Saulė gera, saulė bloga

Išsiilgę saulės, per atostogas dažniau būname gryname ore, tysome pajūryje ir pamirštame, kad galime pernelyg nudegti. Dažnai kalbama apie ilgalaikį pavojų odai, tačiau ne mažiau pavojingas yra ultravioletinių spindulių sukeltas odos uždegimas.
 

Neskubėkite išsirengti


Daugumos Lietuvos gyventojų oda po žiemos būna balta. Tai reiškia, kad pavasarį ar vasaros pradžioje, kai saulė būna ypač aktyvi, reikia atsargiau mėgautis saulės voniomis. Įdegti galima greičiau, bet nudegti – irgi. Tad nereikėtų skubėti vilktis atviresnių drabužių, – kūną atidengti ir odą prie saulės pratinti reikia pamažu. Ypač saulės spindulių pertekliaus turėtų vengti I-II odos tipo žmonės ir tie, ant kurių kūnų yra daug apgamų ar kurie buvo anksčiau stipriai nudegę saulėje.
Dermatologai pataria ypač saugoti vaikų odą, kuri yra daug jautresnė už suaugusiųjų, ir neskubėti jų išrengti paplūdimyje. Kūdikiai apskritai neturi gauti tiesioginės saulės spindulių. Tiesa, saikingai kaitintis saulėje yra naudinga, nes skatinama vitamino D gamyba, tačiau spindulių perteklius odą žaloja ir mažina vitamino C atsargas.
Įrodyta, kad saulės skleidžiami ultravioletiniai (UV) spinduliai yra odos piktybinių navikų rizikos veiksnys. Užtenka skausmingai nudegti vieną kartą per kelerius metus, kad bent dvigubai padidėtų melanomos rizika. Veikiama UV spindulių, oda plonėja, sausėja, formuojasi raukšlės, šlakai, pigmentinės dėmės.
 

Kai saulės per daug


Dažnas saulės perteklių pajunta tik tada, kai odą jau ima perštėti. Vadinasi, oda jau pažeista – ji nudegė dėl to, kad nespėjo pasigaminti apsauginis pigmento melanino sluoksnis, saugantis ją nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Reaguodamas į padarytą žalą, organizmas suaktyvina kraujotaką, todėl į odą priplūsta daugiau kraujo, kad galėtų atsinaujinti pažeistos odos ląstelės. Paprastai tokiais atvejais dėl kraujo pertekliaus kapiliaruose oda parausta, patinsta, įkaista. UV spindulių sukeltas odos uždegimas vadinamas fotodermatitu. Ši odos alerginė reakcija pasireiškia paraudimu, stipriu niežuliu ir netgi pūslėmis. Fotodermatitas gali kilti kaip reakcija į kai kurių vaistų vartojimą, naudojant eterinių aliejų pagrindu sukurtą kosmetiką ar kremą po skutimosi.
UV spindulių sukelto odos uždegimo nereikėtų gydytis patiems. Ant saulės pažeistos odos negalima dėti jokių kompresų ir patiems rinktis vaistų – jų turi paskirti gydytojas. Gydant pirmiausia šalinamas fotodermatitą sukėlęs dirgiklis. Kaip ir esant bet kokiam odos uždegimui, pirmiausia rekomenduojami emolientai. Jie padeda atstatyti pažeistą odos lipidų barjerą ir drėgmę. Šio sezono naujiena Lietuvoje yra Physiogel A.I. linija, kuri ne tik atstato drėgmę, bet ir nuramina oda, nes jos sudėtyje yra riebalų rūgščių.. Physiogel A.I. produktai rekomenduojami net ir jautrią odą turintiems žmonėms, nes jų sudėtyje nėra konservantų, parabenų, emulsiklių.
 

Kaip apsisaugoti nuo UV spindulių?


Ypatingų priemonių nereikia. Svarbiausia – žinokite pagrindines taisykles ir jų laikykitės: venkite saulės jos aktyvumo piko valandomis (11-15 valandomis Lietuvoje saulė akyviausia nuo gegužės iki rugsėjo); nešiokite kepures, akinius nuo saulės, dėvėkite šviesius, lengvus drabužius. Kuo daugiau odos uždengta, tuo geriau. Tačiau drėgnų drabužių, ypač medvilninių, apsauga smarkiai sumažėja – drėgni medvilniniai marškinėliai, palyginti su sausais, suteikia tik pusę apsaugos. Nesikaitinkite saulėje, jei vartojate kontraceptikus, hormoninius vaistus, jonažolių preparatus. Eidami į paplūdimį, neprauskite kūno muilu, o, išsimaudę jūroje, ežere, kūną nusausinkite rankšluosčiu.
Kaitinimosi saulėje laiką didinkite laipsniškai (pradėkite nuo 15-30 minučių), nepamirškite išsitepti apsauginiu kremu nuo saulės. Jei norite apsisaugoti nuo žalingo saulės spindulių poveikio, galite pabandytu Physiogel A.I. apsauginį drėkinamąjį kremą, skirtą visų tipų odai. Šis kremas turi apsauginį filtrą ne tik nuo UVB, bet ir nuo UVA spindulių (UVA – SPF 8,3/UVB – SPF 27,4). Bendras SPFfiltras – 35,7. Kremas atsparus vandeniui, jo sudėtyje nėra kvapiųjų medžiagų, dažiklių, konservantų, parabenų, jis neskatina spuogų susidarymo. Physiogel A.I. kremo nuo saulės galima įsigyti vaistinėse.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai