Krūtys ima augti maždaug nuo 8 –13 metų iki 17 –18 metų. Dažniausiai pirmesnė ima augti kairioji krūtis. Ilgainiui krūtų dydis supanašėja, nors daugelio moterų viena krūtis yra šiek tiek didesnė už kitą. Krūtys formuojasi veikiamos moteriškųjų lytinių hormonų (estrogenų). Kiekvienos moters krūtys šiek tiek skiriasi savo išvaizda, tačiau krūtų paskirtis ta pati. Šiek tiek daugiau žinodamos apie savo krūtis, moterys paprastai išvengia nemalonių problemų. Tarkime, speneliai būna plokšti, kūgio formos arba apvalūs. Spenelius supa laukelis, kuriame yra labai jautrūs raumenys, reaguojantys į šaltį, čiulpimo dirgiklį. Pačią krūtį sudaro jungiamasis audinys. Iš šio audinio suformuoti palaikomieji raiščiai, neleidžiantys krūtims nukarti. Metams bėgant raiščiai „dėvėsi“, neprižiūrint krūtų, jos greičiau praranda stangrumą, nukąra. Krūties pieno latakai, kurie didžiausią darbą atlieka maitinant kūdikį, jungia liaukinį audinį su speneliu. Krūtų formą ir dydį lemia jose esantys riebalai, kurie saugo liaukas. Krūtys sudaro maždaug 1 proc. kūno svorio ir 4–5 proc. riebalų masės.
Kadangi krūtyse vyrauja riebalinis audinys, todėl, moteriai liesėjant arba tunkant, krūtys reaguoja į šiuos pokyčius – jos arba sumažėja, arba padidėja. Ypač krūtys padidėja nėštumo metu, kai moters organizmas ruošiasi laktacijai (pieno gamybai). Krūtų dydžiui įtakos taip pat gali turėti ovuliacija, kūno temperatūra, lytinis susijaudinimas, paveldėjimas, amžius, rasė, odos storis ir tamprumas, hormonai, menopauzė. Tai yra svarbiausi veiksniai, nuo kurių priklauso krūtinės išvaizda.
Kaip minėjome, krūtinė padidėja tada, kai mergina ar moteris priauga riebalinio audinio, nes krūtį sudaro liaukinis ir riebalinis audiniai. Todėl, riebiau ir gausiau valgant bei padidėjus bendram riebalų kiekiui organizme, krūtinė bent šiek tiek tikrai padidėja. Bet nereikėtų užmiršti, kad yra moterų, kurių krūtinė išsivysčiusi mažiau ir genetiškai yra mažesnė, todėl kad ir kiek priaugtų svorio, krūtys daug nepadidės, o yra tokių moterų, kurių krūtinė, palyginti su visuma, labai didelė. Todėl gali būti taip, kad moteris ar mergina valgys bandeles, mielinę tešlą ir panašiai, tačiau jai užaugs pilvas ar padidės sėdmenys, bet ne krūtinė, nes jos krūtų dydis yra nulemtas genetiškai. Tad teiginys, jog valgant mielinę tešlą užauga didesnės krūtys, yra tik visuomenėje paplitęs mitas.
Nors konkrečių produktų, kuriuos reikėtų valgyti, kad užaugtų krūtinė, nėra, tačiau atkreipti dėmesį į tai, kas yra lėkštėje, reikėtų. Juk svarbu ne tik krūtų dydis, bet ir jų bei odos dailumas. Štai kas rekomenduojama, jei norite, kad krūtys būtų dailios:
▪ Žuvis, natūralus alyvuogių aliejus. Mažiau vartokite maisto, turinčio gyvulinės kilmės riebalų.
▪ Vitaminai C, E, beta karotinas ir selenas – geriausi odos draugai. Taip pat tinka daug antioksidantų turintys vaisiai ir daržovės, tokie kaip svogūnai, česnakai, morkos, pomidorai, brokoliai, kopūstai, žiediniai kopūstai.
▪ Valgykite daugiau skaidulinio maisto, ypač avižų, sorų, rugių, rudųjų ryžių ir pupelių. Skaidulos padeda maistui judėti žarnynu ir gali padėti sureguliuoti moteriško hormono estrogeno kiekį.
▪ Neužmirškite vartoti ir baltymų, kurie yra svarbūs raumenų tonusui palaikyti.
▪ Mažiau vartokite šokolado, kavos, stiprios arbatos, ribokite alkoholio vartojimą. Alkoholis gali sumažinti odos elastingumą ir išbalansuoti hormoninę pusiausvyrą.
Aktyvus sportas turi įtakos krūtinės formai, bet ne dydžiui. Tie pokyčiai įvyksta dėl krūtinės didžiojo raumens, kuris yra po krūtimi kaip pamatas, treniravimo ir jo vystymosi. Tikriausiai pastebėjote, kad sportuojant ir netenkant svorio mažėja ir jūsų krūtinė. Todėl sportas tik padailina krūtinės formą. Todėl galite rinktis tokį mankštinimosi būdą, kad nelietumėte daug prakaito ir jaustumėte malonumą, pavyzdžiui, jogą, Pilateso mankštą ar plaukiojimą baseine. Juk bendras, nors ir minimalus, fizinis aktyvumas gerina savijauta, nuotaiką, darbingumą, stiprina imunitetą. Štai keletas rekomenduojamų krūtų priežiūros pratimų, tik juos atlikdamos stenkitės įtempti krūtinės raumenis.
▪ Atsistokite tarpduryje, kojos truputį pražergtos. Lėtai spauskite rankomis staktą, pečiai tuo metu horizontalioje padėtyje, delnus pasukite į šalis. Sustinkite 10 sekundžių. Atpalaiduokite krūtinės ir rankų raumenis. Pakartokite 8–10 kartų.
▪ Atsisėskite turkiškai. Nugarą ištieskite. Rankas sulenkite, alkūnes prispauskite prie liemens, plaštakas uždėkite ant pečių. Pakelkite pečius, paskui nuleiskite, lenkite atgal ir į priekį.
▪ Stovėkite tiesiai, delnus suglaudusios prieš save. Alkūnės – ties krūtine. Spauskite delnus 10 sekundžių. Pakartokite pratimą penkis kartus.
▪ Atsigulkite ant nugaros, keliai sulenkti, tiesios rankos su svarmenimis iškeltos į viršų prieš krūtinę. Lėtai nulenkite tiesias rankas už galvos, taip pat lėtai sugrįžkite į pradinę padėtį. Pakartokite 8–10 kartų.
Kartais įsivaizduojama, kad kuo didesnės moters krūtys, tuo ji seksualesnė, tačiau tai klaidinga nuomonė. Kartais moterys mažomis krūtimis lytiškai jautresnės ir aktyvesnės nei didelėmis krūtimis. Ideali, labiausiai vyrus jaudinanti krūtų forma keičiasi pagal epochai būdingą grožio idealą ir madąs. Senovės Egipte grožio idealas buvo didelės, minkštos, žemai nusileidusios krūtys, senovės Graikijoje – apvalios ir standžios, klasicizmo epochoje – aukštai pakeltos, baroko – aukštos ir putlios.
Viena amerikiečių mokslininkė (Ivon Rosdeil) pradėjo tyrinėti ryšį tarp moteriško biusto dydžio ir IQ (intelekto koeficiento). Mokslininkė ištyrė 1200 moterų. Tyrimo metu visas dalyves padalino į penkias kategorijas, į kurias pastarosios buvo paskirtos pagal krūtinės dydį: nuo pačio mažiausio iki pačio didžiausio. Po to, šios moterys turėjo atlikti įprastą IQ nustatymo testą. Rezultatai buvo tokie: moterų, turinčių dideles krūtis, intelekto koeficientas 5–10 punktų didesnis nei vidutinis. Tikėti ar ne, paliekame spręsti jums patiems.
Norint, kad krūtys kuo ilgiau išliktų sveikos, stangrios ir patrauklios, visuomet reikia dėvėti tinkamą liemenėlę. Krūtų raiščiai neelastingi, todėl jas reikia tinkamai prižiūrėti. Liemenėlę reikėtų rinktis iš natūralių medžiagų, tokią, su kuria ne tik gražiai atrodytumėte, bet ir patogiai jaustumėtės. Mitas, kad sportuojant ar aktyviai leidžiant laisvalaikį nebūtina segėti liemenėlės. Iš tiesų ji būtina krūtims prilaikyti, apsaugoti nuo tempimo ir kitų aktyviai judant metu tykančių traumų.
Ne mažiau svarbu, kad krūtys būtų ne tik gražios, bet ir sveikos. Nepatingėkite pasitikrinti krūtų, nes laiku pastebėti pakitimai gali padėti išvengti nemalonių ligų.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę