Cukrinis diabetas – ne kliūtis atostogoms

Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, dažnai baiminasi dėl atostogų, kadangi pasikeitęs dienos režimas, naujos šalys, emocijos, kitoks klimatas bei pakitę mitybos įpročiai gali sukelti gliukozės kiekio kraujyje svyravimus. To nereikėtų išsigąsti ar net atsisakyti lauktų atostogų, nes didelių gliukozės svyravimų galima išvengti. Svarbiausia iš anksto pasirūpinti žiniomis bei priemonėmis, kurios padės valdyti ligą net ir ilgos bei sudėtingos kelionės metu.
 

Sergančiojo diabetu dienos režimas ir elgsena keičiasi atostogų ar išvykų metu. Būna sunku laikytis įprastos dienotvarkės. Svarbu tai, kad šiuo laikotarpiu žmogus jaustųsi pakankamai saugiai. Tikslinga stengtis kiek įmanoma laikytis mitybos režimo ir, svarbiausia, neužmiršti medikamentų, kuriuos vartojate normaliam gliukozės kiekiui palaikyti.
 

Mitybos kontrolė


Sergančiojo diabetu mitybos principas – valgyti dažnai, bet nedideliais kiekiais. Nepamirškite to laikytis ir per atostogas. Stenkitės nesusigundyti viešbučių siūlomais patiekalais, kur dažnai jų kiekis nėra ribojamas. Kadangi vaisiuose yra daug angliavandenių, jų negalima valgyti neribojant. Cukriniu diabetu sergantysis gali suvalgyti pusę, daugiausia vieną vaisių valgymo metu. Atsisakykite ar mažinkite alkoholinių gėrimų kiekį, niekada negerkite jų nepavalgę. Svečioje šalyje venkite neįprasto maisto, jeigu jūsų gliukozės kiekis kraujyje sunkiai kontroliuojamas. Kiekvienas cukriniu diabetu sergantis žmogus privalo žinoti, kaip apskaičiuojami suvartotų angliavandenių vienetai. Tai padeda pasirinkti maisto produktus bei apskaičiuoti maisto porcijas.


 

Ką pasiimti į kelionę?


Kiekvienas diabetu sergantis žmogus privalo pasiimti aparatą, kuris nustato gliukozės kiekį kraujyje. Rekomenduojama pasiimti didesnį kiekį nei kasdien namuose naudojate savikontrolės juostelių, kadangi didės fizinis aktyvumas, keisis mityba, reikės dažniau ištirti glikemiją.
Vykdami atostogų, pasiimkite pakankamą kiekį vaistų atsargų, o, skrisdami lėktuvu, medikamentus, ypač insuliną, laikykite rankiniame bagaže. Nelaikykite insulino tiesioginiuose saulės spinduliuose.
Šiuo metu išleidžiami patogūs insulino injektoriai, todėl sergantieji cukriniu diabetu gali nevaržomai susišvirkšti insulino bet kur ir bet kada, visai neapribojama žmogaus laisvė.
Mažiau problemų iškyla pacientams, kurie gydomi insulino pompa, tačiau dienos režimas, mitybos kontrolė vis tiek turi išlikti.
Atostogaudami nepamirškite pasiimti ir gliukozės tablečių hipoglikemijos atveju. Jei pasitaiko sunkių hipoglikemijų, rekomenduojama turėti gliukagono.
Sergantieji cukriniu diabetu turi turėti sergančiojo pasą – dokumentą, patvirtinantį, kad sergate cukriniu diabetu. Jis gali būti reikalingas tiek dėl medikamentų pervežimo, tiek nelaimės atveju.
Kokius vaistus pasirinkti? Atminkite, jog vasarą, aktyviai ilsintis, esant didesniam nei įprastinis fiziniam krūviui, visų medikamentų dozės turi būti mažesnės, nes atsiranda hipoglikemijos pavojus. Nepamirškite prieš išvykdami pasitarti su savo gydytoju endokrinologu ir įsitikinkite, kad jūsų liga yra gerai valdoma.
Nepaisant visų atostogų metu patiriamų malonumų, svarbu neužmiršti, kas yra gera cukrinio diabeto kontrolė. Gliukozės kiekis kraujyje nevalgius turėtų būti 4,4–6,7 mmol/l, po valgio (2 val. nuo valgio pradžios) – iki 8,9 mmol/l. Stenkitės labiau pažinti savo ligą ir kuo sėkmingiau ją valdyti įvairiomis aplinkybėmis.
Cukrinis diabetas yra medžiagų apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis lėtine hiperglikemija ir angliavandenių, riebalų bei baltymų apykaitos sutrikimu, kuris sukeliamas absoliutaus ar santykinio insulino trūkumo. Kai trūksta insulino, gliukozė negali patekti į audinių ląsteles, todėl kraujyje padidėja gliukozės kiekis. Diabetas yra lėtinė neišgydoma liga, kuri nekontroliuojama sukelia tokias komplikacijas, kaip inkstų nepakankamumas, aklumas, širdies ir kraujagyslių ligos. Tačiau daugumos jų ne tik galima išvengti ar atitolinti, bet, pritaikius savo gyvenimo būdą prie šios ligos, dar ir aktyviai bei įdomiai gyventi.
Skiriami du cukrinio diabeto tipai: pirmas ir antras. Pirmajam būdingas absoliutus insulino trūkumas. Suserga dažniausiai jaunesni, iki 40 metų amžiaus žmonės. Kad ligonis išgyventų, būtinos insulino injekcijos. 2 tipui būdingas santykinis insulino trūkumas. Tai reiškia, kad žmogaus kasa gamina insuliną, tačiau dėl tam tikrų priežasčių jo veikimas nepakankamas. Cukrinis diabetas – tai valdoma liga, tačiau labai priklauso nuo daugelio išorinių veiksnių. Daug dėmesio skiriama sergančiųjų cukriniu diabetu mokymui, kaip valdyti šią ligą, kaip pasielgti tam tikromis aplinkybėmis, prisitaikyti prie pakitusių sąlygų. Ir, tik pažinus savo ligą, išmokstama ją kontroliuoti, o kartu išsaugoma gera savijauta.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai