„Blogos emocijos ištirpsta bėgimo takelyje...”

Žurnalo svečias – daugkartinis paraolimpinių žaidynių prizininkas, daugkartinis aklųjų ir silpnaregių Europos ir pasaulio čempionas 36-rių metų bėgikas Kęstutis Bartkėnas. Kęstutis neprimato nuo vaikystės. Jis paveldėjo mamos akių ligą – glaukomą.
 

Kaip pavyko jaunam žmogui, tik dalinai matančiam, pasiekti aukštų sporto rezultatų? Kas gi tas stebuklingasis motoriukas, vedantis į optimizmą, aktyvų sportinį gyvenimą? Apie tai kalbamės su ne kartą garsinusiu Lietuvą Kęstučiu Bartkėnu ir ilgamečiu jo treneriu LKKA lengvosios katedros dėstytoju Alfonsu Buliuoliu.
[klausimas]Kada prasidėjo Jūsų sportinė karjera?[/klausimas]
Kęstutis Bartkėnas:
Baigęs Vilniaus aklųjų ir silpnaregių mokyklą, dirbau Kauno aklųjų ir silpnaregių kombinate ir kartu treniravausi pas sporto mokyklos trenerį Joną Burakovą. Bėgiojau trumpas bei vidutinio nuotolio distancijas, tačiau norėjau pasiekti geresnių rezultatų. Man pasisekė, kai prieš dvylika metų sutikau LKKA Lengvosios atletikos trenerį Alfonsą Buliuolį. Jis jau turėjo darbo su neįgaliais sportininkais praktikos. Tarp mūsų užsimezgė draugiški santykiai. Dėl mano sutrikusio regėjimo, aišku, iškildavo tam tikrų sunkumų treniruotės metu, bet man labai padėjo treneris, tad sėkmingai yrėmės į priekį. 2002 m. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių čempionate iškovojau pirmąsias vietas bėgdamas trumpas ir vidutines distancijas. Su treneriu A. Buliuoliu sėkmingai dirbame iki šiol.
[klausimas]Kaip jums pavyko sportininką su daline negalia įtikinti, kad gali pasiekti dar geresnių rezultatų bėgdamas ilgas distancijas? [/klausimas]
Treneris Alfonsas Buliuolis:
Mano lūkesčiai pasiteisino - Kęstutis nuo pirmosios dienos negailėjo jėgų rimtam sportui. Todėl netrukus džiaugėmės pirmaisiais rezultatais: 1993 m. Airijoje vykusiame Europos čempionate 800 m bėgimo rungtyje jis buvo trečias, o 1500 m rungtyje iškovojo sidabro medalį. Ši pergalė ir buvo pagrindinis postūmis tęsti sportinę karjerą.
Po metų Berlyne vykusiame pasaulio aklųjų ir silpnaregių čempionate 1500 m bėgimo rungtyje Kęstutis finišavo antras. Pradėjome intensyviai ruoštis Atlantos parolimpinėms žaidynėms. Džiaugiuosi, kad pakako argumentų įtikinti Kęstutį, jog jis tikrai pasieks geresnių rezultatų bėgdamas ilgus nuotolius. Tai buvo svarbus persilaužimas jo paties galimybių įvertinimo skalėje. Taip ir įvyko. Už iškovotus medalius 1996 m. Atlantos paraolimpinėse žaidynėse Kęstutis Bartkėnas apdovanotas III laipsnio Gedimino ordinu.
[klausimas]Kaip aktyvus sportas pakeitė Jūsų fizinį, dvasinį ir emocinį gyvenimą? Ką bėgimas Jums duoda kaip asmenybei?[/klausimas]
Kęstutis Bartkėnas:
Iš tiesų sportas man davė labai daug - tai bendravimas, laisvalaikis, savo jėgų išbandymas, savęs realizavimas. Į sveikųjų sportą padeda integruotis klubinė veikla. “Išėjimas į viešumą” man taip pat labai svarbu. Tuomet tarp sveikųjų sportininkų bendraminčių jaučiuosi normalus žmogus, net pamirštu savo negalią. Kai esu užimtas, į galvą nelenda liūdnos mintys, paprasčiausiai nėra laiko galvoti apie savo problemas ar ligą.


Patinka bėgioti Panemunės šile, ten turiu kelias savo trasas, jas gerai pažįstu ir galiu prabėgti net užsimerkęs. Per dieną nubėgu 20 km, per savaitę - iki 150 km. O blogos emocijos geriausiai sudega bėgimo takelyje. Pasportavęs geriau jaučiuosi. Tuomet grįžtu namo nepiktas, nusiraminęs. Tuo džiaugiasi žmona Diana ir dukrelė Reda. Žodžiu, fizinis nuovargis mane veikia teigiamai - tai puikus užsiėmimas nuo depresijos, įtampos ar nusivylimo. Atradau puikų vaistą kūnui ir sielai.
[klausimas]Ar tiesa, kad turintis dalinę regėjimo negalią Kęstutis bėga be palydovo? [/klausimas]
Alfonsas Buliuolis:
Taip, Kęstutis visada bėga be palydovo. Kai bėgimo trasa yra lygi ir be jokių kliūčių, praktiškai problemų nebūna. Jei treniruotės metu stadione pastatoma kokia nors kliūtis, būtinai apie tai sportininką įspėju, kitaip Kęstutis kliūties gali nepastebėti. Pavojinga situacija, jei netikėtai į taką priešais išbėga kiti atletai. Buvo atvejų, kai susidūrimo išvengti nepavykdavo. Laimei, rimtų traumų nepasitaikė. Sudėtingiau bėgti miške - net žinomoje trasoje gali pasitaikyti netikėta kliūtis, šaka ar atsitiktinis praeivis. Tenka bėgti atsargiau. Dažniau treniruojamės šviesiu paros metu, nes sportininkui bėgti vienam esant prieblandai pernelyg rizikinga, o ir treniruotė tampa neefektyvi.
[klausimas]Ar Jus palaiko šeima? Ar pritaria Jūsų aktyviam sportiniam gyvenimui?[/klausimas]
Kęstutis Bartkėnas:
Šeima labai mane palaiko, aš už tai esu labai dėkingas savo likimo draugei Dianai, kuri taip pat turi regėjimo negalią ir yra antros grupės invalidė. Mes abu gauname invalidumo pensijas.
Beje, 1999 m. mano žmona dalyvavo Europos aklųjų ir silpnaregių čempionate Portugalijoje, kur šuolio į aukštį ir į tolį rungtyse iškovojo bronzos medalius. Laisvalaikio turime mažai, bet visada renkamės aktyvesnį jo praleidimo būdą - kur nors visi išvažiuojame ar einame pasivaikščioti.
[klausimas]Pradėjęs sportuoti po šešerių metų perėjote į sveikesniųjų sportininkų grupę. Ar galima teigti, kad bėgimas kiek nors stabilizavo jūsų ligą?[/klausimas]
Kęstutis Bartkėnas:
Mano regėjimas stabilizavosi - bent neblogėja taip sparčiai. Tai mane labai džiugina. 1998 m. pasaulio čempionate Madride dalyvavau geriau matančiųjų sportininkų grupėje ir 10 000 m bei 5000 m rungtyse pasisekė iškovoti bronzos medalius. Treneris mane įtikino, kad galiu dalyvauti ir sveikųjų sportininkų varžybose. Šiais metais Lietuvos čempionate 10 000 m bėgimo rungtyje iškovojau antrąją vietą tarp visų Lietuvos bėgikų. Aktyviai sportuoju jau nemažai metų, ir regėjimas neblogėja, tikiuosi neblogės ir ateityje.
[klausimas]Gerbiamas treneri, kaip keitėsi jūsų auklėtinio sveikata, charakteris skaičiuojant vis didėjančią medalių kolekciją?[/klausimas]
Alfonsas Buliuolis:
Kęstutis labiau subrendo, tapo ištvermingesnis, savarankiškesnis; žino, ko nori ir ką gali pasiekti. 1999 metais Lisabonoje Kęstutis tapo Europos čempionu net tris kartus: 1500 m, 5000 m ir 10 000 m bėgimo rungtyje. Kitais metais Paraolimpinėse žaidynėse Sidnėjuje 5000 m. bėgimo rungtyse - trečias. 2001 metais Europos čempionate Bialystoke 5000 m ir 10 000 m bėgime - pirmas, o 1500 m rungtyje - trečias. 2002 m pasaulio čempionate Lilio mieste 10 000 m bėgimo rungtyje iškovotas pirmasis pasaulio čempiono titulas. 2003 m. Europos čempionate Olandijoje buvo pirmas 5000 m bėgimo ir sunkioje maratono distancijoje. Tais pačiais metais Atėnuose vykusiame Pasaulio maratono čempionate užėmė trečiąją vietą. Šiemet Atėnų paraolimpinėse žaidynėse 10 000 m distancijoje buvo trečias. O jei kas paklaustų, kiek iškovota Lietuvos čempionato aukso medalių, manau, jog ir Kęstutis negalėtų greitai atsakyti - tektų visą medalių kolekciją perskaičiuoti. Džiaugiuosi, kad pavyko jį uždegti noru sportuoti ir drauge nužygiuoti iki aukščiausios apdovanojimų pakylos.
[klausimas]Ką norėtumėte palinkėti neįgaliems žmonėms, kai užpuola rudens depresija, niūrios mintys? Kaip gyventi, kad to nebūtų?[/klausimas]
Kęstutis Bartkėnas:
Svarbiausia - turėti kokį nors užsiėmimą. Ką nors veikti, ko nors siekti, tik neužsisklęsti savyje, neužsidaryti savo kiaute. Labai svarbu, kad tokį gyvenimo būdą palaikytų šeima, artimi žmonės. Jeigu aš nieko neveikčiau ir sėdėčiau namuose, tikriausiai tapčiau didelis ligonis.
Alfonsas Buliuolis:
Aš manau, kad kiekvienas neįgalus žmogus turėtų išreikšti save per meną, muziką, sportą, žodžiu, per sritį, kuri jam labiau priimtina. Blogiausia - sėdėti namuose ir galvoti tik apie savo negalią! Paraolimpinėse žaidynėse teko matyti sportininkų, neturinčių abiejų rankų, su kojos protezu, sėdinčių invalido vežimėlyje, bet dauguma stengiasi būti savarankiški. Neeilinės pagarbos vertas sportininkas, kuris be rankų paima puodelį į dantis, pats atsigeria ir susitvarko kitas būtinas reikmes be kitų pagalbos. Kartais olimpiniame kaimelyje norėjosi padėti vienam ar kitam sportininkui su negalia, bet neretai jie net įsižeisdavo ir atsisakydavo pagalbos. Tokį jų poelgį reikia suprasti taip: jie nesijaučia neįgalūs ir stengiasi būti visaverčiai visuomenės nariai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai