Žymus chirurgas onkologas Karapet Babajan vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo naudoti lazerį medicinoje. Šiandien jo įkurtoje „GK klinikoje“ taikomos pažangiausios ir sudėtingiausios lazerių technologijos sveikatai ir grožiui. Klaidinga manyti, kad vienas ir tas pats lazeris tiks akių, odos, onkologinėms, plastinėms ar kitoms operacijoms. GK klinika vienintelė tarp Baltijos šalių naudoja 15 pasaulyje pažangiausių lazerių: kiekvienai problemai spręsti – skirtingą. Atrinkome keletą medicinos sričių, kur gydymas lazeriu itin efektyvus, saugus ir patogus pacientams.
„Hemorojus – viena dažniausių išangės ir tiesiosios žarnos ligų tarp vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonių. Ligos paplitimas nėra žinomas, nes žmonės, kenčiantys nuo hemorojaus, dėl asmeninių, kultūrinių ar kitų priežasčių vengia kreiptis į gydytojus, o pagalbos pradeda ieškoti, kai liga jau būna užleista“, – sako chirurgas proktologas med. m. dr. Saulius Mikalauskas.
1995 m. JAV gydytojas Morinaga pasiūlė naują hemorojaus gydymo metodą, kurio esmė – kontroliuojant ultragarsu surasti ir užsiūti hemorojų maitinančias arterijas. Kraujas nustoja tekėti į hemoroidinį mazgą, ir šis apmiršta. Būtent šiuo principu buvo sugalvota panaudoti lazerį. „Operacijos metu pacientas guli ant operacinio stalo ir bendrauja su personalu. Operacija neskausminga, trunka apie 10–30 min. Gydant nedidelio laipsnio hemorojų naudojamas vietiškai veikiantis lidokaino gelis ar intraveninė nejautra. Esant didesnio laipsnio hemorojui, ypač jei pacientas pageidauja miegoti, visuomet naudojama bendroji nejautra“, – sako dr. S.Mikalauskas.
Hemorojaus gydymo lazeriu privalumai – mažesnė kraujavimo tikimybė, geresnis žaizdų gijimas ir apskritai pooperacinis periodas tampa neskausmingas, nes, lazerio spinduliu kartu suardomos ir nervinės žarnos gleivinės galūnėlės. „Šis metodas efektyvesnis nei daugelis kitų, taikomų iki šiol. Tačiau, esant užleistiems hemorojaus atvejams, gydymas lazeriu neskiriamas, tuomet atliekama atvira hemoroidektomija“, – pabrėžia chirurgas.
Hemorojaus gydymas lazeriu – pasaulyje jokia naujiena, tačiau Lietuvoje tai naujas metodas, kurį pirmieji praėjusių metų rudenį pradėjo taikyti GK klinikos chirurgai.
Lazeriai skirstomi pagal skleidžiamo spindulio bangos ilgį. Anot dr. S.Mikalausko, žmogaus audiniai ir skysčiai nevienodai sugeria skirtingų bangos ilgių lazerio spindulius, todėl net hemorojų gydant naudojamos kelios metodikos skirtingais lazeriais, atsižvelgiant į ligos sunkumą.
Tokia pažangi operacija brangi, tačiau GK klinikos pacientams didžiąją jos kainos dalį dengia teritorinės ligonių kasos.
Gimdos kaklelio (GK) vėžys – antra pagal dažnumą vėžinė liga tarp moterų piktybinių navikų. GK vėžys prasideda nuo intraląstelinių ląstelių pakitimų, kuriuos gydytojai vadina intraepiteline neoplazija (angl. cervical intraepithelial neoplasia, CIN). Laiku pradėtas gydymas padėtų išvengti invazinio GK vėžio, t.y. laiku sustabdytų ligą.
GK konizacija – tai pakitusios srities išpjovimas kūgiu. Anot gydytojos ginekologės dr. Rūtos Kurtinaitienės, konizaciją galima atlikti peiliu, elektros kilpa ir lazeriu. Šis metodas tinka esant visų laipsnių gimdos kaklelio intraepiteliniams pakitimams.
Konizacijos lazeriu metu gimdos kaklelis nuskausminamas vietiškai arba taikant bendrą nejautrą (atsižvelgiant į tai, kiek GK audinių reikia pašalinti).
„Turint tinkamą instrumentą ir sugebant jį valdyti, lazeriu išpjaunamas kokybiškesnis kūgis negu peiliu ar elektrine kilpa. Be to, mažiau nukenčia aplinkiniai audiniai, greičiau ir be randų užgyja žaizda. Pagrindinis lazerinės chirurgijos privalumas – ikivėžinio židinio abliacinis pašalinimas, „užlydant“ limfagysles, kraujagysles ir paliekant mažiausią kiekį potencialiai gyvybingų ląstelių pjūvio nekrozės zonoje. Tai minimaliai invazinis, tausojantis operuojamą organą, saugus, efektyvus, o kartu ir paprastas gydymo būdas, – lazerio privalumus vardija ginekologė. – Procedūra atliekama greitai, moteris į kasdieninį gyvenimą gali grįžti jau tą pačią dieną. Labai retai pasitaiko uždegimo komplikacijų, kraujavimų.“
Po lazerinio CIN gydymo mažiausiai suardoma GK sandara, nesutrikdoma jo funkcija ir ateityje nekyla problemų dėl nėštumo. Be to, esminis faktorius recidyvų profilaktikai yra patikimas žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris, kaip žinoma, ir yra pagrindinis GK vėžio rizikos faktorius, išnaikinimas lazeriu. Šis metodas parankus ir tada, kai pakitimai yra ne tik GK, bet ir makšties ar vulvos srityse.
„Žinoma, šią procedūrą turi atlikti gydytojas, turintis darbo su lazeriu patirtį. Atliekant nekvalifikuotam specialistui, galimi šalia esančių organų, t.y. šlaplės, tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės ar makšties pažeidimai“, – pabrėžia pašnekovė.
Nepasitenkinimas savimi trukdo ne tik siekti karjeros, neretai tampa ir bendravimo kliūtimi. Noras būti lieknesniems, jaunesniems kamuoja daugelį moterų. GK klinika pirmoji Lietuvoje pradėjo taikyti vieną šiuolaikiškiausių naujos kartos chirurginio riebalų nusiurbimo būdų – lazerio procedūrą –lazerinę lipolizę (LL). Ši technologinė naujovė leidžia pasiekti aukščiausio lygio estetinių rezultatų.
LL metu pro labai ploną 1–2 mm diametro kaniulę (tokio pat diametro, kaip injekcinė adata) suleidžiama nujautrinamojo tirpalo, po to į riebalinį audinį įkišamas lazerio šviesolaidis. Judinant kaniulę, lazerio skleidžiamą energiją sugeria riebalinio audinio ląstelės. Dėl to jos ištirpsta ir lengvai nusidrenuoja. Procedūros metu žmogus jaučia tik prisilietimą ir paspaudimą.
Plastinės-rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos Gytės Grigonytės-Babajan teigimu, LL itin tinka tirpdyti riebalus netgi tokiose sudėtingose vietose, kur įprastiniai riebalų nusiurbimo būdai neduoda tobulų rezultatų, pvz., virš kelių ar priekiniame šlaunų paviršiuje, kaklo-pasmakrėje, vidinėse viršutinėje rankos srityse ir t.t.
Riebalų tirpdymas gali būti atliekamas daugeliui, tačiau prieš tai būtina konsultacija, kad gydytojas įvertintų odos elastingumą, poodinį riebalinį audinį, jo kiekį. Pvz., jeigu riebalinis sluoksnis itin didelis, galbūt bus patarta derinti įprastą chirurginį nusiurbimą kartu su lazeriu.
„LL privalumų daug. Vienas –procedūra ambulatorinė, nes nereikalauja bendros nejautros. Kartu dėl to smarkiai mažėja ir įvairių komplikacijų, tarp jų ir pačios rimčiausios – riebalų tromboembolijos – rizika. Procedūra prilygsta vizitui pas odontologą – iš karto po jos žmogus gali eiti į darbą. Šiuolaikinei visuomenei tai itin svarbu“, – sako G.Grigonytė-Babajan, kurios viena mokslinio domėjimosi sričių yra lazerių panaudojimas plastinėje chirurgijoje.
„Jeigu savo praktikoje galiu atlikti LL, niekada nedarysiu įprastinio chirurginio nusiurbimo, – tęsia gydytoja. – Nes procedūrų rezultatai kokybės prasme nepalyginami. Po lazerio nebūna mėlynių, tinimas minimalus. Be to, kaip jau minėta, ne tik pašalinami pertekliniai riebalai, bet ir oda traukiasi pagal savo naujus kontūrus. Dėl to po šių procedūrų nereikia mėnesius nešioti spaudžiamųjų kompresinių drabužių.“
GK klinikoje LL atlikti naudojami du skirtingo galingumo šiai procedūrai skirti naujos kartos lazeriai, kurie ne tik tirpdo riebalus, bet ir kontūruoja odą.
Kaip teigia Europos sertifikatą dirbti su lazerine įranga turinti plastikos chirurgė G.Grigonytė-Babajan, lazerinėje medicinoje naudojamos kelios technologijos. Specialistė įspėja, kad ne visos net ir užsienio klinikos gali pasiūlyti visas šias technologijas, todėl, prieš pasirenkant kliniką, verta pasidomėti, ką realiai jos specialistai gali padaryti ir kokia lazerinė įranga bus naudojama.
GK Klinikos gydytojai darbui lazerinės medicinos srityje mokėsi pripažintose pasaulio klinikose, yra įgiję sertifikatus, patvirtintus Europos lazerinės asociacijos (ELA), skaito pranešimus tarptautinėse mokslinėse konferencijose, jose susipažįsta ir su mokslo naujovėmis.
Kiek žmogaus profesionalumas lemia procedūros rezultatus? „Praktiškai 90 proc. galutinio rezultato priklauso nuo specialisto patyrimo, kvalifikacijos. Paprastas pavyzdys – šratinukas. Vienas žmogus juo nė sakinio nesuregs, kitas – romaną parašys. Tas pats ir kalbant apie medicinos įrangą“, – įsitikinusi G.Grigonytė-Babajan.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau