Kodėl pasiilgstame spalvoto gyvenimo?

Oranžinė, raudona, žalia, violetinė – spalvos, sukeliančios skirtingas asociacijas, tam tikras nuotaikas. Jos veikia kūną, protą, jausmus, skatina veikti, gali net slėgti. Jau įrodyta, kad spalvos turi įtakos tiek psichologinei, tiek fiziologinei žmogaus būsenai. Spalvų poveikio stoką galime pajusti vėlyvą rudenį ar žiemą be sniego – tuomet spalvoto gyvenimo pasiilgstame labiausiai.

 

Gydė senovėje

 

Tikriausiai pastebėjote, kad rinkdamiesi drabužius, įrengdami namus, visada pirmiausia atkreipiame dėmesį į mėgstamos spalvos daiktus. Amerikiečių psichologai teigia, kad spalvų suvokimas priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, tautybės ar net žmogaus socialinio statuso, o vaikai spalvas suvokia kiek kitaip nei suaugusieji. Bet gerai žinoma viena: skirtingos spalvos sukelia skirtingas reakcijas – fiziologines, emocines ir net kultūrines.

Psichologė Rugilė Vilkišė sako, kad mūsų smegenys spalvas apdoroja automatiškai, ir iškart sužadinamos tam tikros reakcijos – atpalaiduojama ar sutelkiama nervų sistema, pasirengiama veiksmui. „Išmanydami spalvų kalbą, galime puikiai pasinaudoti aplinkos energija, kuri mus papildytų. Ji turėtų atskleisti mūsų gyvenimą, o ne verstų kartoti kitų šablonus. Kartais tam reikia iš pradžių kantriai prisijaukinti tam tikras spalvas, kad galėtume su jomis gyventi“, – teigia psichologė, besidominti spalvų terapija.

Senovės egiptiečiai žinojo spalvų terapijos naudą. Savo būstuose jie įrengdavo specialias patalpas, kurias apšvietę saulės spinduliai sukurdavo įvairiausių spalvų gamą. Būdamas tokioje patalpoje, žmogus semdavosi energijos. Mūsų dienomis gydymas spalvomis vadinamas chromoterapija, kurią galima prilyginti senovėje naudotajai. Šiandien kai kurie mokslininkai mano, kad ateityje spalvų terapija net gali pakeisti cheminius vaistus.

 

Žalia – gyvenimo spalva

 

Ši spalva mus labiausiai sieja su gamta, todėl ji teikia ramybę. Žiūrint į žalią spalvą ilsisi akys, todėl dažnai biliardo, bibliotekų stalai būna žalsvi. Žmonės, mėgstantys šią spalvą, realiai įvertina įvykius ir iš sudėtingos situacijos randa geriausią išeitį. Žalia spalva neutralizuoja kitų spalvų poveikį, padeda nusikratyti neigiamų emocijų, susikaupti. Manoma, kad ji atpalaiduoja, padeda malšinti galvos skausmą ir gerinti kepenų veiklą. Žalia spalva gali būti gydomos akių, nervų sistemos ir širdies ligos.

Žalios spalvos maisto produktai yra bene vertingiausi. Juose yra perpus daugiau sveikatai naudingų medžiagų (vitaminų A, B, C, K, E, liuteino, mineralų) nei kitos spalvos produktuose. Gausu chlorofilo, stimuliuojančio raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, imunitetą. Vaikams, kurie nemėgsta daržovių, pasiūlykite neįprastos žalios bulvių košės arba virtinukų: į košę ar tešlą įdėkite šaukštą kitą smulkintų špinatų ar petražolių.

Žalia spalva padeda užmigti, veikia raminamai, tad ji puikiai tinka miegamojo interjerui.

 

Geltona – saulė ir džiaugsmas

 

Tai bene ryškiausia vaivorykštės spalva. Į ją žmogus reaguoja pirmiausia, todėl ir mokykliniai autobusai dažomi geltonai.

Geltona – džiaugsmo, geros nuotaikos, bendravimo spalva, nes ji asocijuojasi su saulės spinduliais. Ji imponuoja tiems, kurie moka drąsiai eiti pirmyn, ieško naujų idėjų ir moka džiaugtis gyvenimu. Besidomintieji spalvų terapija teigia, kad geltona tarsi išjudina emocijas, saugo nuo prastos nuotaikos. Ji padeda atsiverti uždariems žmonėms, teikia jėgų sergantiesiems depresija, gerai veikia regėjimą. Geltonos spalvos maisto produktuose paprastai slypi didelis vitamino C kiekis, nemažai provitamino A, saugančio odos jaunystę ir grožį.

Interjere geltona spalva nuskaidrina net patį tamsiausią kambarį. Išdažykite svetainę geltona spalva, stalą užtieskite geltona staltiese, ant grindų numeskite keletą to paties atspalvio pagalvėlių. Kad šaltą žiemos dieną jaustumėmės jaukiau, renkitės geltonos spalvos drabužiais. Tinka dėvėti žiedą ar marškinių sąsagą su gintaru, nes tai bene daugiausiai saulės sugėręs savijautą gerinantis akmuo.

 

Raudona – aistra ir judėjimas

 

Ši spalva tradiciškai siejama su aistra ir meile. Ji imponuoja stiprioms, karšto temperamento asmenybėms, patinka aukštos savivertės žmonėms.

Chromoterapijoje raudona spalva siejama su aukštu kraujospūdžiu, todėl naudojama hipotonijai gydyti. Be to, skaisčiai raudonas atspalvis stimuliuoja nervinius impulsus ir stiprina libido. Bet piktnaudžiauti raudona spalva nereikia, nes ji gali sukelti ir susierzinimą.

Raudonos spalvos produktai kelia tonusą ir aktyvina organizmą. Raudonų produktų dieta rekomenduojama tiems, kurie nori atsikratyti keleto kilogramų. Be to, šios spalvos maistas organizmui padeda išsivalyti nuo streso metu susidariusių nuodingų medžiagų, jame yra antioksidanto likopeno, kuris stiprina širdies raumenį, užkerta kelią kai kurių rūšių auglių susidarymui.

Raudona spalva nereikėtų dažyti miegamojo ir vaikų kambario – ji neleis atsipalaiduoti.

 

Oranžinė žadina jausmus

 

Ji asocijuojasi su ugnimi ir saule, žadina jausmus, šiek tiek didina pulsą ir gerina apetitą. Chromoterapeutai įsitikinę, jog oranžinė spalva lengvina kvėpavimą, padeda atsikratyti apatijos, aktyvina mąstymą.

Oranžinės spalvos produktai gerina žarnyno veiklą. Rezultatas – skaisti oda, stiprus imunitetas ir gera nuotaika. Be to, oranžiniai produktai – antioksidantų beta karotino, vitamino C ir folio rūgšties šaltinis.

Ryškūs oranžiniai tonai su pasteliniais atspalviais sukuria puikią atmosferą svetainėje. Dizaineriai paprastai siūlo apelsinų spalva dažyti vieną ar dvi sienas, o priešingas – baltai. O jei nedarysite remonto, tai šią žiemą įsigykite bent oranžinį šaliką – pasijusite daug jaukiau ir šilčiau.

 

Ruda – solidumo spalva

 

Tai gamtoje dažniausiai sutinkama ir žmogaus akiai priimtina spalva. Ruda teikia pasitikėjimo savimi, jaukumo įspūdį ir ramybės. Ji dažnam asocijuojasi su namais, cinamono ir šviežios duonos kvapu... Chromoterapeutai teigia, kad ji padeda sukurti ramios nuotaikos pojūtį. Tiesa, rausvai rudas atspalvis, priešingai – aktyvina organizmą. Ruda spalva gerina apetitą. Tikriausiai todėl kavinėse, kurios interjere dominuoja rusvos spalvos, užsisakoma daugiau maisto.

Rudos spalvos maistas – lėtai pasisavinamų angliavandenių šaltinis, teikiantis sotumo ir energijos. Žiemą nuotaiką gali pagerinti šokoladinė samba. Paimkite 50 g karčiojo šokolado, 50 g (2 šaukštus) cukraus, 230 ml dvigubos karštos kavos, 2,5 šaukštelio pieno, 115 ml kokakolos, plaktos grietinėlės. Ištirpinkite šokoladą, suberkite cukrų, supilkite karštą kavą. Gautą masę supilkite į stiklinį indą ir atvėsinkite. Prieš patiekdami įpilkite šaltos kokakolos ir papuoškite plakta grietinėle.

Interjere dominuojanti ruda spalva padeda susikaupti, tad ji dažnai naudojama įrengiant darbo kabinetus. Be to, šokoladinis atspalvis patalpoms teikia solidumo.

 

Violetinė – elegancija ir susikaupimas

 

Tai elegancijos ir energijos užtaisas. Tamsius violetinės atspalvius mėgsta ekscentriškos ir kūrybingos asmenybės, o šviesius tonus – romantiškos ir jautrios sielos. Į violetinę spalvą dažniau turėtų žvelgti dažnai stresą patiriantys žmonės: ji padeda atgauti dvasinę pusiausvyrą, skatina kūrybiškumą. Įdomu tai, kad prie violetinės šviesos mąstoma 10 kartų efektyviau nei prie baltos. Kompozitorius R.Vagneris geriausias operas sukūrė kambaryje su violetinėmis užuolaidomis.

Psichologai teigia, kad mėlyna ir violetinė spalvos mažina apetitą. Dietologai kartais net pataria norintiesiems sulieknėti valgyti iš mėlynų lėkščių. Violetinės spalvos produktuose gausu antocianų – medžiagų, teigiamai veikiančių širdies ir kraujagyslių sistemą, reguliuojančių žarnyno veiklą. Jie taip pat teigiamai veikia regėjimą, maitina tinklainę ir akies raumenį. Bet nereikia žavėtis šios spalvos maistu: violetinius produktus reiktų derinti su turinčiais energijos – geltonais, oranžiniais ir raudonais.

Interjere ryškesni violetiniai atspalviai tinka vonios kambariui. Tai padės sukurti neįprastą dizainą ir ramybe dvelkiančią atmosferą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai