Po gimdymo gali būti jaučiamas pilvo maudimas, nes gimda dar susitraukinėja. Tai gali trukti iki kelių savaičių. Šis maudimas moterims gali sustiprėti maitinant kūdikį krūtimi, nes tuo metu stimuliuojama kankorėžinė liauka, išsiskiria daugiau hormono oksitocino, kuris skatina gimdos susitraukimus, todėl šie skausmai ir sustiprėja.
Taip pat dažnai moterys jaučia tarpvietės skausmą, nes gimdymo metu šios vietos audiniai gali būti pertempti, įplyšę. Skausmas visada jaučiamas, jei moteriai gimdymo metu buvo atliekama epiziotomija (tarpvietės prakirpimas gimdymo metu). Šis nemalonus jausmas gali išlikti iki 3-4 savaičių po gimdymo.
Kartais gimdymas moterims gali sukelti tuštinimosi problemų, užkietėja viduriai. Nes pagimdžius vaikelį virškinamasis traktas dirba lėčiau, be to, viduriai gali užkietėti ir dėl gimdymo metu taikytos anestezijos. Ši problema turėtų išsispręsti per 4–5 dienas po gimdymo.
Pogimdyminiu laikotarpiu moteriai iki 4 savaičių laikotarpiu išsiskiria lochijos, vadinamosios išskyros po gimdymo. Pirmąsias 3–4 dienas tai būna raudonas kraujas, o vėliau po truputį jis tampa šviesesnis ir rudas.
Po naujos gyvybės atėjimo į pasaulį svarbiausia – maitinančios mamos krūtys. Labai svarbu, kad jos būtų sveikos, nes pienas yra pagrindinis maisto šaltinis naujagimiui.
Svarbu suprasti ir prisiminti, kad jūsų kūnas negali staigiai pasikeisti po 9 nėštumo mėnesių ir būti toks, koks buvo prieš tai.
Blogą nuotaiką ar netgi lengvą depresijos formą po gimdymo jaučia iki 80 proc. jaunų mamų. Šie sutrikimai, jei netampa rimtomis ligomis, linkę greitai išnykti. Tai gali būti nerimas, verksmingumas, nekantrumas, susierzinimas, nepasitikėjimas savimi, nenoras rūpintis mažyliu, padidėjęs jautrumas, nervingumas. Jei šie simptomai neišnyksta per kelias savaites – būtina apsilankyti pas psichologą ar psichoterapeutą.
Tai priklauso nuo to, ar gimdymas vyko natūraliais gimdymo takais, be ar su komplikacijomis (tarpvietės plyšimai ir kirpimai), ar buvo atliktas Cezario pjūvis. Tikslaus laiko įvertinti negalima, nes tai labai individualu. Jei viskas vyko be komplikacijų – moters kūnas sugrįžta į normą po 6–8 sav. Jei gimdymas buvo su komplikacijomis, tuomet tai užtrunka šiek tiek ilgiau.
Pirmosios mėnesinės po gimdymo kiekvienai moteriai prasideda skirtingu laiku. Jei moteris krūtimi nemaitina, ji pirmųjų mėnesinių sulaukia 6–8 savaitę po gimdymo, o jei maitina – po 1–2 mėnesių, kai nutraukia žindymą.
Geriausias laikas gimdyti kitą vaikelį – praėjus 3–5 metams po paskutiniojo vaiko gimimo. Anksčiau būdavo rekomenduojama padaryti 2 metų pertrauką tarp gimdymų, tačiau, prie šio laikotarpio pridėjus dar metus, pagerėja motinos ir vaiko sveikata, o tai turi ir ekonominių, socialinių privalumų šeimai. Didesnis intervalas tarp gimdymų susijęs ne tik su biologiniais privalumais. Tyrimai rodo, kad ilgi tarpai tarp gimdymų leidžia pratęsti žindymo laikotarpį tiek, kiek reikia kūdikiui. Be to, tėvai turi daugiau laiko sau, skiria jo daugiau ir vaikams. Maži intervalai tarp gimdymų ne tik rizikingi dėl priešlaikinio gimdymo, bet ir padidina konkurenciją tarp vaikų, kurie stengiasi kovoti dėl motinos dėmesio.
Apskritai tiek trumpas (18 mėn.), tiek ilgas (59 mėn.) tarpas tarp gimdymų padidina riziką gimti mažesnio svorio naujagimiams, taip pat priešlaikinio gimdymo riziką. Užsienyje atliktų tyrimų duomenimis, jei laikotarpis tarp gimdymų mažesnis nei 6 mėn., pasitaiko 40 proc. daugiau priešlaikinių gimdymų, o jei laikotarpis didesnis nei 10 metų – tuomet yra 2 kartus didesnė tikimybė gimti hipotrofiškam naujagimiui, taip pat 50 proc. padidėja rizika pagimdyti neišnešiotą naujagimį.
Daugelis moterų norėtų padaryti ilgesnę pertrauką tarp gimdymų, tačiau dažnai nežino tinkamų kontracepcijos būdų.
Norėčiau pastebėti, kad žindymas tikrai nėra kontracepcijos būdas (vadinama „laktacine amenorėja“). Gamta taip sureguliavo, kad žindanti moteris būtų mažiau vaisinga. Tačiau pertraukos tarp maitinimų turėtų būti ne ilgesnės nei 2–3 valandos.
Žindančiai moteriai tinka spermicidinės priemonės (vietiškai veikiantys kremai, žvakutės, į makštį dedamos tabletės ir t.t.), prezervatyvai, tinka gimdos spiralės. Viena iš galimybių žindančioms moterims yra kontraceptinės vadinamosios mini piliulės, kurių sudėtyje yra 75 mikrogramai dezogestrelio. Skirtingai nuo sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, mini piliulės sudėtyje nėra moteriškojo hormono estrogeno, tik progestogeno. Mažos dezogestrelio dozės ovuliacijos nenuslopina taip patikimai, kaip naudojant derinyje su estrogenu (40 proc.
vartojančiųjų mini piliules išlieka normalūs ovuliaciniai ciklai). Tačiau patekęs į organizmą progestinas sutirština gimdos kaklelio gleives (trukdo spermijams prasiskverbti į gimdos ertmę) bei sukelia gimdos gleivinės pakitimus, todėl kontraceptinis poveikis būna labai patikimas. Nors ir nedidelė veikliosios medžiagos dalis patenka į motinos pieną, kai kūdikis gali nuryti 0,01–0,05 mikrogramus/kg kūno svorio šios medžiagos per parą, tačiau tai nekelia jokio pavojaus. Taip pat šios tabletės netrikdo laktacijos (neveikia pieno gamybos ar jo kokybės). Dezogestrelio kontraceptinių mini piliulių jau yra ir Lietuvoje – vaistinėse jų galima įsigyti nuo š.m. birželio mėn.
Baigusios žindyti moterys paprastai grįžta prie įprastų kontracepcijos būdų, kurie jas tenkino iki nėštumo. Tačiau siūlyčiau neskubėti, nes progestininės kontraceptinės tabletės tinka ir krūtimi jau nemaitinančioms savo kūdikėlių mamytėms, nenorinčioms susilaukti netyčiuko.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauPagal anksčiau egzistavusią balų sistemą (dabar ji nebenaudojama) buvo laikoma, kad moteris yra „pavėlavusi pirmakartė“, jei ji pirmą kartą gimdo vyresnė nei 30 metų. Pasaulyje ta riba, kada laikoma, kad pirmasis gimdymas šiek tiek vėluoja, yra 35 metai. Tai daugmaž visuotinai priimta riba. Optimaliu gimdymo amžiumi laikoma 20–29 metai....
Skaityti daugiauMoterys menopauze tradiciškai vadina visą laikotarpį, kuris prasideda pradėjus trikti mėnesinių ciklui ir atsiradus su tuo susijusiems savijautos pokyčiams. Medicinoje šis laikotarpis vadinamas menopauzine pereiga, klimakteriniu laikotarpiu arba klimaksu. Taigi klimaksas – tai pereinamasis laikotarpis nuo moters lytinio brandumo pabaigos iki senatvės pradžios, apimantis ciklo sutrikimų pradžią, menopauzę ir pomenopauzę. Ir nors žinoma, kad klimaksas yra natūralus gyvenimo etapas, jo laukimas ir su tuo susiję organizmo pokyčiai neretai sukelia nerimo. Atsakyti į visus moterims rūpimus klausimus sutiko LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja dr. Eglė Tvarijonavičienė....
Skaityti daugiauVaisingumas – didžiausia žmogui skirta dovana, tik reikia ja išmintingai naudotis. Vyrai tampa vaisingi nuo paauglystės ir tokie gali likti iki gilios senatvės. Kitaip su moterų vaisingumu: moteris yra vaisinga trumpą gyvenimo dalį. Mokėjimas apskaičiuoti vaisingas dienas aktualus tiek planuojančioms nėštumą, tiek bandančioms jo išvengti. Vis dėlto pastaruoju metu vis daugiau žmonių linksta prie natūraliosios medicinos, nesusijusios su cheminių preparatų vartojimu. Šeimos planavimo srityje – tai vaisingumo pažinimu pagrįsti natūralaus šeimos planavimo metodai, kurie tampa alternatyva aloterapinei ir invazinei medicinai. Reikėtų paminėti, jog nei vienas egzistuojantis kontracepcijos būdas nėra idealus ir 100 proc. patikimas. Straipsnio tikslas – supažindinti su natūralia kontracepcija ir vaisingų dienų apskaičiavimo metodais....
Skaityti daugiauCezario pjūvis – alternatyva natūraliam gimdymui. Tai puiki galimybė ateiti kūdikiui į šį pasaulį tuomet, kai gimimas natūraliu būdu neįmanomas. Tiesa, yra duomenų, bylojančių, kad kai kurios išlepintos ar gimdymo bijančios moterys gimdymą cezario pjūvio būdu neoficialiai pasirenka pačios. Skaitykite toliau ir sužinosite atsakymus į aktualiausius klausimus šia tema....
Skaityti daugiauMėnesinės yra natūraliai nuo lytinių hormonų priklausantis ciklinis reiškinys. Kartais jis pasikeičia organizmą veikiant tam tikriems išoriniams ir vidiniams reiškiniams ar požymiams. Pavyzdžiui, kartais nutinka taip, kad išvykstate į turistinę kelionę ar į kitą šalį ir mėnesinės arba vėluoja, arba prasideda anksčiau. Kodėl taip yra? Ar tai normalu? Ar galima kaip nors to išvengti?...
Skaityti daugiauMenstruacijų metu moteriai ypač svarbu jaustis patogiai. Nuo pasirinktų higienos priemonių gali priklausyti ne tik fizinė ar psichologinė savijauta, bet ir sveikata, mat netinkamos ar neteisingai naudojamos priemonės gali sukelti net ligas. ...
Skaityti daugiauVaikai į pasaulį turėtų ateiti tik laukiami, deja... vieni gimdo nelaukiamus, kiti laukia ir niekaip negali susilaukti kūdikio. Pradėtos ir laukiamos gyvybės nutrūkimas - didžiulė tragedija kiekvienai moteriai ir šeimai, deja, neretai šios tragedijos kartojasi......
Skaityti daugiauKontraceptinėms tabletėms sukako 45 metai. Pirmųjų tablečių sudėtyje buvo labai didelis hormonų kiekis, net 150 mg estrogenų. Dabar galima įsigyti net kelių kartų ir ypač mažai hormonų turinčių kontraceptinių tablečių. Tereikia išsirinkti tinkamiausias. Norint tai padaryti, moterims kyla įvairių klausimų apie jų vartojimą ir poveikį. Atsakome į kai kuriuos dažniausius iš jų....
Skaityti daugiau
ar tai normalu?