Spindinti, balta ir nuoširdi šypsena

Graži šypsena – tai ne tik gamtos dovana, bet ir tinkamos priežiūros rezultatas. Kuo toliau, tuo daugiau dėmesio žmonės skiria savo dantų higienai bei gražinimui, o apie tai, kaip tai daryti tinkamai ir visavertiškai, papasakojo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos higienistė Sandra GRIDŽIŪTĖ.
 

Individuali burnos higiena turėtų būti neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, juolab kad daug pastangų ir laiko tam nereikia: burnos priežiūrai užtenka dantų šepetėlio, pastos ir tarpdančių siūlo. Kiekvienas žino, kad dantys šepetėliu ir pasta turėtų būti valomi du kartus per dieną – ryte ir vakare, o tarpdančių siūlą reikėtų naudoti vakare prieš valant šepetėliu. Norintiesiems papildomai pasirūpinti savo burnos higiena rekomenduojama naudoti ir burnos skalavimo skysčius, kadangi jie pasižymi antiseptiniu, antibakteriniu poveikiu, mažina apnašų prilipimą prie danties paviršiaus.
Jei žmogus nešioja neišimamus dantų protezus, dėl periodonto ligų turi plačius tarpdančius, rekomenduojama naudoti specialius tarpdantinius šepetėlius ar „Superfloss“ siūlą. Išimamų dantų protezų higienai siūlomos specialios vandenyje ištirpinamos tabletėse – šiame skystyje protezas laikomas 10–20 minučių.
Turbūt nerastume žmogaus, kuris džiaugtųsi apsilankymu pas odontologą, tačiau daug blogesnis variantas – apsilankymas, aki reikia taisyti dantis. Norint to išvengti, kartą per pusmetį reikėtų pasitikrinti dantis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą. Reguliarūs apsilankymai odontologijos klinikoje padeda išvengti ir anksti diagnozuoti dantų ir periodonto ligas, skirti konservatyvesnį gydymo metodą.
 

Profesionali higiena


Vis dėlto net ir šių įprastų priemonių neužtenka visiems gražios šypsenos „reikalavimams“ išpildyti. Kad kiekvienas galėtų džiaugtis gražia ir sveika šypsena, reguliariai du kartus per metus reikia nepamiršti atlikti profesionalių burnos higienos procedūrų. Jų metu pašalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai. Taip pat nustatomas individualaus dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi individualios burnos higienos.
Jei reikia, atliekamos gydomųjų preparatų, pavyzdžiui, fluoro aplikacijos, chlorhegsidino irigacijos.
Tačiau dantų akmenų šalinimas – tai tik dalis visos profesionalios burnos higienos procedūros, norint kokybiškai ją atlikti, neužtenka tik mechaniškai pašalinti konkrementus. Nuo likusių minkštų apnašų reikia nupoliruoti visus dantų paviršius ir oro abrazijos būdu pašalinti pigmentines kavos ar tabako dėmes. Tai ypač svarbu ir naudinga tiems, kurie dažnai rūko, geria daug juodos kavos.


 

Akinamai balta


Daugelis žmonių visą gyvenimą svajoja turėti spindinčius ir baltus dantis, o vienas iš geriausių būdų išpildyti šį norą, jei neapdovanojo gamta, yra dantų balinimo procedūra.
Prieš ją atliekant, reikėtų išsiaiškinti dantų spalvos pakitimo priežastis: ar ji pakito dėl dantų apnašų, susidariusių konkrementų ar dėl įvairių įgytų bei įgimtų poveikių pakitus kietųjų danties audinių spalvai. Jei dantys pagelto dėl paviršinių apnašų, pigmentinių kavos, arbatos, tabako ir kt. produktų dėmių, užtenka atlikti profesionalią burnos higieną ir kartais panaudoti balinamąją dantų pastą. Vis dėlto, jei dantų emalis yra gelsvas ir tamsesnis dėl kitų priežasčių, pacientui pageidaujant atliekamas dantų balinimas. Individualiai pagal paciento dantų būklę pritaikomas optimaliausias metodas.
Prieš atliekant bet kurią dantų balinimo procedūrą privaloma atlikti profesionalią burnos higieną, pasitikrinti, ar nėra atvirų kariozinių ertmių, taip pat būtina konsultacija, kurios metu supažindinama su procedūros eiga, dantų priežiūra po balinimo ir kt.
 

Balinimo būdai


Dantų balinimo metodai, iš kurių kiekvienas išsirenka sau priimtiniausią, yra keli.
· Namų balinimo sistema. Pacientui pagaminamos individualios dantų kapos, į kurias jis pats įspaudžia balinamojo gelio. Užsidėjus kapas, ant dantų jos laikomos nuo vienos valandos iki kelių valandų arba naktį: tai priklauso nuo balinamojo gelio (karbamido peroksido) stiprumo.
· Dantų balinimas kabinete. Atliekamas odontologo kabinete ir trunka apie valandą. Siekiant maksimalaus dantų baltumo efekto patartina atlikti 2–3 tokias balinimo procedūras.
· Dantų balinimas „Zoom“ balinimo sistema. Idealus pasirinkimas ieškantiems greito ir gero rezultato. Tai nesudėtinga procedūra, kurios metu apsaugine medžiaga izoliuojami minkštieji burnos audiniai, dantų paviršius padengiamas „Zoom“ balinamuoju geliu, kurį švitinant „Zoom“ lempos šviesa skyla vandenilio peroksidas ir susidaręs deguonis patenka į emalį, iš jo pašalindamas pigmentines dėmes. Toks balinimo būdas naudingas norint išbalinti antibiotiko tetraciklino paveiktus dantis.
 

Ką reikia žinoti


Nusprendus atlikti vienokią ar kitokią procedūrą, kiekvienas žmogus turi žinoti, kas jo laukia po jos. Pagrindinis šalutinis dantų balinimo poveikis yra trumpas dantų jautrumo padidėjimas. Dažniausiai jis pasireiškia dėl įvairių išorinių dirgiklių, pvz.: šalto ar karšto maisto, gėrimų, prisilietus prie danties paviršiaus, o praeina per 1–2 dienas, nesvarbu, kokiu būdu balinama.
Po dantų balinimo rekomenduojama naudoti priemones su fluoro preparatais (dantų pastą, tepamus gelius), minkštą šepetėlį ir dantis valyti švelniai.
Po „Zoom“ balinimo negalima dvi dienas vartoti įvairių maisto produktų ir gėrimų, turinčių dažantį ir pigmentą kaupiantį poveikį. Tai kava, juoda arbata, raudonasis vynas, pomidorų, slyvų ir kitos tamsios spalvos sultys, burokėliai, morkos, tabakas.
„Zoom“ balinimo procedūra yra ilgalaikė, tačiau reiktų žinoti, kad ilgalaikiam baltumo efektui išlaikyti daugiausia įtakos turi individuali burnos ir dantų priežiūra, žmogaus įpročiai (rūkymas, dažnas kavos, raudono vyno vartojimas) bei jau minėta dukart metuose atliekama profesionalios burnos higienos procedūra.
Svarbu įsidėmėti ir tai, kad dantų balinimo procedūra neatliekama jaunesniems nei 18 metų amžiaus žmonėms, besilaukiančioms ir dar maitinančioms moterims, esant daug atvirų kariozinių ertmių, jautriems dantims, silpnam dantų emaliui.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai