Kaip skausmas malšinamas šiandien?

Skausmo gydymo problema nepaprastai aktuali daugeliui sergančiųjų įvairiomis ligomis. Jam malšinti sukuriami vis modernesni, veiksmingesni ir saugesni vaistai. Šį kartą – apie naujausius neurologinio ir traumų sukelto skausmo gydymo būdus.
 

Neurologinis skausmas


Apie naujausius neurologinio skausmo malšinimo ir gydymo metodus kalbamės su Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytoju Gintaru KAUBRIU.
 

Kas yra skausmas ir kokios jo rūšys?


Pagal Tarptautinę skausmo tyrimo asociaciją (IASP) skausmas – tai nemalonus jutiminis ir emocinis patyrimas, susijęs su esamu ar galimu audinių arba nervų sistemos pažeidimu arba nusakomas tokio pažeidimo terminais.
„Nemalonus jutiminis skausmo patyrimas“ reiškia, kad pacientas apibūdina, kur skauda, kiek laiko, kokio pobūdžio yra tas nemalonus pojūtis. „Nemalonus emocinis patyrimas“ sukelia motyvaciją vengti skausmo. Priskiriamas ir pažintinis skausmo komponentas, t.y. žmogaus požiūris, jo supratimas apie skausmą.
Skausmas susijęs su audinių arba nervų sistemos pažeidimu. Skausmas gali būti kelių rūšių. Nocicepcinis – tais skausmas, kuris atsiranda pažeidus audinius (odą, antkaulį ir kt.). Dirginami nocicepsiniai (skausminiai) receptoriai, esantys įvairiose žmogaus kūno vietose.
Kita skausmo rūšis tai neuropatinis skausmas, atsirandantis dėl pačios nervų sistemos pažeidimo arba jos funkcijos sutrikdymo. Pavyzdžiui, sergant cukriniu diabetu pažeidžiami nervai (diabetinė polineuropatija) arba juostinės pūslelinės (herpes zoster) metu pažeidžiamos palei veidinio nervo šakas esančios veido odos sritys. Neuropatinis skausmas atsiranda ne dėl skausmo receptorių dirginimo.
Trečioji rūšis – tai idiopatinis skausmas, tuomet, kai nenustatoma konkrečios skausmą lemiančios priežasties. Gali būti išskiriamas ir mišrus skausmas (vyrauja ir/arba nocicepcinis, neuropatinis ar idiopatinis komponentai).
Kiekviena iš šių skausmo rūšių išsivystyto vyraujant skirtingiems mechanizmams, todėl reikia ir skirtingų vaistų.
Formuluotė „nusakomas tokio pažeidimo terminais“ reiškia, kad, pavyzdžiui, žmogus sako, kad jam skauda nugarą, bet aiškių organinių priežasčių tam nerandame. Tokiu atveju, jei neturime pagrindo manyti, kad žmogus meluoja, tai laikome, kad iš tikrųjų jam skauda.
Skausmas gali būti ūmus ir lėtinis. Jei skausmas užtrunka mažiau negu 6 mėnesius, tai ūminis, jei daugiau kaip 6 mėnesius, – lėtinis.


 

Skausmo priežastys labai įvairios


Skausmo priežastys įvairuoja nuo skrandžio opaligės ir iki arterinės hipertenzijos, glaukomos. Pagrindinės priežastys būtų: traumos, augliai, stuburo ligos ir kt. Gali būti tam tikrų nervų (neuritai) ar jų šaknelių (radikulopatijos) pažeidimai.
 

Kaip palengvinti neurologinių ligonių patiriamą skausmą?


Skausmas gydomas ne vien tik vaistais. Neretai efektyvus būna kompleksinis skausmo gydymo būdas. Naudojami fizinės terapijos metodai, pavyzdžiui, elektriniai, ultragarsiniai, gydomoji mankšta, masažas. Manualinė medicina taikoma kaip specialus metodas stuburo ir kitoms ligoms gydyti. Kai kada reikalingi chirurginiai metodai. Chirurginiu būdu gali būti suardomos tam tikros skausminės zonos (užpakalinės nugaros smegenų šaknelės įėjimo zonos suardymas). Gydant psichogeninį skausmą, reikalinga psichologo ar psichiatro pagalba.
Nocicepciniam skausmui gydyti plačiausiai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Pagrindinė šių vaistų veikimo vieta yra pažeisti audiniai, iš kur skausmas ir kyla. NVNU pačiuose audiniuose slopina uždegimo mediatorių veikimą. Gydymas šiais vaistais dažniausiai pradedamas nuo silpnesnių, vėliau naudojami vis stipresni. Minėti preparatai blokuoja fermentą ciklooksigenazę (COX), todėl stabdomas uždegimas pažeistuose audiniuose. Fermentas yra dviejų rūšių: COX1 ir COX2. Senieji (tradiciniai) NVNU slopindavo abu juos. Dėl COX1 slopinimo neretai atsirasdavo skrandžio opos, kepenų, kaulų čiulpų pažeidimai. Naujieji NVNU, vadinami selektyviais, kuriems priklauso ir koksibai, specifiškai blokuoja tik COX2 fermentą ir minėtos nepageidaujamos reakcijos nepasireiškia. Toks vaistas yra celekoksibas (vaistinėse parduodamas Celebrex pavadinimu), kuris, priešingai nei tradiciniai šios grupės vaistai, saugus virškinamajam traktui.
NVNU galima derinti su silpnais opiatais (kodeinu). „Sunkioji artilerija“ – tai stiprieji narkotiniai analgetikai (morfinas, fentanilis).
Neuropatinis skausmas gydomas kitais vaistais: antiepilepsiniais vaistais ir antidepresantais.
 

Traumų skausmas


Apie naujausius traumų skausmo gydymo būdus pasakoja Kauno medicinos universiteto klinikų gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas POCIUS.
Savo praktikoje susiduriame su dviejų tipų skausmu: ūminiu ir lėtiniu. Ūminis skausmas atsiranda dėl traumos ar ūminės ligos. Todėl ir skausmo malšinimas turi būti pakankamai greitas ir efektyvus. Šiam skausmui numalšinti nepakanka vien tik farmakologinių priemonių. Traumos sukeltam ūminiam skausmui mažinti naudojamos kompleksinės priemonės: imobilizacija, lokalus šaltis, krūvio ribojimas ir vaistai. Esant intensyviam skausmui nenarkotiniai analgetikai, lokalaus poveikio nuskausminantys tepalai neefektyvūs, todėl rekomenduojame selektyviai COX-2 receptorius veikiančius nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (mano praktikoje mažiausiai pašalinio poveikio ir efektyviausiai veikia celekoksibas (Celebrex). Šie vaistai turi vieną iš mažiausių poveikių virškinamajam traktui. Jei skausmo nepavyksta sumažinti minėtais preparatais, vartojami narkotiniai analgetikai.
Lėtinis skausmas atsiranda palaipsniui dėl ortopedinių įgytų ar įgimtų deformacijų, osteoartrozės, lėtinių minkštųjų audinių uždegimo. Kovoti su šiuo skausmu efektyviausia šalinant priežastį konservatyvaus ar chirurginio gydymo priemonėmis. Nemedikamentinės konservatyvaus gydymo priemonės: fizinė terapija, gydomoji mankšta, masažai, specialūs ortopediniai protezai ir įtvarai. Tačiau neretai nepavyksta pašalinti skausmo priežasties arba tai pavyksta išspręsti dalinai. Tokiu atveju papildomai naudojame ir simptominį medikamentinį gydymą, kurį pradedame nuo silpniau veikiančių medikamentų, pereidami prie stipriau veikiančių vaistų.
 

Lokalūs medikamentai


* Vietiškai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU).
* Vietiškai vartojami heparinai ir heparinoidai.
* Geriamieji ar parenteriniai nuskausminamieji preparatai (Jei nepakanka lokalių priemonių):
 

Nenarkotiniai analgetikai


* NVNU, neselektyviai veikiantys COX-1 ir COX-2 receptorius. Šie vaistai gali sukelti virškinamosios sistemos diskomfortą, skausmus ar erozijas
* NVNU, selektyviai veikiantys COX-2 receptorius (daug mažesnis šalutinis poveikis virškinamajam traktui, neslopina chondrocitų sintezės).
* Narkotiniai analgetikai.
* Norėčiau išskirti selektyviai COX-2 receptorius veikiančius NVNU. Šie vaistai malšina skausmą ne tiesiogiai veikdami skausmo receptorius, o mažindami lokalų audinių uždegimą. Todėl vartojant juos, pasiekiamas dvigubas rezultatas, sumažinamas uždegimo procesas, o dėl to mažėja ir skausmas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

k
2015-08-23 22:04
Straipsnis niekinis bendrai auditorijai. Nėra nurodytų pavadinimų ir t.t. nuvylė žodžiu.
Laima
2009-04-10 19:36
MAn traumu skausmo niekas taip efektyvei negydo, kaip fastum, greitai isigeria, svelnus. Isandyk, vietoj to vaisto, kuri gerei.
time
2008-11-16 22:41
Man daktaras išrašė nesteroidinių vaistų ”Movalį”
Išgėrus,aš pasijutau labai blogai,aš pradėjau dusti,pradėjo stipriai plakti širdis. kas galėtų pakaeisti mono minėtą vaistą.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai