Jei nelaukiate pametinukų

Dažnai moterims, ypač gimdančioms pirmą kartą, iškyla daug klausimų: per kiek laiko po gimdymo grįš buvusios kūno formos, kada bus galima planuoti antrą vaikelį ar kokia kontracepcija patikimiausia po gimdymo. Kartais nesenai pagimdžiusios nedrįsta šių klausimų užduoti savo ginekologui ar šeimos gydytojui, todėl supažindinti su aktualiausiomis problemomis po gimdymo paprašėme gydytojos akušerės-ginekologės Raimondos SINKEVIČIENĖS.
 

Gal pradėkime nuo to, kokie fiziologiniai pokyčiai vargina jaunas mamas?


Po gimdymo gali būti jaučiamas pilvo maudimas, nes gimda dar susitraukinėja. Tai gali trukti iki kelių savaičių. Šis maudimas moterims gali sustiprėti maitinant kūdikį krūtimi, nes tuo metu stimuliuojama kankorėžinė liauka, išsiskiria daugiau hormono oksitocino, kuris skatina gimdos susitraukimus, todėl šie skausmai ir sustiprėja.
Taip pat dažnai moterys jaučia tarpvietės skausmą, nes gimdymo metu šios vietos audiniai gali būti pertempti, įplyšę. Skausmas visada jaučiamas, jei moteriai gimdymo metu buvo atliekama epiziotomija (tarpvietės prakirpimas gimdymo metu). Šis nemalonus jausmas gali išlikti iki 3-4 savaičių po gimdymo.
Kartais gimdymas moterims gali sukelti tuštinimosi problemų, užkietėja viduriai. Nes pagimdžius vaikelį virškinamasis traktas dirba lėčiau, be to, viduriai gali užkietėti ir dėl gimdymo metu taikytos anestezijos. Ši problema turėtų išsispręsti per 4–5 dienas po gimdymo.
Pogimdyminiu laikotarpiu moteriai iki 4 savaičių laikotarpiu išsiskiria lochijos, vadinamosios išskyros po gimdymo. Pirmąsias 3–4 dienas tai būna raudonas kraujas, o vėliau po truputį jis tampa šviesesnis ir rudas.
Po naujos gyvybės atėjimo į pasaulį svarbiausia – maitinančios mamos krūtys. Labai svarbu, kad jos būtų sveikos, nes pienas yra pagrindinis maisto šaltinis naujagimiui.
Svarbu suprasti ir prisiminti, kad jūsų kūnas negali staigiai pasikeisti po 9 nėštumo mėnesių ir būti toks, koks buvo prieš tai.
 

O kaip dėl psichologinių problemų po gimdymo, ar dažnai jos pasitaiko?


Blogą nuotaiką ar netgi lengvą depresijos formą po gimdymo jaučia iki 80 proc. jaunų mamų. Šie sutrikimai, jei netampa rimtomis ligomis, linkę greitai išnykti. Tai gali būti nerimas, verksmingumas, nekantrumas, susierzinimas, nepasitikėjimas savimi, nenoras rūpintis mažyliu, padidėjęs jautrumas, nervingumas. Jei šie simptomai neišnyksta per kelias savaites – būtina apsilankyti pas psichologą ar psichoterapeutą.
 

Grįžtant prie fiziologijos, per kiek laiko po gimdymo sugrįžta į normą moters organizmas?


Tai priklauso nuo to, ar gimdymas vyko natūraliais gimdymo takais, be ar su komplikacijomis (tarpvietės plyšimai ir kirpimai), ar buvo atliktas Cezario pjūvis. Tikslaus laiko įvertinti negalima, nes tai labai individualu. Jei viskas vyko be komplikacijų – moters kūnas sugrįžta į normą po 6–8 sav. Jei gimdymas buvo su komplikacijomis, tuomet tai užtrunka šiek tiek ilgiau.
Pirmosios mėnesinės po gimdymo kiekvienai moteriai prasideda skirtingu laiku. Jei moteris krūtimi nemaitina, ji pirmųjų mėnesinių sulaukia 6–8 savaitę po gimdymo, o jei maitina – po 1–2 mėnesių, kai nutraukia žindymą.
 

Ar yra rekomendacijų, kada moteris gali pradėti planuoti kitą nėštumą, kokia rekomenduotina minimali ir maksimali pertrauka tarp gimdymų?


Geriausias laikas gimdyti kitą vaikelį – praėjus 3–5 metams po paskutiniojo vaiko gimimo. Anksčiau būdavo rekomenduojama padaryti 2 metų pertrauką tarp gimdymų, tačiau, prie šio laikotarpio pridėjus dar metus, pagerėja motinos ir vaiko sveikata, o tai turi ir ekonominių, socialinių privalumų šeimai. Didesnis intervalas tarp gimdymų susijęs ne tik su biologiniais privalumais. Tyrimai rodo, kad ilgi tarpai tarp gimdymų leidžia pratęsti žindymo laikotarpį tiek, kiek reikia kūdikiui. Be to, tėvai turi daugiau laiko sau, skiria jo daugiau ir vaikams. Maži intervalai tarp gimdymų ne tik rizikingi dėl priešlaikinio gimdymo, bet ir padidina konkurenciją tarp vaikų, kurie stengiasi kovoti dėl motinos dėmesio.


Apskritai tiek trumpas (18 mėn.), tiek ilgas (59 mėn.) tarpas tarp gimdymų padidina riziką gimti mažesnio svorio naujagimiams, taip pat priešlaikinio gimdymo riziką. Užsienyje atliktų tyrimų duomenimis, jei laikotarpis tarp gimdymų mažesnis nei 6 mėn., pasitaiko 40 proc. daugiau priešlaikinių gimdymų, o jei laikotarpis didesnis nei 10 metų – tuomet yra 2 kartus didesnė tikimybė gimti hipotrofiškam naujagimiui, taip pat 50 proc. padidėja rizika pagimdyti neišnešiotą naujagimį.
Daugelis moterų norėtų padaryti ilgesnę pertrauką tarp gimdymų, tačiau dažnai nežino tinkamų kontracepcijos būdų.
 

O kokius jūs galėtumėte rekomenduoti?


Norėčiau pastebėti, kad žindymas tikrai nėra kontracepcijos būdas (vadinama „laktacine amenorėja“). Gamta taip sureguliavo, kad žindanti moteris būtų mažiau vaisinga. Tačiau pertraukos tarp maitinimų turėtų būti ne ilgesnės nei 2–3 valandos.
Žindančiai moteriai tinka spermicidinės priemonės (vietiškai veikiantys kremai, žvakutės, į makštį dedamos tabletės ir t.t.), prezervatyvai, tinka gimdos spiralės. Viena iš galimybių žindančioms moterims yra kontraceptinės vadinamosios mini piliulės, kurių sudėtyje yra 75 mikrogramai dezogestrelio. Skirtingai nuo sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, mini piliulės sudėtyje nėra moteriškojo hormono estrogeno, tik progestogeno. Mažos dezogestrelio dozės ovuliacijos nenuslopina taip patikimai, kaip naudojant derinyje su estrogenu (40 proc.
vartojančiųjų mini piliules išlieka normalūs ovuliaciniai ciklai). Tačiau patekęs į organizmą progestinas sutirština gimdos kaklelio gleives (trukdo spermijams prasiskverbti į gimdos ertmę) bei sukelia gimdos gleivinės pakitimus, todėl kontraceptinis poveikis būna labai patikimas. Nors ir nedidelė veikliosios medžiagos dalis patenka į motinos pieną, kai kūdikis gali nuryti 0,01–0,05 mikrogramus/kg kūno svorio šios medžiagos per parą, tačiau tai nekelia jokio pavojaus. Taip pat šios tabletės netrikdo laktacijos (neveikia pieno gamybos ar jo kokybės). Dezogestrelio kontraceptinių mini piliulių jau yra ir Lietuvoje – vaistinėse jų galima įsigyti nuo š.m. birželio mėn.
Baigusios žindyti moterys paprastai grįžta prie įprastų kontracepcijos būdų, kurie jas tenkino iki nėštumo. Tačiau siūlyčiau neskubėti, nes progestininės kontraceptinės tabletės tinka ir krūtimi jau nemaitinančioms savo kūdikėlių mamytėms, nenorinčioms susilaukti netyčiuko.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Natalija
2013-02-10 11:30
nuo kada iki kada moterys turi gimdyti vaikus kokio reikia amziaus ar galima pavyzdziu na kad ir nuo 17 arba 19 metu gimdyti vaikus ar kaip? as jusu klausiu nes noriu zinot visus jusu Ystatymus kaip Natalijos Bunkes fane as Klausiu jusu :)
Egle
2011-01-27 09:28
As maitinu waika sawo pieneliu,man pirmos menesines buwo po 2 menesiu,bet niekaip nesulaukiu antru menesiniu.Vyras jau issigando kad as nescia vel,bet testas buwo neigemas,kodel man veluoja antros menesines?dekuj uz atsakyma.
Gintare
2010-10-05 13:10
Jolanta-man irgi tas pats, tik menuo praejo nuo gimdymo,maitinu krutimi, ir se tau ,kad nori - menesines! Siaip nezinau ar taip gali buti? Nes as issigandau,kai katik tualete pamaciau krauja!
ar tai normalu?
Jurate
2010-04-06 11:53
as maitinau ilgai ,iki 10 menesiu tik motinos pienu,tai musu maistas buvo pagrindinis ir vienintelis iki sio amziaus,bet menesinemis pradejau sirgti gal 2-3 menesi..
ana
2010-02-17 13:16
galbūt maitini ne pagal poreikį, o gal tiesiog tavo toks organizmas.atmink, kad mėnesinės maitinant neprasideda tada kai kūdikį maitini pagal poreikį, o ne tada kada tau patogiau. jis gali norėti valgyti ir kas valandą ir kas pusvalandį, nebūtinai kas tris valandas kaip daugelis įsivaizduoja.
Jolanta
2010-02-08 14:28
as maitinu dukrele krutimi ir man prasidejo menesines.Tai kaip cia suprast?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai