Brangų turtą reikia saugoti

Pabandykite bent vieną dieną pagyventi užrištomis akimis ir tikrai įsitikinsite, kad akys – nepaprastai brangus žmogaus turtas. Tad, aišku, jas reikia saugoti ir tinkamai prižiūrėti. Geras regėjimas daugeliui iš mūsų yra savaime suprantamas dalykas. Tačiau tik iki tol, kol suprastėjusi rega ima pastebimai bloginti gyvenimo kokybę. Yra dalykų, tokių kaip senėjimas, genetinės ligos ar traumos, kurių negalime pakeisti. Tačiau kitais atvejais akių sveikatą galima pagerinti ir ilgai džiaugtis geru regėjimu.
 

Akių sveikatos priešai

Akių sveikatą veikia daugelis žalingų veiksnių: rūkymas, nutukimas, per ryški saulės šviesa, senėjimas, prasta mityba ir kiti. Taip pat, vis labiau įsivyraujant šiuolaikinėms technologijoms, vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu. Tačiau išvardintų veiksnių įtaką mūsų akims mes galime bent sušvelninti. Apžvelgsime kai kurias priemones, prieinamas kiekvienam. 

 
Akių sveikatos pagalbininkai 
 
Vitaminai 
 
Vienas iš svarbiausių veiksnių, turinčių teigiamos įtakos mūsų akims, yra sveika mityba.  Ji padeda palaikyti sveikus akies audinius ir ląsteles. O vieni svarbiausių mūsų akims yra vitaminai antioksidantai. Tai vitaminai A, C ir E. 

Vitaminas A svarbus geram regėjimui prieblandoje. 

Vitaminai C ir E mažina riziką sirgti katarakta, glaukoma, taip pat padeda išvengti tinklainės geltonosios dėmės degeneracijos. 
 
Šių vitaminų yra įvairiose daržovėse ir vaisiuose: apelsinuose, kiviuose, greipfrutuose, džiovintuose abrikosuose, žaliuosiuose žirneliuose, Briuselio kopūstuose, taip pat riešutuose, kiaušiniuose, pieno produktuose. 
 
Antioksidantai 
 
Naujausiais tyrimais nustatyta, kad akių sveikatai svarbūs ir dar du antioksidantai, vadinami karotinoidais. Tai liuteinas ir zeaksantinas. Jų yra šviežiose daržovėse ir vaisiuose: liuteino - geltonuosiuose pipiruose, mėlynėse, mango vaisiuose, špinatuose, brokoliuose; zeaksantino - brokoliuose, kukurūzuose, salotose, špinatuose, mandarinuose, apelsinuose, kiaušinio trynyje.  
 
Verta atskirai paminėti mėlynes, kurių uogose randama cheminių junginių antocianų - pačių stipriausių gamtoje randamų antioksidantų, padedančių organizmui kovoti su ląsteles pažeidžiančiais laisvaisiais radikalais. Uogose esančios medžiagos padeda apsaugoti akies tinklainės geltonąją dėmę nuo degeneracijos, gerinti akies kraujotaką, stiprinti tinklainės kapiliarų sieneles. Taip pat jos naudingos norint apsaugoti nuo kataraktos vystymosi ir progresavimo, sumažinti akių nuovargį, gerinti matymą tamsoje. 
 
Taip pat mėlynėse yra liuteino, kuris koncentruojasi tam tikroje akies geltonosios dėmės dalyje, atsakingoje už centrinį regėjimą, ir saugo akis nuo oksidacinio streso ir stiprios šviesos žalojančio poveikio. 
 
Tyrimai rodo, kad yra tiesioginis ryšys tarp suvartojamo liuteino kiekio ir akies pigmentacijos. Be to, kai kurie tyrimai parodė, kad geltonosios dėmės (makulos) pigmentacijos padidėjimas sumažina su amžiumi susijusios makulos degeneracijos galimybę. 
 
Nuo 1996 metų liuteinas imtas pardavinėti kaip maisto papildas. Liuteino ir kitų akims reikalingų medžiagų kiekiai dar nėra galutinai nustatyti. 
 
Akims reikalingų medžiagų kiekiams nustatyti atliekama vadinamoji AREDS (Age Related Eye Disease Study) tyrimas, kurio metu siekiama nustatyti karotinoidų, vitaminų ir mikroelementų paros normas. 
 
Yra duomenų, kad karotinoidų perteklius akyse gali virsti aldehidais, kurie gali pažeisti tinklainės pigmentinį epitelį, todėl karotinoidų preparatais nereikia piktnaudžiauti. 
 
Nustatytos vitaminų paros normos nereiškia, kad būtent tiek reikia suvartoti jų maisto papildų pavidalu. Maitinantis daugelis medžiagų patenka į organizmą, todėl vitaminų vartoti reikia tik tuomet, kai yra jų trūkumo požymių.   
 
Dauguma liuteino gamintojų gamina liuteino esterį, o gryną liuteiną - tik keli, kadangi gryno liuteino gamybos technologijos yra apsaugotos patentais. Lietuvoje taip pat yra maisto papildų akims, sudėtyje turinčių liuteino, ir vienas tokių yra „Lutax®  AMD Plus". 
 
Omega 3 riebalų rūgštys 
 
Omega 3 riebalų rūgštys - svarbūs membranos, supančios kiekvieną ląstelę, junginiai. Jos išlaiko membranos elastingumą ir užtikrina ląstelių funkcijas. Jei pakankamas omega-3 riebalų rūgščių kiekis pasiekia akies tinklainę, kraujagysles ir nervus, išsaugomas geras regėjimas. 
 
Tinklainės ląstelių apsaugai svarbi dokozaheksaeninė rūgštis (DHR). Eikozapentaeninė riebalų rūgštis (EPR) yra nepakeičiama, nes jos žmogaus organizmas negamina. Todėl jei mažai valgome žuvies, atsiranda jos trūkumas.
 
Tyrimais nustatyta, kad EPR, viena arba derinyje su kitomis omega 3 riebalų rūgštimis, veiksmingai mažina uždegimą, gerina protinę veiklą. Nustatyta, kad EPR slopina kai kuriuos kepenų fermentus, dalyvaujančius vaistų metabolizme. 
 
Mikroelementai 
 
Akių sveikatai taip pat svarbūs mikroelementai selenas, cinkas ir varis. Kartu su vitaminu C tai -svarbūs imuninės sistemos elementai, saugantys akis nuo infekcijų. 
 
Visų šių medžiagų turinčio maisto neturėtų trūkti mūsų dietoje, norint palaikyti gerą regėjimą kuo ilgiau. Tačiau dažnai spartus gyvenimo tempas ir nuolatinis užimtumas stipriai paveikia mūsų mitybos įpročius. Ne visada valgome pakankamai šviežių vaisių ir daržovių. Tokiais atvejais mitybą ypač svarbu papildyti vitaminais ir maisto papildais. 
 
Visų aukščiau išvardintų medžiagų galima rasti preparato Lutax® AMD Plus sudėtyje. Preparato rekomenduojama vartoti vieną kapsulę per parą. Patartina užgerti trupučiu vandens ir neviršyti rekomenduojamos paros dozės. Geriau vartoti valgant, kad organizmas optimaliai pasisavintų riebaluose tirpias maistingąsias medžiagas (vitaminą E ir omega-3_ riebalų rūgštis). Kasdieniniam racionui papildyti pakanka vienos kapsulės Lutax® AMD Plus.

Patarimai norintiesiems ilgai džiaugtis sveikomis akimis 
· Būtina maitintis sveikai, valgyti pakankamai šviežių vaisių ir daržovių. 
·   Papildomai vartoti maisto papildų ir vitaminų akims stiprinti, nes, vartojant pakankamai antioksidacinių maistingųjų medžiagų, stiprėja organizmo ir akių apsauginiai mechanizmai. 
·   Saugoti akis nuo per ryškios šviesos. 
· Kompiuteriu ir televizoriumi naudotis ribotą laiką ir tik sėdint, taip pat neskaityti važiuojant ar gulint. 
·   Dirbant nuolat leisti akims pailsėti - pajutus nuovargį, daryti 1-2 minučių pertraukėles, nukreipiant žvilgsnį. 
 · Periodiškai tikrintis regėjimą ir, reikalui esant, jį tinkamai koreguoti.  
 
Mėlynės padeda užtikrinti ir gerą regėjimą tamsoje, todėl per Antrąjį pasaulinį karą britų lakūnams prieš skrydį būdavo duodama mėlynių.      

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Sigita
2012-12-04 17:14
Pagal straipsnyje minimus vitaminus labai panasi sudetis vitaminu akims Ocutein forte, liuteino yra 15 mg, zeakstaninas yra, zuvu taukai, vitaminai A,E,C, varis, cinkas, selenas. Istikruju tai labai geri vitaminai stiprina regejima, nuovargi akiu salina,saugo akiu tinklaine.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai