Galvos skausmas – kaip tirpstantis sniegas...

Apie „sugyvenamo būdo” migreną


Apie 20 proc. žmonių “savo kailiu” patiria, kas yra migrena. Stiprius galvos skausmus, sukeliančius pykinimą, garsų bei šviesos netoleravimą, kartais priverčiančius po keletą dienų praleisti lovoje, 2-3 kartus dažniau nei vyrai patiria moterys. Pastaruoju metu ši liga vis sėkmingiau gydoma specifiniais migrenai skirtais vaistais.
 

 

Lydėjo baimė


“Net neskaičiuoju, kiek metų mane kamuoja migrena, - sako Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, Pasvalio soroptimisčių klubo narė Vitalija Gegužinskienė. - Pirmuosius migrenos priepuolius - stiprų ir ilgai trunkantį galvos skausmą - patyriau vaikystėje. Tėvus kamavo be galo didelė baimė ir blogiausios mintys: “kuo gali baigtis stiprūs vaiko galvos skausmai?”.
Po daugelio metų, kai dėl kitų sveikatos sutrikimų atsidūriau gydymo įstaigoje, įžvalgi neurologė, įvertinusi simptomus, patvirtino, kad sergu migrena. Gydytoja rekomendavo keletą tuo metu populiarių nespecifinių vaistų nuo migrenos, bet retai nuo jų akyse tapdavo šviesiau.”
 

Migrena iš arčiau


“Kai diagnozę patvirtino medikai, nebeliko nežinios. Mano liga kaip sniegas žiemą - neišvengiama, bet, žinau, laikina. Sniegas ištirps ir ateis pavasaris...
Nereikia ligos bijoti, tačiau reikia vengti kai kurių maisto produktų (raudonojo vyno, fermentinio sūrio, šokolado, aštrių patiekalų), nebūti triukšmingoje aplinkoje. Jeigu pažeidžiu pastarąją taisyklę - kitą dieną tenka praleisti lovoje. Neigiamai veikia ir ypatingi kvapai. Reikia vengti ir stresų. Deja, neįmanoma jiems iš anksto pasirengti ar nusiteikti sutikti netikėtą ir nemalonią žinią. Štai, praėjusią savaitę išlaikiau egzaminą, ir dėl patirtos įtampos kitos dienos vakarą - stiprus galvos skausmas. Daugeliui moterų migrenos priepuoliai susiję ir su premenstruaciniu sindromu.”
 

Liga paveldima


“Mano mama neserga. Bet sirgo jos sesuo, mano teta. O aš ligą “perdaviau” abiem dukroms. Mano patirtis - žinojimas, ko vengti, kaip elgtis, kokios priemonės gali padėti, - praverčia ir joms.”
 

Padeda nauji vaistai


“Priepuoliai paprastai prasideda paryčiais ar naktį. Jie ištinka maždaug kartą per mėnesį. Dažniausiai priepuoliui nuslopinti pakanka vienos Imigran (sumatriptano) arba Naramig (naratriptano) tabletės.
Esu vartojusi ir Imigran (sumatriptano) purškalo. Priepuolis praėjo labai greitai, net žaibiškai - per 15 min. Dabar visuomet su savimi turiu šių vaistų. Dar labai svarbi taisyklė: reikia būti optimistiškai nusiteikus. Kitaip ne jūs migreną nugalėsite, o migrena nugalės jus. Optimistus liga aplenkia!”
 

„Mano migrena – kontroliuojama”


“Taip, šiandien galiu pasakyti, kad iš dalies galiu kontroliuoti migreną, - sako p. Virginija, vieno dienraščio žurnalistė. - Vartojant šiuolaikinių vaistų, ir, svarbiausia - vartojant jų laiku, migrenos priepuolių galima išvengti arba bent prislopinti jos sukeltą galvos skausmą. Priepuolių išvengti geriausiai padeda tikslus dienos režimas, nepervargimas, nesinervinimas. Man svarbu laiku pavalgyti, miegoti ne per daug ir ne per mažai. Deja, realiame gyvenime pastarosios taisyklės laikytis labai sunku, nebent gyventum ne šiuolaikiniame pasaulyje, o izoliuotoje erdvėje.
Pirmieji migreniniai galvos skausmai man prasidėjo nuo 11 metų. Kadangi anksčiau nebuvo veiksmingų vaistų nuo migrenos priepuolių, o įprastas citramonas skausmo nenumalšindavo, tekdavo kentėti. Iš pradžių priepuoliai trukdavo apie parą, paauglystės metais - net iki trijų parų. Pastaruoju metu priepuoliai ištinka maždaug kartą du per mėnesį. Bet nevadinčiau to liga. Esu sveikas žmogus.”
 

Vaistai ir kitos gudrybės


“Kilus priepuoliui kaipmat imu purškalą Imigran. Stengiuosi, kad namiškiai ir bendradarbiai nė neįtartų, jeigu kartais pasijaučiu blogai. Rankinėje beveik visada turiu tablečių. Laiku jų pavartojus, galima visiškai išvengti skausmo.
Priepuolius išprovokuoja tam tikri veiksniai, pvz., didelis stresas ar nemiga. Reikia vengti raudonojo vyno, fermentinio sūrio, nepiktnaudžiauti šokoladu, nepersimiegoti ir nesinervinti!”

Susiję straipsniai

Mūsų draugai