Draugiškiausios naujagimiui ligoninės rinkimai 2012

Draugiškiausios naujagimiui ligoninės rinkimų idėja kilo stebint, kaip mažai Lietuvos mamų bei medikų žino, supranta ir vertina Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių tautų Vaikų fondo (UNICEF) įkurtą Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) iniciatyvą, kurios tikslas - skatinti žindymą. Nors Lietuva prie šios iniciatyvosprisijungė 1993 metais, šiuo metu tebegalioja laikinosios Naujagimiui palankios ligoninės vertinimo taisyklės, o realus ligoninių vertinimas arba nevyksta, arba vyksta spontaniškai. Šiuo metu mamai, norinčiai gimdyti Naujagimiui palankioje ligoninėje, oficialios  informacijos apie tai, kuri ligoninė yra naujagimiui palanki ir kada paskutinį kartą ji buvo vertinta, surasti gali ir nepavykti. Taip pat galima išgirsti, kad Naujagimiui palankios ligoninės vardas tėra formalus, o viskas vyksta taip pat, kaip ir kitose ligoninėse. Arba atvirkščiai: ligoninės, kuri neturi šio vardo, personalas tvirtina, kad jie viską daro taip pat, kaip ir Naujagimiui palankiose ligoninėse, todėl gimdyvės gali būti ramios. Kaip žinoti, ar tai tiesa?

Kol Lietuvoje nėra patvirtintos nuolatinės Naujagimiui palankios ligoninės statuso suteikimo ir peržiūrėjimo tvarkos, kviečiame visos Lietuvos mamas pasidalinti savo žindymo pradžios ligoninėje patirtimi. Tikime, kad moterys, patenkančios į gimdymo skyrių kasdienybę ir tiesiogiai susiduriančios su personalo elgesiu žindymo atžvilgiu, gali tapti alternatyviomis vertintojomis ir išrinkti joms ir jų mažyliams draugiškiausią ligoninę. Atsakydamos į anoniminės anketos klausimus, mamos taip pat padeda išsiaiškinti, kas iš tiesų vyksta ligoninėse ir ar yra skirtumas tarp Naujagimiui palankių ir paprastų ligoninių. 2010-ųjų ir 2011-ųjų metų rinkimai parodė, kad draugiškiausios naujagimiams yra ligoninės, turinčios Naujagimiui palankios ligoninės statusą.

Tyrimai rodo, kad ligoninėse, kurios dar tik ruošiasi gauti NPL vardą, žindymo skatinimo rodikliai yra prastesni, o, gavus šį statusą, reikalai gerokai pasitaiso. Kviesdami atsižvelgti į mamų lūkesčius ir naujagimių gerovę, tikimės, kad visos Lietuvos ligoninės sieks NPL statuso, o jį gavusios stengsis šį vardą pateisinti ir išlaikyti. Tačiau ne mažesnė garbė ligoninei turėtų būti ir laimėjimas tų metų Draugiškiausios naujagimiui ligoninės rinkimuose - šis apdovanojimas reiškia, kad būtent mamos, jautriau ir arčiau nei bet kokia komisija patiriančios ligoninės kasdienybę, geriausiai įvertina tos ligoninės teikiamas paslaugas ir personalo žinias bei elgesį.

{banner-25}

 

Dėl šios priežasties 2012-aisiais metais mažylius gimdžiusias mamas kviečiame atsakyti į Draugiškiausios naujagimiui ligoninės rimkimų apklausos klausimus ir jau trečius metus padėti išsiaiškinti, kuri ligoninė, mamų nuomone, geriausiai laikosi Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimų.

Dalyvauti mamas rinkimuose ir atsakyti į anketos klausimus ragina ir šio projekto ambasadorė, trijų vaikų mama Kristina Savickytė-Damanskienė. "Manau, sėkmingai žindymo pradžiai labai svarbus personalo palaikymas, taip pat svarbu žinoti, kad, grįžusi namo, irgi turėsi kur kreiptis", - mintimis dalijasi moteris. Jai pačiai buvo labai svarbu, ar ligoninė, kurioje dienos šviesą išvys jos trečiasis mažylis, turės NPL statusą. Kristinos Savickytės-Damanskienės nuomone, ligoninės personalas turi pagelbėti mamai ir mažyliui sukurti geriausią bendro gyvenimo pradžią, ir žindymas yra neatsiejama tokios pradžios dalis.

Anketos klausimai sudaryti remiantis Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimais:


1. Ligoninė turi raštu pasirašyti, kad ji skatina žindymą.
2. Visas personalas turi išmokti, kaip žindymą skatinti.
3. Jau nėštumo metu, jeigu nėščiąjai reikalinga pagalba ar priežiūra, ligoninės personalas turi mokyti ją taisyklingo žindymo pagrindų ir žindymo svarbos.
4. Vos gimusį kūdikį reikia padėti mamai ant krūtinės ir leisti jam būti ten, kol jis pirmą kartą pažįs. Jeigu mamos ar kūdikio būklė to neleidžia, pirmasis susitikimas turi įvykti vos tik būklės stabilizuojasi.
5. Paaiškinti mamai, ką ji turi daryti, jeigu kūdikis atskirtas: kaip rankomis nutraukti, laikyti ir kaip sumaitinti kūdikiui savo pieną.
6. Mamai ir kūdikiui turi būti sudarytos sąlygos būti kartu visą parą.
7. Skatinti mamą žindyti kūdikį taip dažnai ir tiek ilgai, kiek jis nori.
8. Neduoti naujagimiui jokio kito maisto, tik mamos pieną, nebet tam yra medicininių priežasčių. Jeigu jų yra, tai sumaitinti maistą ne iš buteliuko, bet iš taurelės, su švirkštu, pipete ar pan.
9. Nesiūlyti mamai jokių dirbtinių pagalbinių priemonių: antspenių, čiulptukų, buteliukų ir paaiškinti jų žalą.
10. Išleidžiant iš ligoninės, nurodyti mamai, kur ji gali susitikti su kitomis mamomis, kurios žindo savo vaikučius, kad galėtų sulaukti paramos ir palaikymo žindymo kelyje.

2011 metais gimdžiusios mamos balsus atidavė Kauno medicinos universiteto klinikoms. 2010 metais naujagimiui draugiškiausi, mamų nuomone, buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

 

Nekantraudami laukiame 2012-ųjų metų rezultatų!

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai