Pasninkavimas

Pasninkavimas - tai procesas, kurio metu tam tikrą laiką neribojant išgeriamų skysčių kiekio vengiama iki soties prisivalgyti. Taip organizmui padedama pašalinti toksinus, pagreitėja gijimas.
 

Pasninkavimo kilmė


Jau pirmieji žmonės - medžiotojai bei žemdirbiai - neturėdami kuo maitintis kartkartėmis pasninkaudavo. Jų mitybos reguliarumas priklausė nuo apsirūpinimo maistu galimybių. Ilgainiui ir žmonių, ir gyvulių organizmas prisitaikė prie gyvenimo sąlygų. Iš tikrųjų pati gamta suprojektavo mūsų kūną taip, kad trumpalaikis badavimas nepakenkia sveikatai - priešingai - būdami alkani - tampame budresni, energingesni, reikia mažiau miego. Kodėl taip yra? Gamta viską sutvarkė taip, kad mes turėtume jėgų susirasti maisto net ir bado metu.
Trūkstant maisto organizmo metabolizmas pasikeičia. Pradedami tausoti baltymai, organizmas pašalina ketonus, vyksta ir kiti reguliaciniai pakitimai (kol kas ne visi galutinai ištirti), kurie padeda išsaugoti energiją ir palaiko mūsų sveikatą tol, kol mes gausime normalų maisto kiekį. (Savaime suprantama, šis periodas neturi trukti per ilgai).
Jau prieš tūkstantį metų sergantis žmogus pirmiausia buvo gydomas kurį laiką neduodant valgyti. Šiandien žinome, kad pasninkaujant organizmas išskiria toksinus, be to, patenka mažiau naujų toksinų.
Yra žinoma, kad pasninkavimas buvo daugelio ankstyvųjų civilizacijų gyvenimo dalis. Egiptiečiai, graikai, romėnai ir kiniečiai tikėjo pasninkavimo nauda sveikatai. Daugelyje kultūrų buvo pasninkaujama ir kitais tikslais. Graikų filosofai Sokratas ir Platonas tikėjo, kad pasninkavimas skaidrina mintis, todėl jie dažnai savaitę ar ilgiau pasninkaudavo prieš sėsdami rašyti savo traktatus.
Pasninkavimas užima labai svarbią vietą religijoje. Mozė tvirtino, kad jis pasninkavo keturiasdešimt dienų, kol apsireiškė Dievas ir padiktavo Dešimt įsakymų. Biblijoje minima, kad ir Jėzus pasninkavo keturiasdešimt dienų. Galų gale krikščionys ir žydai, musulmonai ir indai turi savas iš senovės atėjusias pasninkavimo tradicijas. Amerikos senbuviai pasninkaudavo tam, kad apsivalytų ir atsinaujintų.
Peržvelgę istoriją matome, kad žmonės pasninkaudami demonstruodavo savikontrolę ir siekdavo apvalyti sielą, praskaidrinti mintis ir išvalyti kūną, sumažinti svorį ar norėdami dramatizuoti savo politinius įsitikinimus.

 

Rekomendacijos


Pasninkavimo būdų labai daug, nors iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo taip aišku, kad net nenorime apie tai kalbėti. Terapine prasme pasninkavimas nėra badavimas ar nenormalūs valgymo įgeidžiai. Jeigu jūs esate labai nutukęs, ilgalaikis badavimas yra vienas iš metodų sėkmingai sumažinti svorį, kai jis kenkia sveikatai. Tačiau ilgalaikis ir periodinis pasninkavimas norint numesti svorį be medicininės priežiūros neduos labai gerų rezultatų, tam reikia iš esmės pakeisti mitybą bei derinti ją su reguliariomis pratybomis ir pasninkavimu.
Prieš pradėdami pasninkavimo programą, privalote pasikonsultuoti su gydytoju, kuris įvertins jūsų fizinę būklę ir patars, kokį pasninkavimo būdą geriausia pasirinkti (gerti vandenį, sultis ar kitus skysčius) bei patars, kokia tinkamiausia pasninkavimo trukmė. Gydytojas gali rekomenduoti papildomai vartoti vitaminus ir mineralus. Be to, nereikia pamiršti, kad yra atvejų, kai negalima pasninkauti, pavyzdžiui, asmenims, turintiems virškinimo sutrikimų, nėščioms bei krūtimi maitinančioms moterims, sergantiems epilepsija, inkstų ligomis, sunkia bronchine astma, tuberkulioze ar opiniu kolitu.
Kai kurie pasninkavimą praktikuojantys specialistai rekomenduoja gerti tik distiliuotą ar šaltinio vandenį, kiti leidžia gerti tik sultis ir/ar žolių arbatas. Dar kiti siūlo modifikuotą pasninką, kurio metu galima šiek tiek valgyti.
Labai įdomu tai, kad kiekvieno iš šių gydymo metodų praktikuotojai savaip aiškina savo pasirinkimą, pavyzdžiui, vandens propaguotojai sako, kad sultys taip pat yra maistas, tik labai skurdus, todėl jos trukdo vykti metaboliniams pokyčiams.
Sulčių šalininkai teigia, kad pasninkavimas geriant tik vandenį sukelia nereikalingą nuovargį ir kad detoksikacijos procesas vyksta pernelyg greitai. Yra ir tokių, kurie mano, kad sultys labiau skatina sveikos mitybos įpročių formavimąsi po pasninkavimo, kadangi pasninkaudami žmonės mokosi pajusti šviežių daržovių skonį. (Vaisių sultys pasninkaujant vartojamos retai, kadangi jose yra daug cukraus, beje, kartais rekomenduojamos greipfrutų sultys.) Žolių arbatos taip pat dažnai vartojamos.
Pasninkaujant ilgiau reikalinga medikų priežiūra. Kol nuspręsite, kas jums geriau tinka - vanduo ar sultys, iš pradžių geriau pasninkaukite po vieną dieną. Visų organizme vykstančių procesų energijos versmė yra gliukozė. Jeigu jūs iš maisto negaunate kalorijų, kraujyje sumažėja cukraus kiekis ir organizmas negali efektyviai dirbti. Idealiausias laikas pasninkavimui yra savaitgalis, tada jūs galite pailsėti, atsipalaiduoti, šiek tiek pasimankštinti.
Kai kurie žmonės dieną prieš pasninką prisivalgo labai daug. Toks religinis badavimo būdas nerekomenduojamas, kadangi organizmui tenka per didelis krūvis. Dieną prieš pasninką jūs privalote valgyti nuosaikiai. Pagrindinę maisto dalį turi sudaryti angliavandeniai. Be to, jūs privalote gerti daug skysčių, bet stengtis nevartoti kofeino turinčių bei alkoholinių gėrimų.
Jeigu jūs nusprendėte pasninkauti gerdami tik vandenį, dauguma ekspertų rekomenduoja išgerti mažiausiai tris stiklines vandens. Jeigu vartojate kitus skysčius, geriama tik tada, kai jaučiatės ištroškęs. Pasirinktus skysčius - vandenį ar sultis - gerkite lėtai. Ryte stenkitės atsipalaiduoti, eikite pasivaikščioti, skaitykite, medituokite, atlikite kai kuriuos kvėpavimo ir tempiančius raumenis pratimus. Jeigu norite, nusnauskite. Vandens ar sulčių daugiau gerkite ryte ar priešpiečių metu, todėl vieną stiklinę skysčių išgerkite ryte, o kitą priešpiečių metu. Per pietus taip pat patartina atlikti relaksuojančius pratimus. Trečiąją skysčių stiklinę išgerkite vakare prieš miegą.
Jeigu pasninkaujate dvi dienas, antrąją dieną elkitės
panašiai, kaip ir pirmąją. Jūs galite pasijusti alkanas, todėl turite užsiimti įdomia veikla. (Paprastai alkis kamuoja dvi ar tris dienas.)
Liovęsi pasninkauti, valgykite po nedaug, pavyzdžiui, šiek tiek vaisių ar daržovių, virtų garuose, ir truputį ryžių. Jeigu vis dar jausitės alkanas, daugiau valgyti galėsite vėliau. Kitą rytą silpnai papusryčiaukite ir tik tada pradėkite normaliai maitintis.
Jeigu jūs nevalgėte nieko, gėrėte tik vandenį, baigdami pasninkauti galite išgerti stiklinę vaisių ar daržovių sulčių. Prie normalaus maitinimosi reikia grįžti palaipsniui.
Jeigu jūs pasninkaujate gerdami sultis, geriausia, kad jos būtų šviežios. Beveik visose daržovėse yra daug skysčių, todėl galite vartoti labai įvairias sultis, jas sumaišyti. Tinka morkų, salierų, kitų žalių daržovių ir sultys.
Be to, reikia iš anksto pasiruošti pasninkavimo metu kartais pasireiškiantiems tam tikriems šalutiniams poveikiams. Pasninkaudami galite jausti, kad liežuvis tarsi apsivėlęs. Dantų šepetėliu nuvalykite jį ir gerai išskalaukite burną - tai padės įveikti šią problemą. Taip pat iš burnos ir kvėpavimo takų gali sklisti nemalonus kvapas, netgi jūsų kūnas gali įgauti nemalonų kvapą. Šis kvapas atsiranda dėl padidėjusio ketonų kiekio ir pagreitėjusio toksinų išsiskyrimo. Tinkama asmens higiena pasninkaujant gali šiek tiek padėti, tačiau daugelis ekspertų perspėja, kad naudodami dezodorantus ar kosmetines priemones neleisite nešvarumams pasišalinti per odą.
Kai kurie žmonės pasninko metu jaučia labai didelį nuovargį, kitus kamuoja mieguistumas. Kiti galimi poveikiai - silpnas galvos skausmas, svaigulys ir/ar pykinimas. Žmonės, kurie paprastai vartoja kofeino turinčius gėrimus, gali jausti ir stipresnį galvos skausmą. Šios problemos laikinos.
Jeigu po pasninko jūs jaučiatės apsivalę bei pajaunėję ir norite išbandyti ilgesnį pasninkavimą, turite pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, kuris stebės pasninkavimą ir aprašys jį kaip jūsų gydymo istorijos dalį.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Smalsutė
2008-12-27 21:06
Tokie pasnikai padėtų išvalyti organizmą nuo šlakų ir kitokios bjaurasties,kurią mes patys,savo noru kaupiam

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai