Taip, J. Pilates gyvenimas įėjo į istoriją ir tapo tikru pavyzdžiu kitiems. Nors ir būdamas silpnos sveikatos, kentęs stiprius sąnarių skausmus, sirgęs rachitu, astma, jis labai mylėjo gyvenimą. Norėdamas išgyti, jis daug sportavo, plaukiojo, praktikavo jogą, gimnastiką (nors daktarai jam skyrė pasyvų dienos režimą). Joseph žavėjosi gyvūnų judėjimo galia, studijavo žmogaus anatomiją. Jo gyvenimo tikslu tapo tokios mankštos sukūrimas, kurios dėka žmogus būtų sveikas. Todėl nenuostabu, kad jo metodikoje genialiai persipynę jogos, šokio, savigynos, treniruočių su svoriais elementai.
Sukūręs 34 pratimus, juos išbandęs ir pajutęs, kad tai veikia, ėmė mokyti ir kitus.
Pagrindinis skirtumas nuo kitų kūno rengybos rūšių yra tai, kad užsiėmimo metu treniruojami smulkūs gilieji raumenys (nugaros, įstrižiniai ir skersiniai pilvo, dubens dugno), kūnas stiprėja iš vidaus į išorę, nuo giliausių iki didžiausių raumenų.
Atlikdami pratimą susikoncentruokite, neleiskite mintims klaidžioti kitur, t.y. būkite „čia ir dabar“. Sutelkite dėmesį į savo kūną ir kvėpavimą. Pilateso pratimai atliekami lėtai, susikaupus, jaučiant stiprų kūno centrą (pilvo srityje). Pratimams atlikti būtina taisyklinga kūno padėtis ir laikysena; judesiai yra derinami su kvėpavimu.
Atlikdami pilateso mankštą, kūną dėliojate lyg lego konstruktorių: kažkur patempiate, atpalaiduojate, kitur įtempiate. Neretai pradėjus mankštintis atrodo, kad stovėsena nepatogi, tačiau toks pojūtis atsiranda todėl, kad įsitempė tie raumenys, kurie ankščiau ilsėjosi. Po kelių užsiėmimų „pažadinti“ raumenys priverčiami dirbti.
Keletas gerai apgalvotų tam tikra tvarka ir taisyklingai atliktų pratimų atstoja valandų valandas chaotiškos treniruotės arba pratimus, atliktus per jėgą. (J.H. Pilates)
Pilateso mankšta dažniausiai yra atliekama ant grindų, pasitiesus specialų guminį kilimėlį. Mankšta daroma stovint, gulint ar sėdint. Pratimo metu yra naudojama žmogaus kūno masė. Dalis pratimų atliekama naudojant ir specialią įrangą. Tai gali būti minkšti kamuoliukai su svoriu, gumos, kamuoliai, ritiniai, minkšti guminiai žiedai, balanso kamuoliai. Patartina turėti ir pagalvėlę ar rankšluostį, kuris padėtų atlikti tam tikrus pratimus. Pavyzdžiui, mankštinantis su pilateso žiedu, stiprėja viso kūno raumenys, ypač probleminės zonos, tokios kaip šlaunys, krūtinė, dubuo, rankos. Itin gerai lavina pusiausvyrą ir koordinaciją pratimai su dideliu kamuoliu.
Atliekant pratimus su papildoma įranga, sparčiau pasiekiama geresnių laikysenos, lankstumo, pusiausvyros, jėgos lavinimo rezultatų.
Tačiau pilateso metodo reikėtų mokytis individualiai ar grupėmis vadovaujant patyrusiam specialistui. Vėliau, įvaldžius pratimų atlikimo techniką, juos galima atlikti ir savarankiškai namuose.
Išmokti pilateso pratimų išties labai naudinga moterims įvairiais jų gyvenimo tarpsniais (ypač iki gimdymo, po gimdymo ar menopauzės periodais), nes jie stiprina ir tonizuoja dubens dugną, sėdmenis, apatinės nugaros dalies, pilvo ir liemens raumenis.
Kai kada moterys manęs klausia, ar pilateso mankšta padeda sulieknėti. Atsakymas – ne nepadeda. Pilateso metodas – tai nėra būdas sulieknėti. Ši mankštos sistema turi kitus jau minėtus prioritetus: susikoncentruoti, kvėpuoti, įtempti ar atpalaiduoti raumenis. Kita vertus, bet koks reguliarus fizinis aktyvumas, tinkama mityba mažina svorį.
Pilateso užsiėmimai naudingi ir moterims, ir vyrams, ir vaikams, ir pagyvenusiems – visiems, kurie nori būti geros fizinės formos ir puikios savijautos. Šie pratimai rekomenduojami ir aktyviai sportuojantiems, kurių raumenys, atsižvelgiant į sporto šakos ypatumus, yra išvystyti netolygiai.
Visų pirma, ši mankštos rūšis nesukelia įtampos, nes nereikalauja fizinio pasiruošimo. Antra, pilateso mankšta apsaugo jūsų stuburą ir sąnarius. Palaipsniui vienas po kito į mankštos programą įtraukiami vis sudėtingesni pratimai. Lėtai darydami pratimą jūs galite kontroliuoti kiekvieną judesį, todėl kūnas nepatiria per didelių fizinių krūvių, o protas – emocinio streso. Pilateso mankšta gerina laikyseną, kūno lankstumą, koordinaciją, malšina nugaros, stuburo, klubų, kaklo sąnarių skausmus.
Kaip minėjau, šis stiprina giluminius ir paviršinius kūno raumenis, gerina kvėpavimą, deguonies pasisavinimą; atpalaiduoja, mažina įtampą, stresą, gerina nuotaiką. Pratimai, atliekami atsižvelgiant į individualią nugaros ir sąnarių sveikatos būklę, didina jėgą ir ištvermę.
Pilateso pratimai naudingi įvairių ligų profilaktikai ir reabilitacijai, taip pat norint pakoreguoti laikyseną arba palaikyti gerą fizinę bei psichinę sveikatos būklę.
Ilgiau atliekant pilateso pratimus, ne tik raumenys, bet ir visas kūnas taps stangresnis, lankstesnis ir tvirtesnis.
Stiprinant giliuosius stuburą stabilizuojančius raumenis formuojamas raumeninis „korsetas“, t.y. stiprus kūno centras. Atliekant pilateso pratimus judesiai yra lėti ir plastiški, todėl jūs nepasitempsite raiščių, klubo, nugaros ar kaklo raumenų, išvengsite fizinių traumų, kurios neretai patiriamos mankštinantis aktyviai.
Pilateso mankštoje nėra šuoliukų, žingsniavimo, staigių judesių, todėl kūnas yra komforto būsenoje, t.y. nėra per didelio fizinio krūvio ir raumenų įtampos. Dėl to pilateso mankšta dažnai rekomenduojamas žmonėms, kenčiantiems nugaros, sąnarių, stuburo skausmus, taip pat dirbantiems sėdimą darbą. Pilateso pratimai ypač naudingi tiems, kurie nori sustiprinti vadinamąjį „jėgos centrą“ – pilvo, apatinės nugaros, klubų ir sėdmenų raumenis. Mankšta gali užsiimti visi – ir pradedantieji mankštintis pirmą kartą, ir sportininkai, ir norintieji sustiprinti fizinę sveikatą ir ištvermę.
J.H. Pilates yra pasakęs: „Fizinės formos negalima nei nusipirkti, nei šiaip turėti nieko pačiam dėl to nedarant“. Pradėkite treniruotę ramioje aplinkoje nuo nesudėtingų pratimų (kurie yra metodo pagrindas), palaipsniui įtraukite vis sudėtingesnius. Atsiminkite, kad svarbiausias dalykas – išmokti kiekvieną pratimą daryti taisyklingai.
Svarbu taisyklingos kūno padėtys, kvėpavimas, kad pratimo metu dirbtų tie raumenys, kurių mums reikia.
Treniruotės trukmė turėtų būti ne ilgesnė nei 1 valanda, josa metu reikėtų atlikti apie 15 pratimų (patobulėję gali atlikti ir daugiau). Pradedantiesiems rekomenduočiau mankštintis tris kartus per savaitę, geriausiai – kas antrą dieną.
Aišku, reikėtų bent valandą iki užsiėmimo nieko nevalgyti, nes priešingu atveju neigiamai veikiamas jėgos centras ir galite pajusti pykinimą. Po treniruotės patartina gerti vandens.
Pradedant pilateso praktiką labai svarbus vidinis nusiteikimas ir savęs pajautimas. Reikia išmokti taisyklingai kvėpuoti, pajausti raumenis, kurie dirba pratimo metu, nepamirštant ir taisyklingos kūno padėties bei atlikimo technikos.
Po kiekvienos treniruotės gerėjanti savijauta informuos, kad jūsų nauji įpročiai yra teisingi.
Kas yra Andrius Mamontovas, aiškinti, manau, nereikia nė vienam. Muzikantas, prodiuseris, aktorius – taip lakoniškai pristato jį šiuolaikinis žinių apie visus ir viską šaltinis Wikipedia. Dar priduria: pasisako už sveiką gyvenseną ir prieš svaigalų vartojimą, o nuo 1993 metų yra vegetaras....
Skaityti daugiauPasaulyje kasmet miršta apie 30 mln. žmonių, iš jų 17 mln. – nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Neretai padarius širdies kardiogramą ir pastebėjus pakitimų širdžiai stiprinti skubama gerti vaistų. Tačiau daugeliu atvejų pirmiausia vertėtų pasinaudoti natūraliais metodais. Kaip širdies raumenį stiprinti gyvenimo būdą, mitybą, fizinį aktyvumą kalbamės su sveiko gyvenimo puoselėtoja ir mankštų specialiste Džilda Valaitiene....
Skaityti daugiauDaugelio mūsų gyvenimas yra dinamiškas, aktyvus ir užimtas. Dirbantieji įstaigose turi rengtis gražiai ir patogiai kiekvieną darbo dieną. Laisvalaikio metu taip pat norime dėvėti ne tik gražius bei madingus, bet ir patogius, praktiškus drabužius. Pirkdami juos dažnai atkreipiame dėmesį į gaminio sudėtį, bet ne visada tai mums ką nors sako. Ką reiktų žinoti apie įvairius pluoštus, renkantis rūbus kasdienai, išeigai ar poilsiui, ką pasirinkti konkrečiu atveju ir kodėl, papasakojo „Monton“ parduotuvės konsultantė Kristina JUOZAPAVIČIENĖ ir AB „Audimas“ rinkodaros specialistas Tomas MOTIEJAITIS. ...
Skaityti daugiauPrieš akis – didžiosios metų šventės – Kūčios ir Kalėdos. Tai dienos, kai namuose ar svečiuose dauguma ne kartą susėsime prie vaišių stalo. Tad kuo skiriasi Kūčių ir Kalėdų vaišių stalas, kuo skiriasi apeiginis, šventinis ir kasdienis maistas? Apie tai svarstėme su etnologu, gamtos mokslų daktaru, Vilniaus pedagoginio universiteto profesoriumi, naujų tarpdisciplininių mokslo šakų – paleoastronomijos ir etnokosmologijos – pradininku Lietuvoje Libertu Klimka, prisimindami savo artimųjų šeimų tradicijas....
Skaityti daugiauKaip pradėti bėgioti? Ką reikia žinoti apie save ir priemones, reikalingas aktyviam judėjimui? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvos sveikatos sąjungos prezidentas, Palangos sveikatos mokyklos direktorius Dainius Kepenis. ...
Skaityti daugiauJudėjimas – viena svarbiausių geros savijautos ir sveikatos sąlygų bet kuriame amžiuje. Maži vaikai labai noriai juda, sportuoja, žaidžia aktyvius žaidimus. Augant šis noras paprastai mažėja, tad tėvų pareiga – jį skatinti. O geriausia tai daryti rodant pavyzdį, kartu aktyviai leidžiant laisvalaikį: keliaujant pėsčiomis, dviračiais ar baidarėmis, žaidžiant, krepšinį, futbolą, tenisą. Žiema – ne priežastis aptingti ir atsisakyti aktyvaus laisvalaikio. Pats laikas atidaryti slidinėjimo sezoną. ...
Skaityti daugiauŠaltuoju rudenio metu, kai nieko nesinori, kai nėra energijos ir jėgų, kai vaikštote susigūžę, kai mintys sukasi, kaip greičiau nuo visų atsiriboti, norisi įlįsti į šiltą lovą ar vonią ir apie nieką negalvoti, nes turite daugybę rūpesčių, įvairių darbų ir negalite atsipalaiduoti, susikaupti. Tad šiame straipsnyje pateiksime informaciją apie keletą galimų atsipalaidavimo ar energijos gavimo būdų, kurie tiks ne tik šaltuoju metų periodu, bet ir visus metus, kai bus sunku....
Skaityti daugiauKol dar geras oras, smagu gryname ore susirinkti paskutinius vitamino D prisotintus saulės spindulius. O ką veikti tokiu metų laiku? Žinoma, grybauti. „Aš grybauju nuo vaikystės, puikiai pažįstu grybus, ir man nereikia jokių patarimų, kaip neprisirinkti šungrybių!“ – pasakysite. Tačiau net ir renkant gerai žinomus valgomuosius grybus vis dėlto reikia laikytis kai kurių taisyklių, kad vėliau nekiltų sveikatos problemų....
Skaityti daugiauKada dar, jei ne rudenėjant, pradėti lankyti ar sugrįžti į sveikatingumo klubą ir pelnytai džiaugtis gera savijauta, gražiomis kūno linijomis bei jaunatve?!. ...
Skaityti daugiau„Pagerėjo sūnaus kalba – jei anksčiau sunkiai sekdavosi greitai kalbėti, tai dabar greitakalbė liejasi laisvai. Pirmi keturi mėnesiai smarkiai padėjo sukaupti dėmesį... Galiu pagaliau pasidžiaugti, kad suradom specialistę, kuriai mano vaikas svarbus, ji seka jo būklę...“ Taip viename interneto forumų pasisakiusi mama kalba apie neuropsichologinę sensomotorinę korekciją. Apie šį maždaug prieš porą dešimtmečių pradėtą taikyti būdą išsamiau paprašėme paaiškinti Jolantos Lazutkienės, ji kartu su kolege Raimonda Girčiene taiko šį metodą savo darbo praktikoje. ...
Skaityti daugiauTik iškritus sniegui ir pašalus žmonės itin dažnai paslysta, patiria įvairių traumų ir tiesiog užplūsta gydymo įstaigų traumataloginius skyrius. Griūnant dažniausiai patempiami raiščiai, lūžta kaulai, patiriamos galvos traumos, įvairūs sumušimai. ...
Skaityti daugiauKlaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos mokiniai, įkūrę Mokinių Mokomąją Bendrovę, džiaugiasi kylančiu savo sukurtos programėlės populiarumu ir ateities perspektyvomis. Su vaikams skirta programėle „Klausk herojaus“ bendradarbiavimo sutartis jau pasirašė Raudonasis Kryžius ir „5 pėdutės“, o kitos organizacijos reiškia augantį susidomėjimą. ...
Skaityti daugiauRugsėjis – toks laikas, kai ne tik pasineriame į pirmuosius rudeniniais džiaugsmus ir rūpesčius, bet vis dar prisimename prabėgusios vasaros akimirkas. Tiesą pasakius, daugumą tos akimirkos ir nuotaikos lydės visus metus, padėdamos sulaukti kitų atostogų....
Skaityti daugiauEuropoje ir Amerikoje pilateso kūno tobulinimo programa naudojasi ne tik garsūs aktoriai, sportininkai, politikai. Tai tapo daugelio besirūpinančių savo sveikata gyvenimo dalimi. Jungtinėje Karalystėje pilateso pratimus gydytojai rekomenduoja savo pacientams. Vis populiarėja pilateso mankšta ir Lietuvoje. Kuo unikali ir naudinga sveikatai ši kūno treniravimo technika? Apie tai kalbamės su pilateso mankštų trenere Džilda Valaitiene....
Skaityti daugiauAr įdomu, kokius valgius šv. Kūčių stalui senovėje gamino lietuviai – dzūkai, aukštaičiai, žemaičiai ir suvalkiečiai? Gal, sužinoję naują nebrangų receptą, ir patys pagaminsime šeimynai ar brangiems sveteliams? Apie originalią senolių virtuvę ir jų receptus pasakoja Kauno kavinės „Suara“ vadovė maisto technologė Zeta Štarkevičienė. Nors kiekviename Lietuvos regione valgyta nemažai tik tam kraštui būdingų Kūčių valgių (pavyzdžiui, žemaičiams būdingi kanapių valgiai, dzūkams – grybų sriubos, patiekalai iš grikių miltų), tačiau visai Lietuvai buvo bendri žuvies, silkės, grybų, kviečių, žirnių, avižų patiekalą ar spanguolių kisielius. Baigiant vakarienę, visuose namuose buvo valgomi prėskučiai su aguonų pienu....
Skaityti daugiauNorint turėti sveiką kūną ir guvų protą, būtina pasirūpinti fiziniu aktyvumu. Ne paslaptis, kad didžiausią naudą žmogus gauna sportuodamas gryname ore. Ką rinktis? Šiaurietišką ėjimą! Apie šio sporto naudą ir subtilybes pasakoja šiaurietiško ėjimo trenerė Janina Bazevičienė....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę