Lietuvoje vasarį

Kodėl verkia kūdikiai?

 

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad poros santykiai iki pastojimo, emocinis nėštumo priėmimas, motinos emocinė savijauta nėštumo metu ir po gimdymo, žalinga gyvensena yra susiję su dažnu ir intensyviu kūdikio verkimu, miego ir maitinimo sunkumais.

2009 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose buvo pradėtas ilgalaikis čia gimusių kūdikių tyrimas, bendradarbiaujant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus universiteto mokslininkams. Gauti tyrimo rezultatai apie trijų ir šešių mėnesių kūdikių probleminį elgesį ir jį prognozuojančius veiksnius buvo paskelbti tarptautiniame mokslo žurnale „BMC Pediatrics.“

Publikacijos autoriai G.Širvinskienė, N.Žemaitienė, E.Markūnienė, A.Zaborskis ir R.Jusienė, išanalizavę 189 mamų ir jų kūdikių duomenis, nustatė, kad maždaug kas trečiam trijų mėnesių kūdikiui ir kas penktam šešių mėnesių kūdikiui pasireiškė probleminis elgesys: dažnas ir /ar intensyvus verkimas, miego, maitinimo ir kiti sunkumai. Nustatyta, kad kūdikių probleminis elgesys susijęs su jaunu motinos amžiumi, motinos ir tėvo neigiamomis emocinėmis reakcijomis į pastojimą, blogesniais poros santykiais dar iki pastojimo, blogesne motinos emocine savijauta nėštumo metu ir po gimdymo. Santykiai iki pastojimo buvo netgi svarbesni už vėlesnius poros santykius nėštumo metu ir po gimimo. Tai, ar nėštumas buvo planuotas, ar ne, nebuvo susijęs su kūdikių probleminiu elgesiu.

 

Nesveiko pastato sindromas – ne tik biuruose

 

Pasaulinės sveikatos organizacijos ekspertų teigimu, patalpų oro kokybė yra svarbesnė žmogaus sveikatai ir gerovei nei lauko oro. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akių ligų klinikos gydytojai atliko tyrimą, ar vadinamasis Nesveiko pastato sindromas, kai žmogus didelę dienos dalį praleidžia patalpose su plastikiniais langais, oro kondicionieriais ir dirbdamas kompiuteriu, turi poveikį sausų akių sindromui išsivystymui.
Pasak tyrimo vadovo, LSMU Akių ligų klinikos gydytojo oftalmologo prof. Alvydo Paunksnio, ilgą laiką manyta, kad nesveiko pastato sindromui būdingų požymių atsiranda tik biuruose, tačiau šiuo metu įrodyta, kad sindromas vystosi ir naujos statybos arba neseniai renovuotose gyvenamosiose patalpose. „Daugelis namie įsirengia plastikinius langus, nes jie sandarūs ir ypač taupantys šilumą. Deja, pamirštama reguliariai ir pakankamai vėdinti tokias patalpas, todėl jose temperatūra aukštesnė nei, pavyzdžiui, patalpose su senais mediniais langais, oras sausas, o drėgmės koeficientas – menkas“, – pastebi specialistas. Riziką didina ir tokiose gyvenamosiose patalpose nuolat veikiantys oro kondicionieriai, ilgas darbas kompiuteriu, buvimas tarp kitų elektros prietaisų.
Įelektrintos dalelės kaupiasi ant dirbančiojo kompiuteriu veido ir gali sukelti sausų akių sindromą, taip pat veido paraudimą, sausumą ir niežėjimą. Be to, kompiuteriai, kaip ir kiti elektros prietaisai, keičia aplinkos elektrostatinį krūvį, patalpų oro temperatūrą ir santykinę drėgmę, todėl džiūsta ir oda, ir gleivinės. Pasak specialisto, per dieną po 6 val. įtemptai žiūrint į kompiuterio ekraną, maždaug po ketverių metų apskritai sutrinka gebėjimas fokusuoti žvilgsnį.


Vėžys – ar žinojai?

 

Toks šiemetinis vasario 4-ąją minėtos Pasaulinės vėžio dienos šūkis. Ta proga specialistai primena, kad vėžio atsiradimą lemia daugybė veiksnių, kurių pagrindiniai – mitybos ypatumai (20–50 proc.), rūkymas (29–31 proc.), įvairios infekcijos (10–20 proc.), paveldimumas (10–20 proc.) Didelės vėžio rizikos grupėms priklauso rūkantieji ir būnantieji šalia rūkančių, nutukę, dirbantieji kenksmingų pramonės šakų įmonėse, piktnaudžiaujantieji alkoholiu, sergantieji kitomis ligomis, sirgę ar gydyti nuo piktybinių navikų, tie, kurių šeimose buvo ar yra sirgusiųjų krūties, storosios žarnos, skrandžio, prostatos vėžiu.

PSO duomenimis, apie 30–50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vėžio profilaktika. Lietuvoje vykdomos šios su onkologinių ligų prevencija susijusios programos:

- gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų;

- atrankinės mamografijos krūties vėžio patikros programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų;

- priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu;

- storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa, skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai