Moterims, planuojančioms savo gyvenimą

Šiuolaikinės moterys dažnai diskutuoja apie kontracepciją, domisi naujovėmis šioje srityje ir dauguma jų apgalvotai planuoja nėštumą. Hormoninės kontraceptinės tabletės daugeliui moterų jau tapo kasdieninio gyvenimo dalimi. Ar tikrai jos patikimai apsaugo nuo nėštumo ir kaip jas teisingai vartoti, konsultuoja Kauno II klinikinės ligoninės vyr. akušerė Ilona JONELIŪNIENĖ.
 

Trečiosios kartos kontraceptinės tabletės


Kontraceptines tabletes moterys vartoja jau beveik 50 metų, o sparti medicinos pažanga skaičiuoja jau tris kontraceptinių tablečių kartas.
Pirmosios tabletės, gamintos septintajame dešimtmetyje ir aštuntojo pradžioje, nebuvo tobulos, nes jų sudėtyje buvo didelės hormonų dozės. Jas pakeitė naujesnės antros, o vėliau — ir trečios kartos kontraceptinės tabletės. Antros kartos tabletėse estrogenų dozė buvo sumažinta iki 50 µg, o trečios kartos tabletėse jų yra 35 µg ir mažiau. Visos kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra mažiau nei 50 µg estrogeno, vadinamos „mažų dozių“ kontraceptinėmis tabletėmis.
Dėl didelio hormonų kiekio pirmosios kartos kontraceptinėse tabletėse jas vartojančios moterys dažnai patirdavo nepageidaujamą poveikį. Vartojant mažų hormonų dozių kontraceptines tabletes, tai pasitaiko labai retai.

 

Iš ko jos sudarytos ir kaip veikia


Naujausios kontraceptinės tabletės vadinamos kombinuotomis arba sudėtinėmis, nes kiekvienoje piliulėje yra dviejų rūšių hormonų – estrogeno ir progestino, kurie sandara ir poveikiu labai artimi natūraliems moters lytiniams steroidams. Pagrindinė sudedamoji dalis yra progestinas. Jis stabdo ovuliaciją, slopina gimdos gleivinės vešėjimą ir sutirština gimdos kaklelio gleives. Pro tirštas gleives spermatozoidams daug sunkiau patekti i gimdos ertmę ir kiaušintakius. Net ir prasiskverbę pro sutirštėjusias gleives spermatozoidai neturės ką apvaisinti – nevykstant ovuliacijai, nebus subrendusios kiaušialąstės. Jeigu tokiomis nepalankiomis sąlygomis apvaisinimas ir įvyktų (kas mažai tikėtina), nepakankamai išvešėjusi gimdos gleivinė bus netinkama apvaisintai kiaušialąstei prisitvirtinti ir nėštumui vystytis. Tokia trejopa apsauga labai patikimai saugo nuo neplanuoto pastojimo.


Kita kontraceptinių tablečių sudedamoji dalis – estrogenas – yra labai svarbus reguliariam mėnesinių ciklui palaikyti. Šio hormono dėka užtikrinama struktūrinė pusiausvyra progestino prislopintoje gimdos glevinėje, todėl sumažėja tarpmenstruacinių kraujavimų tikimybė.
 

Kaip pradėti vartoti tabletes?


Pradedant pirmąją kontraceptinių tablečių pakuotę
Jei pastarąjį mėnesį hormoninių kontraceptikų nevartojote, sulaukite mėnesinių kraujavimo. Pirmoji kraujavimo diena – pirmoji ciklo diena. Ji yra tinkamiausia pradėti tablečių vartojimą. Gerkite ta savaitės diena pažymėtą tabletę. Pvz., jei ciklas prasideda penktadienį, imkite penktadienio tabletę. Kiekvieną dieną gerkite tabletes iš eilės. Kontraceptinės tabletės pradeda veikti iš karto, todėl papildomų kontracepcijos priemonių nereikia.
Daugiau įdomios informacijos šia tema rasite tinklalapyje www.lindy-net.lt
Pradedant vartoti pasirinktas tabletes vietoj kitų kontracepcijos būdų (kontraceptinio pleistro, kontraceptinio žiedo)
Jei pleistras buvo klijuojamas 3 savaites iš eilės, kontraceptines tabletes galima pradėti vartoti tą pačią dieną, kai nuimamas pleistras, arba po pertraukos, bet ne vėliau kaip tą dieną, kai turės būti klijuojamas naujas pleistras, t.y. ne vėliau kaip 7 dienos nuo paskutinio pleistro atklijavimo dienos.
Ištraukus kontraceptinį žiedą iš makšties, galima iškart pradėti gerti kontraceptines tabletes. Jei žiedas buvo laikomas makštyje 3 savaites, galima tablečių vartojimą pradėti ne vėliau kaip po 7 dienų pertraukos nuo žiedo išėmimo, t.y. ne vėliau kaip tą dieną, kai turėjo būti kišamas į makštį kitas žiedas.
 

Po gimdymo


Dažnai manoma, kad pirmieji lytiniai santykiai po gimdymo yra saugūs, nes moteris žindo krūtimi, dar nebuvo mėnesinių, vadinasi, dar nevyksta ovuliacija. Tai netiesa, nes pirmoji ovuliacija būna dar prieš mėnesines. Taip pat klaidinga tikėti, kad vien tik ilgalaikė laktacija ir žindymas yra visapusiška apsauga nuo nėštumo.
Po gimdymo gydytojas gali patarti jums prieš pradedant vartoti tabletes palaukti pirmojo normalaus ciklo. Kartais, pvz. nežindant, sudėtines kontraceptines tabletes galima pradėti vartoti ir anksčiau, tačiau būtina individuali gydytojo konsultacija.
Maitinančioms kūdikį iš krūties pirmuosius 6 mėn. po gimdymo kombinuotos kontraceptinės tabletės nerekomenduojamos, nes šių preparatų sudėtyje esantis estrogeninis hormonas slopina motinos pieno gamybą.
 

Būtina žinoti


Kontraceptinės tabletės – medikamentas, kurio gali skirti gydytojas, atsižvelgęs į moters amžių, fizinę būklę, persirgtas ligas, rizikos veiksnius ir lūkesčius.
Pradėjus vartoti tabletes, kurį laiką gali varginti šalutinis poveikis – skausmingos, padidėjusios krūtys, pykinimas, galvos ir pilvo skausmas, nuotaikos svyravimai, nedidelis kraujavimas. Jeigu minėti šalutiniai poveikiai ir pasireiškia, jie yra laikini ir nekenksmingi sveikatai. Organizmui prisitaikius prie tablečių, šie simptomai paprastai per du-tris mėnesius išnyksta.
Nepatartina vienų kontraceptikų keisti kitais savo nuožiūra.
Jei tabletes organizmas blogai toleruoja, kitų turėtų skirti tik gydytojas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-04-29 11:42
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
ija
2008-01-14 21:53
sveiki,turiu didele problema del spuogu..paskui ir votys prasideda..sutrike hormonai..aisku kaip diena,gerdavau diane 4 metus,paskui nebetiko..gal organizmas priprato?kad nebepadejo?bandau dabar puse metu yarina..nepadeda..vienu zodziu tragedija..kas per savijauta..kai bijai su tokiu veideliu i miesta iseit..tik ir lauki kol sutems..kontraceptikai irgi nera gerai..nes gydytoja pasiule po 4 m.tirtis nuo vezio..baisu..bet vartociau vel..per daug kompleksu isivariau..tik patarkit ka vartot?aciu labai,labai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai