Šlapimo nelaikymas: gydymo ir slaugos galimybės

Daugiau nei 112 mln. Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Didžiosios Karalystės, Japonijos gyventojų kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Daugeliui iš jų – tai rimta problema, bloginanti gyvenimo kokybę. Šlapimo nelaikymas vargina ir Lietuvos gyventojus.
 

Kokios pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys?


Šlapimo nelaikymas pasireiškia įvairaus amžiaus moterims ir vyrams, tačiau dažniau – vyresnio amžiaus asmenims. Svarbiausias skirtumas tarp jaunų ir vyresnio amžiaus žmonių yra tas, kad jauname amžiuje šlapimo nelaikymas dažniausiai atsiranda dėl vienos priežasties. Vyresniems pacientams – priežasčių daug, nes šlapimo pūslės kontrolė priklauso nuo amžiaus pokyčių, centrinės nervų sistemos būklės, judėjimo, medicininių veiksnių (ligų, vaistų vartojimo, hospitalizavimo), motyvacijos. Šlapimo nelaikymo atsiradimą skatina vaikystėje buvęs šlapimo nelaikymas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, lėtinės ligos, smegenų kraujotakos sutrikimai, depresija, vidurių užkietėjimas, išmatų nelaikymas, dažni gimdymai, nėštumai, epiziotomija, estrogenų trūkumas, šlapimo takų bei genitalijų operacijos, radiacija, aplinkos barjerai, vaistai.
 

Šlapimo nelaikymas daro įtaką ir gyvenimo kokybei


Šlapimo nelaikymas turi įtakos visoms žmogaus gyvenimo veiklos sritims – fizinei ir psichologinei sveikatai, socialinei sferai. Nelaikant šlapimo pažeidžiama oda, didėja tarpvietės grybelinės infekcijos rizika, vystosi pragulos, didėja šlapimo takų infekcijos ir urosepsio pavojus, ypač tada, kai yra šlapimo susilaikymas bei nuolatinis kateteris. Šlapimo nelaikymas gali nulemti socialinį atsitraukimą, saviizoliaciją, miego sutrikimus, depresiją, seksualinės funkcijos sutrikimus. Ši problema gali turėti įtakos ne tik pačiam pacientui, bet ir jo artimiesiems: šeima, draugai, slaugytojai patiria stresą. Be abejo, didėja ir finansinės išlaidos slaugymo medžiagoms (įklotams, sauskelnėms, kateteriams, odos priežiūros priemonėms), skalbimui ir lyginimui, darbuotojams (slaugytojui, prižiūrėtojui), komplikacijų gydymui.
 

Kaip išvengti šio sutrikimo?


• Atsikratyti antsvorio.
• Nerūkyti, negerti daug kavos.
• Saikingai vartoti skysčius.
• Didinti fizinį aktyvumą, stiprinti tarpvietės raumenis (Kėgelio pratimai aprašyti praėjusiame žurnalo numeryje). Ypač tai svarbu daryti jaunoms mamoms po gimdymo. Kuo stipresni tarpvietės raumenys, tuo geriau jie padeda sulaikyti šlapimą.
• Gydyti lėtines ligas, atsakingai vartoti vaistus, ypač vyresniems pacientams.
 

Kokiomis priemonėmis yra gydomas šlapimo nelaikymas?


Šiuo metu šlapimo nelaikymas gydomas medikamentais, rekomenduojamos specialios treniruočių programos, padedančios sustiprinti dubens dugno raumenis, elgesio terapija, atliekama operacija. Didžiausioji dalis šlapimo nelaikančių pacientų sėkmingai išgydomi šiuolaikiniais efektyviais vaistais, kurių jau yra ir Lietuvoje. Šlapimo nelaikymą padeda kontroliuoti įvairūs šlapimą sugeriantys produktai – įklotai, sauskelnės. Specialistų pagalbos ieškoti būtina, nes šlapimo nelaikymas gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, todėl ir gydymas turi būti parinktas individualiai. Jei vargina šis sutrikimas, nereikėtų užsisklęsti, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, jis paskirs atitinkamą gydymą.
 

Vaistinėse, prekybos centruose gana didelis įvairių įklotų, sauskelnių pasirinkimas. Kurias šlapimą sugeriančias priemones rekomenduotumėte?


Nesvarbu, kokiu būdu gydysime, kol sulauksime pirmųjų teigiamų gydymo rezultatų, daugeliui pacientų reikia nuolat naudoti šlapimą sugeriančius gaminius. Kai kuriems pacientams, pavyzdžiui, patyrusiems insultą, stuburo smegenų traumą ar vyresniame amžiuje, šlapimą sugeriantys gaminiai bus reikalingi visą gyvenimą. Šiuolaikinės priemonės patikimai ir nepastebimai sugeria šlapimą, todėl pacientas jaučiasi gana saugiai. Įklotai ar sauskelnės yra nešiojamos po apatiniu trikotažu, todėl yra nematomos, tausoja jautrią odą ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo. Jei šias priemones naudoja lovoje gulintis ligonis, neretai pavyksta išvengti odos sudirginimo bei pragulų.
Dažnai šlapimo nelaikymo problema sprendžiama naudojant šlapimą sugeriančius gaminius. Tad pacientui labai svarbu patarti, kaip išsirinkti tinkamiausią priemonę. Visų pirma, tiek sauskelnės, tiek įklotai turi atitikti tarptautinius standartus. Šlapimą sugeriantys gaminiai turi būti anatominės formos, pralaidūs orui, gerai sugeriantys šlapimą. Taip pat labai svarbu, kad viršutinis sugeriamasis sluoksnis išliktų sausas, tuomet išvengsime odos sudirginimo. Patartina rinktis sauskelnes ir įklotus, kurių sugeriamasis įdėklas yra su superabsorbentu. Privalumai – jis šlapimą sugeria greičiau nei išpurenta plaušiena, taip pat neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui.
 

Kada naudoti įklotus, o kada – sauskelnes?


Šlapimą sugeriantys gaminiai parenkami pagal individualų poreikį kiekvienam pacientui. Svarbiausias pasirinkimo rodiklis — šlapimo nelaikymo sunkumo laipsnis. Įklotai tinka, kai yra lengvas (šlapimas išsiskiria pavieniais lašeliais) ar vidutinis (iškyla sunkumų kontroliuojant šlapimo pūslės veiklą, ne visuomet spėjama nueiti į tualetą) šlapimo nelaikymas. Esant sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymui, kai šlapimo pūslės veikla sunkiai arba visiškai nekontroliuojama, patogiau naudoti sauskelnes. Jos pritaikomos atsižvelgiant į kūno masę bei liemens apimtį. Pacientai, kurie gali patys pasikeisti įklotus ar sauskelnes, gali naudoti ir mažesnius įklotus. Gamintojai sukūrė skirtingų formų įklotus moterims ir vyrams. Kai kurie įklotai yra dėvimi su specialiomis tinklinėmis elastinėmis kelnaitėmis. Pacientams rekomenduojama išbandyti kelių gamintojų produktus ir išsirinkti patogiausią.
Daugelis pacientų ar jų artimieji teiraujasi, kokios yra išlaidų sauskelnėms kompensavimo galimybės.
2000 m. spalio 15 d. įsigaliojo Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, patvirtinantis medicinos pagalbos priemonių, kurių išlaidos ambulatorinio gydymo metu kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, sąrašą. Pagal jį, per mėnesį kompensuojama 30 vienetų sauskelnių arba vienkartinių paklodžių (arba 15 vienetų sauskelnių ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių) esant šlapimo ir išmatų nelaikymui, nulemtam CNS ir nugaros smegenų sužalojimo padarinių; dėl liekamųjų kūdikių cerebrinio paralyžiaus reiškinių; I grupės invalidams po galvos ir nugaros smegenų kraujotakos sutrikimo; I grupės invalidams, sergantiems išsėtine skleroze; dėl galvos ir nugaros smegenų displazijų.
Bet kuriame amžiuje šlapimo nelaikymas nėra normalus reiškinys ir dažniausiai yra sėkmingai išgydomas, todėl pacientai neturėtų slėpti šios problemos. Bendrosios praktikos gydytojas turėtų kiekvieno vyresnio amžiaus paciento būtinai paklausti, ar jo nevargina šlapimo nelaikymas. Jei taip yra, šeimos gydytojas turėtų nusiųsti pacientą pas urologą, moteris – pas ginekologą. Atlikus reikalingus tyrimus, paskiriamas individualus gydymas. Taigi drauge su pacientu galima išspręsti šią ne vien tik medicininę, asmeninę, bet ir socialinę problemą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai