Sinusitas

Jeigu nuo peršalimo praėjus dešimčiai dienų jūsų nosis vis dar užgulta, gali būti, kad susirgote sinusitu. Kiekvienais metais vienas iš dvylikos žmonių kenčia nuo sinusito, iš jų dviems procentams ši liga kartojasi nuolat. Lėtinis sinusitas dažnai yra netinkamo gydymo, pirmąjį kartą susirgus šia liga, rezultatas, todėl, norėdami išvengti šios ligos, turite iš anksto atidžiai klausytis gydytojų patarimų.
 

Kodėl susergame sinusitu?


Sąvoka “sinusitas” reiškia sinusų uždegimą. Sinusai - tai tarsi oro pripildytos pagalvės, iš vidaus padengtos gleivėta plėvele. Jų yra kauluose aplink nosį, akis ir ant skruostų. Gleivių perteklių sinusai nusausina per kanalą, vedantį į nosies galą. Sinusai, esantys abiejose nosies pusėse ant skruostų, yra paveikiami dažniausiai. Peršalus arba kilus alergijai, pvz., šienligei, siauras kanalėlis, atsakingas už nosies gleivių nusausinimą, gali užsikimšti ir tapti sinusų infekcijos priežastimi.
Sinusitas skiriasi nuo peršalimo, bet visuomet būna bent vienas iš šių simptomų:
• Bloga savijauta.
• Nuolat užsikimšusi tekanti nosis.
• Nuolatinis galvos skausmas.
• Veido skausmas, ypač padidėjantis pasilenkus.
• Skonio ir kvapo nejautimas.
• Užgultos ausys.
Manoma, kad pagrindinė lėtinio sinusito priežastis yra imuniteto trūkumas. Ankstesnei infekcijai pažeidus gleivėtas membranas, dengiančias sinusų vidų, kita infekcija tampa labiau tikėtina, o dėl nosies alergijos, aplinkos užterštumo ir cigarečių dūmų kai kurie žmonės yra labiau pažeidžiami.
 

 

Lėtinės infekcijos


Kai kuriuos žmones nuolat kamuoja sinusų infekcijos - maždaug kas trečio iš mūsų nosies kanalas yra truputį netaisyklingas. Azoto oksido trūkumas taip pat gali būti infekcijos priežastis. Nedidelis azoto oksido kiekis pagaminamas sinusuose, bet jei nosis užsikimšusi, jo pagaminama kur kas mažiau.
Jei žmogus valgo maisto produktus, kuriems yra alergiškas (pvz., baltyminius), gleivių pasigamina daugiau, nes tokiu būdu kūnas tarsi apsisaugo nuo alergeno. Taigi jeigu esate alergiškas, jūsų imuninė sistema funkcionuoja prasčiau, jūs mažiau atsparus sinusų infekcijoms.
Medicininis mitybos tinkamumo testas gali parodyti šį jautrumą. Laikantis dietos be baltymų, slopinama gleivių pertekliaus gamyba, mažėja cukraus kiekis organizme ir infekcija traukiasi. Tačiau reikia būti atidiems - jei nusprendėte ilgesnį laiką vengti baltyminio maisto, nevalgykite tokio maisto 3-4 savaites ir stebėkite, ar dieta padės. Neužmirškite savo organizmo aprūpinti pakankamu proteino ir kalcio kiekiu, valgydami kitus maisto produktus.
 

Komplikacijos


Dėl lėtinių sinusitų jūsų savijauta gali labai pablogėti, o retesniais atvejais šią ligą gali lydėti komplikacijos. Tai gali sukelti akių ir smegenų infekciją, t.y. meningitą.
 

Kiti su sinusitu susiję negalavimai


Alergine sloga serga žmonės, alergiški žiedadulkėms (šienligė) arba dulkėms. Organizmas apsisaugo nuo šių alergenų - histaminas ir kiti cheminiai elementai atsilaisvina nuo vidinio nosies paviršiaus ir sinusų, kad iš organizmo būtų galima išstumti alergines medžiagas. Tai sukelia gleivėtų membranų uždegimą nosyje ir sinusuose, todėl atsiranda didesnė jų infekcijos galimybė.
Nosies polipai - tai augliai ant nosies vidinio paviršiaus. Dėl jų nosis gali būti užgulusi, o įnosės - gaminti daugiau gleivių. Daugelis žmonių dėl polipų nuolat serga sinusitu. Polipai gali būti gydomi purškiant arba lašinant steroidų, gali būti operuojami.
Ausų skausmas gali kilti dėl infekcijos, plintančios iš sinusų į ausis kanalu, kuris jungia nosiaryklę ir ausies centrą. Ausų infekcijos taip pat sukelia galvos svaigimą.
 

Gydymo galimybės


Dezinfekuojamuosiuose purškikliuose ir tabletėse yra medžiagos, kuri siaurina kraujo indus ir mažina gleivių (dengiančių nosies vidinį paviršių) kiekį. Kad gydymo veiksmingumas nesumažėtų ir neprasidėtų priešingas poveikis, purškiklio negalima naudoti daugiau kaip savaitę, nes gydant ilgiau tie patys vaistai gali pažeisti gleivinę.
Esant rimtai sinusų infekcijai, didžioji dauguma gydytojų paskiria antibiotikų, kurie veikia greitai ir efektyviai, ir ligoniai greitai pasveiksta. Jei vienos rūšies antibiotikas neveikia, galima pabandyti kitos. Tvirtai pasiryžusiems išsigydyti ligą, 10-14 dienų antibiotikų kursas infekcijos profilaktikai nebus labai ilgas.
Jei ši liga tampa lėtine, pagalbos reikia kreiptis į chirurgą. Prieš darant operaciją, jums bus nustatyta uždegimo išplitimas ir sutrikimo prigimtis. Operacija padės sinusams vėl normaliai funkcionuoti.
Nosies masažas. Sinusai yra tarsi mažos pagalvės, todėl juos spausdami, galite padėti nusausinti gleives, kurios ir yra užgulimo priežastis.
Druskingo vandens dušas. Norėdami išvalyti nosį, galite naudoti druskingą vandenį. Paimkite pilną drungno virinto vandens puoduką ir ištirpinkite jame žiupsnelį druskos bei tokį pat kiekį sodos. Įtraukite tirpalo tuo pat metu į abi šnerves - atsargiai, kad neįtrauktumėte jo į plaučius - ir išsišnypškite nosį. Pakartokite šią procedūrą tris kartus.
Augalai ir priedai. Taip pat gerai, kaip minėta dieta, gydo ir augalai. Ypač gleives nusausinti padeda augalai, turintys antibakterinių savybių, pvz., krienai ir česnakai. Taip pat rekomenduotini kalio chlorido ir geležies fosfato priedai - jie turi dezinfekuojamųjų savybių ir gydo uždegimus.
Eteriniai aliejai. Veiksmingas būdas užgulusiai nosiai gydyti yra kvėpuoti karšto vandens, sumaišyto su dezinfekuojamaisiais eteriniais aliejais, garais, užsidengus rankšluosčiu. Geriausi eukalipto, mentolio, arbatmedžio ir pipirmėtės aliejai. Specialistai rekomenduoja šiuos derinius:
Sinusų infekcijai gydyti: 1 lašelis eukalipto aliejaus, 2 lašeliai kedro ir 1 - citrinos.
Sunkiam uždegimui gydyti: 1 lašelis pipirmėtės aliejaus, 1 lašelis eukalipto ir 2 - rozmarino.
Norėdami išsigydyti infekciją ir palengvinti kvėpavimą, dar galite pabandyti vartoti koncentratą, kurio sudėtyje yra raudonosios mirtos, juodosios kanadinės eglės ir pipirmėtės aliejų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai