Kai kojos sveikos – gyventi lengviau

Kojų paviršinių venų išsiplėtimu – varikoze – serga kas penktas Lietuvos gyventojas. Tad klausimai apie ligą, jos profilaktiką ir gydymą, aišku, aktualūs daugeliui. Todėl apie tai kalbėjomės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kraujagyslių skyriaus vadovu chirurgu dr. Linu Velička ir Kauno sveikatingumo sporto klubo „Amazon gym“ vadove mankštų specialiste Džilda Valaitiene.
 
Sergant venų varikoze dėl lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo blogėja veninio kraujo nutekėjimas, vystosi veninis sąstovis. Ligoniai skundžiasi kojų sunkumu, tinimu, niežuliu, mėšlungiu. Negydoma ar nepakankamai gydoma liga gali komplikuotis blauzdos opa, venų uždegimu.
Venų varikozė gali prasidėti ankstyvoje jaunystėje, ypač jei yra įgimtų venų ir vožtuvų pakitimų. Venų ligomis dažniau serga moterys, dirbančios stovimą ar sėdimą darbą. Pirmi venų varikozės požymiai dažnai išryškėja nėštumo metu.
Po gydymo ar operacijos pacientams skiriama kompresoterapija, fiziniai pratimai, vertikalios ir vaistažolių vonios.
 

Pasirūpinkite savo kojomis


Jei vakarais jaučiate, kad kojos yra sunkios, patinusios, pavargusios, skausmingos, norėdami to išvengti, turėtumėte pasirūpinti dar dieną.
Pavyzdžiui, jei dirbate stovimą darbą, kas valandą po 5 min. judinkite pėdą aukštyn ir žemyn.
Labai naudinga, grįžus po darbo, namuose pagulėti bent 30 min. iškėlus kojas aukščiau krūtinės, tai pagerina kraujotaką.
Naudinga kojas iki kelių apipilti šaltu vandeniu, – tai suteiks joms palengvėjimą, ypač kai kojos kaista ar yra ištinusios. Dėl šalto vandens venos susitraukia ir įveikiamas sąstovis. Sergantiesiems venų ligomis patartina du kartus per dieną (vasarą per karščius ir dažniau) braidyti po vandenį, vaikščioti rytais po vėsią rasą.
 

Patogi avalynė


Atkreipkite dėmesį, kad avalynė ir rūbai nespaustų, nevaržytų jūsų judesių. Batų kulnelio aukštis neturėtų būti daugiau nei 3–4 cm. Dėvint aukštakulnius batelius, blogėja kojų veninio kraujo nutekėjimas, todėl plečiasi venų sienelės, sutrinka venų vožtuvų funkcija.
Pasitarus su kraujagyslių gydytoju, jums gali būti paskirtos gydomosios kojinės ar pėdkelnės, atsižvelgiant į jums reikalingą spaudimo (kompresijos) laipsnį. Mūvėkite elastines kojines, jos patikimai sumažina venų išsiplėtimo sukeltus simptomus.
 

Koreguokite svorį


Jei turite antsvorio, sumažinkite svorį iki normalaus – jums bus lengviau judėti. Svarbu sekti, kad viduriai būtų normalūs, nes jų užkietėjimas, kaip ir antsvoris, didina pasipriešinimą veninio kraujo nutekėjimui ir veninio kraujo sąstovį.
Vartokite daugiau augalinio skaidulinio maisto, gerkite daugiau skysčių. „Sergantiesiems venų varikoze karštu vasaros periodu reikėtų išgerti 2–3 litrus skysčių per parą. Skysčių kiekio neribokite, jei nėra rimtų širdies ir inkstų sutrikimų“, – pataria dr. Linas Velička.
Vartokite maisto produktų, kuriuose yra vitaminų E, C. Valgykite daug daržovių, vaistažolių, turinčių flavonoidų (gudobelės, grikių, jonažolių).
 

Gyvenkite aktyviai


Pasistenkite gyventi aktyvų, judrų gyvenimą, kuo daugiau vaikščiokite, bėgiokite, lipkite laiptais. Jums tinka įvairūs dinamiški pratimai, plaukimas, aerobika, šokiai, važiavimas dviračiu. „Tačiau, jeigu norite didinti raumenų masę (dirbti su treniruokliais, užsiimti imtynėmis) ir atlikti daugiau jėgos pratimų, dėl individualios fizinių pratimų programos pirmiausia pasitarkite su kraujagyslių specialistu“, – pataria Džilda Valaitienė.
Ligoniams, kuriems venos smarkiai išsiplėtusios, pirtimi reikėtų naudotis labai saikingai ir atsargiai, nes prakaituojant netenkama daug skysčių, o padidėjęs kraujo klampumas skatina venų trombozę. Jeigu vis dėlto labai norite, pirtyje būkite trumpai (geriau gulėkite ant suolo nei sėdėkite), o, išėję iš pirties, nusiprauskite (ypač kojas) po šaltu dušu.
Jei mėgstate keliauti, reikėtų vengti ilgesnių kelionių autobusu, lėktuvu. O jeigu vis dėlto vyksite, ypač į karštuosius kraštus, pasiimkite su savimi reikalingų vaistų, gydomojo tepalo, elastinių kojinių.
„Įvairiose gyvenimo situacijose vadovaukitės paprasta taisykle: nestovėkite, jei galite vaikščioti, ir nesėdėkite, jei galite gulėti “, – pataria dr. Linas Velička.
 

Gydymas


Sergant lėtiniu venų nepakankamumu ir jaučiant kojų skausmus, būtina konsultuotis su kraujagyslių chirurgu. Jis parinks jums tinkamus medikamentus ir kompresinę terapiją (kai specialiu metodu tam tikrais bintais yra tvarstomos kojos arba dėvimos kompresinės kojinės).
Rekomenduojama taip pat naudoti venotonikus, gydomuosius tepalus (padeda tepalai, geliai, turintys arnikos). Jei būtina, atliekama venų operacija.
Sužinojusi, kad esate nėščia (ir po gimdymo), nešiokite elastines kojines ar pėdkelnes, ypač jei turite paveldėtą polinkį į venų išsiplėtimą.
Minėtos priemonės mažins ligos simptomus, progresavimą, komplikacijų riziką, tačiau visiškai venų varikozės nepanaikins.
 

Fiziniai pratimai namuose


• Atsistokite ant pirštų galų, giliai įkvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą.
• Stovėkite ant kulnų, pakėlę pėdos priekį pakaitomis nuleisdami kulnus.
• Sėdėdami siūbuokite pėdas, pakaitomis pakeldami ir nuleisdami kulnus ar pirštus.
• Sėdėdami pakelkite pėdų pirštus ir juos sukinėkite tai į išorę, tai į į vidų (automobilio stiklo valytuvo judesys).
• Sėdėdami tą patį judesį darykite ir su kojų kulnais, kojų pirštais atsirėmę į grindis (atvirkštinis stiklo valytuvo judesys).
• Atsigulkite ant nugaros. Pakelkite ir ištieskite kojas į vertikalią padėtį, lankstykite kojų pėdas: įtempdami kojų pirštus, po to – kulnus.
• Atsigulę ant nugaros, pakelkite ištiestas kojas į viršų ir darykite „žirkles“, imituodami ėjimą.
„Kiekvieną pratimą kartokite nuo 8 iki 16 kartų. Pratimus sėdint ar stovint naudinga daryti kas 1–2 valandas“, – pataria mankštų specialistė.
 

Bendrosios rekomendacijos


• Stenkitės ilgai nestovėti, nesėdėti.
• Dėvėkite kompresines kojines, kai sunkiai dirbate.
• Rūpinkitės sveika mityba, svorio kontrole, aktyviu gyvenimo būdu.
• Nešiokite patogią avalynę, pade pageidautinas supinatorius.
• Venkite ilgo buvimo saulėje, karštos vonios.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai