Emulsija – tai lengvas malonus pojūtis odai

Redakcija gauna skaitytojų laiškų, kuriuose prašoma plačiau parašyti apie veido priežiūrai vartojamas emulsijas. Kuo jos skiriasi nuo kremų? Ar priklauso jų vartojimo rekomendacijos nuo moters amžiaus? Į šiuos ir kitus klausimus paprašėme atsakyti vienos aktyviausių mūsų žurnalo konsultančių Sveikatos mokslų universiteto odos klinikos dermatologės Nataljos Jasaitienės.
 

Kokia būna emulsijų sudėtis?


Kalbant apskritai, emulsija – tai dispersinė dviejų tarpusavyje nesusimaišančių skysčių sistema. Beveik visi gaminami kosmetikos produktai – kremai, pieneliai, losjonai, serumai, makiažo valikliai — iš esmės yra emulsijos, susidedančios iš vandens ir riebalų. Kasdienybėje vartojamos natūralios „emulsijos“ yra pienas, grietinė, sviestas.
Dirbtinė emulsija, ją suplakus, sumaišius, nėra tvari, todėl po kiek laiko vėl išsisluoksniuoja į riebalus ir vandenį. Kad emulsija būtų stabili, reikalingi emulsikliai.
Kai kurie emulsikliai, pavyzdžiui, Ceteareth - 10, Cocamide DEA, PEG - 7 Glyceryl Cocoate ir t.t. yra žalingi, sutrikdantys normalias odos funkcijas.
O štai, sakykim, nuo senų senovės naudojamas natūralios kilmės emulsiklis nerafinuotas bičių vaškas (cera flava/cera alba) suteikia odai biologiškai veiklių medžiagų — vitaminų, propolio, medaus, rūgščių.
Kad emulsija išliktų stabili, lengva ir puri, akimirksniu susigertų, turėtų „tobulą“ tekstūrą ir žvilgėtų, kad produktas negestų, išliktų nepakitęs keletą metų, be emulsiklių, naudojama daug kitų vadinamųjų funkcinių ingredientų (didžioji dalis jų – konservantai).


 

Ar emulsija reikalinga ir jaunos ar tik brandžios odos priežiūrai?


Taip, ji ypač reikalinga po 30 - ties ir vyresnėms moterims, kai oda pradeda senti ir ją reikia intensyviau drėkinti. Aišku, šis procesas priklauso ir nuo odos tipo ir genetikos. Tinkamai parinkta emulsija lygina odą, sumažina smulkių raukšlelių ryškumą akių, veido ir kaklo srityse.


Kada geriau vartoti kremą, o kada – emulsiją?


Tiek kremas, tiek emulsija atlieka maitina, drėkina, lygina odą. Tik emulsija yra skystesnė, lengviau tepama. Ką naudoti dažniau? Renkamės pagal asmeninį jutimą ir pageidavimą.
Pavyzdžiui, drėkinamoji emulsija dažniau rekomenduojama sausai dehidruotai odai, maitinanti – brandžiai. Bet tai jokiu būdu nėra taisyklė, tik patarimas.
Didelis emulsijų privalumas yra tai, kad jos tinka visų tipų odai ir gali būti naudojamos kaip dieninis ar naktinis kremai, atsižvelgiant į jų formulę ir sudėtį.


Kaip yra skirstomos emulsijos?


Yra dviejų tipų emulsijų. Vienos, kurių sudėtyje yra daugiau riebalų, labiau tinkamos odai maitinti vakare ir nakčiai. Šios emulsijos savo sudėtimi yra panašios į apsauginę odos plėvelę.
Drėkinamosios emulsijos skirti dieninei odos priežiūrai. Šie produktai, be riebalų, turi ir veiklių sudėtinių medžiagų, kurios padeda išvengti odos dehidratacijos. Tai ypač svarbu žinoti vidutiniojo amžiaus moterims, nes, metams bėgant, oda vandens praranda vis daugiau. O kur dar aplinkos veiksniai: dieninės šviesos lempos, intensyviai saulės spinduliai, sausas patalpų, ypač su centriniu šildymu, oras – visa tai negailestingai sausina mūsų odą, atima jos gyvybingumą ir... pasirodo pirmosios raukšlelės.


O kas yra veido valomoji emulsija? Kada ją reikėtų rinktis, o kada geriau – valomąjį toniką?


Nuo valymo prasideda bet kokio odos tipo priežiūra. Gana dažnai moteris pati sprendžia, ką jai vartoti yra maloniau, priimtiniau – ar lengvesnį toniką ar riebesnės sudėties valomąją emulsiją.
Svarbiausia, kad tiek tonikas, tiek emulsija nuvalo odą, pašalina viršutinį suragėjusį jos sluoksnį. Taigi oda paruošta kitam priežiūros žingsniui – drėkinamųjų ir maitinamųjų medžiagų pasisavinimui.
Jeigu nežinote, kokį toniką išsirinkti, rinkitės tą, kuriame nėra alkoholio. Neapsiriksite.


Kokios emulsijos sudedamosios dalys yra svarbiausios?


Pagrindiniai odos jaunystės šaltiniai yra antioksidantai. Tinkamas jų derinys atkuria odos elastingumą, išlaiko drėgmės balansą. Vadinasi, gera yra emulsija, pasižyminti stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, kovojanti su neigiamu laisvųjų radikalų poveikiu, turinti gausybę komponentų.


Kokie jie? Štai keletas pagrindinių.


• Vitaminas E (tokoferolio acetatas) minkština, padeda išsaugoti odos drėgmę, elastingumą.
• Vitaminas A (retinilo palmitatas) padeda išsaugoti odos drėgmę, mažina odos pleiskanojimą.
• Vitaminas C (askorbo palmitatas) gerina odos elastingumą, padeda kovoti su infekcijomis, mažinti randus.
• Lecitinas – minkština odą, gerina jos tamprumą.
• Bisabololis ramina, tinka net pačiai švelniausiai ir jautriausiai odai.
Sojų pupelių aliejus –minkština odą, turi antioksidacinių savybių.
Išspauskite truputėlį emulsijos ant odos ir švelniais judesiais pirštų galiukais tolygiai paskirstykite. Emulsija yra puikus visų kremų pagrindas.
Renkantis emulsiją svarbus kriterijus – produkto sudedamųjų dalių kokybė. Kuo daugiau gamybos procese išsaugoma natūralių biologiškai veiklių substancijų (vitaminų, specifinių lipidų), tuo šis produktas yra kokybiškesnis.


Ar emulsijos apsaugo odą nuo ultravioletinių spindulių poveikio?


Taip, emulsijos, kaip ir kremai, dažnai turi apsaugos faktorių, kuris saugo odą nuo kenksmingų UVA ir UVB saulės spindulių, naikina laisvuosius radikalus. Jeigu išvyksite slidinėti į kalnus, kur ir žiemą saulėje būna apie 20–25 laipsnių šilumos, pasiimkite su savimi apsauginę emulsiją su SPF30 ir naudokite kartu su drėkinamuoju kremu. Apsauginė emulsiją tepkite ryte, o drėkinamąjį atkuriamąjį kremą – vakare.
*****
Manoma, kad pirmąjį kremą pagamino senovės Graikijos gydytojas ir filosofas Galenas (129-200 m.). Panaudojęs bičių vašką kaip natūralų emulsiklį, rožių vandenį ir alyvuogių aliejų jis sujungė į vientisą produktą — vadinamąjį šaltąjį kremą. Prancūzijoje ši medžiaga vadinama Galeno vašku (cérat de Galien). Ji lygina raukšles, saugo odą nuo išsausėjimo, vėsina (iš čia ir angliškasis pavadinimas — cold cream).

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai