Tylos įžadas – veiksminga priemonė sergant laringitu

Toks dažnas ir taip grėsmingai skambantis pavadinimas laringitas verčia sunerimti neretą mamą. Tačiau laringitu serga ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Skaitykite daugiau apie šią ligą bei subtilumus, kuriuos pravartu žinoti sergant laringitu.
 

Kas yra laringitas?


Laringitas – tai gerklų uždegimas, dėl kurio sutrinka gerklų veikla. Pradžioje liga pasireiškia užkimimu, vėliau balsas gali išnykti bei gali sutrikti ir sergančiojo kvėpavimas.
Sakoma, kad priešą reikia pažinti, todėl paminėsiu, kas gali sukelti šią ligą. Deja, sąrašas yra ilgas: virusai, bakterijos, aplinkoje esantys alergenai, balso stygų pertempimas, rūkymas, gastroezofaginio refliukso liga ir kt. Atsižvelgiant į ligos trukmę, laringitas gali būti ūminis ir lėtinis.
Norėdami sužinoti plačiau, vaizdo medžiagą apie laringitą galite rasti: http://videos.howstuffworks.com/discovery-health/14617-human-atlas-laryngitis-video.htm.
 

 

Retos lėtinio laringito priežastys


Jei laringito eiga lėtinė, tikriausiai neišvengsite otorinolaringologo apžiūros. Kak ir kaip būtų, šio specialisto konsultacijos gali ir nepakakti. Lėtinį gerklų uždegimą gali sukelti ir tuberkuliozės mikobakterijos, ir grybeliai, ir daugybė kitų sukėlėjų. Lėtinį užkimimą bei gerklų paburkimą kai kuriais atvejais sukelia neurologinės priežastys, kai kurios reumatologinės ligos, autoimuninės ligos, pavyzdžiui, Wegener’io granulomatozė, amiloidozė ir t.t.
 

Ar visuomet užkimimas reiškia laringito diagnozę?


Ne. Užkimimu, ypač lėtiniu, gali pasireikšti daugybė kitų ligų, pavyzdžiui, balso stygų mazgeliai, balso stygų granulomos, laringinė papiloma ar skydliaukės ligos ir net netipinis Parkinsono ligos pasireiškimas. Simptomas vienas – ligų daug, būtent dėl to diagnozei patikslinti gali prireikti net kelių specialistų pagalbos.
 

Kada kreiptis į gydytoją?


Susirgus vaikui, būklę visuomet turi įvertinti gydytojas. Dėl anatominių kūdikių ir mažų vaikų kvėpavimo takų ypatybių ši liga gali greitai progresuoti ir komplikuotis net gyvybei grėsmingomis būklėmis. Kai ne itin sunkūs simptomai pasireiškia suaugusiajam, tam tikrų namuose taikomų priemonių gali visiškai pakakti. Tačiau, užkimimui užtrukus ilgiau kaip dvi savaites, į gydytoją kreiptis būtina.
 

Pavojaus simptomai:


· Karščiavimas >39°C
· Pasunkėjęs kvėpavimas (įkvepiant girdimas švokštimas)
· Lojantis kosulys
· Dusulys
· Rijimo sutrikimas (jei vaikas dar nemoka pasiskųsti, atkreipkite dėmesį, ar jam nebėga seilės)
Netingėkite apsilankyti gydytojo kabinete ir tuomet, jei, atrodytų, nekaltas užkimimas trunka ilgiau nei dvi savaites.
 

Negaliu kalbėti, gal geriau šnabždėti?


Ne, sergant laringitu šnabždesys ne draugas, bet priešas. Šnabždėdami mes dar labiau įtempiame balso stygas ir jas traumuojame, taigi jokiu būdu nepagreitiname gijimo. Jeigu reikia ką nors pasakyti, verčiau kabėkite prikimusiu, bet natūraliu balsu.
 

Ar kava ir laringitas kaip nors susiję?


Gerdami kavą, laringitu nesusirgsite, tačiau savo būklę galite pasunkinti. Kofeinas turi polinkį tirštinti gleives, taigi, jei geriate daug gėrimų, kuriuose yra kofeino, ir vartojate nepakankamai vandens, kvėpavimo takuose esančios gleivės dar labiau sutirštėja, kosulys paaštrėja, o jūs dar labiau vargstate.
 

Kaip gydomas laringitas?


Ligoniui patariama gerti daug skysčių, drėkinti patalpų orą, vengti balso stygų dirginimo (t.y. daugiau tylėti, nerūkyti, nevartoti alkoholio, vengti alergenų ir t.t.), puikiai padeda garų inhaliacijos. Esant ryškiems simptomams, gali būti paskirta antibiotikų, kortikosteroidų preparatų. Beje, šiandien jau galite įsigyti inhaliatorių, tinkamų vartojant vaistus skysta forma – antibiotikus, suspensijas ir net aliejinius tirpalus. Inhaliatorius suskaido vaistą į smulkius lašelius ir padeda vaistui lengviau patekti į viršutinius bei apatinius kvėpavimo takus, tai, be abejo, pagerina jų klinikinį poveikį ir gydymo rezultatus.
 

Ar visada vaistus reikia inhaliuoti?


Ne, ne visada. Kokius vaistus reikia vartoti, sprendžia gydytojas. Tačiau mažiems vaikams ir ypač kūdikiams gali būti sunku tinkamai vartoti vaistus, o naudojant inhaliatorius tai galima padaryti net ir miegančiam vaikui arba ligoniui esant gulimoje padėtyje. Be to, inhaliuojama vaisto forma mažajam ligoniukui paprastai sukelia mažiau neigiamų asociacijų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai