Sąnarių ligų – ne viena. Kuo jos skiriasi?

Vėstant orams, jiems tampant vis drėgnesniems ir visiškai nenuspėjamiems, ne tik subjūra nuotaika. Tokiu metų laiku paūmėja ir įvairios ligos, tarp jų – ir sąnarių. Šių ligų grupė tokia plati, kad mažiau nusimanantis žmogus nė neatskirs, kuri iš jų kankina. Tad kalbamės su Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja reumatologe Jurgita EIGELIENE. Ji padės šiek tiek geriau susigaudyti sąnarių ligų gausybėje.
 

Ligų tipai ir priežastys


Kaip jau minėta, reumatologinių sąnarių ligų yra daug. Tai artritas, artrozė, osteoartritas, reumatas ir kt. Kuo jos skiriasi?
Pasak gydytojos J.Eigelienės, šnekamojoje kalboje vartojamas terminas reumatas apibūdina visą grupę ligų, susijusių su sąnarių, raumenų sistemos sutrikimais ir ligomis (mediciniškai –tai specifinė jungiamojo audinio liga). Sąnarius pažeidžiančios ligos yra skirstomos į dvi grupes: degeneracines ir uždegimines.
Degeneracinės sąnarių ligos vadinamos artrozėmis. Tai tokios ligos, kai pradeda irti ir degeneruoti tarpslanksteliniai diskai, sąnarinė kremzlė. Vykstant tokiems pakitimams, atsiranda aplinkinių audinių skausmai. Daugiau ar mažiau pasireiškia ir uždegiminės reakcijos. Jos taip pat sukelia aplinkinių sausgyslių ir raumenų skausmus.
Degeneracinės ligos: kelių, klubo sąnarių artrozės bei osteochodropatijos, osteochondrozės. Sergant šiomis ligomis degeneruoja stuburo tarpslanksteliniai diskai.
Uždegiminės sąnarių ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, dažniausiai yra nulemtos susilpnėjusio imuniteto dėl įvairių infekcijų organizme.
Tačiau reikėtų žinoti ir tai, kad yra ir kitų sąnarių ligų priežasčių. Tai metabolinės ir endokrininės ligos (pvz., cukraligė), nutukimas, skydliaukės, onkologinės ligos, taip pat artritai dėl spindulinio ir cheminio onkologinių ligų gydymo.
Be viso to, sąnariams gali pakenkti ir vaistų, alkoholio, traumų sukeltos ligos.
 

Kaip atskirti ligas?


Natūraliai iškyla klausimas: tad kaipgi žmogui žinoti, kokia liga jis serga? Deja, jokio kito būdo, kaip tik konsultuotis su gydytoju nėra. Žinoma, tais atvejais, kai priežastis aiški (pvz., trauma), klausimų dažniausiai nekyla. Tačiau eiliniu atveju pačiam nuspręsti, ar tai degeneracinė, uždegiminė, ar kokia kita liga, labai sunku. Taigi, pajutę sąnarių skausmus, nesigydykite patys, kreipkitės į gydytoją.


 

Gydymas – nevienodas


Žinoma, svarbu ne tik diagnozuoti ligą, bet ją ir išgydyti, o skausmą numalšinti.
Atsakyti vienareikšmiškai, kaip ir kuo sąnarių ligos gydomos, – neįmanoma. Nuo vienų ligų užtenka paties žmogaus pastangų, gyvensenos pakeitimo ar kineziterapijos priemonių, kitoms gydyti prireikia vaistų (tablečių, tepalų).
Kaip ir bet kokiu atveju, pirmiausia reikėtų susirūpinti savo gyvenimo būdu: vengti monotoniškos padėties dirbant, per didelių fizinių krūvių, kitais atvejais – kaip tik daugiau pasimankštinti. Šie profilaktiniai patarimai duodami kiekvienam žmogui individualiai, išsiaiškinus jo gyvenimo stilių ir priežastis, kurios galėjo sukelti negalavimus.
Uždegiminėms sąnarių ligoms gydyti gali būti vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, taip pat homeopatiniai ar augaliniai vaistai. Sunkesniais atvejais – steroidiniai ar biologiniai vaistai. Jų paskyrimas ir dozavimas yra individualus, atsižvelgus į uždegimo aktyvumo laipsnį ir gretutines ligas (virškinamojo trakto, širdies, kraujagyslių ir kt.).
Gydant degeneracines sąnarių ligas dažnai vartojami medicininės paskirties preparatai, kurių sudėtyje yra gliukozamino ir chondroitino. Visame pasaulyje ši vaistų grupė yra pripažinta kaip koreguojamoji ir gerinanti kremzlės būklę. Vartojant šių preparatų pagerėja minkštųjų audinių, kremzlių, sausgyslių būklė: jie tampa lankstesni, atgauna drėgmę (vystantis degeneracinėms ligoms tas minkštumas mažėja, sausgyslės sausėja, dėl to atsiranda skausmai ir kiti sutrikimai).
Nepamiršti reikėtų ir to, kad šalia uždegiminių ligų, kaip antraeilės, gali vystytis ir degeneracinės sąnarių ligos, tad rekomenduojama šių preparatų vartoti profilaktiškai. Žmonės patys gali juos pasirinkti, kadangi preparatai nekenksmingi sveikatai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai