Vaikų skundai - ne visada kaprizai

Kai kurių ligų simptomai būna silpni ir tėvai jų gali nepastebėti, o vaikai nemoka apibūdinti savo ligos. Nors čia paminėti simptomai gali būti ir nepavojingi, tačiau specialistai pataria pasikonsultuoti su gydytoju.
 

PASTOVUS SVORIO NETEKIMAS


10 metų Jonukas, būdamas išvykoje su tėvais, jų kas valandą prašė sustoti ir pailsėti. Praėjus 3 mėn. kitoje išvykoje pasikartojo ta pati situacija. Giminaitis, nematęs Jonuko mėnesį, pastebėjo, kad berniukas labai sublogęs.
Tą pačią dieną, patarus gydytojui, berniuko mama nunešė ištirti jo šlapimą. Pasirodė, kad gliukozės kiekis beveik 6 kartus didesnis už normalų, o tai cukrinio diabeto požymis. Berniukas neteko beveik 10 kg svorio. Gydytojas nusiuntė berniuką į ligoninę, kur buvo paskirta insulino.
Juvenilinu, arba 1 tipo, cukriniu diabetu serga 1 iš 600 vaikų iki 18 metų amžiaus. Tai atsitinka tuomet, kai kasa negali gaminti insulino, reikalingo cukraus metabolizmui organizme. Nekontroliuojama liga gali pereiti į šoką ir komą. Tačiau kasdieninės insulino injekcijos leidžia vaikams gyventi normalų, aktyvų gyvenimą.
Bet kokio didesnio svorio netekimo priežastys turi būti išaiškintos. Dažniausiai tai būna pirmasis diabeto požymis. Kiti šios ligos požymiai - padidėjęs troškulys, alkis ir gausus šlapinimasis.
 

ŠLUBAVIMAS


Vieną rytą 4 metų Mikas šlubuodamas įėjo į tėvų kambarį. “Mama, man skauda koją”, - sušnibždėjo jis. Kai mama bandė paguldyti vaiką į lovą, jis verkė, kad jam skauda judant. Visą rytą Mikas nesulaikomai raudojo ir negalėjo vaikščioti. Mama jį nuvežė į ligoninę.
Ligoninėje Mikui nustatytas toksinis sinovitas. Tai būklė, kai uždegimas paliečia klubo bei kelio sąnarius. Juose kaupiasi skystis. Tai atsitinka maždaug 3 proc. vaikų. Paprastai ši liga vystosi po viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Dažniausiai serga pradėję vaikščioti ir ikimokyklinio amžiaus vaikai. Sergantiems skiriama uždegimą mažinančių vaistų, pažeistai kojai suteikiama ramybė. Toksinis sinovitas gali maskuoti infekcinį sąnario uždegimą, kuris yra ypač rimta liga ir gali sukelti negrįžtamą sąnario pažeidimą. Diagnozės patikslinimui reikalingas kraujo tyrimas bei rentgeno nuotrauka. Šlubavimas taip pat gali būti ir dėl leukemijos, juvenilinio artrito ar Laimo ligos požymis. Taigi jei šlubavimą lydi karščiavimas, nedelsiant kreipkitės pagalbos.
 

NELANKSTUS KAKLAS


Dėl gerklės skausmo ir nedidelės temperatūros šešerių metų Erikas pasidarė pavargęs ir vangus. Jis negalėjo palenkti galvos, norėdamas nuo kėdės paimti popierinį lėktuvėlį. Susirūpinusi mama paskambino gydytojui, kuris patarė nedelsiant vykti į ligoninę.
Nelankstus kaklas, karščiavimas, galvos skausmas ar vangumas yra vieni iš pirmųjų meningito požymių. Meningitas - tai galvos ir nugaros smegenų apvalkalų uždegimas. Negydant liga gali baigtis mirtimi.
Nežiūrint šių grėsmingų simptomų, Erikui nebuvo nustatytas meningitas. Tai buvo tik padidėję limfmazgiai dėl gerklės infekcijos. Tačiau jo mama buvo teisi, kad nedelsiant kreipėsi pagalbos, pastebėjusi pirmuosius nerimą keliančius simptomus.


 

SAUSAS KOSULYS IR SUNKUS ALSAVIMAS (ŠVOKŠTIMAS)


Mama pastebėjo, kad jos penkerių metų sūnus Karolis nuolat kosti, net nakties metu. Po kelių mėnesių mama jį nuvežė pas gydytoją, kuris, apžiūrėjęs vaiką, paskyrė įprastų vaistų nuo peršalimo. Tačiau vaistai nepadėjo. Mama pastebėjo, kad Karolis pradeda dusti, kai bėgioja su draugais. Praėjus dviems mėnesiams Karolį ištiko astmos priepuolis.
Kai kuriems vaikams astmos požymiai (tokie kaip kosulys ir sunkus kvėpavimas) atsiranda nelauktai, tačiau daugumai šie simptomai vystosi pamažu.
1982-1994 m. apie 70 proc. padaugėjo vaikų, sergančių bronchine astma. Tai gali sąlygoti aplinkoje esantys provokuojantys veiksniai, tokie kaip oro teršalai, maisto alergenai, pelėsiai bei dulkių erkutės ankštuose namuose. Ši lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga gali būti pavojinga gyvybei, jei nebus laiku diagnozuojama ir gydoma.
Astma yra grįžtama liga, jei gydoma bronchus plečiančiais ir uždegimą slopinančiais vaistais.
Jei įtariate, kad jūsų vaikas gali sirgti astma, užsirašykite pastebėtus simptomus ir pasitarkite su gydytoju.
 

RETAS ŠLAPINIMASIS


Mama maitina savo naujagimę dukrą krūtimi. Pirmos savaitės pabaigoje ji pastebėjo, kad dukrelė miega visą dieną, nevalgo, silpniau verkia ir rečiau šlapinasi.
Susirūpinusi mama nuvyko su dukra į priėmimo skyrių. Apžiūrėjęs gydytojas nustatė, kad vaikas neteko daug skysčių ir yra organų nepakankamumo ir smegenų pažeidimo pavojus.
Svarbu stebėti, kiek vaikas pasišlapina. Normaliai po pirmos gyvenimo savaitės kūdikiai šlapinasi nuo 6 iki 12 kartų per dieną. Kiti dehidracijos požymiai - kai kūdikis verkia ir nėra ašarų, akys bei viršugalvio momenėlis įdumba, burna ir lūpos būna sausos, vaikai tampa irzlūs, greičiau nuvargsta. Pasirodžius šiems požymiams vaiką reikia guldyti į ligoninę.
Pradėjusiems vaikščioti bei mokyklinio amžiaus vaikams, kurie vemia ar viduriuoja, taip pat gali būti dehidracija. Kai vaikas serga, skysčių reikia duoti papildomai.
 

DAŽNAS KVĖPAVIMAS


Kai 3 mėnesių Vaidui atsirado sloga ir lojantis kosulys, mama skubiai paskambino pediatrui. Gydytojas sakė, jog tai greičiausiai paprastas peršalimas ar krupas. Kitą dieną Vaido kvėpavimas pasidarė trumpas ir dažnas. Pablogėjus vaiko būklei, mama pasodino jį prigarintoje vonioje, kad būtų lengviau kvėpuoti. Tačiau kitą dieną kūdikio būklė dar pablogėjo - pasidarė sunku kvėpuoti, jis negalėjo valgyti.
Tėvai su vaiku nuvyko į ligoninę, kur gydytojas paskyrė kvėpuoti deguonies. Berniukui buvo nustatyta sincitinė virusinė infekcija (SVI). Šis virusas pažeidžia kvėpavimo takus, o susidariusios gleivės sudaro kamštį. Pirmiausia nukenčia tie, kurie yra neišnešioti ar turi įgimtus širdies bei plaučių pažeidimus.
Vaikams iki metų labai svarbus požymis - dažnas kvėpavimas, kuris paprastai atsiranda antrą ar trečią į peršalimą panašios ligos dieną. Jei kūdikis naktį kvėpuoja daugiau nei 40 kartų per minutę, reikalinga skubi pagalba.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-05-08 16:08
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
Loreta
2010-03-25 16:13
As pati sergu cukriniu diabetu jau 8 metai, nuolatos matuojuosi cukru( gliukomaciu Contour Ts, labai fainas ,paprastas,be kodavimo,patogus), tai ir savo vaikui daznai pamatuoju, kadangi maziukas aparaciukas nebijo jis :),taip ir stebime savo bukle ir cukru :)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai