Dantų protezavimo naujovės

Ar dar pamenate laikus, kai iškritęs dantis bylojo tik viena: geroji dantų fėja jau ruošia dovaną? Ar bedantė šypsena ir šiandien teikia džiaugsmą? Tikriausiai ne. Atvirkščiai – verčia susirūpinti ir ieškoti būdų, kaip susigražinti gražią, sveiką ir patrauklią šypseną bei puikią savijautą. Dantų protezavimas tokiu atveju – vienintelė išeitis. Apie protezavimo galimybes bei naujienas pasakoja Kauno odontologijos klinikos „Processus“ gydytoja odontologė Danguolė BALTRUŠAITIENĖ.
 

Dantų protezavimo būdai


Dantų protezavimo tikslas – atkurti prarastą dantų eilių struktūrą ar pačius dantis, kramtymo komfortą, estetinę išvaizdą, dėl dantų netekties sutrikusią kalbą. Galimi du protezavimo variantai: protezuoti išimamais ir neišimamais protezais. Protezų parinkimas priklauso nuo burnoje likusių dantų skaičiaus bei būklės.
 

Išimamieji protezai


Išimamieji dantų protezai gaminami tuomet, kai nebelieka galimybių protezuoti neišimamais protezais nei savų dantų, nei taikant implantacijos būdą. Išimamieji protezai, paprastai vadinami dantų plokštelėmis, gali būti daliniai ar pilni. Tokie protezai parenkami netekus daug ar net visų dantų.
Lanko atraminiai išimami protezai, turintys metalinį gomurį, gaminami netekus daugelio dantų, bet esant pakankamai tvirtiems saviems dantims, arba kai nenorima šlifuoti šalia defekto esančių sveikų dantų. Toks protezas fiksuojamas prie dantų specialiais užraktais ar kabliukais, dėl to visiškai nejuda nei kramtant, nei kalbant.


Gydytoja atkreipia dėmesį – visi išimami protezai reikalauja ypatingos kasdienės priežiūros: po kiekvieno valgio juos reikia gerai išplauti, nakčiai išsiimti, nekramtyti labai kieto maisto ir pan.
 

Sraigtiniai implantai – brangi išimamų protezų alternatyva


Sraigtiniai implantai dažniausiai naudojami, kai netenkama vieno ar kelių priekinių dantų ir kai gretimi dantys yra visiškai sveiki. Naudojant krūminių dantų srityje, dažnai reikia atlikti kaulo „paaukštinimo“ oepraciją. Šios rūšies implantai, kurie panašūs į dantų šaknis, įsodinami į kaulą, o ant jų tvirtinami dirbtiniai dantys. Didelę įtaką tokių implantų funkcionavimui turi burnos higienos įgūdžiai. Bloga burnos priežiūra ir rūkymas dažnai sukelia komplikacijas po implantacijos operacijos, neilgas implantų tarnavimo laikas. Vidutinis sraigtinių implantų tarnavimo laikas svyruoja nuo 7 iki 15 metų. Didžiausias implantų privalumas – nereikia preparuoti (šlifuoti) natūralių dantų, nešioti išimamų protezų bei sustabdoma kaulo atrofija – irimas.
 

Neišimami protezai


Tokie dantų protezai, t.y. dantų vainikėliai, tiltai, įklotai ir užklotai, fiksuojami cementu arba varžtais prie savų dantų ar implantų. Jų nereikia išimti norint atlikti kasdienes burnos higienos procedūras. Dantų vainikėliai yra uždedami ant savų dantų, kurie prieš tai nušlifuojami.
Vainikėlių reikia tuomet, kai nesilaiko didelės plombos, lūžta dalis danties, koreguojamas sąkandis, siekiama sugrąžinti neišsivysčiusių dantų formą. Kai danties vainiko defektas didelis, o plombavimas gali būti neefektyvus, dažniausiai trūkstama danties dalis atnaujinama porceliano įklotu ar užklotu. Toks protezavimas yra estetiškai efektyvus, kadangi spalvą galima parinkti individualiai. Tiltinis protezas sugrąžina prarastų dantų funkciją. Jis dedamas mažiausiai ant dviejų šlifuotų dantų. Tilteliai reikalingi siekiant sugrąžinti prarastą dantų funkciją, sutvirtinti judančius dantis, sujungiant juos į grupes, paskirstyti kramtymo krūvį kitų dantų atžvilgiu, koreguoti sąkandį.
Šiuolaikiniai dantų protezai gali būti gaminami iš bemetalės keramikos, kuri yra nepalygint sveikesnė ir estetiškesnė už anksčiau plačiai naudotą metalo keramiką. Metalo keramikos protezai – nepralaidūs šviesai, todėl dantis atrodo nenatūraliai. Šviečiant neoninei šviesai, dėl sukuriamo šviesos efekto atrodo, kad tokio protezo vietoje nėra danties. Be to, metalo sąlytis su audiniais dažnai sukelia dantenų uždegimus, spalvos pakitimus, pakitusį skonį burnoje ar alergiją. Tuo tarpu bemetalė keramika yra laidi šviesai, tad bet kokioje šviesoje dantys atrodo natūraliai.
 

Cirkonio oksido keramikiniai protezai – šių laikų protezavimo technologijų viršūnė


Estetikos, tvirtumo ir komforto poreikius idealiai patenkina bemetalė keramika cirkonio oksido (ZrO2) pagrindu. Cirkonio oksidas gaminant protezus sėkmingai pradėtas taikyti pasaulyje nuo 2001 m., o Lietuvoje – nuo 2005 m. Ši estetiška, natūrali ir ekologiška protezavimo technologija nesukelia jokio diskomforto, kadangi cirkonio oksido protezus idealiai toleruoja burnos ertmė ir dantenos. Be to, bemetalė keramika cirkonio oksido pagrindu tarnauja labai ilgai. Tokie protezai naudojami tiek šoniniams, tiek priekiniams dantims atnaujinti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai