Kasmet Lietuvoje apie 18 tūkstančių žmonių sužino, kad jie serga onkologine liga. Ir nors gydymo metodai tobulėja, vis daugiau žmonių pasveiksta, ši liga apaugusi daugybe baimių. Onkopsichologijos ir komunikacijos centre teikiama nemokama psichologinė pagalba vėžiu sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Apie tai kalbamės su centro psichologe Sandra Birbilaite.
Kokios emocijos užplūsta žmogų sužinojus, kad serga šia liga?
Sužinoję onkologinės ligos diagnozę, pacientai išgyvena krizę. Užplūsta neigiamos emocijos: šokas, išgąstis, nerimas, baimė dėl ateities – labai plati negatyvių jausmų gama. Labai dažna ir mirties baimė. Visos šios emocijos yra normali reakcija į tokį sukrečiantį įvykį.
Ir visus žmones, nepaisant amžiaus, pareigų, šeimyninės padėties, kamuoja panašus nerimas?
Onkologinės ligos diagnozė lyg išmuša tvirtą pamatą iš po kojų. Žmogus gyveno, dirbo, kažką planavo, staiga išgirdęs šią diagnozę, pajunta savo egzistencijos trapumą, gyvenimo laikinumą. Jam kyla egzistenciniai klausimai: kodėl tai nutiko man? kas dabar svarbu gyvenime? kokia mano gyvenimo prasmė? Onkologinės ligos diagnozė – ribinis patyrimas, kuris „išmeta iš kasdieniškumo“, dėmesį prikausto prie pačios „būties“. Išgyvenant dėl savo ateities, kyla didžiulė atsakomybė už artimuosius: galbūt sergantysis buvo pagrindinis šeimos maitintojas, rėmė tėvus ar vaikus, o staiga sužino, kad gydymas truks šešis mėnesius ar visus metus, galbūt reikės atsisakyti darbo, ligos eiga neprognozuojama.
Ar sunkios ligos užkluptas žmogus pats vienas gali susitvarkyti su savo slogiomis emocijomis?
Gali, bet vienam gali būti labai sunku. Pati pirmoji šoko reakcija, didžiulis išgąstis gali užtrukti. Kai kurie žmonės tai įveikia per kelias valandas, kitiems prireikia kelių dienų, tretiems – ir ilgesnio laiko. Tas pirmas šokas yra labai stiprus, žmogus daug ką turi pergalvoti. Viena vertus, jis labai išsigąsta, tarsi sustingsta, kita vertus, jo smegenys pradeda veikti labai greitai, galvoti, apdoroti informaciją, kaip kas bus. Po šoko reakcijos žmonės pradeda ramiau galvoti ir svarstyti, ką daryti, kur kreiptis kokios pagalbos. Jeigu labai sunku, kartais prireikia psichologinės ir dvasinės pagalbos. Kartais labai gerai aprimus emocijoms dar kartą pasikalbėti su gydytoju, tada lengviau išgirsti, ką tas sako. Kiekvienas žmogus individualiai įveikia šią žinią. Stiprios krizės metu apie trečdaliui žmonių pakanka artimųjų palaikymo ar likimo draugų suteiktos informacijos, trečdaliui prireikia psichologinės ar dvasinės pagalbos, trečdalis randa vidinių jėgų tai priimti vieni.
Ar daug įtakos turi tai, kada ir kaip žmogus sužino ligos diagnozę: ar jautė skausmus ir „ieškojo“ ligos, ar sužinojo apie ją profilaktinio, atsitiktinio patikrinimo metu?
Bendraujant su sergančiaisiais kartais tenka išgirsti, kad jie nujautė, jog gali susirgti ar serga onkologine liga, net kokia jos rūšimi. Tarkim, giminėje buvo sergančiųjų vėžiu, tada žmogus tarsi nujautė, kad gali susirgti. Tie, kurie iki onkologinės ligos diagnozės jautė skausmus, ieškojo priežasčių, apėjo daug gydytojų, bet buvo gydomi nuo visai kitų ligų, sužinoję diagnozę gali nuliūsti, bet ir pajausti palengvėjimą. Viena moteris pasakojo, kad jos svoris labai krito, ji jautė didžiulį nuovargį, ieškojo priežasties. Pati išsiprašė siuntimo pas onkologus. Atvažiavo su lagaminu, įžengusi į gydytojo onkologo kabinetą pasakė norinti pasitikrinti, nes mano, kad yra jų pacientė. Jai nustatė progresavusią onkologinę ligą, bet ji jautėsi net ramesnė, kad pagaliau ją gydo nuo tikros ligos. Visai kitaip, kai žmogus ramiai dirbo, planavo ateitį, turėjo įvairių ketinimų, jautėsi fiziškai stiprus, nebuvo sirgęs jokiomis ligomis ir nesitikėjo, kad gali kokia susirgti. Sužinojus vėžio diagnozę, reakcija nepriklauso nuo amžiaus – tiek 30-mečiui, tiek 50-mečiui, 70-mečiui sunku išgirsti tą žinią. Viena 70 m. pacientė, kuriai atsinaujino liga, pasakojo, kad, pirmąsyk susirgusi 50-ties, ji prašė Dievo leisti pagyventi iki 70-ties, tada tiek atrodė labai daug, o dabar nori dar 10 metų, daug ką nuveikti ir atlikti. Taigi diagnozė labai sukrečia ir jauną, ir vyresnio amžiaus žmogų, visiems tenka daug pergalvoti ir perkainoti, keičiasi prioritetai, kristalizuojasi vertybės.
Artimojo liga – sunkus išbandymas ir jo artimiesiems, draugams.
Kiekvienam, sužinojus, kad serga mylimas žmogus, kaip ir sergančiajam, gali būti labai nelengva. Jie, kaip ir ligoniai, gali patirti tokių pačių reakcijų: šoką, pyktį dėl neteisybės, ilgai neigti ligą, patirti depresiją. O svarbiausia jų pagalba – būti kartu su sergančiuoju, leisti jam kalbėti, išsakyti tai, ką jaučia, neneigti ligonio jausmų. Artimųjų pagalba yra be galo svarbi nuo to momento, kai palydi žmogų pas gydytoją, kai šis išgirsta diagnozę. Labai svarbu tada būti kartu. Dažnai žmogus šoko metu gali negirdėti, ką sako gydytojas. Šis gali sakyti: „Gydysim, yra didelė tikimybė pasveikti“, kai kurios onkologinės ligos gana sėkmingai išgydomos, dideli pasveikusiųjų procentai, bet žmonės to negirdi. Nes diagnozė „vėžys“ labai aplipusi baimėmis. Artimasis, nors jam taip pat baugu, gali labai palaikyti sergantįjį, leisti jam atsidėti gydymui, kovai su liga, tarkim, pasakęs: „Tu galvok apie gydymą, aš pasirūpinsiu namais, vaikais, buitimi“. Kai žmogus sužino diagnozę, daug kas skambina ir teiraujasi tyrimų rezultatų, ligoniui gali būti labai sunku juos kartoti. Artimasis gali perimti skambučius, tvarkyti buitį. Palaikymas yra labai svarbus.
Gal galite patarti konkrečiau, kaip ligonio artimieji turėtų elgtis?
Bene svarbiausia būti kartu su žmogumi, kai jam to reikia, kalbėtis apie tai, ką jis nori. Sergantieji neretai skundžiasi, kad artimieji jų neišklauso. Jie dažnai laikosi nuostatos: „Negalvok, kad gali būti blogai, turi būti stiprus, mąstyti tik optimistiškai.“ O kai žmogus nori išsikalbėti apie nerimą, jam atsako: „Negalvok apie tai, viskas bus gerai.“ Nors reikia skiepyti optimizmą, negalima neigti žmogaus jausmų.
Artimųjų pagalba gali būti labai įvairi. Vieni gali puikiai teikti vadinamąją emocinę pagalbą: ateiti, kalbėtis, bendrauti telefonu. Kiti teikti praktinę pagalbą: atvažiuoti ir sutvarkyti namus, atnešti produktų, paruošti maistą, sutvarkyti kažkokius popierius, prižiūrėti vaikus. Gal net paremti finansiškai. Nes sergančiajam prireikia įvairiapusės pagalbos, jis tarsi iškrenta kuriam laikui iš gyvenimo. Todėl patarimas toks: kuo esate stiprus, tuo padėkite.
Neretai psichologai akcentuoja, kad kiekvienas sunkumas, net ir sunki liga, kartu yra ir naujos galimybės...
Žmonės niekada nekalba apie ligą kaip apie galimybę tik sužinoję diagnozę. Tada atrodo, kad tai bene baisiausias dalykas, kuris galėjo įvykti. Vėliau, kai gydosi, po operacijos, chemoterapijos, radioterapijos, kai daug mąsto, kaip liga atsirado, kokią žinią perduoda, daug ką supranta. Gal ligi tol jis daugiausia gyveno dėl kitų: be poilsio dirbo, uždirbo pinigus, sau mažai skyrė laiko. Tada pradeda galvoti, kad ir jis yra svarbus, galbūt liga yra iššūkis daug ką keisti? Galbūt jis gali būti stiprus, ją įveikti ir gyventi kitaip? Liga – tai žinia žmogui atsigręžti, gilintis į save patį. Įdomu susitikti tuos žmones po ligos praėjus keleriems metams. Išgyvenę sunkią situaciją, sugeba joje įžvelgti ir teigiamų aspektų, sako, kad neatsisakytų šios patirties, nors ir kokia ji buvo sunki.
Bet ne visi žmonės sustiprėja ir auga vidumi. Kai kurie labai palūžta, gali panirti į depresiją, tarsi nustoti gyventi. Net pasveikusieji dar ilgai gali jausti ligos poveikį, ilgai gyventi su mirties baime. Kai žmogus psichoterapijos metu sako pagaliau po kelerių metų nusipirkęs sau rūbų, svarstąs apie vedybas, svajojąs apie vaikus ar paskolą butui, suprantu, kad tikrai psichologiškai sustiprėjo, mirties baimė pasitraukė, netrukdo gyventi ir džiaugtis.
Gal galite paaiškinti, kokių ir kaip galima įžvelgti privalumų susirgus onkologine liga?
Liga leidžia kitaip, plačiau pažvelgti į jų gyvenimą, praturtėti dvasiškai, keisti filosofiją, labiau vertinti žmones, kurie yra greta, išsiugdyti toleranciją jų trūkumams, stiprina charakterį, valią, įpratina labiau rūpintis savo gerove, sveika gyvensena ir mityba. Susirgus perkainojamos vertybės, svarbūs tampa ne darbas, finansai, dėl ko daugiausia žmonės patiria streso, o santykiai, kiekviena akimirka. Žmogus pradeda ramiau žiūrėti į savo būtį. Daug žmonių dirbdami nemato net gamtos grožio, o staiga kieme pamato sniego žibėjimą, pavasarį besiskleidžiančius lapus. Viena ligonė pasakojo, kad plaudama indus pamatė, kokie gražūs muilo burbulai, kiek daug juose atspalvių. Kažkada šis darbas buvo vargas, o dabar plaudama indus mėgaujasi spalvų žaismėmis. Susirgę žmonės tarsi išsivaduoja iš kasdienio stresą keliančio lėkimo, konfliktų ir pradeda galvoti, kas yra svarbiausia.
Kai kurie ligoniai atranda laiko ir erdvės kūrybai: kas pradėjo rašyti knygą, megzti, fotografuoti, kas atsigręžė į religiją. Tiesiog patyrę krizę žmonės atsisuka į save, greičiau bręsta kaip asmenybės egzistencine, dvasine prasme. Vėliau žmonės supranta, kad jeigu įveikė šią bėdą, tai įveiks ir daugybę kitų. Darniose šeimose labai sustiprėja tarpusavio santykiai, jeigu namuose būdavo daug barnių, jie dingsta, nes smulkmenos pasidaro nereikšmingos.
Viena moteris, praėjus keleriems metų po onkologinės ligos diagnozės, sakė, kad ji savotiškai dėkinga likimui už šią ligą, nes ji tapo tarsi pamatu mąstymui pakeisti. Labai aiškiai pajuto, kad gyvenimas – Dievo dovana, kurią turi branginti, ėmė labiau vertinti žmones, jei anksčiau matydavau juose daugiau ydas, vertino: „Jis toks, jis anoks“, dabar kiekviename mato stebuklą ir yra dėkinga likimui už visus sutiktus žmones. Pasikeitė ir santykis su Dievu, jei anksčiau jį terorizuodavau savo maldomis, tai dabar man to nebereikia, jaučiu jo buvimą ir nuolatinę globą.“
Tai, ką pamatė sergantieji, nėra kažkas, ko negalėtų pamatyti ir kiekvienas, tiesiog jie atsisako skubėjimo, įsiklauso į save, savo ir aplinkinių poreikius.
Negi tarp jūsų klientų, sergančių vėžiu, yra puikiai nusiteikusių žmonių? Ar įmanoma sergančiam žmogui neprarasti dvasinių jėgų?
Sergantieji onkologinėmis ligomis – tai žmonės, kurie šiuo gyvenimo metu gal net labiau nei kiti moka mylėti gyvenimą ir juo džiaugtis. Jie vertina kiekvieną dieną, semia iš gyvenimo rieškučiomis neatidėliodami. Galima iš jų mokytis gyvenimo džiaugsmo, tų nuostabių dalykų, kuriuos jie padaro. Jie tampa drąsesni priimdami gyvenimo iššūkius, teigdami sau: „Kodėl to nepadaryti, jei ilgai norėjai? Gali bandyti, nieko prarasi, jei nepasiseks.“ Taip žmonės išbando naują veiklą, drąsiau keičia asmeninį gyvenimą, analizuoja ankstesnio nesėkmes, drąsiau kreipiasi į psichologus, netrukdo sau būti laimingiems ar bent pabandyti tapti kiek laimingesni nei buvo iki tol.
Turbūt skirtingai psichologas gali padėti žmogui, kuriam diagnozuota pradinė ligos stadija, ir tam, kurio liga jau stipriai įsisenėjusi. Kokia tai pagalba?
Jei žmogus žino, kad liga yra pagydoma, skatiname tuo tikėti, galvoti apie ateitį, planuoti. Jei liga neišgydoma, bet sergant galima išgyventi keletą metų, skatinama viltis, kad ir sergant galima džiaugtis šia diena, rasti laiko tam, apie ką seniai svajota, bet atidėliota: susitikti su artimaisiais, skaityti knygas, kažką mielo sau padovanoti ar padaryti. Jei žmogus miršta (tai atskira grupė, su kuria taip pat dirbame), psichologas tampa tuo žmogumi, su kuriuo galima kalbėti apie mirtį. Žmonės nori kalbėti egzistenciniais klausimais: apie gyvenimo prasmę, ką yra padarę, kuo jų buvimas buvo naudingas, kas yra po gyvenimo. Kiekvienas žmogus tą „anapus“ įsivaizduoja savaip. Kai kam tai tuštuma, mirtis panaši į miegą, kai užsimerkdami pasineriame į tamsą, o kai kam – galimybė toliau gyventi „kažkur ten“, patirti amžiną džiaugsmą. Labai dažnai žmonės bijo ne pačios mirties, o skausmo, būti vieniši, o kartu būti našta artimiesiems, jų kentėjimo. Tada diskutuojame su žmogumi, kad galbūt tos minutės ne našta, o galimybė labai artimai pabūti su namiškiais, išsakyti tai, kas nebuvo išsakyta. Galbūt dar galima kuo nors pasidžiaugti ir padėkoti, surašyti svarbius, neišsakytus žodžius ar testamentą. Kartais sukuriama asmeninė meditacija, kuri padeda jausti saugiau ir tvirčiau. Kai kurie išeidami sako: „Iki rytojaus“. Tai kovotojai, nesutinkantys su tuo, kas vyksta.
Jeigu žmogus nori kalbėti apie mirtį, reikia jam leisti tai daryti, jei nenori, negalima versti. Kartais artimieji neigia mirtį ar nepasiruošę apie tai kalbėti, tada ligoniui gali padėti psichologas. Kartais iki pat mirties žmonės turi didžiulę viltį pasveikti. Sugriauti jos negalima – galbūt tik ji ir palaiko. Juo labiau kad niekas nežino, gal tikrai žmogus gali pasveikti ar ilgai gyventi. Visose situacijose ieškoma, kas geriausia konkrečiam žmogui.
Kaip ir kodėl pasirinkote šią gana niūrią psichologijos rūšį?
Ji nėra niūri. Būtent dirbdama su onkologiniais pacientais atradau pozityviąją psichologiją, gyvenimo džiaugsmo psichologiją.
Dar būdama studentė magistro darbe tyriau didelius skausmus kenčiančius mirštančius ligonius. Tada nustebau pamačiusi, kad trečdalis žmonių moka džiaugtis gyvenimu ir vertinti kasdieną, kad ir kokia ji būtų. Tos grupės žmones pavadinau „gyvenantys čia ir dabar“, tai ligoniai, kurie gyvena šia diena, planuoja dabartį, nekelia klausimo, kodėl susirgo, palaiko darną su savimi, Dievu ir aplinkiniais, save tausoja fiziškai ir psichologiškai. Ir tos gyvenimo meilės iš onkologinių ligonių galima mokytis. Šiame darbe atiduodamas dalį savęs, labai daug ir gauni. Pamenu tiriamąją, kuri paliatyviosios slaugos kabinete lankėsi trejus metus. Jos tyrimų rezultatai buvo kritiški, bet ji norėjo padėti užauginti anūkus, spręsti artimųjų problemas, kasdien nueiti į parduotuvę. Taigi, turėjo be galo daug veiklos, nors jai skaudėjo kaulus, vaikščioti buvo sunku, bet tikslai neleido sustoti. Tikslai, tikėjimas ir viltis gydo.
Kaip būtų galima apibendrinti šį pokalbį?
Kad ir kokia būtų sunki gyvenimo situacija, svarbu prisiminti, kad po tamsios nakties, niūraus lietaus išlenda saulė, kuri sušildo ir atgaivina nuvargusią sielą. Sunkūs išgyvenimai leidžia suvokti, koks vertingas ir prasmingas gyvenimas. Žmogus sukurtas džiaugtis, ištikus krizei kentėti, po to vėl atrasti gyvenimo džiaugsmą, net išmokti dar labiau džiaugtis gyvenimu.
Ir noriu priminti, kad sergantieji onkologinėmis ligomis ir jų artimieji gali gauti nemokamas psichologo konsultacijas telefonu 8 646 46 444 darbo dienomis nuo 12 iki 16 val. arba individualiai atvykę į Onkopsichologijos ir komunikacijos centrą (Trakų g. 9/1, 103 kab., Vilnius).
Senais lakais pas gydytoją apsilankęs pacientas pirmiausia išgirsdavo: „Parodykite liežuvį“. Gydytojas iš visų pusių atidžiai apžiūrėdavo šį svarbų organą ir bandydavo nustatyti diagnozę. Senovės gydytojai liežuvį pelnytai laikė organizmo veidrodžiu ir pagal liežuvio paviršiaus pakitimus mokėjo gana tiksliai diagnozuoti vidaus organų sutrikimus dar iki atsirandant pirmiesiems ligos simptomams. ...
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauKepenys – pagrindinis organas, valantis mūsų organizmą nuo toksinų, kurie vis labiau mus atakuoja. Toks jau šiuolaikinis pasaulis: užterštas oras ir maistas, infekcijos, stresas. O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai – dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai. ...
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauVargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys. Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant....
Skaityti daugiauŠviesusis ir dosnusis metų laikas! Pirmieji pavasario žalumynai, netrukus – vasaros žiedynai ir lapija, vėliau pabirsiančios vidurvasario ir rudenio subrandintos uogos... „Gamta sukūrė žmogui begalę augalų gyduolių, tai ir vartokime į sveikatą“, – linki Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Augalų gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia. ...
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauMedikai ištyrė, kad 70 proc. žmonių retkarčiais patiria širdies aritmijas: susijaudinus, ištikus stresui ir pan. Aritmijos - širdies ritmo sutrikimas. Jos gali būti visai paprastos, neturėti jokios klinikinės reikšmės; kitos gali būti mirtinos. Apie šią ligą pasakoja gydytojas kardiologas, Širdies asociacijos narys Vitas VYŠNIAUSKAS....
Skaityti daugiauHigienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti. ...
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauTracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt)....
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauGana dažnai moterys nežino ar neįvertina, kad plaukus galima visam laikui sugadinti net vieną kartą juos nudažius netinkamai. Tada naudojant net ir pačias geriausias plaukų priežiūros priemones nepavyks išsaugoti nei spalvos, nei pageidaujamo estetinio vaizdo, o dar blogiau, kad smarkiai pakenksime plaukams. Kirpėjos stilistės Džiuljetos Petrulienės šį kartą klausiame, ką patartų moterims, norinčioms daugiau ar mažiau radikaliai pakeisti savo plaukų spalvą. ...
Skaityti daugiauAr tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ....
Skaityti daugiauKažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?...
Skaityti daugiau
Dėkoju dalyvaujantiems!!!
http://www.manoapklausa.lt/apklausa/542097163/