Kaip įveikti sąnarių skausmą ir pagerinti jų funkcionavimą?

Kodėl taip svarbu laiku kreiptis į gydytoją siekiant efektyviai pristabdyti lėtinių sąnarių ligų progresavimą? Kokie yra simptominio gydymo niuansai įveikiant mažąsias reumatines ligas? Apie tai kalbamės su KMU Reumatologijos klinikos vadove, gydytoja reumatologe doc. Asta BARANAUSKAITE.
 

Dėl ko skauda sąnarius?


Sergant tiek sąnarių uždegimais, tiek neuždegiminėmis (degeneracinio pobūdžio) ligomis vienas iš dažniausių simptomų - skausmas. Degeneracines sąnarių ligas sukelia sąnario kremzlės nevisavertiškumas. Tam daro įtaką daugelis veiksnių: amžius, antsvoris, didelis fizinis krūvis, traumos, vienoda poza darbe.
Lėtinį sąnarių uždegimą (pvz., reumatoidinį artritą) dažnai sukelia imuniteto sutrikimai. Šių ligų tiesioginis etiologinis veiksnys nėra žinomas.
Sąnarių uždegimą gali išprovokuoti infekcija. Kartais mikroorganizmai tiesiogiai ar kraujo keliu patenka į sąnarius ar sausgysles ir sukelia pūlingą procesą. Kitais atvejais organizme yra rusenančių infekcijų židinių (pvz., neišgydytų pūlinių dantyse, šlapimo takų, žarnyno infekcijų ir kt.), kurie išprovokuoja autoimuninio pobūdžio sąnarių uždegimą.
Sąnario uždegimo pobūdžio skausmą sukelia ir podagra. Tai lėtinė liga, susijusi su medžiagų apykaitos sutrikimu. Ištikus podagros priepuoliui, reiškiasi intensyvus skausmas, tinimas, nes į sąnarį patenka šlapimo rūgšties kristalų, kurie sukelia uždegimo reakciją.
 

Esant ankstyvai stadijai, parinkus reikiamą gydymą, sulėtėja ligos progresavimas


Būtina laiku išaiškinti ligos priežastį, nustatyti jos diagnozę ir, jeigu reikia, paskirti sisteminį gydymą. Jei sąnario uždegimą sukėlė organizme slypinti infekcija, ją būtina išgydyti. Lėtinių uždegimų atvejais tik gydytojas gali parinkti reikiamą gydymą.
Ne vienas pacientas, sergantis lėtiniu sąnarių uždegimu, esant pirmiesiems sąnarių pažeidimo simptomams ankstyvoje ligos stadijoje, yra užsiėmęs savigyda (kartais ji tęsiasi net keletą metų!). Apgydant tik simptomus, praleidžiamas labai svarbus laikotarpis, kai, pritaikius sisteminį gydymą, galima buvo sulėtinti reumatinio uždegimo progresavimą.



 

Simptominis gydymas padeda įveikti mažąsias reumatines ligas


Dažnai žmonės susiduria su sąnarių, raumenų ar sausgyslių skausmu, kurį išprovokuoja didesnis nei įprasta fizinis krūvis. Pvz., prie fizinio darbo nepratusiam žmogui, kuriam visą dieną teko kartoti vienodus judesius, nuo persitempimo gali pradėti skaudėti juosmenį, nuvargintą ranką ar koją. Tokiais atvejais pakanka vien simptominio gydymo.
Jeigu sąnarių ar patempto raumens skausmas per kelias dienas ar savaitę nepraeina, pacientas turėtų pasirodyti gydytojui. Pažeidimo simptomams stiprėjant, nereikėtų laukti savaitės.
Iš nereceptinių savigydos priemonių labai paplitę įvairūs vietiškai vartojami tepalai bei geliai. Jie itin tinka išoriniams raumenų ir sąnarių (bei jų aplinkinių struktūrų, pvz., sausgyslių) pažeidimams gydyti (pvz., jei valant langus buvo pasitemptas rankos riešas ar petys). Suteikdami šilumos ar šalčio poveikį, tepalai ir geliai dirgina odoje esančias nervų galūnėles, todėl pagerėja kraujotaka, malšta skausmas. Tepalų (diclofenac, Olfen, Feloran, Fastum gel) sudėtyje esančios uždegimą slopinančios medžiagos gerai ir greitai tiesiogiai patenka į poodinius audinius, slopina uždegimą, nesukeldamos bendrinių šalutinių poveikių.
Jei dėl stuburo audinių degeneracinių pakitimų įsivyrauja raumenų spazmas, tampantis tam tikru veiksniu, palaikančiu skausmą, galima pavartoti miorelaksantų. Pvz., Mydocalm, centrinio poveikio raumenis atpalaiduojantis preparatas, pasižymi ir vietiniu nuskausminamuoju poveikiu. Šį preparatą paskiria gydytojas.
Tepalus ir gelius patariama vartoti 2-3 kartus per dieną, švelniai įtrinti juos į odą. Preparatų sudėtyje esančios veikliosios medžiagos į paviršines, po oda esančias sąnario struktūras prasiskverbia maždaug iki 5 mm gilumu. Jeigu pažeidžiamos vidinės sąnario struktūros ir uždegimas apima visą sąnarį, vietiškai vartojami tepalai ar geliai (taip pat šaldomieji arba šildomieji kompresai) gali būti vartojami tik kaip pagalbinė gydymo priemonė. Pacientui tada būtina skirti sisteminio poveikio NVNU arba kitų reumatinį procesą slopinančių ir modifikuojančių vaistų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai