami jau paruošti imunoglobulinai (t.y. antikūnai, kurie iš karto gali kovoti su infekcija). Taip daroma, jei skiepijamasi per vėlai ir antikūnų organizmas nespėtų pasigaminti tiek, kad jie pasiektų apsauginį lygį.
Taipogi yra ir kombinuotų vakcinų, kuriomis vienu kartu galima pasiskiepyti nuo kelių ligų.
 

Atsargumo priemonės


Deja, yra situacijų kai gydytojai, norėdami apsaugoti nuo nepageidaujamų skiepų šalutinių poveikių, atsisakys jus skiepyti, o ir jūs patys turėtumėte lukterėti.
Šios situacijos – tai ūminės vidutinio sunkumo ir sunkios ligos, pakilus temperatūrai (nors tai nėra pagrindinis rodiklis). Tačiau atidėti skiepų nereikia viduriuojant ar turinti lengvą viršutinių kvėpavimo takų infekciją bei esant neaukštai temperatūrai.
Skiepams taip pat įtakos neturi antibakterinių preparatų vartojimas, išskyrus skiepijimąsi oraline (geriamąja) vidurių šiltinės vakcina.
Prieš vykstant į gydytojo kabinetą, taip pat būtina žinoti, kad pasiskiepijus gali atsirasti alergija, jei yra padidėjęs jautrumas kurioms nors vakcinos sudedamosioms dalims. Alergiją gali sukelti bet kokia medžiaga: antigenai, gyvuliniai baltymai, antibiotikai, konservantai, stabilizatoriai (pvz., želatina).
 

„Degančių“ kelialapių pavojai


Vykstant į „paskutinės minutės“ keliones, nėra laiko iš anksto pasiruošti, todėl skiepai, reikalaujantys kelių vakcinos dozių su atitinkamais tarpais, pasidaro neįmanomi. Išeitis tokiais atvejais – sutrumpintas skiepų grafikas. Tačiau taip galima pasiskiepyti ne nuo visų ligų. Kita vertus, nuo kai kurių ligų, pvz.., hepatitų A ir B, pasiskiepijus kartą visa schema, imunitetas išlieka ne vieną dešimtmetį. Todėl verta paskiepyti net likus labai trumpam laikui iki išvykimo (geriau vėliau nei niekada).
 

Naujovės


Kaip ir bet kurioje kitoje srityje, taip ir skiepų vis atrandama naujovių ir patobulinimų. 2006 m. Lietuvoje pradėta vartoti nauja vakcina nuo rotaviruso (geriamoji forma). Ji naudojama kūdikiams skiepyti: pirmoji dozė 6–20 sav. amžiaus, antra dozė – po 4 savaičių. Skiepijimas turi būti baigtas iki kūdikiui sueina 24 savaitės.
Rotavirusinė infekcija – dažniausia sunkaus mažų vaikų gastroenterito (skrandžio ir žarnyno uždegimo) priežastis visame pasaulyje, labai dažnai šia sunkia ir varginančia infekcija užsikrečiama ligoninėje (kai kūdikis ar vaikas gydomi dėl kitos priežasties ir papildomai užsikrečia rotavirusu). Sunkiausiai šia liga serga 6–24 mėn. vaikai. Ypač pavojinga ji neišnešiotiems kūdikiams. Tarp suaugusiųjų rotavirusine infekcija dažniausiai užsikrečia keliautojai, slaugantieji sergančius vaikus, nusilpusio imuniteto ir vyresnio amžiaus asmenys.
Rotavirusinė vakcina kūdikių neapsaugo nuo vėlesnių infekcijos pasireiškimų, tačiau yra būtina norint apsisaugoti nuo sunkių šios infekcijos formų, dehidratacijos ir komplikacijų, mirčių.
 

Vakcinos ne visada gelbsti


Kad ir kaip gaila, nuo kai kurių ligų (maliarijos, choleros, šiltųjų kraštų karštinės) skiepų nėra. Pvz., vykstant į maliarijos endemines zonas, būtina prieš kelionę, jos metu bei grįžus vartoti antimaliarinių vaistų.
Tad nepamirškite užsukti pas savo gydytoją ir ...Laimingos kelionės!

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ir dar
2010-05-13 14:41
http://www.garynull.com/home/category/vaccines
-čia angliškai galite pasiskaityti rimtus straipsnius apie vakcinų sukeliamus padarinius.
o suprantantiems tik lietuviškai yra geras filmukas su titrais:
http://www.youtube.com/watch?v=zXS9-Fm_hl8&feature=player_embedded
vg
2010-05-13 13:24
Kaip vakcinos stimuliajuoja imuninę sistemą?
Dr. Terry Phillips, Professor of Medicine at George Washington University Medical Center, tarptautinėje konferencijoje 1997metais, kad vakcinose esantys svetimi žmogaus organizmui baltymai sukelia imuninės sistemos chaosą. Vakcinos pakeičia imunines sistemos atsaką padarydamos ilgalaikę žalą. Vakcinose esantys negyvi ir gyvi virusai ir bakterijos uždeda ilgalaikę naštą ant imuninės sistemos. Kai kurie mokslininkai mano, kad pastovus antikūnių cirkuliavimas kraujotakoje (dėl vakcinos sukeltos simuliacijos) žaloja imuninę ir nervų sistemas. Tai labai alina ir silpnina imuninę sistemą ir priveda iki autoimuninių ligų, kaip reumatoidinis artritas, astma ir kt. skaitantiems angliškai, apie tai
http://www.nature.com/jes/journal/v10/n6s/abs/7500118a.html
ir dar - daugelis vakcinų savo sudėtyje turi negyvus virusus, bakterijas ar mikrobų komponentus. Toksiškus ekstraktus ar net gyvus organizmus, kurių virusiškumas(pavojingumas) sumažintas naudojant Atenuacijos (attenuation) metodą. norėdami stimuliuoti ir sustiprinti imuninės sistemos atsaką prieš šiuos organizmus, vakcinų gamintojai prideda stiprių imuninę sistemą stimuliuojančių medžiagų, kaip squalene, aliuminio, lipopolisacharidų ir kt. Visi jie yra vadinami imunines sistemos adžiuvantai(adjuvants) Priedo daugelis vakcinose esančiu virusų išgaunama iš beždžionių, vištų kiaušinių ir kt. gyvūnų. Todėl nenuostabu, kad vakcinose randama beždžionių ir vištų DNR ir visa tai suleidžiama į žmogaus organizmą (kiek žmonių prieš skiepijant apie tai yra informuojami?). Priedo daugelį metų į vakcinas buvo dedamas gyvsidabris, kuris yra viens toksiškiausių elementų. Gyvsidabris buvo naudojamas kaip konservantas pratęsti vakcinų galiojimo laiką. Ir beje, kai kuriose vakcinose jis vis dar randamas, nes buvo uždrausta tik gaminti vakcinas su gyvsidabriu, bet jas vis dar daugelyje šalių galima eksploatuoti, kol pasibaigs jų atsargos.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai