Skausmo malšinimo būdai Vakarų ir Rytų kultūrose

Esant skausmui žmonės ieško priemonių ir būdų, kurie galėtų greitai numalšinti tą nemalonų simptomą: vieni tiesiog nueina į vaistinę ir ten prašo vaistų, mano, jog vaistai nuo skausmo – tai vienintelė, greita ir patikima priemonė, kuri efektyviai gali numalšinti skausmą, kiti – pasirenka domėtis alternatyviais, Rytų kultūroje dažniausiai taikomais kitais, ne medikamentiniais skausmo malšinimo būdais.  Taigi, šįkart domimės, kokius skausmo malšinimo būdus naudoja Rytų kultūrose, o kokius -  Vakaruose?

Kuo skiriais tradicinė medicina („Vakarietiškoji“) medicina nuo Rytų medicinos?

Yra vienas esminis skirtumas, kuris skiria Rytų ir Vakarų mediciną: Vakarų medicina, dar kitaip vadinama tradicine medicina, gilinasi į atskiras žmogaus organizmo dalis, sritis. Todėl nieko keisto, jog apsilankius pas šeimos gydytoją jis vienas negali išspręsti mūsų sveikatos problemų ir tik duoda siuntimą pas kitą gydytoją. Pavyzdžiui, jei žmogui skauda širdies plote, tuomet šeimos gydytojas išrašys siuntimą pas kardiologą, jei vargina skausmingas šlapinimasis – pas urologą, jei prasideda akių skausmas, ašarojimas – pas okulistą, jei skauda inkstų srityje – pas nefrologą ir t.t...

Visiškai kitaip yra Rytų medicinoje, kurioje į žmogų yra žvelgiama kaip į visumą. Sakoma, jog yra trys žmogaus būsenos: sąmonė, pasąmonė ir ne (be) sąmonė t.y, protas, dvasia ir kūnas.

Rytų medicinos išminčiai jau nuo senų laikų teigę, jog jei žmogus nori nesirgti, būti sveikas, nepatirti skausmo, tuomet jis turi palaikyti proto ir kūno harmoniją.

Rytų medicinoje didelis dėmesys yra skiriamas žmogaus psichikos stiprinimui, organizmo valymui. Tad nei kiek nestebina tai, jog Rytų medicinos gydymo procesuose vyrauja skausmo malšinimas įvairiomis, gydomosiomis žolelėmis, aromaterapiniais aliejais, specialia mityba, įvairiais pratimais, tikima, jog paspaudus tam tikrą tašką ant kūno yra suaktyvinama tam tikro organo veikla, gali nustoti skaudėti (akupunktūra). O štai Vakarų medicina remiasi medikamentiniu gydymu, kuris yra paremtas įvairias moksliniais tyrimais.

 

Akupunktūra: už ar prieš?

Šimtmečiais žinoma Rytų šalyse akupunktūra rado kelią ir į Vakarų šalis. Vakarų medicina akupunktūrą kai kuriose šalyse (Šveicarijoje, Čekijoje) taiko lygiagrečiai su kitais gydymo metodais, pavyzdžiui, anestezija. Tačiau buvo pastebėta, jog akupunktūra nepašalina priežasties, ji tik veikia nemalonius simptomus t.y. skausmą. Tad akupunktūra, kaip ir tabletės, gali būti rekomenduojama tais atvejais, kai norima sumažinti skausmą, po to, kai diagnozuojamas susirgimas nekvalifikuojamas kaip sunkus, kai žmogų vargina tik lengvi negalavimai, lengvos traumos. Skausmas gali būti rimtos ligos simptomas, tad jam ilgą laiką nepraeinant yra būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Akupunktūros principas yra spausti tam tikrus, žmogaus organizme išsidėsčiusius taškus, kurie gali numalšinti skausmą. Tokie taškiniai masažai padeda malšinti galvos skausmą, nugaros skausmą ar net danties. Tiesa, bet tik tuo atveju, jei tiksliai žinai, kurį tašką ir kokiu stiprumu reikia spausti – kitu atveju tokie taškiniai masažai neduos jokios naudos. Tad kur kas paprasčiau šių dienų žmogui yra užsiimti ne savigyda, bet imtis priemonių, kurios efektyviai ir greitai gali numalšinti vieną iš nemaloniausių simptomų – skausmą. Vaistai nuo skausmo dažnu atveju būna ta priemonė, kuri padeda sumažinti skausmus: galvos skausmas, danties skausmas, nugaros skausmas sumažėja tuomet, kai išgeriame tabletę nuo skausmo.

 

Skausmą sumažina kvapai?

 

Aromaterapija – tai gydymas kvapniosiomis žolelėmis, eteriniais aliejais, kuris aktyviai yra propaguojamas Rytų šalyse, tačiau nesvetimas ir mums, lietuviams. Daugelis iš mūsų esame pastebėję, jog eteriniai aliejai išties gali pasižymėti gydomuoju poveikiu, jie gali mažinti uždegimą ar net skausmą. Pavyzdžiui, sakoma, jog kardamonų aliejus gali būti puiki priemonė kuomet vargina sąnarių skausmas, rozmarino eterinis aliejus malšina galvos skausmą, kuris atsirado nuo įtampos.

Skausmas yra bene viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurios tiek daug pacientų kreipiasi į gydytoją pagalbos, tad pradėkime rūpintis savimi jau dabar, nelaukime, kol pradės skaudėti.

Parengė: L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai