Tarpslanksteliniai diskai – stuburo pagalbininkai

Stuburas sudarytas iš slankstelių ir tarp jų įsiterpusių tarpslankstelinių diskų, kurie yra svarbūs stuburo veiklai, jo funkcijoms. Kuo ypatingi tarpslanksteliniai diskai, kokia jų funkcija ir kokie galimi simptomai, kai juose atsiranda pakitimų.
 

Šiek tiek apie stuburo anatomiją


Stuburas sudarytas iš atskirų slankstelių, kurie tarpusavyje sujungti diskais ir sudaro vieną visumą. Stuburo kanale, apsaugoti kaulais, raiščiais ir raumenimis, saugiai praeina stuburo smegenys ir nervai. Stuburo smegenys baigiasi antro juosmens stuburkaulio lygyje. Žemiau tęsiasi nuo stuburo smegenų atsišakojantys laidai. Jie sudaro nervines šakneles, kurios tarpslankstelinių diskų lygyje išeina iš stuburo kanalo pro nervų išėjimo angas.
 

Žmogaus stuburą sudaro 32-33 slanksteliai, kurie skirstomi į šias dalis:


▪ kaklinė dalis – 7 kaklo slanksteliai;
▪ krūtininė dalis – 12 krūtinės slankstelių;
▪ juosmeninė dalis – 5 juosmens slanksteliai;
▪ kryžmeninė dalis – 5 suaugę kryžmens slanksteliai, sudarantys kryžkaulį;
▪ uodeginė dalis – 3-4 suaugę slanksteliai, sudarantys uodegikaulį.
 

Kokios yra tarpslankstelinių diskų funkcijos?


Sveiki diskai sujungia stuburo slankstelius, suteikia stuburui lankstumą ir amortizuoja smūgius, sušvelnina žmogaus judesius einant, bėgant bei šokinėjant.


 

Iš ko sudaryti tarpslanksteliniai diskai?


Sveiko žmogaus tarpslanksteliniai diskai yra sudaryti iš skaidulinės kremzlės, kurios pagrindinė sudedamoji dalis yra kolagenas. Kolagenas jungia ląsteles ir audinius bei palaiko jų tvirtumą. Viduje diskas turi želatininį branduolį, kuriame yra net 90 proc. vandens. Dėl įvairių priežasčių atsiradę medžiagų apykaitos pakitimai tarpslanksteliniame diske, išbalansuoja vidinę jo struktūrą – diskas ima sausėti bei plonėti. Dėl tarpslankstelinio disko degeneracinių procesų sutrinka jo funkcijos, jis nustoja būti atrama judantiems slanksteliams, diskas praranda formą ir elastingumą.
 

Dėl kokių priežasčių vyksta disko pakitimai?


Pirma priežastis, dėl kurios vyksta disko pakitimai, yra degeneraciniai pokyčiai. Laikui bėgant diskas nusidėvi ir suplonėja. Vystosi vadinamoji stuburo osteochondrozė. Esant osteochondrozei ir įvykus diskų poslinkiams, stuburas tampa nestabilus, formuojasi kaulinės išaugos – osteofitai, kurie gali spausti nervų šakneles. Šio proceso metu pažeidžiami ne tik tarpslanksteliniai diskai, bet ir stuburo slanksteliai, tarpslanksteliniai sąnariai, stuburo raiščiai.
Kita priežastis – disko išvarža. Kaip minėjome, tarpslankstelinis diskas sudarytas iš skaidulinių žiedų bei jo viduje esančio želatininio branduolio. Bėgant laikui disko branduolyje mažėja vandens kiekis, jis tampa ne toks elastingas. Veikiant krūviams, pradeda trūkinėti skaidulinis žiedas. Žmogaus kūno svorio slegiamas diskas pradeda skeldėti, fragmentuotis. Disko fragmentai išstumiami į stuburo kanalą. Taip susidaro tarpslankstelinio disko išvarža. Disko fragmentai spaudžia nervinę šaknelę ar visą jų pluoštą, ir atsiranda pažeidimo vietai būdingi simptomai.
 

Kokie galimi pažeidimo simptomai?


Ligos simptomai priklauso nuo tarpslankstelinio disko pažeidimo vietos ir nervinės šaknelės pažeidimo.
Jei pažeisti kaklinės stuburo dalies tarpslanksteliniai diskai, žmogų gali kamuoti migrena, pečių, kaklo skausmai, klausos sutrikimai ar gerklės skausmai. Jeigu pasitaiko disko išvarža kaklo slankstelių srityje, tuomet skausmai plinta į pečius, niekada neplinta į kojas. Tarpslankstelinio disko išvarža kaklinėje stuburo srityje dažniausiai sukelia rankos ar abiejų rankų tirpimą, skausmą, motorikos sutrikimus, kartais galvos skausmus. Priklausomai nuo disko išvaržos didumo ir intensyvumo gali įvykti galūnių paralyžius.
Krūtininės srities stuburo tarpslankstelinių diskų pažeidimai gali daryti įtaką vidaus organų veiklai. Pvz., 2–3 krūtininės srities slankstelio pažeidimas gali sukelti dažną bronchitą. 4–5 slankstelio pažeidimai gali paskatinti tulžies pūslės akmenų atsiradimą, 6–8 — virškinimo sutrikimus.
Jei pažeisti juosmeninės dalies stuburo tarpslanksteliniai diskai, tuomet gali vystytis žarnyno ligos. atsirasti, pėdų ar kelių bei kojų skausmas, taip pat pasireikšti šlapimo sistemos ir lytinių organų sutrikimai.
Kryžkaulio srities tarpslankstelinių diskų pažeidimai turi įtakos šlapimo pūslės, storosios žarnos (šlapimo ir išmatų nelaikymas) ir lytinių organų veiklai.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai