Vyrų liga – priešinės liaukos vėžys

Pasaulio mokslininkai nežino visų priešinės liaukos arba prostatos funkcijų. Tačiau įsitikinta, kad ši vyrų liauka atlieka svarbias funkcijas šlapinimosi ir lytinių santykių metu. Gana dažnai metams bėgant priešinė liauka padidėja. Todėl gali atsirasti priešinės liaukos sutrikimų. Daugelis klinikinių sutrikimų yra susiję su priešine liauka, jie yra gana dažni ir gali atsirasti bet kokiame vyro amžiuje. Tai gali būti priešinės liaukos uždegimas, gerybinis priešinės liaukos išvešėjimas, impotencija, šlapimo susilaikymas ir kt.
 

Priešinės liaukos anatomija


Priešinė liauka yra graikinio riešuto dydžio. Ji apsupa vyrų šlapimo pūslės kaklelį ir šlaplę – vamzdelį, kuriuo šlapimas nuteka iš šlapimo pūslės. Priešinė liauka yra iš dalies raumeninis ir dalies liaukinis organas, kurio liaukutės atsiveria tiesiai į šlaplę. Priešinė liauka turi tris skiltis: centrinę ir po vieną iš abiejų pusių.
 

Priešinės liaukos funkcija


Pirminė priešinė liaukos funkcija yra gaminti silpnai šarminį skystį, kuris yra sėklinio skysčio dalis. Sėklinis skystis atskiedžia spermą ejakuliacijos metu. Vyro orgazmo metu raumeninės skaidulos padeda išstumti priešinės liaukos gaminamą turinį į šlaplę. Susimaišius priešinės liaukos ir spermos skysčiams, sėkla išmetama lauk.
 

Priešinė liauka ir amžius


Lytinio brendimo metu priešinė liauka pamažu didėja. Lytiškai subrendusių vyrų liauka per trumpą laiką padvigubėja. Aktyviausia liaukos veikla būna 20–35 m. amžiuje. Trečiajame dešimtmetyje priešinėje liaukoje toliau daugėja liaukučių. Po to iki 45–50 m. priešinės liaukos apimtis dažniausiai nekinta. Po 50 m. priešinė liauka dažnai padidėja arba išveša. Šis procesas intensyviau ar lėčiau vyksta iki pat mirties. Vyresnio (daugiau nei 75 m.) amžiaus vyrams priešinė liauka po truputį nyksta.
 

Kas yra priešinės liaukos vėžys?


Priešinės liaukos vėžys yra nekontroliuojamas (piktybinis) priešinės liaukos liaukų ląstelių augimas. Priešinės liaukos vėžys, ne taip kaip kitos piktybinės ligos, auga labai lėtai, kol ilgainiui gali išplisti į kitus audinius ir organus (dažniausiai kaulus).
 

Kaip galite susirgti?


Kaip minėjome, priešinės liaukos vėžys yra dažniausiai nustatoma onkologinė vyrų liga. Susirgimo rizikos veiksnys yra amžius – 75 proc. susirgusių vyrų yra vyresni nei 65 metų. Vėžiu dažniau sergama Vakarų šalyse. 10 proc. sergančiųjų pažymi, kad priešinės liaukos vėžiu serga ir jų artimieji. Įtakos gali turėti ir maistas, aplinkos veiksniai. Nustatyta, kad vėžiu dažniau suserga sirgusieji gerybiniu prostatos išvešėjimu, ypač jei jis nebuvo tinkamai gydytas.


Tikslios priešinės liaukos vėžio priežastys nėra žinomos. Yra nustatyta, kad vėžio augimas priklauso nuo vyriško lyties hormono – testosterono. Hormonas yra tartum cheminis signalas, kurį išskiria įvairios organizmo liaukos, kuris kontroliuoja organų funkciją, pvz., jų augimą. Hormonai, gali kontroliuoti vėžio ląstelių augimą, kaip, pvz., testosteronas veikia priešinės liaukos vėžį.
 

Ar tai rimta?


Priešinės liaukos vėžys yra labai rimta būklė, kadangi vėlesnės stadijos jis gali išplisti į įvairias organizmo sistemas. Vien tik priešinės liaukos padidėjimas nėra savaime piktybinis. Tai vadinama priešinės liaukos išvešėjimu. Ir priešinės liaukos išvešėjimas, ir vėžys gali spausti šlaplę. Padidėjusi liauka trukdo ištekėti šlapimui.
 

Kaip gydoma?


Yra daug įvairių priešinės liaukos gydymo būdų. Tinkamiausias metodas parenkamas pagal vėžio stadiją ir agresyvumą (t.y. kaip greitai auga ir plinta). Taip pat turi būti atsižvelgiama į paciento reikmes ir norus.
Pagrindiniai priešinės liaukos gydymo metodai:
· Chirurginis priešinės liaukos pašalinimas, vadinamoji prostatektomija
· Priešinės liaukos radioterapija· Vaistai, skirti testosterono poveikiui priešinės liaukos vėžiui blokuoti.
· Kartais taikoma chemoterapija
 

Kaip apsisaugoti?


Pagal mirtingumą priešinės liaukos vėžys nusileidžia plaučių vėžiui. Kaip jūs galite apsisaugoti? Kuo anksčiau pradėkite aiškintis priešinės liaukos sutrikimus. Laiku diagnozuotą prostatos išvešėjimą (hiperplaziją) pradinėse stadijose galima sėkmingai gydyti augaliniais preparatais ir jų deriniais. Jų poveikis (mažina šlapimo takų dirginimą, malšina uždegimą) nėra stiprus, tačiau vartojant ilgais kursais ligos pradžioje galima sustabdyti ligos stiprėjimą.
Kuo anksčiau pradėsite, tuo didesnė tikimybė pasveikti. Jeigu jūs niekuo nesiskundžiate, bet esate vyresnio amžiaus, vis tiek kreipkitės į medikus, kad profilaktiškai patikrintų priešinės liaukos būklę.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai