Ūminiu pūsliniu (herpetiniu) stomatitu užsikrečiama oro lašeliniu (nuo tėvų ar kitų vaikų) ar tiesioginio kontakto būdu (per žaislus, maisto produktus). Liga gali pasikartoti, persirgus imunitetas nesusidaro.
Ligą gali išprovokuoti imuninės sistemos nepakankamumas, netinkama ar nevisavertė mityba. Dėl šių veiksnių organizmą lengviau pažeidžia pagrindinė ligos priežastis – herpeso virusas.
Sergant stomatitu, gali vystytis ir gingivitas – dantenų uždegimas.
Stomatitu serga ir maži vaikai (6 mėn.–3 metų), ir paaugliai, ir suaugusieji.
Vaikams dažnai ligos simptomai pasireiškia dygstant pirmiesiems dantukams – sulaukus maždaug 14 mėnesių. Pastebėta, kad žemesnio socialinio sluoksnio šeimose pūsliniu herpetiniu stomatitu sergama du kartus dažniau.
Inkubacinis ligos laikotarpis (nuo užsikrėtimo iki simptomų pasirodymo) yra 3–5 dienos.
Liga prasideda ūmiai. Vaikas karščiuoja, sustiprėja seilėtekis, iš burnos gali sklisti blogas kvapas, padidėti regioniniai limfmazgiai, kraujuoti iš dantenų. Burnos ertmės, lūpų, liežuvio gleivinėje, aplink lūpas formuojasi pavienės pūslelės, pripildytos skaidraus skysčio, arba tokių pūslelių grupės. Joms plyšus, formuojasi vadinamosios aftos – skausmingos žaizdelės. Jos yra apvalios, negilios, dugnas – gelsvai pilkas ar raudonas. Pūslelės skystyje yra herpeso viruso pažeistų ląstelių, daugiausia – žaizdelės dugne.
Plyšus pūslelėms, žaizdelėse gali atsirasti antrinė infekcija. Jeigu taip įvyksta, gyja lėtai, gleivinė ilgai būna skausminga.
Lengva forma
Savijauta patenkinama, temperatūra – 37–37,5oC. Prieš pasirodant bėrimams, vaikas gali skųstis, kad jam „degina“ peršti, skauda burnos vidų – gleivinę. Netrukus susidaro pavienių pūslelių, kurios greitai plyšta, ir susidaro aftos. Pažeidimų gali atsirasti ir veido, galūnių odoje, išoriniuose lytiniuose organuose.
Sergantis vaikas blogai valgo, blogai miega, tampa irzlus.
Vidutinio sunkumo forma
Temperatūra pakyla iki 38–39o C, bendra būklė sunkėja, skauda galvą, pykina (apsinuodijimo požymiai). Seilėtekis tampa intensyvesnis, padidėja regioniniai limfmazgiai. Bėrimų daugiau – iki 20, jų gali atsirasti ne tik burnoje, bet ir ant liežuvio, skruostų, kitų kūno sričių. Dantenos parausta, patinsta, kraujuoja. Žaizdelės vienos užgyja, kitos atsiranda. Po kurio laiko žaizdelės pradeda dengtis epiteliu ir gyti. Jeigu sergantis vaikas vangus, blogai valgo, atsisako gerti, gali išsivystyti dehidratacija (didelio kiekio skysčių netekimas). Tai gali būti grėsminga būklė, tokiu atveju gali prireikti medikų pagalbos – lašelinėmis subalansuoti skysčių kiekį.
Sunki forma
Kūno temperatūra būna iki 39–40o C, bendra būklė sunki, rijimas sutrikęs, vaikas nenori valgyti ir gerti. Gali išsivystyti dehidratacija. Burnos ertmės gleivinėje gali būti iki 100 bėrimo elementų, dantenos išopėjusios, kraujuoja. Iš burnos sklinda blogas kvapas, seilėtekis gausus. Gali išsivystyti komplikacijos (meningitas, meningoencefalitas, herpetinis sepsis). Tokios būklės vaikui reikia pagalbos stacionare, paprastai ji teikiama infekcinių ligų skyriuose.
Vaikams iki trejų metų paprastai būna lengvos formos stomatitas.
Gydoma vaistais karščiavimui slopinti ir skausmui mažinti. Padeda skalavimai antiseptiniais tirpalais. Jeigu vaikas dar mažas ir burnos skalauti nemoka, galima daryti aplikacijas antiseptiniais tirpalais.
Kai ligos forma lengva, bet vargina opelių skausmingumas, jos gydomos tepalu, malšinančiu skausmą. Vėliau tinka gijimą (epitelizaciją) skatinantieji tepalai. Drauge reikia organizmą ir imunitetą stiprinančių priemonių.
Skausmą įveikti galima tepant skausmingas zonas želė ar tepalais, kurių sudėtyje yra benzokaino arba lidokaino – skausmą malšinančiųjų medžiagų. Tepalai su ramunėlėmis ir kitomis dezinfekuojamosiomis medžiagomis ne tik nuskausmina, bet ir skatina gijimą. Taip pat tinka ir aliejiniai tepalai su vitaminais A, E bei. D.
Mažam vaikučiui reikėtų prieš valgį (būtent valgant labiausiai skauda) švelniai, nusiplovus rankas, patepti burnos gleivinę. Vyresnieji gali pasitepti patys.
Kad bėrimai neplistų, gydytojas gali patepti gleivinę vandeniniu anilino dažų (1 proc. fuksino) tirpalu. Šios priemonės džiovina pūsleles.
Kai yra vidutinio sunkumo ligos forma, gijimui skatinti skiriama infekuojamųjų arba geriamųjų acikloviro preparatų. Pradinės stadijos bėrimams burnoje tepti (epitelizacijai skatinti) gali būti naudojamas acikloviro tepalas, kuris yra skirtas herpeso pažeistoms akims gydyti. Antibiotikais negydoma, nebent – išsivysčius komplikacijoms.
Burna valoma labai atsargiai. Ligos pradžioje geriau net nevalyti, kad užkratas neišplistų.
Galima skalauti burną, bet nestipriai, nes galima pažeisti dar labiau.
Gijimą skatina ir kai kurios naminės skalavimo priemonės, pavyzdžiui, kiaušinio baltymo ir virinto vandens su trupučiu druskos mišinys. Gerai tinka ramunėlių ar medetkų nuoviras.
Vaistinėje galima įsigyti veiksmingų skalavimo tirpalų su chlorheksidinu (0,05 ar 0,12 proc.). Jie slopina ir uždegimą.
Pasveikus ar tik prasidėjus epitelizacijai, reikia naudotis nauju dantų šepetėliu.
Maistas turėtų būti neaštrus, gėrimai – nerūgštūs, „negraužiantys“. Būtina sugrąžinti skysčių balansą. Tam galima gerti ir pašildyto bei nugarinto („be burbuliukų“) mineralinio vandens arba specialių skysčių.
Ilgainiui mitybą reikėtų koreguoti, atkreipiant dėmesį į organizmo stiprinimo svarbą: vartoti multivitaminų, taip pat specialių preparatų imunitetui stiprinti. Pastebėta, kad nestabilų imunitetą slopina stresas, infekcinės ligos, apsinuodijimai.
Šią ligą dažniausiai sukelia I tipo Herpes simplex virusas. Užsikrėtus virusas „gyvena“ žmogaus organizme (nervų mazguose) visą amžių ir, susidarius sąlygoms, t.y. peršalus, sumažėjus organizmo atsparumui, sukelia lėtinį kartotinį herpetinį stomatitą. Plačiau apie vaikų stomatitą pasakoja Kauno medicinos universiteto Vaikų burnos ir dantų ligų klinikos vadovė doc. Simona MILČIUVIENĖ....
Skaityti daugiauKūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju....
Skaityti daugiauMielas kūdikėlis – didelis džiaugsmas. Bet ne visada su mažyliu išgyvename tik malonius rūpesčius. Jų dažniausiai kelia kūdikio priežiūros sunkumai, atsirandantys dėl nežinojimo, ar viskas daroma teisingai. Gana dažnai susirūpinama, kai, atrodo, sveiką mažylį išberia smulkiais rausvais spuogeliais. Gydytojai juos vadina kūdikių prakaitiniu bėrimu. Kaip jo išvengti ir ką daryti, kad jis išnyktų? Šie klausimai jaudina daugelį, ne tik jaunus tėvus. Į juos atsakė Kauno apskrities ligoninės filialo Krikščioniškųjų gimdymo namų naujagimių gydytojos....
Skaityti daugiauLytinis brendimas – sudėtingas ir labai svarbus kiekvieno žmogaus gyvenimo periodas. Šį keletą metų besitęsianti procesą galima apžvelgti ir iš fiziologinės, ir iš psichologinės pusės. Fiziologija veikia bręstančio vaiko psichologiją. O psichinė bręstančio žmogaus būsena dažnai keičiasi ir jam pačiam net kartais būna sunku su savimi, jau nekalbant apie aplinkinius. Lytinis brendimas – periodas, kuris gali turėti įtakos ir tolimesniam žmogaus gyvenimui. Tad verta žinoti, ką apie šį nelengvą laikotarpį mano gydytojas psichoterapeutas-seksologas bei lytinio brendimo fiziologiją stebinti vaikų endokrinologė. ...
Skaityti daugiauTinkama priežiūra puoselėja sveiką, gydo pažeistą odą Posakis „oda lyg kūdikio“ plačiai paplitęs. Taip apibūdiname tobulą, lygią ir skaisčią odą. Iš tiesų naujagimių odelė švelnesnė ir minkštesnė, tačiau kartu ir daug jautresnė nei suaugusiųjų ir tikrai nėra tobula. Kūdikiai apskritai labai trapūs ir pažeidžiami. Tad svarbiausias tėvų rūpestis – apsaugoti juos nuo agresyvių išorės veiksnių. Kuo ypatinga kūdikėlių oda ir kaip ją tinkamai prižiūrėti? Konsultuoja Kauno Dainavos poliklinikos ir „Jaunatvės namų“ gydytoja dermatologė-kosmetologė Audronė Majerienė. ...
Skaityti daugiauNorint išsaugoti sveikus dantis, svarbu tinkamai juos prižiūrėti nuo pat vaikystės. Kol vaikučiai maži, ši užduotis atitenka mamytėms, todėl labai svarbu domėtis, kaip išsaugoti gerą burnos sveikatą. Gydytojai odontologai, suteikdami kvalifikuotą odontologijos pagalbą, stengiasi atkreipti dėmesį į profilaktiką ir individualią higieną, kuri labai svarbi jūsų vaikučių dantims. Taigi bendromis pastangomis galima pasiekti gerų rezultatų ir išauginti kartą, kuri užaugs nežinodama, kas yra dantų skausmas....
Skaityti daugiauIššutimais vadinamas odos sudirginimas, dažniausiai sėdmenų, kirkšnių, pažastų, kaklo raukšlių, vidinio šlaunų paviršiaus, užpakaliuko, t.y. tų vietų, kur odą dirgina prakaitas, šlapimas, išmatos, vystyklas ar drabužėliai. Iššutimus atsirasti skatina ir netaisyklinga kūdikio priežiūra, kai jis pernelyg šiltai rengiamas, retai prausiamas, „nekvėpuoja” oda....
Skaityti daugiauŽinia, kad susilauksite vaikelio, suteikia daug džiaugsmo ir malonaus ruošimosi. Kad tas jausmas ir laukimas būtų kuo malonesnis ir neužgožtų pasiruošimo darbai, norime jus trumpai supažindinti, koks turi būti mažylio kraitelis, kaip prižiūrėti vaikelį grįžus į namus, kad būtų kuo mažiau nesklandumų....
Skaityti daugiauSpalvos ir žmogaus dvasinė būklė yra glaudžiai susijusios. Mes nuolat esame apsupti spalvų ir kartais net nesusimąstome, kodėl vieną dieną būname suirzę, o kitą – savimi pasitikintys. Todėl naudinga žinoti, kaip spalvos veikia mūsų savijautą, emocinę būklę, ir jų galia pasinaudoti atsiradus poreikiui....
Skaityti daugiauir koki ų tik švenčių žmonės neprisigalvoja, kad tik būtų kuo daugiau progų ...
Skaityti daugiauManoma, kad vaikų miego sutrikimai skiriasi nuo suaugusiųjų, todėl kad skiriasi jų miegas. Iš tikrųjų vaikų ir suaugusiųjų miegas iš esmės nesiskiria. Vadinasi, vaikų miego sutrikimai daugiausia prasideda ne dėl fiziologinių jo ypatybių, bet dėl vaikų ir tėvų ryšio savitumo. Dvejų metų vaikas pats nepasikloja lovos, nevisada gali pasirinkti atsigulimo laiką arba užgesinti šviesą, ir galų gale negali pats atsigerti ištroškęs naktį......
Skaityti daugiauŠiais laikais bene geriausia dantų atkūrimo priemonė – dantų implantai. Tačiau ne visiems jie yra tinkami, priimtini ar įperkami. Tuomet geriausia išeitis, praradus dantį ar kelis, – išimamieji dantų protezai. Kokie jie gali būti? Kokie jų privalumai ir trūkumai? Kaip jais tinkamai rūpintis? Konsultavo odontologijos klinikos „Neodonta“ gydytojas odontologas Mantas Kėvelaitis....
Skaityti daugiauSkalbiant kūdikių bei vaikų rūbelius skalbimo priemones reikia pasirinkti itin kruopščiai, kad nebūtų dirginama mažylių odelė. Šia tema kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja gydytoja dermatovenerologe Jolanta Urbštiene....
Skaityti daugiauVidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai. Šia liga vaikai serga bene dažniausiai: užsikrečia septyni iš dešimties vaikų iki trejų metų amžiaus ir vienas iš trijų vyresnių nei trejų metų amžiaus vaikų....
Skaityti daugiau„Kiškio lūpa“ ir „vilko gomurys“ – tai vieni labiausiai paplitusių apsigimimų. Tikriausiai daugelis nėščiųjų susimąsto apie apsigimimų galimybę. Šiandien nekalbėsime apie juos plačiąja prasme, pasigilinsime į šiuos du, juolab kad statistika tikina, kad pasaulyje kas 11 minučių gimsta vaikas su nesuaugusia lūpa arba gomuriu. Skaitykite svarbiausius faktus apie šiuos veido srities sklaidos defektus. ...
Skaityti daugiauNemažai, ir ne tik mūsų žurnale, galima rasti patarimų, kaip prižiūrėti plaukus, kokias priemones rinktis, ką daryti, kad mažiau slinktų, ir pan. Bet visa tai paprastai skiriama moterims, na, gal kiek mažiau, ir vyrams. Vaikų plaukams skiriama daug mažiau dėmesio, nes manoma, kad jie ir taip bus gražūs ir sveiki, tačiau ir čia reikia kai ką žinoti. Taigi į klausimus apie vaikų plaukus ir jų priežiūrą atsako mūsų plaukų priežiūros konsultantė kirpėja stilistė Džiuljeta Petrulienė....
Skaityti daugiau
Todel ir rasau, galbut sis mano aprasymas kam nors pades! Linkiu to nepatirti!
Norėčiau sužinoti ka man daryti. Man jau turbūt daugiau kaip 13 metų nuolat burnoje atsiranda stomatitinės pūslelės. Vis galvojau kad nerviškai, bet manau kad tai gali būti ir kita priežastis. Maždaug prieš 15 metų man nuolat atsirasdavo vidinių pūlinių, (buvo daryta net operacija). Tada gėriau daug ir stiprių antibijotikų, pūlinius išgydėme. Galvoju gal būt nuo to turiu šitą bėdą. Iš tiesų labai vargina tos pūslės, negali net pavalgyti. Ir pastebėjau kad gerkleje kaupiasi kažkokios lyg ir apnašos (nemalonaus kvapo), kartais jos atskyla ir tiesiog aš jas pamatau. Turiu dukrelę, kuriai kartais atsiranda viena ar kita pūslelė. Gal būt tai susiję su manimi
Ačiū už atsakymą.