Kiškio lūpa ir vilko gomurys

„Kiškio lūpa“ ir „vilko gomurys“ – tai vieni labiausiai paplitusių apsigimimų. Tikriausiai daugelis nėščiųjų susimąsto apie apsigimimų galimybę. Šiandien nekalbėsime apie juos plačiąja prasme, pasigilinsime į šiuos du, juolab kad statistika tikina, kad pasaulyje kas 11 minučių gimsta vaikas su nesuaugusia lūpa arba gomuriu. Skaitykite svarbiausius faktus apie šiuos veido srities sklaidos defektus.
 

Ar lūpos ir gomurio nesuaugimo defektai dažni?


Lūpos ir gomurio formavimuisi svarbiausios yra pirmosios 12 nėštumo savaičių. Deja vienas iš 700–800 naujagimių Lietuvoje (panašus dažnis ir visame pasaulyje) gimsta turėdami šį defektą. Apytikriai 70 procentų naujagimių būna tik lūpos ir/ar gomurio nesuaugimo defektas, likusiems 30 procentų kartu su šiuo sklaidos sutrikimu būna ir kitų defektų, pavyzdžiui, neišsivystęs inkstas ir pan. Viduramžiais šį apsigimimą turintys žmonės buvo laikomi panašesniais į gyvūnus nei į žmones, jų buvo šalinamasi, jie keliaudavo su cirkais ant ratų, kadangi tokia priemonė buvo viena iš nedaugelio galimybių uždirbti pragyvenimui. Genas, atsakingas už „vilko gomurio“ defektą, atrastas tik 1991 metais.
 

Kodėl pasireiškia šie apsigimimai?


Tai, kad esminę įtaką turi paveldėjimas – niekas neabejoja. Tačiau yra daugybė veiksnių, dėl kurių „užvedamas“ šių apsigimimų vystymosi mechanizmas. Jų yra begalė, tačiau akivaizdžiai pastebima priklausomybė tarp nėščiosios surūkomų cigarečių kiekio, potraukio alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms ir šių apsigimimų tikimybės. Į rizikos grupę patenka ir vėlyvieji nėštumai (kai mama vyresnė kaip 35 metų amžiaus). Tačiau įtakos turi ir kiti nepalankūs veiksniai, tokie kaip virusinės ligos, kai pakyla aukšta temperatūra, darbas kenksmingomis sąlygomis ir t.t.


 

Su kokiomis problemomis susiduriama esant šiam vystymosi defektui?


Svarbiausia, ką turi žinoti tėveliai, – kūdikio maitinimo ypatumai. Šį defektą turintį mažylį reikia žindyti ne gulintį (kaip kitus naujagimius), bet statesnėje padėtyje. Antraip mažylis gali springti. Pieneliui patenkant į kvėpavimo takus, labai padidėja plaučių uždegimo rizika, tai, be abejonės, itin nepageidaujama.

Esant didesniam gomurio nesuaugimui, mažylis nesugeba žįsti, jo kvėpavimas pasunkėja, šie vaikai blogiau vystosi. Tokiems kūdikėliams maitinti sukurti buteliukai su specialiu šaukšteliu.
Beje, mažyliams rekomenduojama neduoti žinduko, kadangi jis gali patekti į defekto plyšį ir dar labiau jį padidinti. Be to, žinduko jokiu būdu negalima duoti po operacijos.
Šį defektą turintys mažyliai gali dažniau sirgti ausies uždegimu, kuris padidina klausos sutrikimų riziką. Dėl šios priežasties būtina numatyta tvarka tikrinti vaiko klausą. Jiems dažniau nei kitiems vaikams tenka lankytis pas odontologą, tai susiję ne tik su dažniau pasireiškiančiu ėduonimi, bet ir su tikimybe, kad vaikui išdygs ne visi dantys. Susiklosčius tokiai būklei, dažniausiai neišdygsta šoniniai kandžiai.
 

Kaip mano vaikas kalbės?


Vaikams, kuriems yra lūpų ir ypač gomurio nesuaugimo defektas, sunku sakyti kai kuriuos garsus. Dėl to guguoti mažyliai gali pradėti vėliau nei sveikieji. Kad ir kaip būtų, kalbėtis su vaikeliu būtina, nes tai esminis dalykas, padedantis vystytis kūdikio kalbai. Koregavus defektą, problemų dėl kalbos paprastai neturėtų kilti. Tiesa, būkite pasiruošę, nes maždaug pusei tokių vaikų prireikia logopedo pagalbos. Bet juk vaikams, kuriems ir nebuvo tokio defekto, logopedo pagalbos taip pat prireikia. Specialistai teigia, kad didžioji dauguma vaikų iki 5 metų amžiaus kalba taip pat kaip ir sveiki bendraamžiai.
 

Kaip gydomi tokie vaikai?


Specialistų nuomonės gydymo klausimais, t.y. dėl to, kada reikia operuoti, skiriasi. Vieni pataria operuoti 3–6 mėnesių amžiaus kūdikius, kiti – kiek vyresnius vaikus. Tiesa, gali būti tokių situacijų, kai vaikelis operuojamas tuoj po gimimo. Bet kokiu atveju operacijos neretai atliekamos keliais etapais. Tačiau gydymas turi baigtis iki 6 metų amžiaus, kad vaikas galėtų lankyti prastą mokyklą ir nekęstų bendraamžių patyčių.
 

Kaip rūpintis vaiku iki operacijos?


Iki operacijos vaiku rūpinamasi taip pat, kaip ir sveikais naujagimiais, ligoniukai būna namuose. Stengiamasi daugiau laiko būti gryname ore, būtina rachito profilaktika (vartoti tinkamą kiekį vitamino D), vaikas turi būti saugomas nuo infekcinių ligų, kitais žodžiais tariant, vaikelis turi maksimaliai sustiprėti. Kai kurie tėveliai, gėdydamiesi tokio vaiko, į lauką eina tik vakarais, sutemus, kai sumažėja tikimybė sutikti pažįstamus. Tačiau atkreipsiu jūsų dėmesį, kad, saulei nusileidus, vaikelis negauna taip reikalingų ultravioletinių spindulių (jiems veikiant gaminasi vitaminas D).
 

Mano vaikelio pooperacinis randas raudonas – ką man daryti?


Tai normalu. Naujai susiformavę randai neretai būna raudonos spalvos, tvirti, tačiau laikui bėgant randai plokštėja, blykšta ir suminkštėja, kol galiausiai įgauna baltos juostelės pavidalą. Tačiau taip įvyksta ne visuomet. Nepalikite randų likimo valiai. Kuo anksčiau pradėsite randų profilaktiką, tuo mažesni ir minkštesni jie susiformuos.

Daug kas tiki, kad rando tepimas vitamino E preparatais, alijošiaus sultimis ar kokoso aliejumi turi teigiamos įtakos, tačiau moksliškai tai nėra pagrįsta. Specialistai visame pasaulyje, kaip itin veiksmingą priemonę, rekomenduoja naudoti silikono gelį ar pleistrą. Silikono priemonių efektyvumas yra moksliškai pagrįstas.
Jei randas veide, tuomet labai patogu naudoti silikono gelį, pvz., Lietuvoje yra registruotas Dermatix Ultra.
 

Kur kreiptis pagalbos?


Apie pagalbos teikimą jūs būsite informuoti dar gimdymo namuose. Tačiau anksčiau ar vėliau visi keliai atveda ten, kur šiuo metu teikiama pagalba vaikams su nesuaugimais, t.y. į Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio kliniką, esančią Vilniuje, Žalgirio g. 117/115.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rasa
2015-04-03 22:41
Mums ir jau padaryta lupytes kerekcija, odabar laukiam gomuriuko ir labai bijau, nes sake labai skausmingai vaikas pernesa:(, o del invalidumo mes tai gaunam dviem metam kol gomuriuka susitvarkysim
Rita
2014-11-03 09:50
Sveiki esu jau suaugusi ir turiu si defekta ar man dar imanoma operacija.
Ilona
2014-10-26 20:53
Man gime vaikas su kiskio lupa ir vilko gomuriu. 3 men buvo atlikta lupos operacija ir dabar lakiam gomurio operacijos. Mano klausimas toks ar mano vaikuj peiklauso neigalumo ligis mums jau beveik 7 men ie ij vis dar valgidama springsta kartais dusta kosti, valgom kas 2 val.ir as stengiosi kad jos svoris nekristu nes sake kad negales padariti operacijos jej neatitiks svoris narkozej. Buvom nuveze dokumentus i neigalumo ligio centra bet mums nedave nigalumo ligio nes jos svoris atitinka ir viskas pataisoma taip mums atsake. Ar mes galim tiketis vis dar gauti neigalumo ligi?
Aciu is anksto uz atsakima. Su pagarba dekojame.
Inceptum
2010-05-08 15:39
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
x
2009-08-05 14:09
Ar tokiems vaikams operacinis ir kitas gydymas yra mokamas?
;(
2009-01-09 17:27
Man 14 metu man dabar tvarko dantis esu su breketais nesuprantu kodel man dar nedaro,labai bijau kad nepadarytu labai blogos ir negrazios Vilniaus Zalgirioligonineje...
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai