Gydant vėžį: kaip gyventi?

Sergantiesiems vėžiu paprastai būna skiriama chemoterapija, radioterapija, kurios turi šalutinių poveikių. Tai pykinimas, skausmai širdies plote, burnoje atsiveriančios žaizdelės, bloga nuotaika ir kt. Ką galima patarti besigydančiajam: kaip gyventi ir palengvinti savo būtį ? Ką šiuo klausimu pataria patyrę gydytojai specialistai? Apie tai kalbamės su Birštono sanatorijos „Tulpė“ vedėja, ilgametę patirtį turinčia fizinės medicinos gydytoja reabilitologe Aušra Mituzaite.
 

Nuo 1989 metų gydote pacientus, sergančius vėžiu. Turite sukaupusi tikrai nemažą patirtį šioje srityje. Šiandien pakalbėkime apie tai, kaip žmogus gali padėti sau nepasiduoti, neparklupti ir susigyventi su šia liga? Koks svarbiausias patarimas?


Aišku, bene svarbiausias dalykas kiekvieno vėžiu sergančio žmogaus gyvenime yra tikėjimas ir pasitikėjimas. Taip, tikėjimas, kad pagysiu, kad nugalėsiu, kad savijauta pagerės. Tai labai svarbu. Padeda ir nuoširdus pasitikėjimas gydančiu gydytoju, kuris savo patyrimą, žinias ir dalelę savęs atiduoda pacientui, siekdamas kuo geresnio rezultato kovojant su liga ir ją nugalint.
Ypač šiuo laikotarpiu svarbi dvasinė stiprybė, tikrųjų vertybių suvokimas ir nuoširdus šeimos bei draugų palaikymas.

 

Gana paplitęs šalutinis chemoterapijos poveikis yra pykinimas. Kaip tvarkytis su šiuo simptomu kasdienybėje?


Yra paruoštos atmintinės, kurias pacientas gauna prieš chemoterapiją. Jose išsamiai aprašomi galimi nepageidautini poveikiai. Taip, pykinimas vargina gana dažnai, todėl yra paskiriama vaistų nuo pykinimo. Juos svarbu gerti, jeigu dar ir nejaučiate pykinimo, nes pastarieji epizodai gali pasireikšti vėliau.
Labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių. Nevartokite gazuotų gėrimų, kurių sudėtyje yra saldiklių. Natūralias sultis gerkite praskiestas ir saikingai, kad kuo mažiau dirgintų skandžio gleivinę. Reikėtų riboti ir aštrių bei riebių maisto produktų kiekį. Mityba turėtų būti visavertė ir subalansuota, t.y. valgykite įvairų, pakankamai kalorijų, vitaminų, mineralinių medžiagų turintį maistą. Taip pat nerūkykite, nevartokite alkoholinių gėrimų.


 

Pasitaiko atvejų, kai dingsta apetitas, sutrinka virškinimas: viduriai užkietėja ar būna per laisvi. Kokia mityba šiuo atveju tinkamiausia?


Viena iš nemaloniausių chemoterapijos gydymo komplikacijų gali būti mukozitai, t. y. virškinamojo trakto gleivinių pažeidimas. Tuomet pacientai bijo valgyti, dingsta apetitas. Ką reikėtų daryti? Visų pirma, kai po chemoterapijos seansų burnos gleivinė tampa jautri, atsiranda joje žaizdelių, reikėtų dažniau skalauti burną vaistažolių arbatomis, pvz., ramunėlių, šalavijų, medetkų, arba tepti šaltalankių ar medetkų aliejumi. Teigiamai burnos gleivinės būklę veikia specialios švelnios skalavimo priemonės, kurių sudėtyje yra lidokaino ar kitų nuskausminamųjų medžiagų.
Yra atlikti klinikiniai tyrimai, rodantys, kad dėl radioterapijos atsiradusioms burnos opelėms gydyti yra veiksmingas benzidamino hidrochloridas. Tyrimo metu tiems ligoniams, kurie prieš radijo terapiją, jos metu ir po jos burnos higienai naudojo benzidaminą, burnos gleivinė išopėjo daug mažiau nei tiems, kurie benzidamino nenaudojo. Uždegimą slopinantis diskomforto nesukeliantis vaistas burnai prižiūrėti benzidamino chloridas pas mus žinomas Tantum Verde pavadinimu.
Kalbant apie maisto produktus, kažkokių specialių nurodymų nėra, tiesiog reikėtų rinktis maistą individualiai, kuris patinka, ko norisi. Ir , aišku, įvairesnius produktus, turinčius kuo daugiau baltymų, natūralių vitaminų. Valgykite maistą, kuriame yra kvapiųjų medžiagų, gerinančių apetitą. Pavyzdžiui, želė, žuvies ar vištienos drebučius, varškės kremą – šie produktai ir lengvai tirpsta burnoje. Taip pat rinkitės įvairių kruopų košes, nuovirus.
 

Kartais ligoniai jaučia skausmus širdies plote, sumažėja kalio kiekis. Kaip reikėtų stiprinti širdelę?


Taip, tai tiesa. Kai kurie chemoterapijos preparatai pasižymi kardiotoksiniu poveikiu. Paprastai, prieš skiriant chemoterapijos gydymą, pacientui atliekami būtiniausi tyrimai : EKG, elektrolitų kiekis kraujyje, tyrimai, atspindintys kepenų, inkstų funkciją ir kt. Pajutus nemalonius skausmus širdies plote, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kad kuo anksčiau nustatytų galimus toksinius pakitimus ir laiku suteiktų reikalingą pagalbą.
Ligonis turi kuo daugiau ilsėtis, būti gamtoje, gryname ore, vengti pervargimų, nerūkyti. Beje, mes turime puikių vaistažolių preparatų, kurie gali padėti esant dažnesniems širdies plakimams, nerimui ir pan. Tai valerijono šaknis, gudobelė, notrelė, melisa ir daugybė kitų širdžiai naudingų augalų, apie kuriuos daug kalba ir rašo fitoterapeutai. Paskutiniuoju metu mes, gydytojai, vis dažniau naudojamės jų patarimais.
 

Pastebėjus anemijos reiškinius sumažėja kraujyje leukocitų. Kokiu būdu galima būtų padidinti jų kiekį?


Kraujodaros organų veiklos slopinimas chemoterapijos metu dažniausiai neaplenkia nė vieno. Tačiau kraujo ląstelės atsikuria per 21–30 dienų. Esant grėsmingiems pakitimams, tokiems kaip febrilinė neutropenija, labai sumažėjus trombocitų, eritrocitų kiekiui, reikalinga skubi stacionarinė pagalba. Tuomet ligoniui yra skiriama antibiotikų ir medikamentų, stimuliuojančių kraujo gamybą. Jeigu yra būtina, ligoniui perpilama eritrocitų ar trombocitų masės.
Kraujo kūneliams atkurti (leukocitų, hemoglobino atstatymui) kartais pakanka visaverčio vitaminingo maisto, daugiau valgant vaisių, daržovių.
 

Neretai po spindulinio gydymo (radioterapijos) labai išsausėja oda, ji ima niežėti, pleiskanoti…


Oda tampa jautri, lengvai pažeidžiama, todėl ją reikia apsaugoti nuo išorinių aplinkos veiksnių: saulės, vėjo, šalčio ir pan. Būtina naudoti gydomuosius tepalus ar purškalus nudegimams gydyti, taip pat naudingi medetkų, ramunėlių ar vitamininiai tepalai, kurių sudėtyje nėra dažų, kvapų ar kitų dirginančių medžiagų.
 

Sergančiai moteriai itin stipri psichologinė trauma, kai ima slinkti plaukai ir tenka galvoti apie peruką... Ką galėtumėte patarti, kaip stiprinti savo dvasią, nepalūžti psichologiškai?


Plaukai pradeda slinkti ne iš karto, o dažniausiai po 2–3 savaičių. Deja, nėra priemonių, kurios padėtų to išvengti. Tačiau gal nereikėtų to fakto taip sureikšminti. Juk nemažai gražuolių nešioja perukus, nes jų plaukai nuo nuolatinių dažymų, drastiškų dietų nėra gražūs. Na, o po chemoterapijos plaukai pradeda ataugti tik baigus gydymą.
Manau, kad iš anksto galima įsigyti stilingą peruką, kuris atitiktų jūsų šukuosenos stilių, plaukų spalvą ir po truputėlį pratintis prie jo arba prisitaikyti patinkančią skrybėlaitę, gražią skarelę..
Beje, psichologiškai nepalūžti padeda vėlgi tas pats tikėjimas, kad po negandų nušvis visas pasaulis! Pradedi jausti ir matyti tai, ko anksčiau nepastebėjai, atrandi naujus draugus, pomėgius. Pagaliau, skirdamas sau daugiau dėmesio, naujai atrandi ir save..
Manau, kad teigiamai veikia TV rodomos laidos, spaudoje pasisakantys žinomi aktoriai, verslininkai, susidūrę su šiomis problemomis ir net įveikę kovą su vėžiu.
 

Ką norėtumėte palinkėti visiems, sergantiems vėžiu?


Dvasinės stiprybės, džiaugtis tuo, ką turime, mylėti tuos, kurie šalia mūsų, neužsidarykite nuo visų savame skausmo pasaulėlyje.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai