Geriausia gyvenimo pradžia

„Mamos pienas – geriausia gyvenimo pradžia naujagimiui,“ – teigia VšĮ Šiaulių apskrities ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus akušerė Auksė KAVALIAUSKIENĖ. Pasak jos, visos moterys gali žindyti, nors kai kurios mano, kad krūtų forma, dydis, ankstesnė nesėkmė ar dar kažkas nulems nesėkmingą žindymą – visiškai ne. Visos moterys gali maitinti, tik reikia noro ir pastangų. Nuo pirmųjų akimirkų, jau gimdykloje, naujagimis pridedamas prie krūties. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, jis turi būti priglaustas prie krūties per pirmąsias dvi-tris gyvenimo valandas.
 
Pirmąsias dvi tris paras moters krūtyse gaminasi maistingasis priešpienis. Ketvirtą penktą parą atsiranda tikrasis pienukas, o keturioliktą penkioliktą parą jau gaminasi subrendęs pienas.
 

Kada nori ir kiek nori


Tikrasis žindymas yra pagal kūdikio poreikį – kada jis nori ir kiek nori. Neriboti nei trukmės, nei laiko. Kaip anksčiau būdavo kas trys valandos, tai, anot A.Kavaliauskienės, buvo neteisinga taktika. „Kada nori ir kiek nori“ principu maitinant nereikėtų duoti jokių kitokių primaitinimų – nei arbatų, nei tyrelių, nei kitokių skysčių – kūdikis viską gauna iš mamos krūties.
Pradžioje pienukas yra liesas, kūdikis atsigeria. Vėliau pienas tampa riebesnis, kūdikis pasisotina. Pirmąsias tris paras, kol iš priešpienio atsiranda pienas, reikia siūlyti abi krūtis, nes būtent žindymas stimuliuoja pieno atsiradimą. Trečią ketvirtą parą krūtys tampa karštokos, pilnokos, sunkokos, tai rodo, kad jau atsiranda pieno. Tada vienam maitinimui reikia siūlyti vieną, kitam – kitą krūtį.
Mamos pieno sudėtyje yra įvairių medžiagų. Tai angliavandeniai, vitaminai, mineralai, riebalai, specifiniai baltymai – to, ko neturi mišinukai. To, ko neturi ir karvės pienas. „Karvės pieno sudėtis yra visiškai kitokia,“ – teigia akušerė. Karvės piene yra šimtas sudėtinių medžiagų, tuo tarpu mamos piene jų yra keturi šimtai. Daugelis maisto medžiagų dar neištyrinėta.
Daugybės medžiagų pramoniniu būdu pagaminti tiesiog neįmanoma. Tik su mamos pienu vaikas gauna daugybę jį brandinančių (tai augimo faktoriai, imunomoduliatoriai), apsaugančių (baltieji kraujo kūneliai, imunoglobulinai, oligosacharidai, laktoferinas, lizocimas) bei kompensuojančių (hormonai, fermentai) medžiagų. Tad karvės pienas, iš kurio pagaminti mišiniai, neatstoja to, ką turi mamos pienelis.
Iki šešių mėnesių vaikutį rekomenduojama maitinti tik mamos pienuku, jeigu moteriai jo pakanka. Jokių gėrimų ir arbatų. Net karštu oru ar susirgus – esant temperatūrai ar viduriuojant – žindomam kūdikiui nereikia duoti nieko kito. Be to, jūsų kūdikis pakankamai skysčių gauna žįsdamas krūtį dažniau, bet trumpiau.
 

Pakanka ar ne?


Pasak A.Kavaliauskienės, dažnai mamos nerimauja, kaip žinoti, ar vaikui pakanka pieno. Specialistė sako, jog mama gali būti rami, kad užtenka pieno, kai:
• kas mėnesį (ypač pirmą mėnesį) vaikutį būna priaugęs ne mažiau kaip pusę kilogramo;
• per parą būna ne mažiau kaip 6–8 šlapi vystyklai (šlapimas turi būti geltonas, nekoncentruotas);
• vaikučio odelė graži, standi, rausva, žandukai didėja;
• kūdikio raida atitinka amžių.
 

Dažnas verkimas – tai ne alkio požymis


Dažnai mamos nerimauja, spėja, jog vaiko verkimas gali išduoti tai, jog joms trūksta pieno. „Visiškai ne,“ – paneigia A.Kavaliauskienė. Vaikutis gali verkti dėl daugelio priežasčių – galbūt kažką skauda, gal sauskelnėse kažkas ne taip, o galbūt tiesiog tai reiklus naujagimis, kuris, pvz. nori būti paimtas ant mamos rankų.
 

Žindymas svarbus ne tik vaikui, bet ir motinai


Žindančių motinų gimda susitraukia greičiau, mažesnė kraujavimo rizika, organizmas greičiau normalizuojasi. Taip pat sumažėja tikimybė sirgti kiaušidžių, krūties vėžiu, apsisaugoma nuo neplanuoto nėštumo (bet tik jei žindoma visus šešis mėnesius visą parą).
Žindžiusioms moterims daug mažesnė osteoporozės tikimybė (net 50 proc.), sumažėja artrito tikimybė.
Moksliniai tyrimai jau įrodė mūsų senolių teiginį, kad, jei moterį, kuri savo kūdikio nori atsisakyti, įkalbėsime nors kelis kartus jį pažindyti, tai ji kūdikį pamils ir jo atsisakyti greičiausiai nebenorės.
Kuo dar naudingas mamos pienas vaikui? Buvo pastebėta, jog nežindytus kūdikius tris kartus dažniau ištinka staigi kūdikių mirtis. Žindytiems rečiau pasitaiko kvėpavimo takų infekcijos, vidurinės ausies uždegimas, jie rečiau serga šlapimo takų infekcijomis, rečiau viduriuoja. Žindomiems kūdikiams mažesnė alergijų tikimybė, rečiau susergama pirmojo tipo cukriniu diabetu.
 

Visada šalia, laiku ir vietoje


Žindymas svarbus ne tik dėl pasisotinimo, bet ir dėl dvasinio ryšio tarp mamos ir vaiko. Tai bendravimas, akių kontaktas, oda, lytėjimas.
Svarbi ir ekonominė reikšmė. Natūralus maitinimas sutaupo kažkiek šeimos biudžeto – nereikia papildomų išlaidų mišinukams. Taip pat nereikia sukti galvos dėl buteliukų, mamos pienas yra visada šalia, visada šiltas ir paruoštas laiku, laiku ir vietoje. Nereikia sukti galvos, tiks ar netiks.
Kartais mamytės klausia, ar jos pienas ne per liesas. „Taip nebūna“, – sako A.Kavaliauskienė. Mamytės pienas yra toks, kokio reikia konkrečiai jos vaikui. Ir pieno spalvos paletė yra įvairi – vienos gali būti šviesesnis, kitos tamsesnis. O jeigu moteris, bežindydama vaikutį, pastoja dar kartą, ji gali be baimės žindyti savo pirmagimį ir toliau.
 

Dirbtinis kūdikių maitinimas – tik išskirtiniais atveja

is
„Dirbtinis kūdikių maitinimas mišiniais gali būti taikomas tik išskirtiniais atvejais,“ – teigia akušerė. Geriausia kiekvienu atveju pasitarus su gydytoju. Dauguma mišinių yra pagaminti iš karvės pieno, todėl jie gali sukelti alergiją kūdikiui, įnešti įvairių infekcijų. Kūdikis paprasčiausiai gali netoleruoti karvės pieno, todėl imti viduriuoti, vemti.
Maitinant dirbtinai, nebėra to glaudaus psichologinio ryšio tarp motinos ir vaiko – iš buteliuko pamaitinama skubotai, netgi mechaniškai. Kūdikis gali dažniau sirgti vidurių, kvėpavimo takų ligomis.
Kūdikiui kai kurie mišinukai gali netikti. Kol surasite sau tinkamą, gali tekti išbandyti kelias rūšis. O tai kainuoja ir finansiškai, ir morališkai (nervų).
Maitinimas mišiniais gali padidinti nutukimo riziką, hipertenziją ateityje.
Daug kur akcentuojama, kad vaikai, žindyti krūtimi, yra aukštesnio intelekto koeficiento. Tai pagrįsta moksliniais tyrimais.
Anot A.Kavaliauskienės, šiuo metu daugelis mamų linksta į natūralų žindymą. Jos labai domisi tuo žiniasklaidos priemonėse, skaito literatūrą, kalbasi internetiniuose forumuose. Žinoma, reikia informaciją atsirinkti, ne visur ji pateikiama teisingai, kartais nuomonės skiriasi.
Pastebima dar viena tendencija – natūraliai labiau linkusios žindyti apie trisdešimt ir daugiau metų amžiaus moterys. Ypač tos, kurios taip nemaitino savo pirmojo kūdikio. Jos labai domisi informacija, lanko kursus ir, kaip teigia specialistė, tiesiog gaudo kiekvieną mintį.
„Kai lankau palatose gimdyves, visada domiuosi – kelintas vaikiukas, kaip sekėsi su pirmuoju, ar ilgai maitino, ar nebuvo kokių uždegimų, o svarbiausia paklausiu, kiek ilgai maitino. Ir labai smagu išgirsti atsakymą, metus, pusantrų maitinau“, – prisimena akušerė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai