Astma - liga visam gyvenimui

Bronchų astma kol kas neišgydoma, ji gali varginti visą gyvenimą. Sergančiajam svarbu išmokti prisitaikyti prie savo būklės. Kai suprasite ligą provokuojančius veiksnius bei jos simptomus, sąžiningai vartosite gydytojo paskirtų vaistų, valdyti ją bus lengviau. Kaip tai padaryti, konsultuoja gydytoja alergologė-pulmonologė dr. Eglė VAITKAITIENĖ.
 

Svarbi švari aplinka


Sergančiojo astma gyvenimo būdas labai priklauso nuo to, kam žmogus yra alergiškas. Tai gali būti namų dulkių erkutė (net labai kruopščiai valant namus, 100 proc. jų pašalinti nepavyksta), katės alergenas (net atsisakius katę laikyti namuose jos alergenas namuose gali būti aptinkamas iki penkerių metų), žiedadulkės ir kt.
Alergiškam žmogui labai svarbu sudaryti kuo sveikesnę aplinką namuose ir darbe. Artimiausias jūsų patarėjas turėtų būti šeimos gydytojas, gydytojas alergologas ar visuomenės slaugytoja. Nepamirškite su savimi visada turėti skubios pagalbos vaistų ir mokėti tinkamai juos vartoti.
 

 

Mityba


Sergantieji astma neretai pirmuosius alergijos požymius pastebi dar vaikystėje. Jie pasireiškia reakcija į tam tikrus maisto produktus. Suvartojus daugiau tokių produktų (dažniausiai baltyminių) – pieno, kiaušinių, braškių ar žuvies, gali įvykti alerginė reakcija bei astmos paūmėjimas. Gana dažnai alergiją sukelia riešutai, saulėgrąžos ar jų aliejus.
Pastebėjus alergijos simptomų, juos sukeliančių produktų reikėtų nevartoti bent 6 mėnesius. Kai alerginės reakcijos kartojasi, produkto būtina atsisakyti visiškai.
Reikėtų žinoti, kad alergija riešutams ir žuviai kartais išlieka visą gyvenimą, todėl geriau neeksperimentuokite. Nepadės jokie vaistai, jei neatsisakysite netinkamo produkto.
Beje, lankydamiesi kavinėje ar restorane, pateikite sąrašą produktų, kurių negalite valgyti, – tai jau tampa įprasta ir Lietuvoje. Prieš pirkdami produktus parduotuvėse, studijuokite etiketes.
 

Vaistai vartojami reguliariai


Jei diagnozuota astma, būtina vartoti vaistų, laikantis gydytojo nurodymų. Tik gydytojas gali keisti, sumažinti vaisto dozę ar nutraukti gydymą, jei reikia. Tai lemia astmos sunkumo laipsnis (lengvas, vidutinis, sunkus) ir eiga (kompensuota, dalinai kompensuota, nekompensuota). Atsisakyti vaistų pasijutus geriau – didelė klaida. Išsamesnė apklausa ir klinikiniai požymiai parodo, kad ir tokiu atveju problemų dėl astmos vis dėl to yra: liga trukdo normaliam fiziniam aktyvumui, sergančiajam sunku lipti laiptais, sunkiau atlikti dienos darbus, trikdomas normalus miegas.
Klinikiniai tyrimai rodo, kad gerą gyvenimo kokybę užtikrina tinkama priežiūra ir medikamentinis gydymas.
Astmai kontroliuoti gydytojai vadovaujasi pasaulinėmis rekomendacijomis – GINA. Pagal jas, vienas iš ilgalaikių astmos valdymo tikslų – neribotas sergančiojo astma fizinis aktyvumas.
 

Kvėpavimo pratimai


Taisyklingą kvėpavimo techniką svarbu įvaldyti ir sveikam žmogui, o sergančiajam astma tai dar svarbiau. Sergančiuosius kineziterapijos specialistai moko mankštos pratimų ir taisyklingai kvėpuoti.
Įsidėmėkite: negalima kvėpuoti „pečių juosta“. Šis kvėpavimo būdas, kai dalyvauja raktikaulio raumenys, – neefektyvus. Reikėtų išmokti kvėpuoti „pilvu“.
Labai naudingi yra balionų, dūdelės pūtimo pratimai, stiprinantys krūtinės ląstos raumenis.
Atlikite paprastą pratimą namuose: pūskite orą pro šiaudelį į vandens pripildytą butelį. Tai efektyvu.
Kineziterapinių pratimų turėtų mokėti kiekvienas sergantysis astma. Atlikti juos rekomenduojama kiekvieną dieną patogiu laiku.
 

Ar naudingos fizioterapijos procedūros?


Ši tema paskutiniuoju metu yra diskutuotina. Jas galima taikyti ne daugiau kaip du kartus per metus. Naudingiausios kvėpavimo takams yra inhaliacijos. Kuo mažesnis inhaliuojamų lašelių dydis, tuo giliau jie gali prasiskverbti į kvėpavimo takus. Įkvėpto ir „nusėdančio“ kvėpavimo takuose skysčio kiekis priklauso ir nuo įkvėpimo gylio, įkvėpimų skaičiaus per minutę.
Inhaliacijoms geriausiai tinka 0,9 proc. valgomosios druskos (NaCl) tirpalas. Jokiu būdu negalima inhaliuoti aliejinių tirpalų.
 

Prasidėjus astmos priepuoliui


Pagrindinis astmos simptomas – priepuolinio pobūdžio dusulys.
Kaip atpažinti astmos paūmėjimą?
Pagrindiniai simptomai:
varginantis kosulys,
pasunkėjęs kvėpavimas (oro gaudymas),
cypimas, švokštimas,
sunkumo, spaudimo krūtinėje jausmas.
Kai būklė blogėja:
nosies sparnelių plasnojimas įkvėpimo metu;
dažnėjantis kvėpavimas;
įkvėpimas trumpesnis už iškvėpimą, cypimas;
kvėpavime dalyvauja pagalbiniai raumenys (tarpšonkauliniai, duobės virš raktikaulio);
kalbėdamas gaudo orą;
lūpos gali būti melsvos.
Ką daryti?
Patogiai atsisėskite. Nusiraminkite, kvėpuokite rečiau ir giliau, įkvėpkite pro nosį, iškvėpkite pro burną. Jei esate šiltoje patalpoje, atidarykite langą (nedarykite skersvėjų). Paimkite inhaliatorių ir supurkškite gydytojo paskirtų vaistų.
Stebėkite save: paprastai po 5–10 min. būklė gerėja, rečiau kosima, mažiau vargina sunkumas krūtinėje ir dusulys, kalba normalizuojasi, kvėpavime mažiau dalyvauja krūtinės ląstos raumenys, gerėja nuotaika.
Jeigu per pirmąją valandą, atlikus 6 įpurškimus, būklė ne gerėja, o blogėja, stiprėja dusulys, dažnėja kvėpavimas, mėlsta lūpos, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą!
 

SŽ informuoja
Taisyklingas inhaliatoriaus naudojimas


Inhaliatorių formos ir vaistų įkvėpimas skiriasi. Kaip taisyklingai naudoti inhaliatorių, jums parodys gydytojas ar slaugytoja. Apsilankius pas gydytoją, reikėtų pasitikrinti, ar taisyklingai įkvepiate vaistų.
Inhaliatorius astmos simptomams palengvinanti ir priepuoliui nutraukti gali būti: baltas (trumpai veikiantis salbutamolis), pilkšvai melsvas (trumpai veikiantis ventolinas) arba žalsvas (ilgai veikiantis sereventas) . Kiti inhaliatoriai – oranžinis, žalias, violetinis – astmos priepuoliui nutraukti nėra tinkami. Išimtis – bokštelio pavidalo inhaliatorius raudonu kamšteliu. Dėl pastarojo konsultuokitės su gydytoju.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai