Tiek artimuosius, tiek slaugos specialistus demencija sergančių ligonių priežiūra smarkiai vargina. Tačiau nereikia skubėti viską atlikti patiems, leiskite kuo daugiau darbų/užduočių skatinti atlikti ligonius, nes taip jie ilgiau išlieka savarankiški ir labiau patenkinti savimi. Pritaikant namų aplinką sergančiajam, reikia turėti omenyje, kad ji būtų paprasta, saugi ir patogi. Apskritai reikia stengtis išlaikyti ligoniui pažįstamą namų aplinką. Įvairūs pakeitimai, naujovės glumina pacientą, sunkina jo orientaciją. Reikalingus daiktus jis turėtų rasti įprastose, žinomose jam vietose.
Bendravimą su sergančiuoju demencija nulemia jo atminties blogėjimas, kalbos sutrikimai, dėmesio stoka, apatija, nerimastingumas. Svarbu išmokti tinkamai bendrauti su tokiu asmeniu, nes bendravimo problemos, tarpusavio nesupratimas sukelti paciento pyktį ar agresiją. Prižiūrint tokį ligonį dera nuolat pabrėžti/paskatinti išlikusius ligonio sugebėjimus ir lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos. Svarbu išlikti kantriam, laukti, kol pacientas atsakys į mūsų klausimus, nepertraukinėti (prisiminkite, kad paciento mastymas lėtesnis, jis sunkiau ir ilgiau „renka“ reikiamus žodžius, jam sunkiau atsiminti ir pan.). Jei matote, kad ligoniu sunku rasti tinkamą žodį, galima subtiliai pasiūlyti spėjamą – kurio galima ligonis nesuranda/neprisimena. Bendravimas bus paprastesnis, jei klausimus formuluosite taip, kad ligonis galėtų atsakyti „taip“ arba „ne“. Jei matote, kad pacientas nesupranta, reikia klausimus kantriai pakartoti ar perfrazuoti. Niekada ligoniui neprieštaraukite, nes dėl to gali kilti audringos reakcijos, tokios kaip riksmas, pyktis, verksmas.
Ligos pradžioje kurį laiką ligoniai dar pajėgūs gyventi savarankiškai ar vieni. Tačiau ateina metas, kai palikti ligonio be priežiūros jau nebegalima.
Jei pastebite, kad jums artimas asmuo:
· baigęs virti pamiršta išjungti viryklę ar, prisipylęs į virdulį vandens, užsukti vandens čiaupą;
· pamiršta uždaryti buto ar namo duris;
· baigęs pokalbį, nebeišjungia telefono ir/ar nebemoka juo naudotis, prireikus skubios pagalbos;
· nepastebi ant grindų telkšančio vandens ar be reikalo degančios ugnies bei kitų pavojingų situacijų;
· stresinėse situacijose pasimeta ar neprognozuojamai/neadekvačiai elgiasi;
· nebesijaučia laimingas, pasilikęs vienas namuose, o tampa susijaudinęs, nuliūdęs ar užsisklendžia savyje;
· praranda orientaciją ar pradeda klajoti,ligonio jau nebegalima palikti vieno, be nuolatinės priežiūros.
Parinkite patogią vietą valgymui. Nors didžiąją dalį gyvenimo valgyta virtuvėje ar valgomajame, ligonis gali geriau jaustis ir valgyti savo kambaryje. Tačiau nereikia palikti ligonio vieno.
Sergant demencija gali pasikeisti skonis ir sustiprėti potraukis saldumynams. Ilgainiui demencija sergančiajam kyla sunkumų nustatant/suprantant, kas yra maistas ir kas ne, net sunku susigaudyti, ką daryti su rankoje laikomu maistu. Taigi pavojingus, kenksmingus sveikatos maisto produktus laikykite neprieinamose ligoniui vietose (kaip ir saugodami nuo vaikų).
Sergančiajam kyla sunkumų, nustatant, kuri lėkštė yra jo. Net kai patiekalas stovi priešais jį, vis vien neaišku, kuris skirtas jam. Patartina sužymėti lėkštes ir indus, kad būtų aišku, jog jie priklauso ligoniui. Taip pat aiškiai pažymėkite puodelius. Apskritai demencija sergančiam ligoniui patartina parinkti aiškiais, ryškiais, spalvotais simboliais pažymėtus plastikinius indus. Įrankiai turi būti saugūs – kad nesusižeistų, neįsipjautų.
Sutrikusi atminčiai, ligonis pamiršta, kad jau valgė. Taigi galima pasiūlyti keletą negausių pusryčių ar palikti matomose vietose daržovių, lengvų užkandžių. Jei ligonis yra maitinamas, daryti tai neskubant, mažais kąsneliais, pasodinti, kad neužspringtų.
Būna, kad kartu su demencija ligonis serga ir kitomis ligomis, nuo tokių asmenų gali tekti slėpti tam tikrus maisto produktus, pvz., cukrų ir saldumynus.
Saugant ankstesnius naudojimosi tualetu įpročius, reikia pasirūpinti, kad ligonis naudotųsi tualetu reguliariai, ryte ar vakare, taip pat, atsižvelgiant į skysčių vartojimo įpročius, kas kelias valandas dieną. Tualeto ir vonios durys turi būti aiškiai pažymėtos, lengvai prieinamos. Žiūrėti, kad kelyje nebūtų jokių kliūčių – užrakinamų durų, laiptų, baldų ir pan. Esant bendravimo problemoms, ligoniai dažnai negali pasisakyti, kad nori į tualetą. Tokiais atvejais reikia mėginti atspėti pagal elgesį – nusirenginėja, darosi neramus. Jei yra judėjimo sutrikimų ar tualetas toli, galima kambaryje laikyti kėdę-tualetą. Jei tualete žmogus pamiršta, ko atėjęs, reikia padėti jam paprastais nurodymais, o jei ir to nebesupranta, tuomet padėti jam nusirengti, atsisėsti ir nusivalyti. Jei išsivysto šlapimo ar išmatų nelaikymas, pasirūpinti gera/tinkama kūno higiena. Reikia nepamiršti, kad nemažai šlapimo nelaikymui gydyti skirtų vaistų pablogina pažinimo funkcijas. Vėlyvose demencijos sindromo stadijose prireikia sauskelnių.
Palaikykite susiformavusius maudymosi įpročius, tačiau nepalikite ligonio vieno vonios kambaryje. Vonios duryse neturi būti jokių kabliukų ar rakinamų spynų. Reikia žiūrėti, kad vandens temperatūra būtų tinkama, patiesti tinkami, neslidūs kilimėliai, po maudymosi neliktų ant grindų vandens. Taip apsisaugosite nuo galimai traumuojančių paslydimų. Asmens higienai naudojami instrumentai turi būti tvarkingi ir saugūs. Reikia nuolat prižiūrėti rankų ir kojų nagus.
Reikia stengtis, kad pacientas išlaikytų kasdienius įpročius – laiku keltis, praustis, rengtis, pusryčiauti ir pan. Dėl fizinio aktyvumo trūkumo neretai didėja priklausomybė nuo artimųjų ar slaugančiųjų. Efektyviai gali padėti įtraukimas į kasdieninę sudėtingų sprendimų nereikalaujančią namų ūkio ir ruošos veiklą. Pasivaikščiojimas lauke ar žaidimai su sviediniu patalpose taip pat pagerina savijautą. Reikia rūpintis, kad aplinka, kur pacientas vaikšto, būtų saugi (dėl galimų kritimų), vasarą yra didelė rizika perkaisti, o žiemą – sušalti. Žiūrėkite, kad jūsų slaugomas žmogus gertų pakankamai skysčių, jei daug vaikšto.
Jei jūsų prižiūrimas žmogus blogai miega naktį Galima vadovautis praversiančiais patarimais:
· Pamėginkite padėti tokiam asmeniui susivokti laike. Laikykite laikrodžius įvairiose gerai matomose vietose.
· Laikykite atitrauktas užuolaidas ar žaliuzes, kad žinotų, koks paros metas – diena ar naktis.
· Ribokite kofeino kiekį.
· Skatinkite fizinį aktyvumą – mėginkite padėti ligoniui kasdien atlikti bent keletą fizinių pratimų.
· Neleiskite pernelyg dažnai prigulti pogulio.
· Miegamajame turi būti ramu, gerai išvėdinta. Patalynė patogi, palaikanti tinkamą kūnui temperatūrą.
· Nakties metu palikite naktinę lemputę. Visiška tamsa gali sustiprinti sumišimą.
· Jei jūsų slaugomas asmuo nakties metu kenčia dėl ligų sukeliamo skausmo, pasitarkite su gydytoju, ar galima būtų duoti jam nakčiai vaistų nuo skausmo.
· Pasitarkite su gydytoju dėl nemigos. Gydytojas kartais paskiria migdomųjų vaistų.
Kartais gali padėti pačios paprasčiausios priemonės, t.y. nieko baisaus, jei jūsų slaugomas žmogus vaikštinėja saugioje vietoje, pvz., aptvertame kieme, kurių vartų atverti jis negali. Taigi, iš anksto pasirūpinę saugia aplinka, jūs galite išvengti nereikalingų konfliktų. Galima pastatyti kokį specialų ženklą ar baldus, kurie užtvertų kelią; mėginkite priminti, kad negalima vaikščioti pro tam tikras duris. Tuo pačiu tikslu galima skersai durų pririšti kaspiną ar paslėpti durų rankeną, užkabinant ant jos gabalą audinio ar kokį rūbą. Gera priemonė – įspėjimo/aliarmo sistema, reaguojanti, kai jūsų slaugomas asmuo ruošiasi palikti tam tikras patalpas ar teritoriją. Galite pasinaudoti specialiais durų užraktais, kurių „neįveiks“ ligonis. Tačiau tokiu atveju jokiu būdu negalima palikti ligonio vieno, nes, kilus gaisrui, jis gali žūti.
Paslėpkite paltus ir batus, kad neatsirastų poreikio kažkur eiti vienam, be palydovo. Naudokite specialią apyrankę (ar pan.) su asmens duomenimis, kad slaugomajam asmeniui palikus namus ir paklydus, jis būtų atpažintas.
Sergantysis demencija nepajėgus pasirūpinti savo sveikatos būkle, tad slaugančiajam reikia bendrauti su šeimos gydytoju, rūpintis, kad laiku būtų išrašyti ir nupirkti lėtinėms ligoms gydyti skiriami vaistai, atlikti reikiami tyrimai. Apie naujai atsiradusius simptomus, ligonio elgsenos pasikeitimus, sveikatos būklės pasikeitimus reikia informuoti gydytoją, jis įvertins šito priežastis.
Demencijos sindromo pradžioje ligoniai pajėgūs patys savarankiškai vartoti skiriamų vaistų – tereikia jiems surašyti, kokių ir kada vaistų vartoti. Vėlesnėse stadijose pacientui vaistų palikti negalima, nes jis neprisimena, kiek ir kokių reikia vartoti. Yra rizika, kad suvartos vaistų per daug (perdozavimo, apsinuodijimų ir mirties pavojus) ar visai neišgers (taip pat pavojinga, jei vaistai būtini). Tokiais atvejais vaistai laikomi ligoniui neprieinamoje vietoje ir juos privalo pacientui paduoti slaugantis asmuo.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau