Gyviai jūsų odoje

Jie labai panašūs į spuogus ar į karpas. Jų negalima spausti, nes jie tokiu būdu išplinta po visą kūną. Jų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Jais užsikrečiama kontaktiniu būdu. Šie padarai vadinami moliuskais (Molluscum contagiosum) ir gyvena mūsų odoje. Medikai tvirtina, kad sergamumas moliuskais yra didelis.
 

Atpažinti moliuską nelengva


Vilniaus odos ir veneros ligų centro gydytoja Violeta MEDVEDEVA kasdien susiduria su moliukų pažeista oda. „Pacientai dažnai kreipiasi dėl kitų priežasčių, apžiūrėję odą, pamatome, kad vienos ar kitos odos ligos eigą dar pasunkina ir moliuskai. Todėl sudėtinga nustatyti dažnumą. Tačiau žinoma, kad tik dėl moliuskų į mūsų centrą pernai kreipėsi apie pusantro šimto žmonių,“ – sakė dermatovenerologė.
Moliuskai – tai poksoviruso padarinys. Šis virusas patenka į pažeistą odą ir po dviejų, o kartais tik po aštuonių savaičių gali atsirasti odos darinių, vadinamųjų moliuskų. Spėjama, kad šį pavadinimą jie gavo, nes jų kūnas yra minkštas, o kraštai kieti, moliuskai būna skirtingų dydžių, gali būti net ir žirnio dydžio. Be to, moliuskas viena kojele tvirtai prikibęs prie odos kraujagyslės, kuri aprūpina jį maistu.
Ar įmanoma moliuską atskirti nuo spuogo ar karpos? „Jeigu moliuską paspaustumėte iš abiejų pusių, išsiskiria varškės pavidalo masė, tai yra moliusko kūnelis. Tuo jis skiriasi nuo spuogo, kurio viduje yra pūlinukas,“ – aiškino dermatovenerologė V. Medvedeva.
Vilniaus grožio namų „Beža Familia“ gydytoja Birutė STANKEVIČIENĖ išskiria dar vieną moliuskų bruožą: „Moliusko vidury yra mažiukas įdubimas, pro jį moliuskas kvėpuoja.“
Dar vienas skiriamasis moliuskų bruožas – jį nulupus, gausiai kraujuoja.
Moliuskus sukeliantis poksovirusas slepiasi net namų dulkėse. Nuo vienerių iki penkerių metukų vaikai moliuskais užsikrečia nuo užkrėstų daiktų, pavyzdžiui, žaislų. Rečiau vienas nuo kito. Suaugusiųjų užsikrėtimas yra mažiau proziškas. „Galima užsikrėsti tiesioginio kontakto būdu, kitaip sakant, lytiniu keliu,“ – sakė V. Medvedeva. Pasak gydytojos, jeigu moliuskų aptinkama lytinių organų srityje, rekomenduojama ištirti ir lytinį partnerį.
 

Gydymas bus brangus


Gydytoja Violeta Medvedeva mano, kad moliuskai užpuola nusilpusio imuniteto, sergančius žmones.
Pasak kosmetikės Nataljos Kaušienės, yra keletas moliuskų rūšių. „Šie nepiktybiniai epiteliniai augliai skirstomi į riebalinius ir seborėjinius. Moliusko atsiradimo priežastys gali būti ir cholesterolio apykaitos sutrikimas, ir pasikeitusi ar sutrikusi hormonų veikla. Tą geriausiai įvertins profesionalus dermatovenerologas, ištyręs moliusko kilmę, jis gali parinkti tinkamiausią gydymą. Tuomet jau patartina kreiptis į kosmetologus,“ – kalbėjo kosmetikė biochemikė N. Kaušienė.


Dėl nepatyrusių kosmetologių „gydymas“ gali užsitęsti net keletą metų. „Moliusko netinkamas išnaikinimas palieka negražius randus odoje. Randų naikinimas grožio salone gali užtrukti ir pusę metų. Galite paskaičiuoti, kiek tai kainuos, jeigu viena procedūra kainuoja maždaug apie 100 litų,“ – sakė kosmetikė N. Kaušienė.
 

Naikinimas yra pavojingas


Daugiausiai rūpesčių kyla dėl to, kad moliuskai panašūs į paprastuosius spuogus. „Veido srityje spuogai dažnai yra spaudžiami, kitose kūno vietose jie laikomi karpomis ir atitinkamai naikinami,“ – sakė gydytoja B. Stankevičienė. Prieš ištraukiant moliuską, jis „pasisėja“, ir po kelių savaičių šalia atsiranda naujas moliuskas. Kartais moliuskai atsiranda akių srityje, pavyzdžiui, prie blakstienų. „Tada žmonės kreipiasi manydami, kad tai yra vadinamasis miežis, nors jis būna neskausmingas ir neauga,“ – pasakojo V. Medvedeva.
„Nereikia galvoti, kad tai kova su vėjo malūnais. Moliuskai yra naikinami chirurginiu būdu, skystu azotu ar elektrokoaguliacija ,“ – sakė gydytoja V. Medvedeva. Gydytoja yra pastebėjusi, kad kartais moliuskai savaime išnyksta. Dažniausiai taip nutinka vaikams.
Grožio namų „Beža Familia“ gydytoja B. Stankevičienė po dvidešimties darbo metų atrado unikalų moliuskų naikinimo metodą. „Iš šono įkišama speciali adata ir nupjaunama moliusko kojelė. Tokiu būdu nutraukiamas moliusko maitinimas. Ta vieta ima gausiai kraujuoti. Tada pro tą šoną moliuskas yra ištraukiamas, taip mažiau pažeidžiama oda ir nesusidaro randas. Naudoju ir azotą,“ – atskleidė savo metodą gydytoja B. Stankevičienė.
 

SŽ pataria


Kaip apsisaugoti nuo moliuskų
Vasarą moliuskai turi ypač palankias sąlygas plisti.
• Plaukai mums duoti tikslingai, tad nebūtina jų visiškai išnaikinti. Itin savo grožį puoselėjančios japonės niekada nenudepiliuoja visų intymios vietos plaukų. Mikroįtrūkimai yra didžiausia rizika užsikrėsti moliuskais.
• Vasaros metu daugiau prakaituojama, tad būtina keletą kartų per dieną apsiprausti. Nesinaudokite svetimais rankšluosčiais, rūbais, avalyne.
• Jeigu turite polinkį sirgti moliuskais, siekiant apsaugoti ne tik save, bet ir kitus, reikėtų vengti žmonių susibūrimų vietų.
• Stiprinkite imuninę sistemą: išsimiegokite, valgykite visavertį maistą, daugiau judėkite, nepamirškite antioksidantų – vitaminų E, A, C ir seleno.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai