Jei kūdikis atėjo per anksti

Jau 1947 metais gydytojas Eastman N. T. sakė: „Tik tada, kai bus žinomi, išstudijuoti ir suprasti veiksniai, sukeliantys priešlaikinį gimdymą, bus galima pamėginti sukurti priešlaikinių gimdymų profilaktiką“. Nors tai ir yra vienas iš didžiausių gydytojų tikslų, tačiau ši problema dar lieka iki galo neišspręsta. Todėl ir konsultuojamės su Neonatologijos klinikos vadove daktare Egle Markūniene.
 

Kas vadinama priešlaikiniu gimdymu?


Priešlaikinis gimdymas – tai nėštumo nutrūkimas nuo 22-os savaitės iki 37 nėštumo savaitės pabaigos.
Jis diagnozuojamas, kai 30 minučių gimdos susitraukimai kartojasi kas 10 minučių ir trunka 30–60 sekundžių, kai jaučiamas maudimas pilvo apačioje, kinta gimdos kaklelio atsidarymas, pastebimos kraujingos išskyros iš makšties.
 

Kas skatina priešlaikinį gimdymą?


Deja, tiksli priežastis nėra žinoma. Jei būtų nustatyta, kodėl kūdikiai kartais gimsta prieš laiką, atsirastų aiškesnių ir tikslesnių priešlaikinio gimdymo išvengimo ir jo sustabdymo priemonių. Be abejo, tų priemonių yra ir jos taikomos, tačiau tikroji priežastis iki šiol išlieka neaiški, galbūt todėl priešlaikinių gimdymų skaičius ir nemažėja. Nors pati pagrindinė priežastis ir nėra žinoma, tačiau nustatyta, daug veiksnių, skatinančių priešlaikinį gimdymą. Jie gali būti susiję su mamos sveikata: lytinių takų infekcija, šlapimo takų infekcija, viso organizmo infekcijos (gripas, raudonukė ir kt.), apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis, traumos. Priešlaikinio gimdymo pavojus padidėja besilaukiant daugiau nei vieno vaikelio, esant sunkiam kraujo nepakankamumui. Didelę įtaką turi ir nėščiosios amžius (rizika ypač padidėja, kai moteris yra jaunesnė nei 18 metų), taip pat rūkymas, smurtas, nevisavertė mityba. Dažnai vaikelis ankščiau „pasiprašo“ dėl to, kad yra sklaidos trūkumų, sutrikusi placentinė mityba ir dėl to jam vis trūksta maisto medžiagų.


 

Kokie pagrindiniai pavojai gresia prieš laiką gimusiam mažyliui?


Neišnešioto naujagimio vystymasis priklauso nuo jo amžiaus, svorio ir priežiūros kokybės po gimimo. Tačiau būtina žinoti, jog prieš laiką gimusio naujagimio daugelis organų sistemų nėra pakankamai subrendę funkcionuoti savarankiškai, kokybiškai ir visavertiškai. Pagrindinė problema yra nepakankamai išsivysčiusi kvėpavimo sistema. Tai pasireiškia kvėpavimo sutrikimo sindromu, taip pat tokio naujagimio kraujagyslės yra nebrandžios, todėl padidėja rizika, kad bus pažeistos smegenys, o tai smarkiai paveiks kūdikio raidą.
Dėl visų šių priežasčių prieš laiką gimęs mažylis tam tikrą laiką turi praleisti ligoninėje, kur yra stebimas gydytojų. Vėlgi, tikslaus laiko, kurį naujagimis čia turėtų praleisti, pasakyti negalima, nes jis priklauso nuo to, kiek laiko truko nėštumas, nuo kūdikio svorio, organų išsivystymo lygio ir kt.
 

Kaip prižiūrėti prieš laiką gimusį mažylį?


Prieš laiką gimusius naujagimius reikia atidžiau stebėti, jie dažniausiai iš ligoninės išvyksta gaudami tam tikrų medikamentų ir vitaminų, kurių išnešiotam naujagimiui nereikia. Todėl jų ir stebėjimas yra kitoks: turi būti dažniau nei įprasta tikrinama jų raida, nes daugybė vystymosi ypatybių ryškėja daug vėliau po gimimo. Tačiau vėlgi priežiūra, kurioje kartu su mama dalyvauja ir medikai, priklausys nuo to, kiek kūdikis buvo išnešiotas, kokių problemų buvo naujagimystėje, ir pan. Tokio naujagimio priežiūroje dalyvauja šeimos gydytojas, bendruomenės slaugytoja, taip pat būtina kontaktuoti su specialistais – neonatologais, taip užtikrinama tolimesnė ypatingų poreikių vaikučių priežiūra. Neonatologai tolimesnį kūdikio raidos stebėjimą vykdo iki vaikučiui sukanka 1–1,5 metukų, na, o vėliau stebėti pradeda tik šeimos gydytojas.
 

Kaip maitinti neišnešiotą mažylį?


Kūdikio maitinimas labai priklauso nuo to, kada jis gimęs ir kiek išnešiotas buvo, todėl, kad yra labai didelis skirtumas tarp kūdikių, gimusių 34 nėštumo savaitę, ir, sakykime, 23 ar 24. Vienu sakiniu pasakyti, kaip jie yra maitinami, labai sudėtinga, pavyzdžiui, ypatingo mažumo vaikeliai, kurių organizmas niekaip nesugeba net pasisavinti maisto medžiagų, yra maitinami pro veną, t. y. visos medžiagos, reikalingos kūdikio tolimesniam vystymuisi (aminorūgštys, riebalai ir kt.), yra tiekiamos jam tiesiai į kraują. O 34 savaičių kūdikis, kuris niekuo neserga, gali būti maitinamas taip, kaip ir išnešiotas naujagimis.
Bet kokiu atveju svarbu žinoti, jog geriausias maistas kūdikiui yra mamos pienas, nes jame yra visų maisto medžiagų, kurių reikia, kad vaikelis galėtų normaliai vystytis ir augti.
 

Būtina prisiminti


Prieš pradedant savarankiškai prižiūrėti prieš laiką gimusį kūdikį yra labai svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris paaiškins, kaip ir kiek kartų maitinti vaikelį, į kokius jo vystymosi momentus reikėtų atkreipti dėmesį. Patars, kokiu tankumu reikia lankytis pas specialistą, kad šis ir toliau galėtų stebėti naujagimio raidą ir laiku pastebėti išryškėjusius sutrikimus.
Kiekviena mama turėtų konsultuotis su gydytoju, nes kiekvieno neišnešioto kūdikio priežiūra yra skirtinga, kaip jau minėjau, ji priklauso nuo nėštumo laiko, kai gimė naujagimis, svorio, organų sistemų išsivystymo ir kt.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Monika
2015-03-16 19:15
Inga, nepergyvenk. vismas jusu suneliui gerai. Mano mazyle ir gime 34 savaite. Visa laika tik miegojo ir valge. labai ramus kudikis. Dabar jai 4 menesiai ir tik pora sacaiciu kaip peadejo sypsotos atgal, truputi guguoti. zaislais nelabai dar domisi. bet sulyg kiekviena diena vis daugiau.
Ieva
2014-10-04 22:18
Mano kūdykis gimė 34 savaičiu, norėjau pasiteirauti jeigu jam viskas gerai,kada mus galetų išrašyti iš ligoninės?:)
Roberta
2013-10-04 13:24
Mano sunelis gime 27 sav neaisku kodel bet jam jau 5 metukai jis judrus vaikas tik neaiskei sneka. Del to kad gimsta anksciau nereiskia kad jis bus kitoks jie leciau auga bet pasivija savo bendraamzius ir nereikia tokio vaiko nurasyti kaip gyditojei nurase maniski sake bus neigalius stiprybes mamytes tikekit savo mazileis ir viskas bus gerai :)
reda
2013-02-18 17:40
:)mano kudykis gime 26 savaiciu neaisku kodel gime taip anksti jis dabar 16menesiu niekuom beveik nesiskundziam tik apetitu nekas mazai valga bet as noriu pasakyti kad man atrodo anksti gime vaikuciai jie yra svelnus ir protingi.tik va dantys pradeda dykti lb velai.aisku kai gime pirma menesi buvo visko manem kad neisgyvens(weird)bet uzaugo stiprus vyrukas(hooray)
margo
2009-02-07 14:02
mano sunelis gime 28sav. dabar jam 5 men. maitinau krutine.dabar maitinu misriai.seimos gydytoja liepe mazyli maitinti jau nuo 4 men darzoviu koselem,o kai pries keleta savaiciu apsilankiau-liepe maitinti ir kruopom.man kazkaip nuojauta sako,kad per anksti ji pradeti taip maitinti.todel savo nuoziura dar maitinu 4 kartus dienoje krutine ir likusius misineliu.vaikas miega gerai.yra linksmas.svoris auga gerai (1.300 kg per men.).taciau vis reikia gydytojai priminti,jog vaikui reikia pas okulista,kardiologa,neurologa,ortopeda.toks jausmas,jog as viena pati savo vaika auginu,o gydytoja reikalinga vien tam ,kad israsytu siuntimus.kada reikia toki neisnesiotuka pradeti maitinti kosem?ir kur kreiptis del atsakingesnes jo prieziuros?gyvename palangoje,taciau nera problemu ir i klaipeda vazinetis.busiu nuosirdziai dekinga uz atsakymus
inga
2008-12-28 21:10
mano sunus gime 34 sav.dabar jam 3 men, bet jis istisai miega,pabunda tik valgyti,bet ir tai uzsimerkes paverkia kol gauna buteliuka, o kai pavalgo vel miega.ar tai normalu? jis zaisliukais nesidomi, mazai juokiasi
dale
2008-11-16 15:25
Galiu padeti Jusu kudikiui masazu,kineziterapija ir paaiskinti,kaip tobulinti kudikio motorika.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai