Atsisveikinimas su sauskelnėmis

Sauskelnės – puikus mūsų dienų „išradimas”. Vaikučio auginimo be jų, turbūt, jau neįsivaizduoja nė viena mamytė. Tačiau ateina laikas, kai mažylį reikia įpratinti apsieiti be jų. O tai padaryti dažnai būna sudėtinga. Vieni prie puoduko pripranta greitai, kiti – ilgai ir sunkiai. Šie skirtumai iš dalies priklauso nuo įgimto vaiko temperamento. Didelę įtaką daro ir tai, kada buvo pradėta vaiką pratinti prie puoduko, kaip tai buvo daroma, kokie specifiniai reikalavimai buvo keliami. Kada geriausias laikas atsisakyti sauskelnių ir kaip tai padaryti, turi nuspręsti mamos širdis.
 

Kada geriausias laikas pratinti vaiką prie puoduko?


Vyrauja daug teorijų, kada ir kaip pratinti mažylį prie puoduko. Šias teorijas galima suskirstyti į kelias grupes:
Pirmoji teorija. Galima vaikutį pradėti pratinti prie puoduko, kai jis išmoksta savarankiškai sėdėti.
Antroji teorija. Kai jau moka vaikščioti, atsistoti, pasilenkti, savarankiškai nusimauti kelnytes.
Trečiojiteorija. Kai vaikas pradeda suprasti švaros ir puoduko reikšmę, domisi, kas vyksta tualete, mėgdžioja tėvus.
 

Ketvirtoji teorija.

Kai vaikas pats išmoksta paprašyti, kad nori į tualetą.
Kiekvienas vaikas individualus ir skirtingai reaguoja į puoduką. Dauguma vaikų gydytojų ir psichologų sutinka, kad pernelyg ankstyvas vaiko pratinimas prie puoduko gali tapti dideliu nerimu, kuris gali persikelti ir į kitas situacijas, kuriose vaikas turi kontroliuoti savo impulsus. Pediatrų nuomone, tik 1,5–3 metukų vaikas pradeda suvokti, kas jis yra ir ką jis gali padaryti pats. Žinoma, svarbu ne tik kada tėveliai pradės vaiką pratinti prie puoduko, bet ir kaip tai bus daroma. Pernelyg griežti reikalavimai gali sukelti vaiko agresiją ir baimę.


 

I žingsnis – išsirinkite tinkamą puoduką


Puodukų pasirinkimas išties platus – panašūs į kėdę, balną, įvairių dydžių, formų ir spalvų, su rankenomis, grojantys. Kyla klausimas, kokį puoduką išrinkti savo mažyliui.
Dažniausiai siūloma pirkti tokį, kuris patinka vaikui. Ant tokio puoduko vaikas mielai sėsis. Tačiau ne visada vaikui patinkantis puodukas gali būti patogus, todėl būtina atkreipti dėmesį į puoduko formą. Mergaitėms geriau pirkti platesnį, apvalesnį puoduką, tuo tarpu berniukams siūlomi siauresni puodukai. Puodukas turi atitikti ir vaiko svorį, kad vaikas ant puoduko jaustųsi patogiai.
Reiktų nepamiršti, kad grojantys puodukai patinka ne visiems vaikams. Puoduko dugne įmontuota mikroschema, sušlapus puoduko dugnui, grandinė susijungia, ir pasigirsta melodija. Tėvams šie puodukai ypač patinka, nes galima nuspręsti, ar vaikas „atliko reikaliuką“. Tačiau kai kurie vaikai, pirmąkart atsisėdę ant grojančio puoduko, išsigąsta melodijos, ir puodukas tampa baimės objektu. Grojantis puodukas gali sugesti: melodija gali ištisai groti arba visai negroti. Tokiu atveju vaikui sunku susiorientuoti, kas vyksta, kodėl vieną kartą puodukas groja, o kitą negroja. Be to, blaškomas vaiko dėmesys ir susikaupimas.
Puodukas turi būti lengvai plaunamas, stabilus, kad vaikas nenugriūtų ir nesusižeistų.
 

II žingsnis –viską gerai apgalvokite!


Dauguma specialistų teigia, kad vaikutis turi suprasti, jog tuštinimasis nėra žaidimas, todėl puodukas turėtų stovėti tik jam skirtoje vietoje (vonios kambaryje ar tualete) ir negali būti nešiojamas iš vieno kambario į kitą. Kiti teigia, kad puoduką geriausia pastatyti ten, kur vaikas žaidžia, kad, pajutęs norą tuštintis, parodytų į puoduką. Tėveliai patys turi nuspręsti, kur stovės puodukas, tačiau reiktų pagalvoti ir apie tai, kad vaikas pripratęs, kad puodukas gali stovėti bet kur, atėjus svečiams, jis gali puoduką atsitempti ir prie svečių.
Tėveliai turi nusistatyti ir kada, kokiu paros metu, kiek kartų vaiką sodins ant puoduko. Šiuo atveju nusistatytos taisyklės turi būti labai gerai apgalvotos. Negalima vieną dieną vaiką nuolat sodinti ant puoduko, o kitą visai nesodinti. Jeigu nusprendėte vaiką atpratinti nuo sauskelnių, darykite tai nuosekliai.
 

III žingsnis – vadovaukitės „auksinėmis taisyklėmis“


• Negailėkite savo laiko ir pastangų pratindami vaiką ant puoduko. Nenumokite ranka, jei, kelis kartus pasodinus ant puoduko, vaikas nesupranta jo reikšmės. Bandykite dar ir dar kartą...Ir jus, ir mažylį aplankys begalinis džiaugsmas, kai rezultatas bus pasiektas.
• Vaikui suprantama kalba nuolat aiškinkite, ką reiškia šlapintis ar tuštintis, kas yra puodukas, kam jis reikalingas.
• Nebarkite vaiko, jeigu nepavyksta iškart pripratinti ant puoduko. Vaikas pradės jausti baimę, gėdą bei galvos, kad tuštinimasis yra kažkas negero.
• Nelaikykite vaiko ant puoduko ilgai (rekomenduojama 10–15 min.), nes vaikas turi suprasti, kad puodukas skirtas tik tuštintis, o ne sėdėti. Tačiau ir neskubinkite vaiko. Šiuo atveju vaikas pradės abejoti savo galimybėmis.
• Nepamirškite vaiko pagirti, kai jam sėkmingai sekasi naudotis puoduku. Giriamas vaikas pajus savo vertę, pradės labiau pasitikėti savimi. Vaiką, kuris labai stengiasi priprasti prie puoduko, net jeigu jam ir nesiseka, verta pagirti. Pagirti galima žodžiu, gestais, veido išraiška, kuri leidžia vaikui jaustis laimingam ir saugiam.
• Nepamirškite nuolatinės higienos. Prižiūrėkite vaikutį, kai jis sėdi ant puoduko, kad nenugriūtų, neišsiteptų, pradėję pratinti, jokiu būdu nepalikite vaiko ant puoduko vieno. Pratinkite vaiką po tuštinimosi plauti rankytes.
• Prižiūrėkite puoduką, visada gerai išplaukite specialiomis dezinfekuojamosiomis priemonėmis.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Akvile
2015-02-11 15:18
O dieve pasibaisejau mamytem. TINGINES!!! sodinu vaika nuo 6men ant puoduko. Pradejau po miego sodint ir i kelnes kaki nedaro niekada. Nelaukit kazi ko. Vaikas uzaugs su tuo puoduku ir paskui jam nebus baisu sedet ant jo. Zodziu esu pasibaisejus mamu tingejimu, beleko prisigalvos, kad vaikas dar per mazas dar nk nesupranta, kad tik nereiktu vargt ir gaudyt ta sysiu. Pagaudysit kol mazas veliau bedu neturesit. O dbr laukiat ir tikites kad papasakosit ir be problemu viska supras ir sedes...
Aida
2013-07-13 00:05
Mano dukrytei 2,9 metukai.Pratinames prie puoduko,bet niekaip:( Diena nededu pampersiuku ir ant puoduko sodinu ir snekames ir aiskinu,bet nedaro ir viskas.Kencia visa diena ir laukia kada vakarui uzdesiu pampersa.Net nezinau ka daryti.Gal kas turite kokiu patarimu,mamytes?
eggla
2013-04-06 09:17
sauskelnės - tik būtinybei. vos tik pradeda norėti sėstis - sodinkite ant puoduko ir su vaiku bendraukite, duokite kažką "įdomaus", paleiskite girdimą vandens srovę... auginau dukrytę ir 2 anūkus - -vienerių metukų jau nebuvo problemų. naktį nepatingėkite 1 kartą pasodinti ant puoduko - pasisioja miegodami, o paskui įpranta pasiprašyti , jeigu reikia naktį, instinktyviai. žinau mamų, kurios kentėjo nuo sauskelnių net tuomet, kai vaikas ėjo į pirmą klasę - vaikas NEGALI pasišlapinti natūraliai. sauskelnės - didžiulis biznis (kaip narkotikai), tik legalus. jam palenkiami ir gydytojai, ir mokslininkai.... na, užsidėkite sau sauskelnes ir prisisiokite, ir per naktį pamiegokite....:) smagu :)(super)
Karina
2012-05-04 22:50
Mano maziukui beveik 9 menesiai. Jau visa menesi bandau pratinti prie puoduko, bet jis nenori sestis, priesinasi, tai neverciu, aisku. Bet tada mielai atsisuka ir ziuri, koks keistas zaislas... :)
Diana
2011-07-08 21:47
Mano suneliui 2.5m ,su situo reikaliuku vargstam kaip reikiant,bandau aiskint ,kad padarytu i puoduka,kad geriau bus,nereiks pampersiuko,o jam juokinga,pasedi minute,nulipa,puoduka nesa atgal. Viena kart priverciau ilgiau pasedet,padare dideli reikaliuka,oi,dziaugsmo buvo ir mam ,ir jam. Pagyriau. Rytojaus diena sakau vel reikia atsisest,o jis neeee rekia ir viskas,oi nezinau,man jau kantrybe nelaiko:)
mama
2011-02-18 20:29
Mano dukrytei 7 menesiai, ir anyta kas savaite klausia ar dar nesedim ant puoduko :( Sunus, pradejo daryti ant UNITAZO budamas 2 metu, su pristatoma maza kedute (puodukas jam nepatiko visai), nes ir as eidama i WC, ir vyras, vesdavomes ji, ir aiskindavome apie "reikala", o anksciau - nesuprato vaikas :) Neskubekit mamytes, viskas savu laiku. Beje, marliniai vystykliukai - labai gerai, kai mazajam zmogiukui apie 2 metukus, vaikutis ima suprast, kad kai slapia - nemalonu :)
rasa
2010-06-15 20:58
gal kas galetumet duoti kokiu patarimu kaip atpratinot nuo sauskelniu nakciai?????
bandem nebeduoti vakarais gerti nuo 7,kalbedavomes kad eitu i wc ar kad pazadintu mus mes madesim bet niekaip neiseijo tai po savaites vel naudojam nakciai pamperiukus
dainora
2010-03-09 21:46
mano dukrytei jau 1 metukai ir4 men. mes kakuti ir sysiuka darome nuo 6.5 men kakuti tai visada na nebent as nespeju tai truputi prisidaro i kelnes bet neleidziu reikalo iki galo atlikt jei spejam padarom viska i puodeli, tik sysiuka ne visada uztaikom nes kai nustojau maitint savim pries 2 men pasikeite gerimo rutina, slapinasi ivairiai tai sysiuka dabar padarom tik kai atsikeliam is miegu kaip ir anksciau. na greit atsils orai tai sysiuka manau ir greitu laiku ismoksim daryt ir ne i kelnaites. o kakuli mano dukryte jau 1 ir 3 men pradejo pati prasytis aaa. tik va puodukus mes turim 3 vienas masinoj kitas miegamajam kur ji miega o kitas kambari kur ji dazniausiai zaidzia.
ieva
2010-02-03 23:40
mano dukrytei 1,3m., ant puoduko kartais padaro, kartais ne, bet dar nesupranta, kam puodukas skirtas, nors kai jai buvo 8 men. rimta reikala dare tik i puoduka :), i sauskelnes niekada nedarydavo, bet nuo 11men. viskas pasikeite, kai ismoko pati atsikelt ir nulipt nuo puodo, nebenori ant jo sedeti :(
Ernesta
2010-01-28 10:13
kantrybes mamytes:)viskas bus gerai,mano sunui beveik 2 metukai, o sedim labai retai su jo noru,pradejau nuo 11men pratint.Patarciau labai anksti nesodint,leiskit but be pamperso tegu prisislapina, pajaus kad slapia o tada paaiskinkit kad reik ant puoduko, tai veikia viena kart kita kart ir viskas bus ok.Sekmes ir kantrybes.
daiva
2010-01-02 15:03
as tai savo sunu pradejau sodinti ant puoduko 1,2 men.ir jau jam yra 1,6 men bet dar nieko nesupranta.labai gailiuosi kad taip anksti pradejau,paklausau visu bobuciu.vargstam 4 men ir jis niekaip nesupranta pasedim ant puoduko 10-15min,paskui paleidziu be pamperso ir jis padaro ant kilimo,nors padedu puoduka matomoje vietoje ir pasakau.nezinau kiek dar vargsime :{
Jolita
2009-06-16 23:56
Mano sūnui 1metai ir 8mėn.gyvenam be sauskelnių tik miegot einam su jomis.Pasako fu ir bėga, bet į puoduką nedaro reikia laikyti virš glozeto.
jurga
2009-06-07 18:03
na mano zirniukui 1.1men buna wisko,kad ir padaro y poduka,nors anksciau gaugiau darydawo,o dabar kazkaip nenori sedeti..turejome grojanty puoduka,bet teko nuplesti muzika,ji jam tik trugde,nepadarydawo iki galo,issigazdawo...wisuomet pagiriu kai padaro,ir pats sau per galwyte glosto ..


Asta
2009-04-17 14:02
Mano dukrytė iki 2,5 m. darydavo mažą reikaliuką,tik kai pasodindavau ant puoduko, nuo 2,7 m. pati pradėjo nusiiminėti pampersą ir sėstis ant puodo, nuo 2,8 m. išvis nededu papmerso, nors avarijų būna, bet jau pati supranta, ką reikia daryti.
ateni
2009-02-16 09:17
mano dukrytei 7 men. ir jau rimto reikalo nebedarome i sauskelnes. pradejau sodinti nuo 6 men.
Loreta
2009-01-04 20:10
nezinau kodel nesiseka vaikuciu pratyt ant puoduko..kai pirmam sunui buvo 1,5m labai greit ismoko.dabar mokau antra sunu,kuriam 1,3 ir vel dideles bedos nematau.viskas vyksta be bedu, palaipsniui.
fausteja
2008-11-28 00:14
O mano sunui jau 3.3 metuku ir niekaip niekaip niekap nesiseka pasodinti. jei bandau pakviesti tik sestis kai daro kakuti, pradeda zviegti
kristina
2008-10-21 13:27
mano mazyliui pusantru metuku. puodukas jam kaip zaidimas, kaip patogus kresliukas.Maza reikaliuka ten padaro jis labai retai, o apie dideli net negalvoja... turbut dar neatejo mano maziuko laikas :)
rasa
2008-09-17 19:28
mano dukrytei yra 2metai 8menesiai,ji i puoduka pradejo daryti pries 2menesius,as jos neverciau nesikankinau kiekviena diena,sakiau nores paprasys,supras pati kada laikas.....ir stai pati nusimaudavo kelnytes nusiimdavo pampersa ir padarydavo ka reikia......visada pagirdavo sakydavau ”saunuole Gabyte!!!!”..pati veliau padarydavo ir saukdavo ”mama Gabyte saunuole”....
gerute
2008-07-16 23:20
siuo metu kaiptik bandau vaika pratinti prie puoduko jam 1,4m. bet sekasi nekaip :(
dailada
2008-07-07 14:57
o mum dar tik 5 men tai manau dar toli iki puoduko:) bet idomu paskaitineti ir zinoti
mukulia
2008-02-24 23:58
net nežinau nes mano dukryte pradėjo tik dvejų metų
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai