Peties skausmas

Peties skausmas yra dažnas, ypač vyresnių žmonių, negalavimas. Jo priežastys gali būti labai įvairios: periartikulinių audinių patologija, peties sąnario uždegimai ir traumos, nervų, esančių netoli peties sąnario, pažeidimai, metaboliniai sutrikimai, navikai ir kitos ligos.
Dažniausia peties sąnario skausmo priežastis – periartikulinių audinių patologija: peties rotatorių manžetės (viršdyglinio, podyglinio, pomentinio ir mažojo apvalaus raumens) sausgyslių, dvigalvio žasto raumens sausgyslės ar popetinio, podeltinio tepalinių maišelių uždegimas.
 

Rotatorių manžetės (RM) sausgyslių uždegimas arba insercinis sindromas


Dažniausia peties skausmo netrauminė priežastis yra RM sausgyslių uždegimas.
Skiriamos trys stadijos: 1) edemos ir hemoragijos. Ji būdinga jaunesniems negu 25 metų amžiaus, užsiimantiems aktyvia veikla žmonėms; 2) fibrozės stadija – sausgyslės sustorėja ir atsiranda fibrozė dėl pasikartojančio mechaninio spaudimo. Ši stadija dažnai pasireiškia aktyviems 25-40 metų žmonėms; 3) RM plyšimo stadija.
Pagrindinis RM sausgyslių uždegimo simptomas yra skausmas, kuris atsiranda ar sustiprėja atitraukiant ranką. Jis gali būti aštrus arba bukas, lokalus, nurodomas kaip priekinio peties paviršiaus ar išplitęs priekinio šoninio arba net užpakalinio peties paviršiaus skausmingumas. Skausmas gali varginti ir naktį, ypač gulint ant pažeisto peties.
Spontaninis RM plyšimas pasitaiko retai. Jis dažniau būdingas ligoniams, sergantiems reumatoidiniu artritu (RA), sistemine raudonąja vilklige (SRV), esant metaboliniams sutrikimams, vartojant gliukokortikosteroidų. Dažnai ligoniai nurodo buvusią traumą: kritimą ant peties, ištiestos rankos arba pakėlus sunkų daiktą. Klinika pasireiškia peties skausmu ir raumenų silpnumu (sunku atitraukti ranką į šoną ir pasukti ją į išorę). Ilgainiui atsiranda viršdyglinio ir podyglinio raumens atrofija.
Esant ankstyvoms stadijoms peties rentgenogramose nematyti jokių pokyčių. Vėliau nustatomas kalcio druskų susikaupimas sausgyslėje, kaulinės išaugos popetinėje srityje, RM nykimas. Diagnozuojant ūminį RM plyšimą informatyvus ultragarsinis ir BMR tyrimas.
Gydymas
Ligos pradžioje daugumai ligonių efektyvu pažeistą petį gydyti ramybe, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), vietinėmis steroidų injekcijomis, darbo vietos ir sąlygų pritaikymu, krūvio, tenkančio pečiui, sumažinimu, kineziterapija.
NVNU pasižymi stipriu analgetiniu ir uždegimą mažinančiu poveikiu. Šis poveikis yra universalus, todėl vaistai tinka bet kokios kilmės peties skausmui, sukeltam periartikulinių audinių patologijos, sąnarių ligų ar nervų pažeidimų, malšinti. COX-2 selektyvūs inhibitoriai, palyginti su klasikiniais NVNU, geriau toleruojami ir taip pat veiksmingai slopina skausmą. Jie neturi žalingo poveikio virškinamajam traktui, mažesnė kraujavimo iš virškinamojo trakto tikimybė tiek jaunesniems, tiek ir vyresnio amžiaus ligoniams. NVNU kiekvienam ligoniui reikia parinkti individualiai, nes nėra nei vieno šios grupės preparato, kuris būtų veiksmingas visiems ligoniams.
Chirurginis gydymas rekomenduojamas, jei per vienerius metus konservatyvus gydymas neduoda rezultato: išlieka stiprus skausmas ir smarkus peties funkcijos sutrikimas.
Esant RM plyšimui, aukščiau minėtas gydymas, išskyrus steroidų injekcijas, efektyvus 90 proc. ligonių. Chirurginis gydymas priklauso nuo simptomų stiprumo, funkcijos poreikių ir RM plyšimo etiologijos.
 

Dvigalvio žasto raumens sausgyslės uždegimas ir plyšimas


Dažnai būna susijęs su inserciniu sindromu. Būdingas priekinio peties paviršiaus skausmas, kuris sustiprėja nešant daiktus pažeista ranka. Sausgyslei plyšus, ligoniai dažnai teigia, kad jaučia spragtelėjimą ir skausmą, atsiradusį keliant daiktą, apatiniame žasto trečdalyje matomas iškilimas. Vyresnio amžiaus žmonėms sausgyslės plyšimas gali būti spontaniškas, o simptomai silpni arba jų gali visai nebūti.
Gydymas
Ūminis sausgyslės plyšimas jauniems žmonėms gydomas chirurginiu būdu, vyresniems – gydymas konservatyvus.


 

Peties raktikaulinio (PR) sąnario uždegimas


Dažniausia PR sąnario skausmo priežastis – tiesioginė peties trauma, kuri nulemia sąnario nestabilumą ir antrinius degeneracinius pokyčius. Uždegimas gali pasireikšti ir sergantiesiems RA, sepsiniu artritu, spondiloartropatija. Gali skaudėti visą petį. Skausmas sustiprėja atitraukiant ranką į šoną, o ypač pritraukiant ranką krūtinės aukštyje, kai suspaudžiamas sąnarys. Čiuopiant nustatomas didesnis skausmingumas ir krepitacija PR sąnario srityje.
Tiriant rentgenologiškai nenustatoma jokių pokyčių arba matoma dislokacija.
Esant ūminiam pažeidimui, gydoma ramybe ir NVNU arba chirurginiu būdu, atsižvelgiant į sąnario nestabilumą ir paciento funkcinius poreikius.
Dažniausias intrasąnarinio pažeidimo simptomas yra skausmas judinant petį. Skausmas gali plisti į kaklą, nugarą, ranką. Įprastinis atsakas į skausmą – sumažėję peties sąnario judesiai ir kaip kompensacija – padidėjęs mentės judrumas.
 

Artrito sukeltas uždegimas


Peties sąnario uždegimą dažniausiai sukelia RA, SRV, psoriazinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, Reiterio sindromas, sklerodermija, podagra, pseudopodagra.
Rentgenologiškai nustatomas susiaurėjęs sąnarių tarpas, kaulų erozijos ir cistos, nėra ryškių osteofitų ir sklerozės požymių.
Gydymas
Konservatyvus: skausmo mažinimas bei peties judrumo išlaikymas.
Kai peties struktūrų pokyčiai dideli, ypač sergant RA, rekomenduojamas peties sąnario endoprotezavimas.
 

Osteoartrozė


Peties sąnario osteoartrozė pasireiškia retai, nes peties sąnarys „nelaikė“ svorio. Skausmas paprastai būna nestiprus, nesutrikdantis kasdieninės veiklos.
Gydyti rekomenduojama analgetikais, NVNU, kineziterapija.
 

Sąaugiminis kapsulitas, arba „įšaldytas“ petys


Būdinga lėta pradžia, peties sąnario judesių sutrikimas, naktiniai skausmai, visomis kryptimis riboti pasyvūs ir aktyvūs judesiai. Pradinis simptomas yra peties skausmas, plintantis į ranką, nugarą, kaklą. Skausmui stiprėjant, mažėja judesiai. Procesas dažniausiai praeina savaime per 10 mėnesių. Sąaugiminis kapsulitas labai dažnai pasireiškia sergant cukriniu diabetu, gali atsirasti po periartikulinių audinių pažeidimų, peties sąnario uždegimo, esant plaučių tumorui, plaučių TBC, kaklo radikulopatijai, po miokardo infarkto.
Gydymas
Peties skausmo mažinimas, funkcijų sugrąžinimas ir pirminių priežasčių šalinimas.
Kadangi liga trunka apie metus, ypač svarbi kineziterapija.
 

Kaklo radikulopatija


Kaklo radikulopatija gali pasireikšti peties skausmu. Dažnai kartu būna ir jutimo sutrikimai, sumažėjusi raumenų jėga.
Kai sunku atskirti, kuri liga sukėlė simptomus (pvz., insercinis sindromas ar kaklo radikulopatija), kai jos pasireiškia kartu, į skausmingą vietą rekomenduojama suleisti vietinio anestetiko.
 

Nervo suspaudimo sindromas


Periferinių nervų suspaudimas taip pat gali sukelti peties skausmą. Pažastinio nervo suspaudimas yra gana reta skausmo, raumenų silpnumo ir atrofijos priežastis. Skauda pečių juostą, skausmas sustiprėja atitraukiant ranką ir sukant į išorę. Būdinga parestezija peties išorinėje pusėje ir viršutinėje rankos dalyje bei deltinio raumens silpnumas.
Antmentinio nervo suspaudimas pasireiškia giliu skausmu ties mentės viršutiniu kraštu. Skausmas neplinta į ranką. Visi judesiai, kurių metu mentė juda į priekį, tokie kaip siekimas skersai krūtinės, gali padidinti skausmą. Kadangi šis nervas neinervuoja odos, todėl nebūna parestezijų, tirpimo. Ilgainiui atsiranda viršdyglinio ir podyglinio raumens silpnumas ir atrofija.
 

Navikai


Pirminiai navikai ir metastazės sukelia peties skausmą, tiesiogiai pažeisdami skeleto ir raumenų sistemą arba spausdami aplinkines struktūras. Pirminiai navikai būdingesni jaunesnio amžiaus žmonėms. Dauguma jų atsiranda tipinėse vietose, pvz., osteogeninė sarkoma – žastikaulio metafizėje. Norint nustatyti staigaus peties skausmo priežastį vyresnio amžiaus žmonėms, būtina pagalvoti apie metastazes ir mielominę ligą.
Pancoast‘o sindromas arba plaučių viršūnių navikas taip pat gali pasireikšti peties skausmu. Diagnozuojant navikus, informatyvūs yra rentgenologiniai ir kompiuterinės tomografijos tyrimai.
Be jau minėtų priežasčių, peties skausmą gali sukelti ūminės pilvo organų ligos: blužnies pažeidimai, tulžies pūslės ligos, abscesas, krūtinės angina ir miokardo infarktas, metaboliniai sutrikimai: hipo- ir hipertirozė, cukrinis diabetas, antrinis hiperparatiroidizmas, ilgalaikės hemodializės. Visiems šiems ligoniams menkai padeda gydymas šiluma, NVNU, vietinėmis steroidų injekcijomis, tačiau būklė dažnai pagerėja gydant pagrindinę ligą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai