Peties skausmas yra dažnas, ypač vyresnių žmonių, negalavimas. Jo priežastys gali būti labai įvairios: periartikulinių audinių patologija, peties sąnario uždegimai ir traumos, nervų, esančių netoli peties sąnario, pažeidimai, metaboliniai sutrikimai, navikai ir kitos ligos.
Dažniausia peties sąnario skausmo priežastis – periartikulinių audinių patologija: peties rotatorių manžetės (viršdyglinio, podyglinio, pomentinio ir mažojo apvalaus raumens) sausgyslių, dvigalvio žasto raumens sausgyslės ar popetinio, podeltinio tepalinių maišelių uždegimas.
Dažniausia peties skausmo netrauminė priežastis yra RM sausgyslių uždegimas.
Skiriamos trys stadijos: 1) edemos ir hemoragijos. Ji būdinga jaunesniems negu 25 metų amžiaus, užsiimantiems aktyvia veikla žmonėms; 2) fibrozės stadija – sausgyslės sustorėja ir atsiranda fibrozė dėl pasikartojančio mechaninio spaudimo. Ši stadija dažnai pasireiškia aktyviems 25-40 metų žmonėms; 3) RM plyšimo stadija.
Pagrindinis RM sausgyslių uždegimo simptomas yra skausmas, kuris atsiranda ar sustiprėja atitraukiant ranką. Jis gali būti aštrus arba bukas, lokalus, nurodomas kaip priekinio peties paviršiaus ar išplitęs priekinio šoninio arba net užpakalinio peties paviršiaus skausmingumas. Skausmas gali varginti ir naktį, ypač gulint ant pažeisto peties.
Spontaninis RM plyšimas pasitaiko retai. Jis dažniau būdingas ligoniams, sergantiems reumatoidiniu artritu (RA), sistemine raudonąja vilklige (SRV), esant metaboliniams sutrikimams, vartojant gliukokortikosteroidų. Dažnai ligoniai nurodo buvusią traumą: kritimą ant peties, ištiestos rankos arba pakėlus sunkų daiktą. Klinika pasireiškia peties skausmu ir raumenų silpnumu (sunku atitraukti ranką į šoną ir pasukti ją į išorę). Ilgainiui atsiranda viršdyglinio ir podyglinio raumens atrofija.
Esant ankstyvoms stadijoms peties rentgenogramose nematyti jokių pokyčių. Vėliau nustatomas kalcio druskų susikaupimas sausgyslėje, kaulinės išaugos popetinėje srityje, RM nykimas. Diagnozuojant ūminį RM plyšimą informatyvus ultragarsinis ir BMR tyrimas.
Gydymas
Ligos pradžioje daugumai ligonių efektyvu pažeistą petį gydyti ramybe, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU), vietinėmis steroidų injekcijomis, darbo vietos ir sąlygų pritaikymu, krūvio, tenkančio pečiui, sumažinimu, kineziterapija.
NVNU pasižymi stipriu analgetiniu ir uždegimą mažinančiu poveikiu. Šis poveikis yra universalus, todėl vaistai tinka bet kokios kilmės peties skausmui, sukeltam periartikulinių audinių patologijos, sąnarių ligų ar nervų pažeidimų, malšinti. COX-2 selektyvūs inhibitoriai, palyginti su klasikiniais NVNU, geriau toleruojami ir taip pat veiksmingai slopina skausmą. Jie neturi žalingo poveikio virškinamajam traktui, mažesnė kraujavimo iš virškinamojo trakto tikimybė tiek jaunesniems, tiek ir vyresnio amžiaus ligoniams. NVNU kiekvienam ligoniui reikia parinkti individualiai, nes nėra nei vieno šios grupės preparato, kuris būtų veiksmingas visiems ligoniams.
Chirurginis gydymas rekomenduojamas, jei per vienerius metus konservatyvus gydymas neduoda rezultato: išlieka stiprus skausmas ir smarkus peties funkcijos sutrikimas.
Esant RM plyšimui, aukščiau minėtas gydymas, išskyrus steroidų injekcijas, efektyvus 90 proc. ligonių. Chirurginis gydymas priklauso nuo simptomų stiprumo, funkcijos poreikių ir RM plyšimo etiologijos.
Dažnai būna susijęs su inserciniu sindromu. Būdingas priekinio peties paviršiaus skausmas, kuris sustiprėja nešant daiktus pažeista ranka. Sausgyslei plyšus, ligoniai dažnai teigia, kad jaučia spragtelėjimą ir skausmą, atsiradusį keliant daiktą, apatiniame žasto trečdalyje matomas iškilimas. Vyresnio amžiaus žmonėms sausgyslės plyšimas gali būti spontaniškas, o simptomai silpni arba jų gali visai nebūti.
Gydymas
Ūminis sausgyslės plyšimas jauniems žmonėms gydomas chirurginiu būdu, vyresniems – gydymas konservatyvus.
Dažniausia PR sąnario skausmo priežastis – tiesioginė peties trauma, kuri nulemia sąnario nestabilumą ir antrinius degeneracinius pokyčius. Uždegimas gali pasireikšti ir sergantiesiems RA, sepsiniu artritu, spondiloartropatija. Gali skaudėti visą petį. Skausmas sustiprėja atitraukiant ranką į šoną, o ypač pritraukiant ranką krūtinės aukštyje, kai suspaudžiamas sąnarys. Čiuopiant nustatomas didesnis skausmingumas ir krepitacija PR sąnario srityje.
Tiriant rentgenologiškai nenustatoma jokių pokyčių arba matoma dislokacija.
Esant ūminiam pažeidimui, gydoma ramybe ir NVNU arba chirurginiu būdu, atsižvelgiant į sąnario nestabilumą ir paciento funkcinius poreikius.
Dažniausias intrasąnarinio pažeidimo simptomas yra skausmas judinant petį. Skausmas gali plisti į kaklą, nugarą, ranką. Įprastinis atsakas į skausmą – sumažėję peties sąnario judesiai ir kaip kompensacija – padidėjęs mentės judrumas.
Peties sąnario uždegimą dažniausiai sukelia RA, SRV, psoriazinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, Reiterio sindromas, sklerodermija, podagra, pseudopodagra.
Rentgenologiškai nustatomas susiaurėjęs sąnarių tarpas, kaulų erozijos ir cistos, nėra ryškių osteofitų ir sklerozės požymių.
Gydymas
Konservatyvus: skausmo mažinimas bei peties judrumo išlaikymas.
Kai peties struktūrų pokyčiai dideli, ypač sergant RA, rekomenduojamas peties sąnario endoprotezavimas.
Peties sąnario osteoartrozė pasireiškia retai, nes peties sąnarys „nelaikė“ svorio. Skausmas paprastai būna nestiprus, nesutrikdantis kasdieninės veiklos.
Gydyti rekomenduojama analgetikais, NVNU, kineziterapija.
Būdinga lėta pradžia, peties sąnario judesių sutrikimas, naktiniai skausmai, visomis kryptimis riboti pasyvūs ir aktyvūs judesiai. Pradinis simptomas yra peties skausmas, plintantis į ranką, nugarą, kaklą. Skausmui stiprėjant, mažėja judesiai. Procesas dažniausiai praeina savaime per 10 mėnesių. Sąaugiminis kapsulitas labai dažnai pasireiškia sergant cukriniu diabetu, gali atsirasti po periartikulinių audinių pažeidimų, peties sąnario uždegimo, esant plaučių tumorui, plaučių TBC, kaklo radikulopatijai, po miokardo infarkto.
Gydymas
Peties skausmo mažinimas, funkcijų sugrąžinimas ir pirminių priežasčių šalinimas.
Kadangi liga trunka apie metus, ypač svarbi kineziterapija.
Kaklo radikulopatija gali pasireikšti peties skausmu. Dažnai kartu būna ir jutimo sutrikimai, sumažėjusi raumenų jėga.
Kai sunku atskirti, kuri liga sukėlė simptomus (pvz., insercinis sindromas ar kaklo radikulopatija), kai jos pasireiškia kartu, į skausmingą vietą rekomenduojama suleisti vietinio anestetiko.
Periferinių nervų suspaudimas taip pat gali sukelti peties skausmą. Pažastinio nervo suspaudimas yra gana reta skausmo, raumenų silpnumo ir atrofijos priežastis. Skauda pečių juostą, skausmas sustiprėja atitraukiant ranką ir sukant į išorę. Būdinga parestezija peties išorinėje pusėje ir viršutinėje rankos dalyje bei deltinio raumens silpnumas.
Antmentinio nervo suspaudimas pasireiškia giliu skausmu ties mentės viršutiniu kraštu. Skausmas neplinta į ranką. Visi judesiai, kurių metu mentė juda į priekį, tokie kaip siekimas skersai krūtinės, gali padidinti skausmą. Kadangi šis nervas neinervuoja odos, todėl nebūna parestezijų, tirpimo. Ilgainiui atsiranda viršdyglinio ir podyglinio raumens silpnumas ir atrofija.
Pirminiai navikai ir metastazės sukelia peties skausmą, tiesiogiai pažeisdami skeleto ir raumenų sistemą arba spausdami aplinkines struktūras. Pirminiai navikai būdingesni jaunesnio amžiaus žmonėms. Dauguma jų atsiranda tipinėse vietose, pvz., osteogeninė sarkoma – žastikaulio metafizėje. Norint nustatyti staigaus peties skausmo priežastį vyresnio amžiaus žmonėms, būtina pagalvoti apie metastazes ir mielominę ligą.
Pancoast‘o sindromas arba plaučių viršūnių navikas taip pat gali pasireikšti peties skausmu. Diagnozuojant navikus, informatyvūs yra rentgenologiniai ir kompiuterinės tomografijos tyrimai.
Be jau minėtų priežasčių, peties skausmą gali sukelti ūminės pilvo organų ligos: blužnies pažeidimai, tulžies pūslės ligos, abscesas, krūtinės angina ir miokardo infarktas, metaboliniai sutrikimai: hipo- ir hipertirozė, cukrinis diabetas, antrinis hiperparatiroidizmas, ilgalaikės hemodializės. Visiems šiems ligoniams menkai padeda gydymas šiluma, NVNU, vietinėmis steroidų injekcijomis, tačiau būklė dažnai pagerėja gydant pagrindinę ligą.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau