Moterų šlapinimosi sutrikimai

Šlapinimosi sutrikimai - tai liga, apie kurią tarsi vengiama ir gėda kalbėti. Tačiau toks požiūris ir elgesys yra pati blogiausia išeitis. Jeigu tylite ir kenčiate, didėja tikimybė, kad ilgainiui "atsiskirsite" nuo viso pasaulio. Dažnai stengiamasi apgauti save: "tai normalu", "tai praeis", "nieko nebepadarysi"… Nekankinkite savęs. Bet kokio amžiaus būnant įmanoma gydytis ir pasveikti. Pakalbėkite apie tai su gydytoju urologu. Tai ir bus pirmasis žingsnis padedantis pasveikti.
 

Dvi iš trijų moterų kenčia dėl šlapinimosi sutrikimų, vienai iš trijų moterų šlapimas nesilaiko epizodiškai, 15 proc. tai atsitinka kasdien. Tai nėra vien pagyvenusių moterų problema, nes iki 30-ties metų amžiaus tuo skundžiasi 1 iš 6 moterų. Šlapimo nelaikymas moterims sukelia daug problemų: jos vengia eiti pas draugus, neina apsipirkti, sutrinka lytiniai santykiai.
kokį vaidmenį vaidina inkstai ir šlapimo pūslė?
Inkstai filtruoja kraują ir gamina šlapimą, kuris šlapimtakiais patenka į raumeninį rezervuarą - šlapimo pūslę. Po šlapimo pūsle yra sfinkteriai (arba raukai). Tai raumenys, kurie kaip skląstis užsidaro ir sulaiko šlapimą arba atvirkščiai - atsidaro, kai šlapimas išteka.
ŠLAPINIMOSI MECHANIZMAS
Jeigu reikia šlapintis
Šlapimo pūslė susitraukia automatiškai ir raukai atsipalaiduoja. Normaliai šlapinamasi 4-6 kartus per dieną bei nei karto ar 1 kartą naktį. Kai šlapimo pūslė ištuštėja, sfinkteris savaime užsidaro.
Jeigu norite sulaikyti šlapimą
Šlapimo pūslės ištuštinimą gali sutrukdyti antrasis sfinkteris, kuris padeda pirmam sfinkteriui. Šlapimo pūslė atsipalaiduoja, ir noras šlapintis praeina akimirksniu.
Jeigu šlapinamasi normaliai, šlapimo pūslė išsituština visiškai, greitai ir be didesnių pastangų.
KADA ŠLAPINIMASIS BŪNA SUTRIKĘS?
Kai šlapinatės per dažnai.
Pavyzdžiui, jeigu šlapinatės daugiau kaip 8 kartus per dieną ir daugiau kaip 1 kartą per naktį. Tokiu atveju klaidingai manoma, jog sumažinus skysčių kiekį, šlapinimosi dažnumas normalizuosis.
Kai jūs jaučiate staigų ir neatidėliotiną norą šlapintis ir tai priverčia jus skubiai bėgti į tualetą. Jūs manote, kad jūsų šlapimo pūslė maža, tačiau taip nėra.
Kai jums netikėtai išteka šlapimas.
Tai įvyksta fizinio krūvio metu (sportuojant, kosint, keliant kūdikį, nešant pirkinius). Jūs manote, kad dėl to kaltas amžius arba tai yra neišvengiama, jūs su tuo susitaikote ir nieko nedarote.
Visi šie veiksniai yra susiję. Jeigu jūs leisite jiems įsisenėti, jie vis labiau trikdys jūsų gyvenimą. Todėl būtina apie tai pasikalbėti su gydytoju urologu.
DĖL KOKIŲ PRIEŽASČIŲ SUTRINKA ŠLAPINIMASIS?
Šlapinimosi sutrikimai atsiranda, kai šlapimo pūslė ima intensyviau susitraukinėti (gydytojai tokią pūslę vadina "nestabilia šlapimo pūsle"). Šie susitraukimai yra nekontroliuojami ir prasideda, pvz., panardinus rankas į šaltą vandenį arba girdint vandens čiurlenimą.
Esant tarpvietės raumenų (pilvo užtvaros) arba sfinkterio silpnumui. Šlapimas išteka fizinio krūvio metu, net nenorint šlapintis.
Kai šlapimo nelaikymo priežastys mišrios.
Šis sutrikimas gali atsirasti:
Jaunoms ir sportuojančioms moterims, jei pilvo raumenys tampa stipresni negu tarpvietės raumenys.
Moterims po pirmojo gimdymo - pažeidus tarpvietės raumenis, nusilpus sfinkteriams.
Per menopauzę - dėl tarpvietės raumenų bei sfinkterių silpnumo ir dėl hormoninių sutrikimų.
Šlapimo nelaikymą sukelia:
 


  • šlapimo takų besikartojančios infekcijos
     
  • makšties infekcijos
     
  • vidurių užkietėjimas
     
  • vaistai, turintys pašalinį poveikį.
     


Prieš nustatydamas diagnozę, gydytojas urologas jus apklaus, atliks reikalingus tyrimus - bendrus ir specialius. Tai leis nustatyti jūsų šlapinimosi sutrikimų priežastis ir paskirti reikalingą gydymą.
ŠLAPINIMOSI SUTRIKIMO GYDYMO BŪDAI
Medikamentinis gydymas - vaistai nuramina per daug aktyvią, sudirgintą šlapimo pūslę. Gerai padeda driptano (oksibutinino) tabletės. Menopauzės metu skiriamas hormoninis gydymas.
Fizioterapinis gydymas, gydomoji fizinė kultūra padeda esant audinių silpnumui jaunoms moterims po gimdymų, taip pat per menopauzę.
Chirurginis gydymas - jis skiriamas esant šlapimo nelaikymui fizinio krūvio metu arba esant šlapimo pūslės bei makšties nusileidimui. Yra daug chirurginio gydymo būdų, kurių tikslas - grąžinti šlapimo pūslę į normalią anatominę padėtį.
ŠLAPINIMOSI SUTRIKIMŲ PROFILAKTIKA
 


  • Šlapimo sutrikimams galima užkirsti kelią tokiais būdais:
    po gimdymų ir sportuojančioms moterims: gydomoji mankšta tarpvietės ir pilvo sienos raumenims stiprinti, endovaginalinė stimuliacija;
     
  • menopauzės metu: hormonų pusiausvyra kontroliuojama medikamentais, kurie gerina audinių maitinimą.
     


Ką pasirinkti - medikamentus, fizioterapines priemones ar operaciją - tai patikslins jūsų gydytojas, ir gyvenimas vėl taps pilnavertis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai