Žiema – snieguotas šeimos džiaugsmų metas

Žiema – gražus metų laikas, ypač kai baltos pusnys ir apsnigti kalneliai tik ir vilioja prisiminti vaikystę, griebti rogutes ar pačiūžas ir mėgautis šiais malonumais. Žinoma, ne visada žiema tokia idiliška – kartais lyja, kartais šlapdriba, dienomis anksti temsta, tad daugeliui iškyla dilema – ką gi nuveikti tamsiais vakarais? Dar didesnis klaustukas – ką veiks vaikai, kurių žiemos atostogos jau čia pat? Skubėdamas į pagalbą jums ir jūsų mažiesiems, „Sveikas žmogus“ šį mėnesį siūlo daugybę žiemos užsiėmimų idėjų tiek vaikams, tiek suaugusiems ir lauke, ir namuose. O jei esate itin kūrybingi, – pasaldinimui pridedame ir iššūkį, su kuriuo švenčių dienomis neliks laiko televizoriui.
 

Sniego gniūžčių kova? Už!


Kai tik prisnigs, savaitgalį ar laisvą dieną iš pat ryto po pusryčių nelikite namuose, o šiltai apsirenkite ir lėkite laukan – į kiemą, mišką ar parką. Mūsų siūlomų lauko užsiėmimų užteks ilgam, tad, jei stipriai pasirišite šaliką, o grįžę namo nepamiršite išgerti šiltos arbatos su medumi ir citrina, mėgautis galėsite ilgai.
· Pasistatykite sniego tvirtovę ir surenkite sniego gniūžčių mūšį. Leiskite sau ir vaikams pasiautėti, tačiau viena akimi stebėkite, ar situacija valdoma.
· Nulipdykite sniego senį, tačiau šį kartą būkite jam sąžiningi ir nepamirškite morkos nosiai bei senos skrybėlės.
· Atraskite miško gyvenimą. Išėję pasivaikščioti ieškokite gyvūnėlių pėdsakų ir pabandykite atspėti, kas juos paliko.
· Kas sakė, kad suptis galima tik vasarą? Susisukite į šiltus pledus ir drąsiai žingsniuokite į parką.
· Kalėdoms ar tiesiog namams papuošti– rankų darbo dekoracijos visada šildo širdį. Miške ar parke prisirinkite medžiagų papuošalams pasigaminti: puikiai tiks kankorėžiai, seni šiaudai ar medžio šakelės.
· Žvejokite. Jei neturite meškerės – pasigaminkite patys. Nuvykę prie ežero ar tvenkinio, išsikirskite eketę (pirmiausia patikrinę ledo stiprumą) ir pabandykite pagauti žuvį.
· Fotografuokite gamtą. Žiemiškas nuotraukas galite palyginti su vasaros – pamatysite, kaip nuostabiai keičiasi gamta. Skaitmeniniai fotoaparatai leidžia eksperimentuoti.
· Čiužinėkite nuo kalniuko – senas kaip pasaulis malonumas, tačiau nereiškia, kad blogas.
· Įrenkite paukščių lesyklėlę prie namų ar dažnai lankomoje vietoje.
· Žaiskite ekspediciją: apsimeskite, kad esate tyrinėtojai, keliaujantys į Šiaurės Ašigalį.
· Gamtoje stebėkite gyvūnėlius: voveres, elnius, kate, šunis, arklius. Kokie gyvūnėliai gyvena netoli jūsų namų?
· Surenkite žiemos iškylą. Išsikepkite karštų sumuštinių, į termosą įsipilkite karšto šokolado ar sultinio, įsimeskite sausainukų. Ir nepamirškite šiltai apsirengti.
· Išeikite pasivaikščioti vakare ir stebėkite žvaigždes. Prieš tai pasiskaitykite apie pagrindinius žvaigždynus namuose.
· Ežerėlyje, upėje ar tvenkinyje šerkite antis ir kitus vandens paukščius. Pamatysite, kokie dėkingi jie bus.

 

Televizoriui – griežtas ne


Sunkiausia namuose mūsų laikais vaikus atitraukti nuo kompiuterio ar televizoriaus. Tačiau, jei pasirūpinsite kitais užsiėmimais, pamatysite, kaip greitai vaikai pamirš šias dėžes.
· Klausykitės pasakų garso įrašų – juk patys prisimenate, kaip smagu buvo įsijausti į šūkaujančių herojų vaidmenis.
· Užsiimkite menu: pieškite, spalvokite, karpykite, klijuokite, lipdykite. Nepamirškite tam įsigyti visų reikiamų priemonių.
· Surenkite lėlių vaidinimą. Galite vaidinti su jau turimais žaislais arba patys pasisiūti, iškarpyti ar kitaip sukurti personažus. Jei norite, – pasiskirstykite vaidmenimis: režisieriaus, aktorių ir t.t.
· Kepkite sausainius, keksiukus, pyragaičius. Niekada nėra per anksti išmokti virtuvės gudrybių.
· Jei įrengėte lesyklėlę, stebėkite, kokie paukšteliai į ją atskrenda. Jei nepažįstate, raskite knygoje ar internete, į dienyną rašykitės, kas pas jus lankosi.
· Garsiai skaitykite žiemos pasakas. Vakare vietoj animacinio filmuko pasirinkite pasakas apie žiemą ar Kalėdas.
· Prisiminkite seną gerą paštą ir parašykite keletą laiškų draugams ar giminaičiams.
· Paruoškite Kalėdines atvirutes – kurdami jas, ne tik praleisite porą vakarų, bet ir nustebinsite artimuosius šiltais sveikinimais.
· Užsiimkite origamiu – išlankstykite gyvūnėlių ir paukštelių, kuriais vėliau galėsite papuošti, pvz., Kalėdų eglutę.
· Surenkite arbatos vakarėlį. Padenkite stalą, užkaiskite vandens, iškepkite sausainių, gražiai apsirenkite, įjunkite muziką. Tegu vaikai pasikviečia keletą draugų.
· Surenkite šešėlių vaidinimą ant sienos.
· Pasimokykite siūti, nerti, megzti, siuvinėti.
· Iš pačių nufotografuotų gamtos nuotraukų sukurkite žiemos plakatą.
· Pasigaminkite žiemos kalendorių: kiekvieną mėnesių iliustruokite savaip, įrašykite įdomių citatų ar pastebėjimų.
 

Suaugusiems


Jokiu būdų nesakome, kad suaugusieji negali džiaugtis vaikų užsiėmimais – ir dar kaip. Tačiau jei tarp pirmųjų dviejų sąrašų neradote artimų širdžiai, pateikiame keletą idėjų, kurios turėtų sudominti daugelį.
Stalo žaidimai. Pasikvieskite draugų, pažįstamų ar giminaičių ir kartu paskirkite vakarą stalo žaidimams. Jei neturite žaidimų arba turite vos vieną, – pasiskolinkite ar paprašykite svečių, kad atsineštų savų. Galiausiai galite žaisti šaradas – vakaras garantuotai bus turiningas ir itin linksmas. Keletas stalo žaidimų suaugusiems: „Alias“, „Rizika“, „Monopolis“, „Scottland Yard“.
Namų dekoravimas. Žiemą išties daug laiko praleidžiame namuose. Tad kodėl vietoj televizoriaus ar kompiuterio neužsiimti jų atnaujinimu? Nebūtina pradėti remonto – nudažykite, pvz., durų staktas, dekupažo technika atnaujinkite ir pagražinkite baldus ar smulkias detales. Jei mokate siūti ar megzti, pagaminkite naujas užuolaidas, baldų užtiesalus, pagalvėles ir t.t.
Kulinarija. Išmėginkite įvairių kulinarinių naujovių. Kartu su draugais, vaikais ar antrąja puse kepkite sausainius, pyragus, virkite kompotus ar įmantrius troškinius. Jei turite iš rudens likusių vaisų ar daržovių – marinuokite, konservuokite.
Kinas. Pasidomėkite, kada seansai pigiausi ir pasidarykite tradiciją – kartą per mėnesį ar per savaitę nueiti pamatyti naują filmą. Taip pat nuomokitės DVD ar kasetes bei filmus žiūrėkite namuose. Kad būtų smagiau, pasikvieskite draugų, pasispraginkite kukurūzų, ir puikiai praleisite vakarą. Vėliau galite surengti filmų aptarimus.
Muzikos ar knygų klubas. Raskite bendraminčių, mėgstančių skaityti arba klausytis muzikos, ir įkurkite klubą. Sutarkite, ką klausysite ar skaitysite, ir kartą per savaitę ar mėnesį susirinkite bei aptarkite. Nesibaiminkite kviesti ir ne itin gerai pažįstamų žmonių – susitikimas, kai tema pokalbiui nustatyta iš anksto, puikiai pralauš ledus ir praplės jūsų pažįstamų ratą.
Kolekcionavimas. Jei dar nekolekcionuojate – pradėkite. Pašto ženklai, monetos, saldainių popierėliai, figūrėlės, retos knygos ar žurnalai – pasirinkite sritį, kurią mėgstate. Jei tai bus populiari sritis, pvz., filatelija, greitai rasite bendraminčių ir lengvai įsitrauksite į šią veiklą.
Namų biblioteka. Mėgstate skaityti? Tuo atveju tikriausiai turite nemažai knygų. Surūšiuokite savo knygas ir susidarykite namų biblioteką su katalogu. Galite senoviškai – ant popieriaus, arba šiuolaikiškai – kompiuteryje. Taip ne tik žinosite, kiek ir kokių knygų turite, bet ir tikriausiai atrasite neskaitytų arba jau užmirštų kūrinių.
Žiemos sodas. Niekas nepagyvina namų taip, kaip augalai. Peržiūrėkite visas turimas gėles, kurias reikia persodinkite ir raskite namuose vietą, kuri galėtų tapti jūsų „žiemos sodu“. Čia pastatykite daugumą augalų, kėdę ar fotelį ir norėdami pailsėti čia gerkite kavą ar arbatą, skaitykite.
Tapkite specialistu. Sakoma, kad jei per mėnesį penkerius metus iš eilės perskaitysite bent po vieną tos pačios srities knygą, tapsite šios srities specialistu ir apie ją žinosite nepalyginti daugiau nei 95 proc. visų žmonių. Pradėkite dabar: prisiminkite arba sugalvokite, kas jus domina, ir pradėkite rinkti informaciją internete, eikite į biblioteką ar knygyną.
Susiplanuokite atostogas. Jei pajusite melancholiją, pradėkite planuoti vasaros atostogas. Na ir kas, kad jos dar už kelių mėnesių. Pradėkite ieškoti idėjų, informacijos, žemėlapių. Kad kiltų didesnė motyvacija, įsitaisykite kiaulę taupyklę ir kasdien meskite po litą ar kelis į „atostogų fondą“.
Užsirašykite į kursus. Jei turite finansinių galimybių, užsirašykite į kursus. Šokių, piešimo ar kalbų – tai priklauso tik nuo jūsų, jei šiuo metu neturite pakankamai pinigų, įsigykite ar internete susieškokite mokomosios literatūros ir pradėkite mokytis namuose. Pradžiai tikrai pakaks.
Daugiau bendraukite. Pasikvieskite draugų tiesiog arbatos be jokios progos – juk dauguma, kaip ir jūs, dažnai neturi ką veikti.
 

Turiningos Kalėdos


Pabaigoje – jau žadėtas Kalėdų švenčių iššūkis kūrybingoms šeimoms. Siūlome į jį įtraukti ir artimus giminaičius ar draugus, švęsiančius kartu su jumis.
Iššūkiui reikės šiokio tokio išankstinio pasiruošimo, tad prieš dieną ar dvi įspėkite visus dalyvius.
 

Koncertas


Išsirinkite Kalėdinių dainų ir nuspręskite, kaip dainuosite – po vieną, duetais ar grupėmis. Sudarykite dalyvių sąrašus, pasidalinkite dainų žodžius, jei tarp saviškių turite grojančių kokiu nors instrumentu, – paprašykite, kad pagelbėtų, jei ne – pasirūpinkite karaokės muzika. Nuspręskite, ar tai bus tik koncertas, ar kartu ir konkursas. Jei taip, – sudarykite balsavimo sistemą ir išrinkite geriausią. Nepamirškite prizų visiems – juk Kalėdos. Raskite ir koncerto vedėją – kaip gi be jo?
 

Vaidinimas


Knygose ar internete suraskite trumpų kalėdinių istorijų, kurias galėtumėte suvaidinti.
Išsidalinkite tarp būsimų šventės dalyvių, kad visi galėtų pasiruošti, paprašykite, kad pasirūpintų bent maža vaidinimo kostiumo detale. Šventės dieną paruoškite sceną: pakabinkite paklodę, sustatykite kėdes. Kaip ir per koncertą, galite išsirinkti labiausiai patikusį vaidinimą.
 

Skaitymai


Jei manote, kad koncertas ar vaidinimas jums per sudėtingas, pabandykite suorganizuoti šventinių istorijų ar eilėraščių skaitymą. Lai kiekvienas svečias pasiruošia bent ketureilį ar trumpą pasaką, anekdotą, kurį paskaitys ar papasakos visiems susirinkusiems. Iš anksto paprašykite suaugusių dalyvių, kad pasirinktų vaikams tinkamas istorijas, padėsiančias sukurti šventinę nuotaiką.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai