Ar verta bijoti hormoninės kontracepcijos?

Pasauliui kontracepcija kasdien darosi vis aktualesnė. Ne vien dėlto, kad norimas vaikas gimtų norimu laiku ir nereikėtų kraštutinės gimstamumo reguliavimo priemonės – aborto, bet ir dėl to, kad žemėje grėsmingai daugėja žmonių. 1960 m. pasaulyje gyveno apie 3 mlrd. žmonių, o 2005 m. - apie 6,5 mlrd.
 

Nors vaistinėse jau gausu modernių hormoninės kontracepcijos priemonių, jas vartoja tik labiau išsilavinusi jaunesnioji seksualiai aktyvios visuomenės dalis, o tarp mažiau išprususių moterų vis dar gajūs mitai apie „hormonų pavojus“. Sklando gandai, kad hormonai būtinai pakenks jų sveikatai, „užterš“ organizmą, sukels įvairias ligas. Kai kurios moterys bijo hormoninės kontracepcijos ne tik dėl įvairių mitų ir visuomenėje sklandančių gandų, bet ir dėl sąmoningų klaidinimų. Todėl būtina pasakyti, kad sudėtinės kontracepcinės tabletės (SKT) yra vieni geriausiai ištirtų bei praktiškai patikrintų medikamentų, nes juos vartoja daugiau nei 100 mln. moterų. Prieš patenkant naujoms hormoninės kontracepcijos priemonėms į medikamentų rinką, atliekama daugybė įvairių tyrimų.
 

Hormoninė kontracepcija mažina daugelio moterų ligų tikimybę


SKT nesukelia krūtų vėžio. Jų vartojimas gali paskatinti jau esančio, bet nenustatyto krūties vėžio didėjimą, todėl jis greičiau aptinkamas ir sėkmingiau gydomas, prognozė būna geresnė.
Dažniausia ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų ir vėžio priežastis – papiloma virusai, o ne SKT. Dauguma tyrimų įrodo, kad moterys, vartojančios SKT, daug rečiau serga kiaušidžių vėžiu. Įdomiausia tai, kad apsauginis poveikis atsiranda vartojant preparato bent 6 mėnesius, o po 5 metų vartojimo vėžio rizika sumažėja apie 50 proc. ir apsauginis poveikis tęsiasi per dešimtį metų. Sumažėja tik epitelinių kiaušidžių piktybinių auglių rizika. Kiaušidės folikulų augimo sustabdymas ir ovuliacijos blokavimas gali būti apsauginio poveikio priežastis. Biologinis mechanizmas nėra aiškus. Vienfaziai SKT blokuoja ciklinius endometriumo pokyčius, sukelia atrofiją, todėl labai sumažėja endometriumo supiktybėjimo galimybė. Dauguma tyrimų patvirtina, kad, vartojant SKT 12 mėnesių, perpus sumažėja rizika susirgti endometriumo vėžiu, ir šis apsauginis poveikis tęsiasi apie 15 metų.
Ilgalaikis kontracepcinių tablečių vartojimas neturi žalingos įtakos ir vaisingumui. Remiantis paskutinių tyrimų duomenimis, galima teigti, kad SKT vartojimas turi teigiamą įtaką vaisingumui, nes moterys, vartojusios SKT, daug lengviau pastoja nebevartodamos tablečių nei jų nevartojusios, ypač jei iki tol buvo nereguliarus menstruacinis ciklas.
Nutraukus tablečių vartojimą ir moteriai iškart pastojus, nenustatyta jokio žalingo poveikio būsimam nėštumui, t.y. nepadidėja persileidimo ar apsigimimų rizika. Be to, nėra jokių duomenų apie apsigimimus skatinantį poveikį, jei kontraceptikų vartojama ankstyvo nėštumo metu. Priešingai, epidemiologiniai tyrimai rodo, kad moterys, vartojančios sudėtines kontracepcines tabletes, ne tik turi patikimą kontraceptinį poveikį, bet papildomai yra apsaugomos nuo tam tikrų ligų. Tikimybė susirgti dubens uždegimine liga sumažėja 50 proc. Mažesnė ektopinio nėštumo galimybė. Tai viena pagrindinių mirties, susijusios su nėštumu, priežasčių išsivysčiusiose šalyse.


Smarkiai sumažėja geležies trūkumo anemijos atvejų skaičius, kadangi vartojant SKT sutrumpėja menstruacijos, sumažėja per menstruacijas netenkamo kraujo kiekis.
Nustatyta, kad mažesnė kiaušidžių cistų susidarymo galimybė (geltonkūnio 78 proc., folikulinių 49 proc.).
SKT vartojimas mažina osteporozės riziką, nes padidėja kaulų masės tankis.
Dauguma tyrimų patvirtina, kad SKT mažina sergamumą nepiktybinėmis krūties ligomis (fibroadenoma, fibrocistine liga).
Vartojant SKT, mažesnė tikimybė susirgti ir gimdos mioma, endometrioze, sumažėja sergamumas reumatoidiniu poliartritu. SKT – sintetinių estrogenų ir progestinų preparatai, skirti nėštumui išvengti, turi ne tik apsauginį poveikį, bet tinkami ir gydyti (mėnesinių ciklo sutrikimus, dismenorėją, disfunkcinius kraujavimus, premenstruacinį sindromą, hiperandrogenizmą, endometriozę).
 

Nuo infekundino iki IV kartos SKT


Hormonų kontracepcijos istorija prasideda 20 amžiuje. 1927 m. Austrijos fiziologas Haberlandtas, bendradarbiaudamas su viena šiandien gerai žinoma Vengrijos farmacijos kompanija, pasiūlė „hormonų sterilizaciją“ vartojant preparato infekundino. 1956 m. Puerto Rike buvo atliktas pirmasis klinikinis tyrimas, kurio metu bandyta nustatyti enovido veiksmingumą vartojant jo kontracepcijai. 1959 m. JAV ir 1961 m. Didžiojoje Britanijoje pradėjus dažnai vartoti šio vaisto, prasidėjo hormonų kontracepcijos era.
Kontracepcinių tablečių sudėtis per pastaruosius dešimtmečius labai pasikeitė. Kai 1960 metais jie pasirodė rinkoje, jų sudėtyje buvo labai didelės dozės noretisterono (progestino) ir mestranolio (estrogeno). Per pastaruosius dešimtmečius estrogeno etinilestradiolio (EE) dozė kontraceptikų tabletėse sumažėjo nuo 0,150 mg iki 0,050 mg, o dar vėliau - iki 0,035–0,010 mg. Vartojant SKT, kuriuose EE dozės mažesnės nei 0,050 mg, sumažėja venų tromboembolinių komplikacijų rizika.
Noretisteronas yra pirmosios kartos progestinas, priklausantis vadinamajai „estranų“ klasei. Jai iš dabartinių kontraceptikų priklauso noretisteronas, noretisterono acetatas ir etinodiolio diacetatas. Levonorgestrelis – naujesnis antros kartos progestinas – buvo sukurtas 1970 metais. 10 dešimtmetyje gaminant kontraceptikų tabletes, pradėti vartoti trečios kartos progestinai iš gonanų klasės, siekiant sumažinti androgenizaciją ir su tuo susijusį nepageidaujamą poveikį medžiagų apykaitai, kuriuos sukeldavo senieji kontraceptikai. Šiai progestinų kartai priklauso desogestrelis, gestodenas ir norgestimatas. Pirmosios ir antrosios kartos preparatai turi silpną androgeninį bei anabolinį poveikį ir sukelia daug didesnius metabolinius pokyčius nei trečios kartos. Šalutiniai poveikiai pasireiškia kraujospūdžio padidėjimu, veido, nugaros ir sėdmenų bėrimu, depresija, cholestazine gelta, lipidų apykaitos sutrikimais (padidėja mažo tankio lipidų koncentracija), oda ir plaukai labiau riebaluojasi. Paskutiniais metais medikamentų rinkoje pasirodė SKT su naujais progestinais. Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad dienogestas, vadinamas hibridiniu progestinu, gali būti santykinai priskiriamas IV SKT kartai, pasižymi antiandrogeniniu poveikiu (mažina aknę ir hirsutizmą), stipriu progestageniniu poveikiu, išskirtinai stipriu slopinamuoju poveikiu endometriumui. Šis progestinas, kaip ir III kartos SKT, neturi didesnės įtakos kūno svoriui. Europoje atlikti patikimi tyrimai, susiję su šio progestino SKT vartojimu vadinamuoju ilgu ciklu. Moterims, kurios nenori pastoti, nėra jokios reguliaraus kraujavimo būtinybės. Apklausos įvairiose šalyse vieningai įrodė, kad apie 40 proc. moterų nenori menstruacijų ir pirmenybę teikia kontraceptikams su daug mažesniais kraujavimo intervalais arba netgi amenorėjai (kai nėra mėnesinių). Remiantis tuo, 2003 m. gruodžio mėn. JAV buvo užregistruotos ir oficialiai įteisintos pirmosios ilgojo ciklo SKT, kurių sudėtyje panaudotas antros kartos progestinas levonorgestrelis. Pagrindinės retesnių mėnesinių pageidavimo priežastys: mažiau menstruacinių negalavimų, geresnė higiena, geresnė gyvenimo kokybė ir mažesnis kraujo praradimas. Norint kontraceptikų vartoti ilgais ciklais, reikia monofazinio (visos tabletės vienodos) geriamojo kontraceptiko nepertraukiamai gerti 12 savaičių (ilgas ciklas) arba net ir ilgesniais ciklais (po 6 arba 12 mėnesių), darant 7 dienų pertrauką tik po to. Taip geriant tabletes, mėnesinės bus 4, 2 ar tik kartą per metus, priklausys nuo pasirinktos vartojimo schemos. Vienas iš svarbiausių kontraceptikų vartojimo ilgais ciklais privalumų – didesnis patikimumas. Tablečių vartojimas ilgais ciklais gali panaikinti daugumą su ciklu susijusių problemų: skausmą mėnesinių metu, kraujavimą, premenstruacinio sindromo poveikius, tokius kaip depresinė nuotaika, dirglumas, krūtų skausmingumas, migreniniai galvos skausmai, vidurių pūtimas, tinimas ir svorio didėjimas ir kiti.
Kitas naujas progestinas yra drospirenonas. Jis pasižymi ne tik progestageniniu, bet ir antimineralkortikoidiniu bei antiandrogeniniu aktyvumu. Etinilestradiolis, kaip ir endogeniniai estrogenai, stimuliuoja renino-angiotenzino-aldosterono sistemą ir sukelia skysčių kaupimąsi moters organizme. Skysčių susilaikymas organizme gali paskatinti kūno svorio padidėjimą, sukelti edemas, krūtų pabrinkimus bei skausmus (tai viena iš priežasčių, dėl ko moterys nutraukia kontraceptikų vartojimą) ir gali būti viena iš sudedamųjų priešmenstruacinio sindromo, hipertoninių būklių patogenezinių grandžių. Drospirenono antimineralkortikoidinis poveikis pasireiškia tuo, kad jis turi silpną diurezinį poveikį ir skatina skysčių pertekliaus pašalinimą iš organizmo.
Atsirado ir naujos hormoninės kontracepcijos formos – tai sudėtiniai kontracepciniai pleistrai (SKP) ir sudėtinis kontracepcinis makšties žiedas (SKMŽ). Veikliosios medžiagos patenka į kraują ne pro virškinamąjį traktą, bet rezorbuojasi pro odą ar gleivines.
 

Kontracepcijos parinkimo ypatumai


Skiriant SKT, SKP, SKMŽ reikia kruopščiai išsiaiškinti anamnezę, būtina atlikti bendrąjį, ginekologinį ir krūtų tyrimą, pamatuoti arterinį kraujospūdį, paimti ir įvertinti onkocitologinį gimdos kaklelio tepinėlį. Vertinami šie kriterijai: amžius, rūkymas, nutukimas, hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, lipidų ir angliavandenių apykaitos sutrikimai, ginekologinės ir terapinės ligos, miokardo infarktas, insulto atvejai šeimos anamnezėje arba venų tromboembolinės komplikacijos jaunesniems nei 50 metų giminaičiams.
Įvertinus turimus duomenis, nustatoma, ar nėra kontraindikacijų vartoti SKT. Nerekomenduojama vartoti šių preparatų esant neaiškios kilmės kraujavimui iš genitalijų, krūties, gimdos vėžiui, širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms, sunkiai kepenų ligai, hipercholesterinemijai.
Galima drąsiai teigti, kad šiuolaikinė hormoninė kontracepcija yra saugi ir patikima, o retkarčiais pasitaikančių nepageidaujamų poveikių rizika yra gerokai mažesnė už galimą neplanuoto nėštumo sukeltų sveikatos sutrikimų riziką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

taip taip
2011-12-18 19:30
slamstas - ne straipsnis...
Neila
2011-06-09 14:23
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Etindros 0,02 mg /3 mg plėvele dengtos tabletės
Etinilestradiolis/Drospirenonas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
• Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
• Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
• Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti.
• Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra Etindros ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Etindros
3. Kaip vartoti Etindros
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Etindros
6. Kita informacija


1. KAS YRA ETINDROS IR KAM JIS VARTOJAMAS

Etindros yra kontraceptinis preparatas, kuris naudojamas apsisaugojimui nuo nėštumo.

• Vienoje tabletėje yra nedidelis kiekis dviejų skirtingų moteriškų hormonų, kurie vadinami drospirenonu ir etinilestradioliu.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ETINDROS

Bendroji informacija

Prieš pradedant vartoti Etindros gydytojas Jūsų paklaus įvairių klausimų apie Jūsų asmeninę ir šeimos sveikatos istoriją. Gydytojas taip pat pamatuos Jūsų kraujo spaudimą ir, priklausomai nuo esamos Jūsų sveikatos būklės, gali atlikti keletą kitų tyrimų.

Šiame informaciniame lapelyje aprašomos įvairios situacijos, kai reikia nutraukti Etindros vartojimą arba kai Etindros poveikis gali pasireikšti silpniau.
Tokiais atvejais negalima turėti lytinių santykių arba reikia papildomai naudoti nehormonines kontracepcijos priemones, pavyzdžiui, prezervatyvą arba kitą barjerinį metodą.
Netaikykite ritminio ar temperatūrinio metodo. Šie metodai gali būti nepatikimi, nes Etindros sutrikdo kasmėnesinius kūno temperatūros pokyčius ir pakeičia gimdos kaklelio gleivių sudėtį.

Etindros, panašiai kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo ŽIV (AIDS) ar bet kurios kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos.
Šių vaistų vartojimo metu reikia reguliariai konsultuotis su gydytoju, ne rečiau kaip kas šešis arba kas dvylika mėnesių.
Jeigu Jums atsirastų kokių nors neįprastų simptomų, pvz., nepaaiškinamų skausmų krūtinėje, pilve arba kojose, turite nedelsdama pasikonsultuoti su gydytoju.

Etindros vartoti negalima

• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) susidarę kraujo krešulių (trombozė) kojos, plaučių (embolija) ar kitų organų kraujagyslėse.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) širdies priepuolis arba insultas.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) liga, kuri gali sukelti širdies priepuolį (pvz., krūtinės angina, sukelianti stiprų krūtinės skausmą) arba insultą (pvz., praeinantis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis be liekamųjų reiškinių praėjęs insultas).
• Jeigu Jūs sergate ligomis, kurios gali padidinti arterijų trombozės išsivystymo riziką. Tai gali būti tokios ligos:
• cukrinis diabetas esant kraujagyslių pakenkimų;
• labai aukštas kraujospūdis;
• labai didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje.
• Jei Jūsų krešėjimas yra sutrikęs (pvz., yra proteino C stoka).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) tam tikros formos migrena (su taip vadinamais židininiais neurologiniais simptomais).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) kasos uždegimu (pankreatitu).
• Jeigu Jums yra (buvo) sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas ir iki šiol kepenų funkcijos rodikliai nesunormalėję.
• Jeigu blogai dirba Jūsų inkstai (yra inkstų nepakankamumas).
• Jeigu Jums yra ar buvo kepenų navikas.
• Jeigu Jūs sergate (ar sirgote) vėžiu arba Jums įtariamas krūties arba lytinių organų vėžys.
• Jeigu Jums kraujavimas iš makšties ir priežastis nežinoma.
• Jeigu Jums yra alergija etinilestradioliui ar drospirenonui, ar bet kuriai kitai Etindros sudedamajai daliai. Dėl jos gali atsirasti niežėjimas, bėrimas arba uždegimas.

Specialių atsargumo priemonių reikia

Kai kuriose situacijose vartoti Etindros ar bet kurį kitą sudėtinį hormoninį kontraceptiką turėsite labai atsargiai, o Jūsų gydytojui gali reikėti nuolat Jus tikrinti. Jei Jums tinka kuri nors iš šių sąlygų, prieš pradėdami vartoti Etindros praneškite apie tai gydytojui. Taip pat su gydytoju reikia pasitarti tada, kai vartojant Etindros atsiranda arba pablogėja šios būklės:

• jeigu kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu;
• jeigu sergate kepenų arba tulžies pūslės liga;
• jeigu sergate cukriniu diabetu;
• jei sergate depresija;
• jeigu sergate Krono liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga);
• jeigu sergate HUS (hemoliziniu-ureminiu sindromu; tai kraujo liga, sukelianti inkstų pažeidimą);
• jeigu sergate pjautuvine anemija (paveldima eritrocitus pažeidžianti liga);
• jeigu sergate epilepsija (žr. „kitų vaistų vartojimas“);
• jeigu sergate SRV (sistemine raudonąja vilklige, imuninės sistemos liga);
• jeigu yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus; pvz., pablogėjusi klausa, porfirija (kraujo liga), nėščiųjų pūslelinė (odos išbėrimas pūslelėmis nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, kurios metu atsiranda staigūs kūno judesiai);
• jeigu yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės, vadinamos „nėščiųjų dėmėmis“). Jei taip, venkite tiesioginių saulės arba ultravioletinių spindulių.
Jeigu sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba pabloginti angioedemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioedemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, ir (arba) sunkumas praryti ar dilgėlinė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai vartojant Etindros

Svarbu iš anksto pranešti gydytojui, kad vartojate Etindros, nes šioje situacijoje Jums padidėja veninės trombozės rizika ir gydymą reikia sustabdyti.

Gydytojas pasakys, kada vėl galėsite pradėti vartoti Etindros. Tai paprastai būna praėjus dvejoms-trims savaitėms po to, kai atsistojate ant kojų.

Etindros ir trombozė

Veninė trombozė

Vartojant bet kurį sudėtinį kontraceptiką, taip pat ir Etindros, padidėja veninės trombozės atsiradimo (krešulių susidarymo kraujagyslėse) rizika, lyginant su moterimis, kurios nevartoja kontraceptikų.

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai venų trombozės atsiradimo riziką didina:

• vyresnis amžius;
• jei turite antsvorį;
• jeigu kam nors iš artimiausių giminių jauname amžiuje yra buvę kraujo krešuliai (trombozė) kojoje, plaučiuose ar kitame organe;
• jeigu ruošiatės operacijai arba jeigu būsite imobilizuota ilgą laiką, arba jeigu patyrėte sunkių sužalojimų (kad sužinotumėte, ką daryti, žr. aukščiau, skyrių „Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai gydymui skiriant Etindros“).

Arterijų trombozė
Sudėtinių kontraceptikų vartojimas susijęs su arterijų trombozės (arterijos užsikimšimo) rizikos padidėjimu, pvz., širdies kraujagyslėse (širdies priepuolio) arba smegenų kraujagyslėse (insulto).

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai arterijų trombozės atsiradimo rizika didėja:

• jeigu rūkote. Jeigu vartojate Etindros, primygtinai rekomenduojama mesti rūkyti, ypač, jeigu esate vyresnė nei 35 metų;
• padidėjusios riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracijos kraujyje;
• jei turite antsvorį;
• jeigu Jūs arba kas nors iš artimiausių giminių yra turėjęs širdies priepuolį arba persirgo insultu ankstyvame amžiuje;
• jeigu Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs;
• jeigu sergate migrena;
• jeigu yra širdies ligų (vožtuvų ligos, širdies ritmo pakitimai).

Nustokite vartoti Etindros ir skubiai kreipkitės į gydytoją, jeigu Jums pasireiškia galimi trombozės simptomai (žr. 3 skyriaus poskyrį „Nutraukite gydymą, jei“).

Etindros ir vėžys

Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas sudėtinius kontraceptikus vartojančioms moterims, bet nėra žinoma, ar taip yra dėl vaistų. Pavyzdžiui, įmanoma tai, kad kontraceptikus vartojančioms moterims dažniau nustatomi augliai, nes ištyrimui pas gydytoją jos lankosi dažniau. Tikimybė susirgti krūties vėžiu laipsniškai mažėja po to, kai nusprendžiama nutraukti sudėtinių hormoninių kontraceptikų vartojimą.

Labai svarbu nuolat tikrinti krūtis ir apsilankyti pas gydytoją, jei randate guzelių.

Retais atvejais moterims, kurios vartojo sudėtinius kontraceptikus buvo aptikti gerybiniai inkstų navikai, o piktybiniai navikai aptinkami dar rečiau. Staiga pajutę intensyvų pilvo skausmą, kreipkitės į gydytoją.

Kitų vaistų vartojimas

Etindros paskyrusiam gydytojui visada praneškite apie Jūsų vartojamus vaistus arba žolinius preparatus. Taip pat bet kuriam kitam gydytojui ar dantų gydytojui (arba vaistininkui), paskyrusiam kitų vaistų, pasakykite, kad vartojate Etindros. Jis galbūt Jums pasakys, kad reikia naudoti papildomas kontraceptines priemones (pvz., prezervatyvus) ir kiek ilgai jas naudoti.

• Kai kurie vaistai gali silpninti Etindros veikimą ir taip pat gali sukelti netikėtą kraujavimą.
• Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas) ir nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), nuo ŽIV infekcijos (ritonaviras), nuo kai kurių kitų infekcinių ligų (grizeofulvinas, ampicilinas ir tetraciklinai), ir vaistažolė jonažolė.
• Jeigu vartodami Etindros norite naudoti žolinius preparatus, kurių sudėtyje yra jonažolių, turite prieš tai pasitarti su gydytoju.
• Įmanoma Etindros sąveika ir su kitais vaistais, pvz. tais, kurių sudėtyje yra ciklosporino, arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino (gali padidėti traukulių epizodų dažnis).

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Etindros vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu metu.

Klinikiniai tyrimai
Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate kontraceptines tabletes, nes geriami kontraceptikai gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.

Nėštumas
Nėštumo metu Etindros vartoti negalima. Jei Etindros vartojimo metu pastojote, turite kuo skubiau nutraukti gydymą ir susisiekti su gydytoju.

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Žindymo laikotarpis
Bendrai vartoti Etindros žindymo laikotarpiu nerekomenduojama. Jei žindymo laikotarpiu norite vartoti kontraceptikus, turite pasitarti su gydytoju.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nėra informacijos apie tai, kad Etindros vartojimas veiktų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Etindros medžiagas
Etindros sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.


3. KAIP VARTOTI ETINDROS

Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu laiku.

Vienoje pakuotėje (lizdinėje plokštelėje) yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties kiekviena tablete pažymėta savaitės diena. Pavyzdžiui, jei pradedate vartoti trečiadienį, imkite tabletę pažymėtą „WED“ (angl. „trečiadienis“). Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite visas 21 tabletes.

Kitas 7 dienas tablečių nevartokite. Per tas 7 dienas, kai negersite jokių tablečių (vadinamoji vaistų vartojimo pertrauka) turi prasidėti kraujavimas.
Menstruacijos, vadinamasis vartojimo nutraukimo kraujavimas, paprastai prasideda antrą arba trečią vaistų vartojimo nutraukimo periodo dieną.

Aštuntąją dieną po paskutinės Etindros tabletės vartojimo (t.y. pasibaigus 7 dienų vaistų vartojimo nutraukimo periodui) pradėkite naują pakuotę, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tai reiškia, kad naują pakuotę reikia pradėti tą pačią dieną, kurią pradėjote praėjusią savaitę, o mėnesinės turi prasidėti kiekvieną mėnesį, tą pačią dieną.

Jei Etindros vartosite kaip nurodyta, būsite apsaugota nuo galimo nėštumo 7 dienas, per kurias negersite jokių tablečių.

Kada galima pradėti pirmąją pakuotę?

• Jei pastarąjį mėnesį jokių hormoninių kontraceptikų nevartojote.
Pradėkite vartoti Etindros pirmąją ciklo dieną (t. y. pirmąją mėnesinių dieną). Jei pradėsite vartoti Etindros pirmąją mėnesinių dieną, iš karto būsite apsaugota nuo nėštumo. Galite pradėti nuo antrosios iki penktosios ciklo dienos, bet tada pirmąsias 7 dienas reikės naudoti papildomas apsisaugojimo nuo nėštumo priemones (pvz., prezervatyvus).

• Keičiant į kitus sudėtinius hormoninius kontraceptikus, sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą.
Etindros galite pradėti vartoti kitą dieną po anksčiau buvusių kontraceptikų vartojimo pertraukos (arba po paskutinės neveikliosios tabletės). Jeigu vartojote sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą, laikykitės gydytojo nurodymų.

• Keičiant metodą, kuriame buvo vartojami vien tiktai progestagenai (progestageno tabletės, injekcijos, progestageno turinčios vartojimo į gimdą sistemos arba implantai).
Progestageno tabletes keisti galite kada norite (jei turėjote implantą arba vartojimo į gimdą sistemą, pašalinimo dieną vartokite naują tabletę; jei naudojote injekcijas, tabletę pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiami vaistai), tačiau visais atvejais pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas rekomenduojama naudoti papildomas kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).

• Po nėštumo nutraukimo.
Laikykitės gydytojo nurodymų.

• Po gimdymo.
Etindros galima pradėti vartoti nuo 21 iki 28 dienos po gimdymo. Jei pradėsite vėliau, pirmąsias 7 Etindros vartojimo dienas naudokite barjerines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).
Jei po gimdymo prieš (vėl) pradėdama vartoti Etindros turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nepastojote arba palaukti iki sekančių mėnesinių.

Jei nesate įsitikinusi, kada pradėti, pasitarkite su gydytoju.

• Jei žindote kūdikį ir norite (vėl) pradėti vartoti Etindros po gimdymo.
Žr. skyrių „žindymo laikotarpis“.

Pavartojus per didelę Etindros dozę

Nėra įrodyta, kad drospirenono/etinilestradiolio perdozavimas galėtų rimtai pakenkti.

Tačiau išgėrus daug tablečių iš karto gali prasidėti pykinimas ir vėmimas. Paauglėms gali prasidėti kraujavimas iš makšties.

Jei pavartojote per daug Etindros tablečių arba pamatėte, kad jas paėmė vaikas, klauskite gydytojo arba vaistininko patarimo.

Pamiršus pavartoti Etindros

• Jei pavėlavote išgerti tabletę mažiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas nesusilpnėja. Tabletę pavartokite, kai tik prisiminsite, paskui gerkite tabletes įprastu laiku.
• Jei pavėlavote išgerti tabletę daugiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas gali susilpnėti. Kuo daugiau tablečių praleidote, tuo didesnė tikimybė, kad kontraceptinis poveikis bus susilpnėjęs.
Susilpnėjusios apsaugos nuo nėštumo rizika būda didžiausia, jei tabletę pamirštama išgerti pradedant pakuotės 1–ąją eilutę ir 3 savaitės pabaigoje – trečiąją pakuotės eilutę. Taigi, reikia imtis šių priemonių (žr. diagramą apačioje):

• Praleista daugiau negu viena pakuotės tabletė
Pasitarkite su gydytoju.

• Viena tabletė praleista pirmąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau tabletes vartokite įprastu laiku ir kitas 7 dienas imkitės papildomų atsargumo priemonių, pvz., naudokite prezervatyvus. Jei paskutinę savaitę prieš praleistąją tabletę turėjote lytinių santykių, galėjote pastoti. Tokiu atveju kreipkitės į gydytoją.

• Viena tabletė praleista antrąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Kontraceptinis poveikis nesusilpnėja ir papildomų atsargumo priemonių nereikia.

• Viena tabletė praleista trečiąją savaitę
Galite pasirinkti vieną iš dviejų galimybių:

1. Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Vietoj savaitės be vaistų pradėkite naują pakuotę.

Mėnesinės (vartojimo nutraukimo kraujavimas) tikriausiai prasidės antrosios pakuotės pabaigoje, tačiau vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti nežymus tepimas ar pakraujuoti.

2. Taip pat galite nebevartoti rausvų veikliųjų tablečių. Turite pradėti 7 dienų trukmės vaistų vartojimo pertrauką (pasižymėkite dieną, kai pamiršote išgerti tabletę). Jei norite pradėti naują pakuotę tiksliai numatytą dieną, vaistų vartojimo pertrauka turi būti trumpesnė negu 7 dienos.

Jei laikysitės bet kurios iš šių taisyklių, nuo nėštumo būsite apsaugota.

• Jei pamiršote išgerti tabletę, o atėjus vaistų vartojimo pertraukai neatsiranda mėnesinės, galite būti nėščia. Tokiu atveju prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.




Ką daryti vemiant ar stipriai viduriuojant?

Jei pavartojusi rausvą veikliąją tabletę vėmėte per pirmąsias 3 – 4 valandas arba labai viduriuojate, veikliosios medžiagos gali nevisiškai absorbuotis organizme. Tai panašu, lyg būtumėte pamiršusi pavartoti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo Jūs turite nedelsiant paimti tabletę iš atsarginės pakuotės. Jei įmanoma, išgerkite tabletę per 12 valandų Jums įprastu tabletės vartojimo laiku. Jei tai neįmanoma ar praėjo daugiau kaip 12 valandų, darykite taip, kaip patariama skyriuje „Pamiršus pavartoti Etindros“.

Kraujavimas tarp menstruacijų

Per pirmuosius Etindros vartojimo mėnesius gali netikėtai prasidėti kraujavimas (kraujavimas ne vaistų vartojimo pertraukos laikotarpiu). Jei toks kraujavimas išlieka ilgiau negu keletą mėnesių arba jeigu prasideda po keleto mėnesių, gydytojas turi ieškoti priežasties.

Ką daryti, jei per vaistų vartojimo pertrauką nėra menstruacijų?

Jei visas rausvas tabletes vartojote teisingai, nevėmėte ar smarkiai neviduriavote ir nevartojote jokių kitų vaistų, turbūt nepastojote.

Jei nebuvo dviejų menstruacijų iš eilės, gali būti, kad esate nėščia. Skubiai kreipkitės į gydytoją. Nepradėkite kitos pakuotės kol neįsitikinsite, kad nepastojote.

Menstruacijų atitolinimas: ką reikia žinoti?

Nors tai daryti nerekomenduojama, tačiau galima atitolinti Jūsų menstruacijas (vartojimo nutraukimo kraujavimą), kol pasibaigs naujos pakuotės tabletės, jei toliau gersite Etindros antrosios pakuotės tabletes vietoj vaistų vartojimo pertraukos. Vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti. Po įprastinės 7 dienų vaistų vartojimo pertraukos tęskite pradėdama naują pakuotę.

Prieš nutardama atitolinti menstruacijas, pasitarkite su gydytoju.

Pirmosios menstruacijų dienos keitimas: ką reikia žinoti?

Vartojant tabletes pagal rekomendacijas, menstruacijos (vartojimo nutraukimo kraujavimas) būna per vaistų vartojimo pertrauką. Jei norite pakeisti tą dieną, tai galite padaryti sutrumpindama (bet jokiu būdu ne pailgindama) vaistų vartojimo pertrauką. Pavyzdžiui, jei vaistų vartojimo pertrauka paprastai prasideda penktadieniais, o jūs norite, kad prasidėtų antradieniais (t. y. trimis dienomis anksčiau), pradėkite naują pakuotę trimis dienomis anksčiau negu paprastai. Jei vaistų vartojimo pertrauka labai trumpa (pvz., trys dienos ar mažiau), jos metu vartojimo nutraukimo kraujavimo (menstruacijų) gali nebūti. Taigi, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti.
Jei nežinote, kaip tęsti, susitarkite su gydytoju dėl apžiūros.

Nustojus vartoti Etindros

Etindros vartojimą galite baigti kada norite. Jei nenorite pastoti, pakalbėkite su gydytoju apie veiksmingus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus.

Jei abejojate dėl šio preparato vartojimo, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Nutraukite gydymą, jei

Iškart nustokite vartoti Etindros ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei staiga pajutote galimus trombozės simptomus, pavyzdžiui;

• neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas;
• staigus stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairiąją ranką;
• staiga pasunkėjęs kvėpavimas;
• staigus kosulys be aiškios priežasties;
• neįprasta, stipri ar ilgai trunkanti ar stiprėjanti migrena;
• dalinis arba visiškas apakimas, dvejinimasis akyse;
• sunkumas kalbant arba negalėjimas kalbėti;
• silpnumas arba alpimas;
• vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas, keistas jausmas arba aptirpimas.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Etindros, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

• Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10 moterų): emocinis labilumas, galvos skausmas, pilvo skausmas (išsipūtęs pilvas), spuogai, maudimas krūtyse, krūtų padidėjimas, skausmingos ir nereguliarios mėnesinės, svorio augimas.
• Nedažni (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100 moterų): makšties infekcija, paprastoji pūslelinė (lūpų), alerginės reakcijos, kurios kartais gali būti sunkios (angioedema su odos ir (arba) gleivinių tinimu, apetito padidėjimas, depresija, nervingumas, miego sutrikimai, lytinio potraukio nebuvimas, dilgčiojimas, galvos svaigimas, regėjimo problemos, neritmiška širdies veikla arba greitas plakimas, kraujagyslių krešuliai kojose arba plaučiuose (trombai) (plaučių embolija), kraujo spaudimo padidėjimas, migrena, venų varikozė, gerklės skausmas, pilvo ir (arba) žarnyno tinimas, pykinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, plaukų slinkimas, niežulys, odos bėrimas, odos sausumas, seborėjinis dermatitis, kaklo skausmas, galūnių skausmas, raumenų spazmai, šlapimo pūslės infekcija, krūties dariniai su pieno pavidalo skysčio išsiskyrimu iš spenelių, kiaušidžių cistos, karščio pylimai, mėnesinių ciklo nebuvimas, mėnesinių ciklo užsitęsimas, išskyros iš makšties, makšties sausumas, pilvo skausmas, gimdos kaklelio tepinėlio pakitimai, skysčių susilaikymas, jėgų nebuvimas, stiprus troškulio pojūtis, sustiprėjęs prakaitavimas, svorio kritimas.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. KAIP LAIKYTI ETINDROS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.

Tinkamumo laikas

Ant lizdinės plokštelės ir ant dėžutės po „EXP“ arba „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Etindros vartoti negalima.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


6. KITA INFORMACIJA

Etindros sudėtis:
- Veikliosios medžiagos yra etinilestradiolis 0,02 mg ir drospirenonas 3 mg.
- Pagalbinės medžiagos. Tabletės šerdis: laktozės monohidratas, pregelifikuotas krakmolas (kukurūzų), povidonas, kroskarmeliozės natrio druska, polisorbatas 80, magnio stearatas. Plėvelė: dalinai hidrolizuotas polivinilo alkoholis, titano dioksidas (E171), makrogolis 3350, talkas, geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), juodasis geležies oksidas (E172).

Etindros išvaizda ir kiekis pakuotėje

Tabletės yra rausvos, apvalios, dengtos plėvele.

• Etindros tiekiamas dėžutėse po 1, 2, 3, 6 ir 13 pakuočių (lizdinių plokštelių), kiekvienoje jų - po 21 tabletę.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas
UAB „Ladee Pharma Baltics“
Žemaitijos g.13 / Šiaulių g.10
LT/01134, Vilnius
Lietuva
Tel: +370 (5) 20 32 311
info@ladeepharma-baltics.com

Gamintojas
Laboratorios León Farma, S.A.
C/La Vallina s/n, Pol. Ind. Navatejera,
24008 Villaquilambre – Leon
Isanija

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2010-09-14

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
Viktorija
2011-04-05 23:28
As vartoju KT jau septynis metus, man 32,ir viskas labai gerai . Kaiptik jai jai nutraukiu man skauda galva ,buna silpna.Ir sergu tik dvi dienas .O mielos moterys, siais laikais mes nezinom nuo ko numirsim, tad dziaukimes gyvenimu , palengvinkim ji sau, juk ne krokosmecio laikai . Kitos pavartoja dvi savaites ir numeta. Juk prie ju priprntama tik po geru dvieju menesiu .O beje jei dar nusiperka draugiu ar dar kazko patarimo paklausiusios, tai ir buna blogai .KT turi paskirti tik ginekologas ,ir Kt perkami vaistinej tik su receptu
ufmITfoctIKnbIapDI
2011-01-02 16:35
and,
fausta
2010-06-21 21:30
Na as net nezinau kam cia tiket.. o kam ne.. Bet kad tvarko oda KT tai tikrai patyriau, nes nei antibiotikai nei dar kokie budai man nepadejo tik tai.. Bet kad yra salutiniu poveikiu tai faktas, net niekada nepagalvociau kad gali slopint regejima.. ir t.t Net nuo ju dingsta noras lovos malonumams ir sunku patirt orgazma.... Net nezinau kur tiesa istikruju.. Bet KT dirbtina kaip ten bebutu..
rasa
2010-06-01 11:54
keistoki komentarai,sakyciau.Vartoju tabletes 20 metu.gal jau turejo pasireiksti tas salutinis poveikis?As jauciuosi puikiai.Mano drauge "naturaliai" planuojanti seima per ta pati laikotarpi turejo 3 valymus.Dabar gydosi stipria depresija.Va tau ir natura
Inceptum
2010-04-29 11:40
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
nei
2010-04-26 10:57
vienas gydytojas Jokiu tyrimu nedaro pries skiriant KT. cia viskas tik teorija. manau supuvusi musu medicinos morale, nes gyd labai jau suinteresuoti kuo daugiau prakisti KT. praktiskai jomis jie ir gydo visas ligas.
baisu
2010-04-26 10:51
baisu, kad taip graziai giriama kontracepcija, reklama gera, bet ji klaidinga. paklauskit bet kurio pvaz; KMUK ginekologo,aisku nepapirkto, jums pasakys tikra tiesa. nors istikruju nesenai kitu KMUK GYD. straipsnius skaiciau , tai jie parodo tikraji, KT VEIDELI.po KT buna dideliu bedu pastojant ar isnesiojant kudiki, nors cia rasoma priesingai, idomu kas isvis cia toks parase toki straipsni? galiu duoti realu pvavyzdi. kodel KT negalima gerti jei yra rizika kraujo padidejusiam kresumui??? o todel kad naudonat KT padideja rizika susirgti insultu, trombai, padideja rizika persileidimui, nes tik pastojusi pradeda per daug kreseti kraujas ir moteris persileidzia arba velesniame nestume gimsta negyvi kudikiai arba neisnesioti, ir vis del padidejusio kresumo. o tokius kresumus sukelia butent KT. migrena, issipletusios ir skausmingos venos.... zinot , ypac jaunos paneles, kad geriant KT negalima rukyti??? nes siems isvardintiems pozymiams yra didesne rizika susirgti keliasdesimt kartu
mergina
2010-01-09 21:52
Vartoju kontraceptikus jau 8 metus. Jauciuosi puikiai, nera spuogu, svoris nedideja, menesines susireguliavo, dingo cistos, jokiu uzdegimu ir kitokiu negalavimu, nereikia pergyventi del neplanuoto pastojimo ir t.t. Ir visos kurios cia raso, kad kontraceptikai blogai, paziurekite kiek laiko juos vartoja. 2 menesius, 1 menesi, puse metu... tai ko jus norite? Prie ju reikia priprasti ir nebus tada jokio salutinio poveikio.
dina
2009-12-17 00:57
as pradejau vartot KT del riebios ir spuoguotos odos,jau praejo puse metu o mano veidas pasikeite neatpazystamai,jokio salutinio poveikio nejauciau.nemanau kad kazkos salutinis poveikis gali but blogiau nei kasdien pabusti su nauajais astuoniais puliuojanciais spuogais.o del pastojimo tai jei dalis pastoja iskart, o dalis ne,tai reiskia kad KT cia nieko nelemia tiesiog visu moteru skirtingas organizmas.
kaip cia pasakius
2009-12-11 01:38
vartojau kontraceptikus kokius astuonis menesius, deja ne del apsisaugojimo, o kaip gydymo priemone, kadangi kankinuosi su endometrioze. Pasakysiu paprastai, jei tureciau galimybe rinktis, niekada gyvenime daugiau ju nenaudociau, nes tiek pasaliniu poveikiu kiek turejau, daugiau jau trb neimanoma butu priskaiciuoti:)))p.s. vartojau kelias skirtingas KT priemones
xzx
2009-11-04 08:44
Mielos paneles , noriu su jumis pasidalinti neitiketinu atradimu, kuris dabar vissikai pakeite mano problematiskos veido bei nusiurusiu plauku struktura.Tai gydomasis mociutes aliejus, kuri ji pati gamina, kaip as net nezinau, nes neisduoda paslapciu, bet turi ten visokiu misinuku labia geru prisigaminus,kuriu poveikis super..Skamba labia keistai, bet tik sis naturalus preparatelis man pagelbejo, nes, kad ir kiek bandziau tu priemoniu naudoti, tai atrasti tinkama prilygtu kaip kokioj loterijoj laimeti.Si alieju mano mociute vartoja jau labai ilgai ir tai puikiai matosi paziurejus I jos skaiscia oda bei standzius tvirtus blizgius plaukus.Pati ji vartoju tik menesi laiko ir negaliu patiketi, koki poveiki jis daro.Visu pirma labai patiko, kad ji uztepus pries einant gult ant veido jis nepalieka tokio riebalo poveikio, kuris uzkemsa poras.Ypac tinka sausai bei jautriai veido odai, aisku tinka ir riebesniai , tik tada jo maziau vartoti reikia.Kaip minejo mociute , tai jis regeneruoja lasteles, sutraukia visus odos itrukimus, naikina bakterijas, turi pries uzdegimini poveiki, o plaukams suteikia ypatinga tvirtuma bei blizguma, o imasazavus galvos oda puikiai tinka kaip augimo skatinimo priemone.Dar man asmeniskai labai patiko, kad per nakti ji laikant jis labai graziai susigeria, ryte oda kaip kudikelio, tada galima labai puikiai bei lygiai padengti veida pudra, odo issilaiko labia skaisti visa diena bei makiazas nenubega.O dar jis puikiai tinka kaip balzamas po galvos isplovimo, jei plaukai elektrinasi, tereikia issiplaunant pora lasu dregnus plaukus suvilgyti ir jie ramut ramuteliai bei nesulipe.Dar sis aliejus tinka ir visam kunui , tik reikia poros lasu besiprausiant ir oda labai sveika atrodo ;) isties labia dziaugiuosi gavusi si aliejuka .Rasau ne todel, kad pasigirt, koks jis super, bet tiesiog noriu pagelbeti jums, ypac kaip minejau jis tinka sausesnei tipo odai, bet plaukams naudojant tai visoms idealiai tinka , akivaizdus pokytis matyti iskart panaudojus ryte , tai vat , noriu ir galiu siek tiek jo parupinti ir jums , jei susidomejote;) Kaina tikrai nedidele, manau 100ml.-25 lt. cia mazdaug , o uztektu geram pusmeciui,aisku dar galetume tartis, jei didesni kieki imtumete ir panasiai… Taip pat dar turiu ir kitokiu kuno prieziuros priemoniu, tiesiog parasykite, kokios problemos kankina, o as paziuresiu, kuo galiu pagelbeti ;) Nenoriu jums pasirodyti kaip kokia pardavimu agente, bet tiesiog labai dziaugiuosi jo poveikiu, o uz dyka dalinant siek tiek pati I nuostoli nueisiu :D tad labai lauksiu susidomejusiu merginu laiskuciu, rasykit I gmail : lululu.edita@gmail.com ;)
Aras( Pharmacist)
2009-09-15 16:40
Dar didesnio šlamšto neskaičiau. " Mitas, kad hormoninė kontracepsija kenkia." Eikit į vieną vietą su tokiais pareiškimais.
Vijurka
2009-07-07 14:52
Taip pat saldziai rasoma ir apie skiepus, kad jie yra saugus kaip vitaminai :) Bet niekas, šiukštu, nemini kiek bilijonų JAV doleriu ismokama JAV aukoms, nukentėjusioms nuo šalutinio skiepų poveikio.
Vijurka
2009-07-07 14:45
Gera reklama. Daugiau nieko.
Vartojau kontaceptikus 1,5 metu. Nemaloniausias salutinis poveikis buvo - nenoras santykiauti ir baisus galvos skausmas santykiu metu, kad net tekdavo viska nutraukti :( hmmm... PAskutinemis vartojimo dienomis jau paziurejusi i ta maza tabletele imdavo pykinti. Pasigailejau savo organizmo, kuris tikrai šio daikto nenorejo, nepaisant tokiu, kaip ši, reklamų... Šiuo metu turiu du vaikus. Pastojau lengvai. Dabar naudoju naturalu seimos planavima (temperaturini+ gleiviu). Esu labai patenkinta. NIekas manes neįtikins, kad nenatūralu yra geriau už natūralumą. Nesu protingesnė už motulę gamtą ir man kvailai atrodo tie, kurie mano esantys gudresni (šneku apie tokių vaistų gamintojus ir propaguotojus)...
Jurga
2009-06-27 13:38
As tai nebijau, nes pradejau vartoti tabletes Azalia kuriose yra tik vieno hormono maza dalis, tai manau organizmui zalos tikrai nedaro,jos tinka net maitinancioms moterims.
Birute
2009-05-29 14:37
As esu maitinanti mama, ir dabar kai medicina taip pazengusi,yra net ir mums priemoniu tai tabletes Azalia,jos su vienu hormonu ir tai ti hormono per pus maziau nei kitose, neturi jokios ytakos pienuko gamybai ir vaikeliui tiek kiek patenka organizmui neturi jokios ytakos!As asmeniskai tikrai nebijau kad man kenksminga juk dabar eina naujos kartos kontraceptikai, kuriu poveikis organizmui tikrai nekenkia, juk ir paciuose organizmuose turime hormonu:)kurie cirkuliuoja visa laika.
katrina
2009-05-22 15:44
tu bek pas gydytoja nieko nelaukusi, nes ilgai gali tekti vargti, kol jos pasirodys. Mano ne viena, o 5 negimdziusios ir 11 gimdziusiu + as po KT naudojimo negalime pastoti. Ir nesvarbu ar du ar sesis metus gere. Gydymas laabai brangus ir kol kas be rezultatu. Tiesa viena pastojo, bet nestumas buvo ne vietoje, tad teko pasalinti vaisiu. Idomus mano pacios tyrimas, kad tos ,kurios naudojo senesnes kartos KT, pvz. Regulon, su tom problemom nesusidure. Na, gal ir verta tokiu budu stabdyti gimstamuma, bo jei toliau taip dauginsimes, ”po mazdaug 50-60 metu vienam gyventojui teks 1 vadratinis metras zemes ploto”(R. Subacius)
simona
2009-04-27 21:26
as nustojau vartoti kontraceptikus ir jau kury laika nepasirodo menstruacijos paneles gal galite patarti kanors? pas ginekologe aiti vis dar bijau laukiu kiekviena diena gal visdelto susirksiu bet jau nervai nebelaiko laukimas sunkus ir vargina...
juste
2009-02-21 11:51
labai geras straipsnis
_elle_
2009-02-05 11:50
As pusantru metu geriu kontracines. Siaip viskas ok, menesiniu ciklas puikiai susireguliaves, odos nebeberia ir toks apsaugos budas mums su draugu labai priimtinas. Taciau pritariu „nusivylusiai kontracepcija“, man taip pat labai issausejo makstis, persti, niezti. Del to buvau pas gydytoja, o ji man pasake, kad tai del kontraceptiku, nes jos sulpnina maksties imuniteta. Pavartojau zvakuciu mikloflorai atstatyti-nepadejo, antibiotikus geriau-nepadejo, po to dar kazkokias kapsules israsytas gydytojos pavartojau puse metu-pagerejo, taciau vis dar karts nuo karto pasikartoja. Ir manau, kol as gersiu kontraceptikus, tol taip ir bus. Nusprendeme su draugu, kad vistiek gersiu, nes kitos išeities nera, o visi kiti apsisaugojimo budai mums nepatinka. Be to visi salutiniai poveikiai siu tableciu manau yra labai individualus, kiekvienai pagal organizma ir reik atsirinkti kam kas labiau tinka ir patinka. Be to reikia atsiminti, kad tai vaistas ir juos geriant negalima vartoti alkoholio bei rukyti. Del pastojimo pati dar nežinau, nebandžiau pastoti, tačiau mano drauge vos nustojusi gerti kontraceptines tabletes iskart pastojo ir augina grazia bei sveika dukryte :)
Slaptukė
2008-10-16 17:45
Ar galima pastoti vartojant KT?
optimiste;)
2008-09-22 09:50
As vartoju kontracepsija pora sav.prasidejo galvos skausmai ir svaigimas,sokineja kraujospudis.Pradejau po gimdymo nes iki jo bijojau naudoti del to kad ne is vienu lupu girdejau jog tai mazina vaisinguma.Ziedas man netinka,spirales nezadu detis,pleistrais nepasitikiu todel gereu antras vaikas?nemanau,nes vaika reikia planuoti ir tureti lesu ji isleisti y gyvenima o tam dar nera dideliu galimybiu.todel zudau save negu sugreuciau antram vaikeliui gyvenima nes aborto neisdrysceu daryt.Pagalvokim mes save ir taip zudom rukalais,alchogoliui,netinkama mityba...tai siaip ar taip mirsim anksceu nej musu mociutes todel vieni metai ar prisides ar nusiims.bet nereiks ziuret y kruva vaiku alkstanciu is bado:)
Nusivylusi
2008-09-14 18:57
Kontraceptines tabletes vartojau 1metus su trupuciu.Ir dabar jau negaliu pastoti 9 menesius.Turejau 2 persileidimus.Dabar jau niekuo nebetikiu,o taip laukiu leliuko...
Vita
2008-08-24 18:31
Ir pirma ir antra vaikeli pagimdziau kita menesi nustojus gerti tabletes, toks greitas pastojimas labai nustebino mane. Bent jau man vaisingumui tai jokios itakos neturejo. Visgi manau, kad sveikatos jos tikrai neprideda, bet ka darysi, manau, kad tai efektyvus budas apsisaugoti nuo nepageidaujamo nestumo.
sigramas@gmail.com
2008-07-25 09:16
as ir pries ju vartojima.prageriau 4m.nusprendeme susilaukti antro vaikelio ,nutraukiau-dingo menesines visiskai,ir tik manau kad cia kalti kontraceptikai,nors gydytojai sako ,kad ne bet daugumai moteru jie isbalansuoja hormonu pusiausvyra
lina
2008-06-25 15:24
ar galima be gydytojo nusipirkti vaistineje kontraceptiniu tbleciu ?
Rasutė
2008-05-25 18:19
Na aš pati studijuoju medicinos fakultete ir esu prieš tokius hormoninius preparatus. Nustebtumėt sužinojusios koks tobulas yra žmogaus kūnas ir žaisti su dirbtiniais dalykais, būtent naudot tokius hormonus, nepatarčiau. Taip, gal kaikurioms moterims nieko blogo nepasireikšia vartojant įvarius preparatus, tačiau kiekvienas organizmas yra savaip individualus. Ie jeu kažkam jokios įtakos nedaro KT naudojimas, tai nereiškia, kad kažkam jis ir nekenkia. Tad mažiau klausykit kas ką sako, nes nebūtinai jums bus taip kaip buvo jūsų draugei ar draugės draugei...
patenkinta
2008-05-09 14:09
as vartoju jau du metus, jauciuosi puikiai. susitvarke menesiniu ciklas,nebebere spuogai, nejauciu jiokio pries menstruacinio simdromo,beja nejauciu jokio salutinio poveikio. Tikrai vartosiu ir toliau.
ligita
2008-02-08 21:30
kontraceptikus vartoju jau 7 metus,jauciuosi puikiai ir svoris neauga
elita
2008-01-09 20:32
as tik uz hormonine kontracepcija. vartoju jau apie 2 metus, jauciuosi puikiai, ciklas pastovus ir sergu tik 3 dienas. be to ir krutine padidejo. vienu zodziu viskas ciki ir vasara geriu tris men be pertraukos ir ner nepatogumu del menesiniu
nusivyliau kontracepsija
2008-01-07 12:17
na paskaiciau straipsni ir nustebau kad niekur neminima apie bjauru salutini kontraceptiku poveiki, nuo ju sauseja makstis keiciasi mikroflora ir uzpuola pienlige, kurios nepavyko atsikratyti kol vartojau KT, taigi ka jus i tai?
zinot?
2007-10-29 00:43
as ir kazkaip tais hormonais nepasitikiu (sveikatos prasme). mano vienai draugei isvis dingo menesines po keleriu metu vartojimo. beje, o vien prezervatyvo visiskai uztenka?
pries
2007-09-25 22:54
Pasiskaitykit gal kiek aiskiau pasidarys kas tie ”mitai” http://www3.vdu.lt/life/pv/Kpasekm.htm
akva
2007-02-28 21:53
nusivylusiai

aš kontraceptikus vartojau 5 metus, kai nutraukiau pastojau po mėnesio, jaučiausi puikiai, kol neprasidėjo nėštumo pirmo trimestro ”džiaugsmai”: pykinimas, mieguistumas ir t.t.
tap kad tai yar didžiausias mitas, kad po vartojimo negalima pastoti.
beje dabar aš vėl jas pradėjau vartoti, tuoj bus metai, savijauta nuostabi.
as uz!
2006-11-19 10:22
Bet gal tai dazr vienas mitas?.... Mano daruge naudojo horm. kontrac. apie 2 metus,o po to pagimde sveika,grazu vaika!!! Jo ptotiniai gabumai stebina net pacius gyditojus....
hm..
2006-11-04 00:42
labai graziai parasyta..o kad salutiniai poveikiai daug baisesni nei padidejes kraujospudis ar skysciu sulaikymas organizme tai niekas neraso ir niekas apie tai nekalba..
sonijai - o kokia nauda jiems juos uzdraust? viskas siejasi su finansine nauda, o ne su moteru sveikata.
sonija
2006-11-02 14:02
as vartoju jau kaip 2menesius ir esu patenkinta.manau kad jei raso ir raso gerai tai nera ko bijoti,be to tai tada is vis nieko negerkime jokiu vaistu ir greitai mirkime.medicina eina i prieki o ne atgal tad pasitikiu vaistais ir tikiu kad gali isgydyti.nusivylusiai-is kur zinai kad negali po ilgo laiko vartojimo pastoti nesamone tada uzdraustu kontraceptikus vartoni bet ne uzdrausta
nusivylusi
2006-10-29 17:59
Visi tik ir raso vartokite, busite saugios, o ar kas nors kalba (placiai) kaip moteris jauciasi nutraukusi kontracepsija? Kad yra sutrikdoma visa moteriskuju hormonu pusiausvyra, po ilgo kontraceptiku vartojimo, moteris nebegali pastoti. Taigi merginos ir moterys jusu teise rinktis, bet as to jau niekad nedaryciau.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai